LiteCoin vs. bitcoin: Vysvětlený rozdíl

Litecoin je v současné době třetí nejcennější kryptoměnou podle tržní kapitalizace a je již dobře zavedený. Co je to přesně a čím se liší od bitcoinu. Dříve jsme se zabývali specifikami toho, co je bitcoin, stejně jako vy, že se těží, ukládá odeslané a přijaté.

LiteCoin sdílí mnoho podobností s bitcoiny a často se mu říká „stříbro“ a „zlato“ bitcoinu. Je to hlavně proto, že Litecoin byl vytvořen s cílem zlepšit bitcoiny. Začalo to v roce 2011 Charlie Lee, který 2 roky po vytvoření bitcoinu. Charlie Lee je bývalý inženýr společnosti Google a pracoval jako vedoucí inženýrství v Coinbase.

Pokud jde o rozdíl mezi těmito dvěma, hlavně se scvrkává na to, jak se těží, včetně použitých algoritmů a omezení, která jsou umístěna v síti. Uživatelé si mohou všimnout dopadů různých protokolů hlavně na rychlost transakcí.

Těžba litecoin vs bitcoin

Pokud jde o některá z největších omezení bitcoinu, škálování patří mezi nejrelevantnější. Je to hlavně kvůli počátečním předpokladům a technologii za protokoly. Existují také určité obavy, že se to dost centralizovalo, protože průmysl přebírají velké těžební společnosti. Litecoin chtěl tyto obavy vyřešit a většinou jde o algoritmus, který se používá k těžbě.

Algoritmus Scrypt

Algoritmus a funkce hash, která se používá k potvrzení transakcí a těžby v bitcoinové síti, je algoritmus SHA 256. Tento hashovací algoritmus je jedním z nejsložitějších a jako takový vyžaduje mnohem více času na potvrzení.

Litecoin na druhé straně používá hashovací algoritmus zvaný „Scrypt“, vyslovovaný jako „Script“. To je obecně rychlejší a složitější komplex. To znamená, že transakce mohou probíhat rychleji, protože bloky jsou vymazány efektivnějším způsobem. Průměrná doba blokování v síti litecoinů je tedy 2,5 minuty ve srovnání s 10 minutami v bitcoinech.

Méně specializované vybavení

LiteCoin pro těžbu GPU

Vzhledem k tomu, že bitcoin používá algoritmus SHA 256, mnoho těžařů zjistilo, že na trhu mohou skutečně konkurovat, pouze pokud využijí paralelního zpracování. To se děje pomocí použití integrovaných obvodů specifických pro aplikaci (ASICS). Ty jsou navrženy s jediným účelem těžby bitcoinů a jejich zavedení vedlo k exponenciálnímu zvýšení obtížnosti těžby. To také znamenalo, že pokud by jednotliví horníci neměli prostředky na nákup ASIC, museli by se připojit k fondům.

S algoritmem Scrypt jsou výpočty mnohem více serializovány, což znamená, že upřednostňuje velké množství paměti počítače před surovou výpočetní silou. Přesněji řečeno, Scrypt je „problém s pamětí“. To znamená, že uživatelé mohou k efektivnímu těžení litecoinů využívat CPU a GPU a pro účast v procesu nepotřebují těžké zdroje..


Jako přímé srovnání hashovací síly v síti má v současné době bitcoinová síť více než 7 mil. Hash Terra za sekundu, zatímco litecoin je pouhých 23 hash Terra. To znamená, že těžební sítě mohou stále zůstat spíše decentralizované.

Další rozdíly protokolu

V protokolu litecoinu existují další rozdíly. Pokud jde o celkovou nabídku, kterou lze kdy vytěžit, má bitcoin limit 21 milionů mincí, zatímco litecoin má limit 84 milionů mincí. Pokud jde o úpravy obtížnosti, bloková odměna za bitcoin se sníží na polovinu každých 210 000 bloků, zatímco u litecoinů se sníží na polovinu každých 840 000 bloků. Odměna za blokování se také liší s 12 BTC za bitcoin a 25 LTC za blok litecoinů.

Aby bylo možné přizpůsobit zvýšení zpracovatelského výkonu a zvýšenou nabídku již na trhu, je třeba upravit blokovou odměnu, aby se změnily pobídky. U bitcoinu jsou odměny sníženy na polovinu každých 210 000 bloků, zatímco u litecoinu je to každých 840 000 bloků, což je zhruba každých 5 let.

Transakce na litecoin vs. bitcoin

Vzhledem k tomu, že Litecoin používá algoritmus Scrypt, znamená to, že transakce mohou být dokončeny v mnohem rychlejším časovém období. Rychlejší generování bloku znamená, že do bloku lze zahrnout více transakcí, a tudíž je vymazat. I když se to může zdát jako skvělý výsledek, znamená to také, že bude existovat podstatně větší blokový řetězec s mnohem více osiřelými bloky.

Ačkoli rychlejší čas transakce je ve skutečnosti kladem, většina zastánců bitcoinů o tom nepřemýšlí tak dobře. Obchodník, který přijímá prostředky v bitcoinech, je obvykle spokojen s transakcí, která byla odeslána bez ohledu na to, zda je stále nepotvrzená.

Litecoin Segregated Witness Implementation

Začátkem tohoto roku Litecoin implementoval do svého protokolu Segregated Witness (SegWit). Dříve jsme se zabývali podrobnostmi o tom, co je SegWit, ale v zásadě se jedná o způsob rozdělení svědka (podpisových údajů) od ostatních údajů o transakci.

Tato implementace byla také zpětně kompatibilní změnou, takže předchozí bloky byly stále platné, i když neimplementovaly oddělené transakce svědků. Samozřejmě to, co většina uživatelů opravdu chce vidět, je Lightning Network spuštěný na Litecoinu. Původně šlo o návrh, který měl zlepšit bitcoiny, ale nyní jej přijali vývojáři litecoinů.

Více soudržného vývojového týmu

Také jsme viděli spoustu debat o budoucnosti bitcoinu a o tom, jak jej lze adekvátně upravit. To bylo sporné, protože řada zúčastněných stran měla různé pobídky. Jsou to horníci, uživatelé, vývojáři a zpracovatelé plateb. Ve výsledku došlo k velké neshodě a bylo těžké dospět ke shodě. Výsledkem bylo, že bitcoiny musely v srpnu projít tvrdým viděním, což vedlo k vytvoření nové měny, bitcoinové hotovosti.

Pokud jde o litecoin, tým vývojářů je menší, ale mnohem soudržnější. Existují méně silné zúčastněné strany, které mohou řídit diskuse a protokoly kolem ní. To vedlo k tomu, že tým v Litecoinu byl schopen dospět ke shodě obecně efektivnějším způsobem. Například když přišlo na rozhodnutí, zda upgradovat na Segwit, bylo žádný nesouhlas vůbec.

Nákup a ukládání LTC

Pokud jste se rozhodli, že byste chtěli HODL část stříbra za zlato bitcoinu, budete je muset získat na burze kryptoměn. Vzhledem k tomu, jak populární Litecoin je, existuje řada různých burz, které uvádějí mince. Mezi ty největší patří například Binance, Coinbase, Bitstamp a Huobi.

Jakmile budete mít své LTC, budete je chtít přesunout z burzy do samostatné peněženky. Důvodem jsou rizika, která vyplývají z ponechání mincí na burze, jako jsou hackeři a jiná hanebná činnost. Dříve jsme pokryli některé z nejlepších litecoinových peněženek, kde můžete bezpečně ukládat své LTC.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map