Síť Lightning mohla změnit vše o bitcoinech

Síť Lightning bude zásadním přírůstkem do ekosystému bitcoinů a kryptoměn. Mohlo by to potenciálně změnit celou kryptoekonomiku. Je to proto, že Lightning Network teoreticky umožní téměř bezplatné a okamžité transakce v bitcoinové síti.

Dnes jsou transakce sužovány extrémně drahými transakčními poplatky a neuvěřitelně dlouhou dobou potvrzení. Síť blesků by to všechno mohla okamžitě vyřešit.

Vše se mění v (bleskovém) záblesku

Kromě změny bitcoinů je možné, že by mohly utrpět další kryptoměny, které se spoléhají na nízké transakční náklady a rychlé časy potvrzení, protože jejich hlavní prodejní místo. Například bitcoinová hotovost byla vytvořena převážně jako reakce na problémy, kterými bitcoinová síť trpí.

Pokud jsou bitcoiny schopny překonat všechny tyto problémy přes noc, pak by budoucnost bitcoinové hotovosti nebyla tak přímočará jako dnes. Totéž lze říci mimo jiné o konkurenčních kryptoměnách, jako je litecoin.

Zatímco Lightning Network je navržen tak, aby fungoval primárně na bitcoinech, pro použití s ​​Ethereem se vyvíjí podobné použití stejné technologie zvané plazma..

Zatímco síťové poplatky a časy jsou pro Ethereum podstatně nižší než bitcoiny, stále rychle rostou a během špiček se rychle blíží hranici 1 $. Totéž lze říci o tokenech ERC-20 a souvisejících poplatcích.

Testovací síť Lightning Network byla spuštěna a v současné době zpracovává testovací transakce neuvěřitelně vysokou rychlostí. V současné době existuje několik živých testovacích webů, které představují online obchody. Ty umožňují testerům provádět testovací transakce a nákupy.

Každý, kdo má zájem, si může nastavit vlastní testovací uzel Lightning Network a zobrazit technologii pro oni sami.

Jak funguje Lightning Network?

Platební kanály Lightning Network

Jednotlivé off-chain platební kanály

Problémem bitcoinových transakcí dnes je, že každá transakce musí být vložena přímo do blockchainu. Tomu se říká transakce na řetězci.

Výsledkem je, že aby každá transakce mohla být zpracována minerem, musí zaplatit celý poplatek zvlášť. Jak popularita bitcoinové sítě roste, rostly s nimi i tyto poplatky.

Technologie, která stojí za Lightning Network, umožní využívat inteligentní smlouvy k vytvoření platebních kanálů. Platební kanály umožní okamžité potvrzení transakcí a na blockchain se umístí, až když bude možné kombinovat určitý počet transakcí.

Chcete-li si to představit, pomyslete na 100 lidí, kteří nastupují do auta metra, místo 100 lidí, kteří nastupují do 100 osobních automobilů. Výsledkem samozřejmě je, že 100 lidí ve vozidle metra potřebuje k cestování mnohem méně energie než 100 jednotlivých osobních automobilů.


Dnes je těžké odhadnout, co bude transakce Lightning Network stát, ale dá se s jistotou říci, že poplatek bude pravděpodobně nižší než jeden cent a někdy může být dokonce výrazně levnější než ten.

Streamování peněz v budoucnosti plateb

Slavný evangelista bitcoinů Andreas Antonopoulos často zmiňuje a pojem volá streamované peníze. Myšlenka streamování peněz spočívá v tom, že místo jednorázových plateb za různé služby může být jednoho dne možné platit za služby, a to za minutu nebo dokonce za sekundu.

Pokud byste si například měli najmout taxík, mohlo by se při vstupu do taxíku spustit chytrá smlouva, která taxikářovi zaplatí každých 10 sekund, když jste byli v autě. Každá transakce by mohla být za pouhý zlomek penny. Jakmile jízda skončí, inteligentní smlouva se uzavře a platba bude dokončena.

Díky streamovacím penězům je možné, aby zaměstnanci dostávali výplatu denně nebo dokonce častěji, místo aby na výplatu museli čekat dva týdny nebo měsíc. To by mohlo odemknout celý svět finančních příležitostí a svobody utrácení.

Osud alternativních blockchainů

Impact Lightcoin Network Altcoin Market

Dopad trhu altcoinů na Lightning Network

Dnes, pokud chcete někomu poslat platbu v kryptoměně, je výrazně levnější použít alternativu k bitcoinům, jako jsou Bitcoin Cash, Litecoin nebo Ethereum. Je to proto, že tyto blockchainy byly navrženy tak, aby jejich transakční poplatky byly mnohem nižší a jejich transakční časy byly často mnohem rychlejší.

Pokud je ale Lightning Network schopen úplně vyřešit všechny problémy související s poplatky a dobami transakcí za bitcoiny, což je pravděpodobně nejcennější a nejuznávanější kryptoměna, bude to znamenat konec širokého pruhu altcoinů?

I když je obtížné přesně říci, lze s jistotou říci, že je nepravděpodobné, že by právě Lightning Network dokázala vymýtit nebo významně poškodit alternativní blockchainy, když jsou již tak populární a mají tisíce příznivců.

Stačí se podívat na různá fóra a příspěvky na Twitteru příznivců Litecoinu a Bitcoin Cash a uvidíte, že se zde děje mnohem víc, než jen nižší transakční poplatky a rychlejší transakční časy.

Ale pro ty, kteří tyto altcoiny používají pouze pro účely transakcí, se mohou místo toho jednoduše držet bitcoinů, jakmile je Lightning Network plně funkční. Dále může trvat roky, než bude Lightning Network plně přijata v širokém spektru služeb.

Nejen, že nastavení Lightningu bude nějakou dobu trvat, ale mnoho dalších populárních blockchainů implementuje své vlastní opravy pro budoucnost. Například Ethereum má plazmové a blockchainové dělení, Dash má svůj neustále se vyvíjející systém masternode a je docela pravděpodobné, že do Lightning Network mohou být zahrnuty i další populární altcoiny jako Litecoin a Bitcoin Cash.

Jaký to má smysl toho všeho?

Jde o to, že jakmile bude Lightning Network spuštěn, všichni budou mít z toho velký užitek a všichni budeme o krok blíže k širokému přijetí po celém světě.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me