Decred Explained: Vše, co potřebujete o projektu vědět

Decred, který byl spuštěn v únoru 2016, si klade za cíl být otevřenou a progresivní kryptoměnou samofinancování založenou na správě komunity.

Jedním z nejzajímavějších aspektů Decred kryptoměny je to, jak se snaží spojit představu o digitálních penězích, jako je bitcoin, s jakýmsi decentralizovaným řízením. To se provádí pomocí různých těžebních protokolů.

Zahrnutí nějaké formy správy do protokolů, kde mohou účastníci hlasovat, je něco, co v poslední době přijala řada kryptoměn. Jsou považovány za jedny z nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout neshodám, které jsme v poslední době měli s debaklem hard fork SegWit2X, nejnovějším příkladem.

Během posledních několika měsíců došlo také k některým dalším zajímavým událostem v oblasti Decred coin (DCR). Než se ale pustíme do nejnovějších zpráv na Decred, pojďme se podívat na základy projektu.

Co je Decred?

Decred spustila mainnet v únoru 2016 s cílem vytvořit minci, která skutečně ztělesňuje decentralizovaný ekosystém, kterým měl být bitcoin.

To často zní jako trochu klišé, když mince tvrdí, že představují skutečný účel bitcoinu. Mají však bod, pokud jde o centralizaci těžby bitcoinů. V současné době se bitcoiny těží pomocí algoritmů Proof-of-Work.

To v podstatě znamená, že se horníci pokusí pomocí výpočetní techniky hrubou silou prolomit složité matematické algoritmy zvané hash funkce. Někteří těžaři dokázali vyvinout konkrétní stroje zvané Application Specific Integrated Circuits (ASIC)..

Tyto ASIC jsou schopny těžit bitcoiny mnohem efektivněji díky využití hashovacího algoritmu SHA256. To znamená, že ti horníci, kteří mají tyto stroje, jsou schopni překonat ostatní menší horníky. To vede k velkým a centralizovaným těžebním fondům.

Decred je schopen čelit tomuto problému prostřednictvím hybridního těžebního systému, kterému se budeme věnovat níže. Mezi Decred a Bitcoin existuje několik dalších jedinečných rozdílů, které zahrnují způsob, jakým byly vydány, a hashovací funkci.

Deklarované srovnání bitcoinů

Srovnání bitcoinů & Decred. Zdroj: Střední

Další zajímavou funkcí, kterou Decred má, je schopnost vypršet platnost transakcí po uplynutí určité doby. Uživatel může před podpisem transakce zadat čas vypršení platnosti, který by chtěl.

Pokud transakce nebyla zahrnuta po určitém počtu bloků, bude automaticky odmítnuta po výšce bloku. To je skvělé, protože umožňuje zrušení transakcí, pokud v síti dojde k významnému zpoždění.

Těžba Hyrbid PoS a PoW

Kryptoměna Decred používá kombinaci algoritmu těžby Proof-of-Work (PoW) a Proof-of-Stake (PoS). Na rozdíl od těžby PoW neexistují žádné výpočty nebo „práce“, které jsou nutné k těžbě v rámci PoS.

Decred k ověření transakcí stále používá těžbu PoW. Aby však bylo možné omezit těžbu pomocí ASIC, je algoritmus hash používaný společností Decred algoritmem „blake“. To pomáhá omezit centralizaci hashovací síly.

Model PoS vyžaduje pouze to, aby účastníci sítě vsadili určité množství mincí, aby fungovali jako ověřovací uzly pro konsensuální algoritmus. Tyto uzly potvrdí transakce bez výpočtu součtů.

Pokud jde o rozdělení odměn, 60% nově vygenerovaných mincí v Decredu půjde těžařům PoW, 30% půjde těm, kteří vsadili mince, zatímco zbývajících 10% půjde na rozvojovou dotaci.

Díky bitcoinu půjde veškerá odměna z těžby mincí těžařovi a na budoucí vývoj bitcoinového protokolu nezbude žádné finanční prostředky. Viděli jsme to v poslední době, protože práce na řešení obav ze škálování bitcoinů byla omezená.

S Decred dostanou vývojáři zaplaceno za jejich práci na návrzích, které byly vyloženy v komunitě. Před uvolněním finančních prostředků to bude muset schválit také komunita.

Pokud jde o celkové zásoby mincí, Bitcoin i Decred mají omezené množství mincí, které jsou stanoveny na 21 milionů. To znamená, že obtížnost těžby bude upravena podobným způsobem jako u bitcoinů, takže nikdy nebude možné vytěžit více než 21 milionů mincí.

Hlasování s Decred

Příklad decentralizovaného hlasování

Příklad hlasování. Obrázek přes Steemit

Model PoS se také dobře hodí nejen k ověřování transakcí. Uživatelé, kteří vsadili své mince, mají také tu výhodu, že jsou účastníky jakýchkoli komunitních rozhodnutí o vývoji.

Příkladem změny, která byla nedávno navržena pro hlasování, byla implementace mnoha protokolů o ochraně osobních údajů. Tým v Decred chtěl zahrnout některé funkce anonymity, které mince jako Monero měly. Můžete vidět přehled aktuálního hlasování tady.

