Deep Dive into Cardano (ADA), the Third Generation Cryptocurrency

Cardano (ADA) je blockchain třetí generace. Co to znamená?

Stručně řečeno, staví na všech poznatcích získaných z jiných coinů k vytvoření vrstvené a distribuované výpočetní platformy, která klade zvláštní důraz na bezpečnost a technickou náročnost.

Cardano bylo oficiálně uvedeno na trh v září 2017 v rámci takzvané bootstrapové fáze „Byron“. Vede jej raný spoluzakladatel společnosti Ethereum a BitShares Charles Hoskinson. Tato technologie byla vyvinuta firmou Blockchain Engineering Company Vstup Výstup Hongkong (IOHK).

Cardano se zavazuje k pomalému a uvážlivému procesu formalizace „vědy“ pro návrh distribuovaných systémů. Toho je dosaženo přehodnocením všeho, co bylo v tomto odvětví provedeno za poslední desetiletí.

Tým začal položením základních, základních otázek na pomoc rozvoji. Patří mezi ně: Co je blockchain? Jaké jsou cíle daného blockchainu? Jak se na tyto konkrétní cíle vztahují různá řešení? Jaké typy centralizace je jeden příjemný výběrem jednoho přístupu před druhým?

Cardano přijímá vědeckou metodologii založenou na akademickém recenzovaném výzkumu (neexistuje žádná bílá kniha jako taková). Jeho cílem je formulovat řešení některých z nejčastějších problémů, které trápí vesmír. Jsou to: škálovatelnost, interoperabilita a udržitelnost.

Projekt Cardano

Cardano se skládá ze tří entit, z nichž každá má svou roli v projektu.

  1. Cardano Foundation: Švýcarská nezisková organizace pro ekosystém a komunitu v Cardanu. Aktivně spolupracuje s vládami a regulačními orgány a formuje strategická partnerství s podniky a dalšími relevantními projekty s otevřeným zdrojovým kódem.
  2. IOHK: Strojírenská společnost zabývající se instrumentací technologií peer-to-peer. Rovněž je odhodláno poskytovat finanční služby více než třem miliardám lidí, kteří k nim nemají přístup. Tato skupina má smlouvu na návrh, vybudování a údržbu platformy Cardano do konce roku 2020.
  3. Emurgo: společnost založená za účelem integrace, vývoje a podpory společností, podniků a průmyslových odvětví, které chtějí využít decentralizovanou blockchainovou a výpočetní platformu společnosti Cardano.

Haskell, formální metody a akademické vzájemné hodnocení

Cardano hojně využívá Haskell, čistě funkční a staticky napsaný jazyk s vysokou mírou odolnosti proti chybám. Používá také jazyk odvozený od Haskella (Plutus) k definování inteligentních kontraktů.

Haskell, i když ne jako hlavní proud, je široce používán v akademické sféře a průmyslových odvětvích. Je považován za jeden z nejbezpečnějších programovacích jazyků poskytujících extrémně robustní zabezpečení a formální ověření. To umožňuje matematické důkazy o správnosti kódu (viz zkSNARKs).

Kryptol, například je kryptografický nástrojový řetězec založený na Haskellu, který je široce používán NSA a v systémech používaných leteckými společnostmi a dodavateli obrany.

Takové formálně-matematické důkazy mají zásadní význam v aplikacích, kde jde o hodnotu. Haskell je ideálně vhodný pro rozsáhlé a podnikové inteligentní kontraktové aplikace a kritickou infrastrukturu určenou k zabezpečení miliard dolarů v kryptoměně.

Jednou z charakteristických vlastností Cardana je úroveň technologické kontroly a vysoká záruka softwarových standardů. Mají také řadu vztahů s výzkumnými pracovníky v akademickém světě. Například se spojili s University of Edinburgh a Tokijský technologický institut.

Cardanoův přístup založený na výzkumu staví na základech pečlivé, akademicky recenzované práce. To zavádí extrémně vysoké standardy v oblasti kryptoekonomické teorie a inženýrství distribuovaných systémů.

Architektura

Cardano architektura

Cardano je strukturováno jako dvouvrstvý blockchain, který architektonicky rozlišuje mezi vypořádací nebo účetní vrstvou (zvanou Cardano Settlement Layer, CSL) a výpočetní vrstvou, kde jsou prováděny inteligentní kontrakty (Cardano Computation Layer nebo CCL). Zahrnuty jsou boční řetězce, které se používají k připojení transakcí mezi těmito dvěma vrstvami.