Jinými slovy, tito uživatelé získají hlasovací práva k nejdůležitějším vývojovým rozhodnutím, která formují technologii do budoucna. Hlasování bude fungovat s uživateli, kteří si kupují „lístky“. Tyto lístky budou stát určitou částku DCR.

Ačkoli za tyto vstupenky „platíte“, DCR bude držiteli vráceno. To znamená, že stále získáte, pokud se cena DCR zvýší. To je sázení vašich mincí na hlasování, které proběhne do 28 dnů.

Budou stanoveny návrhy budoucího vývoje a držitelé vstupenek budou mít možnost o těchto návrzích hlasovat. Jakmile dokončíte svůj hlas, po vrácení 256 bloků vám bude DCR vrácen. Poté dostanete zpět cenu letenky a odměnu PoS.

Výhody pro správu

Decentralizace Decred

Obrázek přes Decred.org

Výhodou tohoto přístupu k hlasování je, že ti, kteří mají přímý podíl na ceně mince, budou hlasovat o její budoucnosti. Proto jsou pobídky sladěny, protože tito uživatelé budou činit hlasovací rozhodnutí, která pravděpodobně zvýší cenu DCR.

Mnozí se možná ptají, jak se to liší od modelu správy Dash, který využívá masternody. Ačkoli jsou to oba systémy hlasování, abyste se mohli stát Masternode v Dash, musíte vsadit 1 000 DASH.

Při aktuální ceně DASH to bude vyžadovat, aby uživatel vložil přes 500 000 $ na hlasování. To automaticky omezuje velkou část lidí v možnosti účastnit se procesu. Mohlo by to centralizovat rozhodování jen na několik velkých velryb.

Navíc bude automaticky implementován způsob, jakým je kódován protokol Decred, změny, o kterých se nakonec rozhodne. To je na rozdíl od jiných hlasovacích ekosystémů, které získají hlasy a poté provedou změny samostatně.

Model schváleného dodavatele

Vzhledem ke způsobu, jakým jsou nové mince distribuovány po celé komunitě, vždy bude 10%, které budou vyčleněny na náklady na vývoj. To bude použito k úhradě za „dodavatele“, kteří pracují na protokolu.

Tím se liší od bitcoinu, který se spoléhá na práci vývojářů zdarma. Vývojáři získají přímý podíl na kryptoměně, na které pracují, což také sladí pobídky. Umožňuje také zachování ekosystému některými z nejchytřejších vývojářů na světě.

V současné době je v Decredu 14 aktivních vývojářů a mnoho z nich jsou vývojáři bitcoinů, kteří pracovali na BTCsuite. Obdrželi velkou chválu od řady vlivných hlasů v komunitě, včetně Charlie Lee, Riccardo Spagni a Jimmy Song.

Lightning Network a Atomic Swaps

Atomový swap deklarovaný litecoin

Obrázek přes Decred.org

Decred je také vpřed, pokud jde o implementace některých nejnovějších technologií v prostoru kryptoměny. Například, protože úzce spolupracují s vývojáři LN, podpora Lightning Network již byla zahrnuta.

To umožní nastavit off-chain platební kanály mezi dvěma různými Decred uživateli a umožní jim to provádět mnohem efektivněji. Mnozí také považují bleskovou síť za nejúčinnější řešení škálování bitcoinů.

Decred byl také jedním z prvních kryptoměn, které dokončily on-chain atomový swap. Atmoický swap Decred / Litecoin byl dokončen v září loňského roku a byl oceněn mnoha komunitami, včetně Charlie Lee.

Atomové swapy v zásadě umožňují dvěma uživatelům, kteří mají různé kryptoměny, vyměňovat tyto mince decentralizovaným způsobem přes přepážku (OTC). Tím odpadá potřeba velkých centralizovaných burz, které často účtují vysoké poplatky.

Budoucnost Decred

V poslední době se na Decred nevrhlo příliš mnoho publicity, ale je to pravděpodobně proto, že upřednostnili vývoj před PR. Existuje spousta altcoinů, které utratí velké množství peněz za marketing namísto dalších důležitějších funkcí.

Hlasovací systém PoS také výrazně ovlivní budoucí vývoj, protože důležitá rozhodnutí jsou přijímána v decentralizované a demokratické podobě. Uživatelé budou většinou hlasovat pro ta vylepšení, která zvyšují hodnotu DCR.

Není jisté, zda může být Decred skutečně silnou alternativou k bitcoinu. Vzhledem k tomu, že se v řetězci bitcoinů výrazně vylepšuje škálování mimo řetězec, existuje větší naděje, že nevyřízené transakce budou vymazány a poplatky klesnou.

Další výhodou Hodlinga Decreda je, že pokud vložíte své mince za hlasování, můžete si z nich vydělat výnos. Jedinou nadějí na návratnost bitcoinu je čisté zhodnocení ceny.

Budeme bedlivě sledovat nejnovější zprávy od týmu Decred.

Doporučený obrázek přes Fotolia & Decred

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me