Tato vícevrstvá architektura umožňuje jednodušší aktualizace soft fork než Ethereum. Je to proto, že v architektuře Ethereum neexistuje jasný rozdíl mezi těmito dvěma vrstvami.

Cardano Settlement Layer

Vyrovnávací vrstva poskytuje základní účetní knihu (myslím Bitcoin) a funkčnost ADA. CSL je založen na Haskellově implementaci papír popisující konsensuální engine Cardana. Je vyvinut společností IOHK ve spolupráci s University of Edinburgh, University of Athens a University of Connecticut.

Cardano Computation / Control Layer

CCL, kterým má být vypořádací vrstva rozšířena, bude sloužit jako důvěryhodný rámec umožňující funkčnost inteligentních kontraktů. To bude provedeno způsobem, který nevyžaduje změnu pozemního protokolu odpovědného za nativní kryptoměnu. Toto oddělení umožňuje, aby regulované výpočetní vrstvy mohly být strukturovány tak, aby vyhovovaly různým jurisdikcím.

Ouroboros: prokazatelně bezpečný protokol o důkazech o podílu

Logika konsenzuálních algoritmů je to, co řídí aktivitu a produkci ověřených transakčních bloků v distribuovaných knihách. Výsledkem je aktualizovaný a aktuální stav hlavní knihy konzistentní s celkovou historií záznamů. Na blockchainech běží dvě široké kategorie konsenzuálních mechanismů – Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS).

Základní myšlenkou Proof of Stake je, že místo plýtvání elektřinou hrubou silou hash před připojením bloku k hlavní knize je místo toho vybrán uzel k razení nového bloku. Pravděpodobnost výběru je úměrná množství mincí / žetonů, které tento uzel má. PoS má podporovat poctivost a dlouhodobou angažovanou účast.

Do výzkumu a vývoje mechanismů PoS investují dvě hlavní skupiny: jednou je Ethereum’s Casper a druhou Cardanova konkrétní iterace PoS zvaná Ouroboros, vyvinutý vědci IOHK pod vedením Prof. Aggelos Kiayias.

Ouroboros prošel formálním akademickým vzájemným hodnocením a je podporován formálními bezpečnostními důkazy. Teoretické sladění hry a stimulující mechanismy odměn, jak jsou strukturovány v Ouroborosu, ukázaly, že čestné chování je přibližnou Nashovou rovnováhou. To znamená, že odklonem od protokolu nelze nic získat. To dokáže neutralizovat možnost sobeckých aktérů.

Ouroborous je navržen tak, aby byl modulární a do budoucna. Například podpisy vůdců slotů využívající kvantově rezistentní schémata mají být zavedeny někdy v roce 2018. To umožní dosažení konsensu v celé řadě blockchainů na různých drahách s paralelními epochami.

Epochy a vedoucí slotů

Protokol Ouroboros rozděluje čas na epochy, které se dále dělí na sloty. Tyto sloty, které jsou krátké, asi 20 sekund, budou mít v sobě vytvořen přesně jeden blok. Vedoucí automatů jsou voleni mezi všemi držiteli vkladů s pravděpodobností, že budou vybráni úměrně k množství mincí, které má uzel.

Aby se zajistilo, že volební proces bude nestranný, je zavedena určitá míra náhodnosti prostřednictvím implementace a protokol házení mincí. Výsledkem bude konečný výsledek, kde je vybrán jeden uzel k ověření a připojení přesně jednoho bloku.

Rekurzivní síťová architektura (RINA), navrhovaná alternativa modelu TCP / IP a OSI, má být implementována v Cardanu. RINA je navržena tak, aby se mohla bezproblémově připojit a spolupracovat s TCP / IP. V Cardanu by to umožnilo paralelní běh několika epoch na různých řetězcích, čímž by se stala vysoce škálovatelnou.

Ministerstvo financí a měnová politika

Cardano důkaz o podílu

Cardano bude mít pokladnici, což je decentralizovaný bankovní účet. Toto je v zásadě podobné dřívějšímu DAO na Ethereu, ale po vzoru pokladního systému Dash. Tato speciální adresa / peněženka je kolektivně ovládána všemi držiteli ADA pro účely vývojových projektů Cardano.

Účastníci budou hlasovat, na které projekty by měly být prostředky uvolněny. To umožňuje systému platit za svá vlastní zlepšení a zajišťuje jeho dlouhodobou udržitelnost. Státní pokladna je financována inflací nebo odečtením malého procenta z každé transakce, která se uskuteční na platformě Cardano, a určité části nově ražené ADA.

Měna ADA je fixní dodávkou, která je libovolně omezena na čtyřicet pět miliard. Více podrobností o měnové politice Cardana lze nalézt tady.

Peněženka Deadalus

Daedalus je aplikace peněženky Cardano Settlement Layer, která drží měnu ADA. Má se dále rozvíjet, aby fungovala jako univerzální peněženka kryptoměn s funkcemi, jako je automatizované obchodování, integrace burz a transakce kryptoměna..

Kudlanka nábožná, klient Ethereum Classic na bázi Scala, byl také integrován do peněženky Deadalus pro připojení k síti Ethereum Classic.

Scala je další jazyk, který je velmi vhodný pro distribuované systémy a blockchainy. Je to proto, že je stručné a data neměnná při přijetí funkčního stylu psaní kódu.

Dále je Scala interoperabilní s Java a JavaScript a také kompiluje s LLVM a na bytecode v Javě (což usnadňuje proces integrace s Etherem).

Tým a cestovní mapa

Charles Hoskinson Bloomberg

Obrázek přes Bloomberg.com

The Tým IOHK se skládá z velkého počtu inženýrů a akademických vědců. Zakladatel Charles Hoskinson je v krypto komunitě dobře známý. Je vyškoleným matematikem, který studoval teorii analytického čísla na University of Colorado.

Původně se podílel na počátečním vývoji bitcoinů a spoluzaložil Ethereum. Byl také zakládajícím předsedou vzdělávacího výboru nadace Bitcoin Foundation a v září 2013 založil Cryptocurrency Research Group..

Hlavním vědeckým pracovníkem a vývojářem enginu Ouroborous konsensu je profesor Aggelos Kiayias, který je v současné době předsedou v oblasti kybernetické bezpečnosti a soukromí na univerzitě v Edinburghu. Jeho výzkumné zájmy spočívají v oblasti aplikované kryptografie a základů kryptografie se zvláštním důrazem na blockchainové technologie a distribuované systémy.

Sledovač technických aktualizací, který sleduje github revize a postup v plánu, najdete na Aktualizace Cardano. Za poslední týden došlo k 868 závazkům.

Výměny

ADA se v současné době obchoduje na Bittrex, UpBit, HitBTC a nedávno byla uvedena na Binance s právě představenými obchodními páry BNB token a USDT včera (17. dubna) a od dnešního dne také kótována na čínském Huobi.

Dodatečné zdroje

  • Cardano Hub je hlavní web Cardano obsahující všechny informace a zdroje.
  • Cardano Block Explorer pro vyhledávání adres, transakcí, epoch a slotů v síti Cardano. V blízké budoucnosti bude průzkumník doplněn grafy, diagramy, statistikami a dalšími datovými analytickými komponentami a nástroji.
  • Bezpečnostní pokyny za to, že se nestali obětí phishingových útoků a takových nešťastných scénářů, jako když mnoho uživatelů vyprázdnilo své peněženky IOTA, protože generovali semena online.

K dispozici je také rozsáhlá technická dokumentace společnosti IOHK, kterou lze zobrazit tady.

Případy silného použití

Zatímco Cardano bezpochyby vyvíjí revoluční technologii blockchain, skutečná výhoda spočívá v případech použití v reálném světě. Například Long Finance’s právě publikováno 78stránková zpráva sponzorovaná nadací Cardano.

Toto zkoumá ekonomický dopad inteligentních / distribuovaných knih na světový obchod a globální kapitálové toky. Naznačuje také rozsah ambicí Cardano sloužit jako rámec a operační systém, na kterém by mohly prosperovat a prosperovat lidské civilizace. Jak je uvedeno v publikaci:

Koncepčně bude dopad Smart Ledgerů realizován snížením nákladových rozdílů spojených s procesy, jako je papírování a kontrola identity, usnadněním vytváření nových obchodních příležitostí a snížením volatility spojené s mezinárodním obchodem.

Mise Cardano se zaměřuje zejména na rozvojové země a země třetího světa, které jsou zatíženy korupcí, tajemnými byrokracemi a nedostatečným přístupem k finančním službám.

V bitvě o blockchainy tedy může mít Cardano teoretickou výhodu. Pokud jej však lze prakticky použít k transformaci fungování určitých společností, dosáhne toho, co se dosud nepodařilo žádnému jinému blockchainovému projektu.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me