Co je technologie Blockchain?

Blockchain, který byl původně základem pro zaznamenávání transakcí s kryptoměnami, jako je bitcoin, se v 21. století vyvinul v něco mnohem významnějšího. Má potenciál změnit základní principy vytváření sítí.

Ve své nejjednodušší podobě je Blockchain decentralizovaný záznam informací, které jsou kontrolovány a aktualizovány komunitou uživatelů. Neexistuje žádná ústřední entita ani osoba, která by záznam ovládala. Podle Dona Tapscotta, který napsal blockchainovou revoluci

Blockchain je neporušitelná digitální kniha ekonomických transakcí, kterou lze naprogramovat tak, aby zaznamenávala nejen finanční transakce, ale prakticky vše hodnotné.

Mnoho lidí se nemusí zajímat o matematické disciplíny, které podtrhují technologii blockchain. Je však skutečně užitečné mít na vysoké úrovni pochopení toho, co blockchain dělá a jak pomůže světu přejít na další internetovou revoluci.

Model klientského serveru

World Wide Web tradičně pracuje na modelu sítě klient-server. Uživatel, v tomto případě „klient“, se připojí k centralizovanému serveru a získá potřebné informace.

Tento server je obvykle počítač v datovém centru, který má přístup ke všem informacím, ke kterým chtějí klienti získat přístup. Server také uloží databázi na pevný disk. Toto je pouze jedna kopie databáze, a proto ji lze považovat za „hlavní kopii“. Na tuto centralizovanou databázi musí dohlížet mnoho společností, včetně bank, pojišťoven, poskytovatelů zdravotní péče, mediálních společností atd. Níže je vizuální příklad modelu klientského serveru.

Architektura klientského serveru

Pokud dojde k jakýmkoli změnám v informacích v databázi, je to spravováno samotnými klienty (uživateli) nebo aktualizováno správci serveru. Mít všechny informace pouze na jednom místě může mít řadu nevýhod. Nejnaléhavější z nich je kybernetická bezpečnost.

Vzhledem k tomu, že hackeři vědí, kde je server umístěn, a že data leží pouze na jednom serveru, je z něj snadný cíl. Síťová infrastruktura klient-server je také náchylnější k poruchám, protože výpadek na jednom serveru bude znamenat, že nikdo nebude mít přístup k databázi z klientů. To může být škodlivé, zejména když je zásadní přístup do databáze.

Decentralizované řešení

Technologie Blockchain je ve svém jádru decentralizovaná verze modelu klient-server. Místo toho, abyste měli všechna data a informace na jednom serveru, ke kterému mají přístup klienti, umístěte tyto informace na všechny klienty. Tyto klientské počítače se poté nazývají „uzly“ a tvoří součást decentralizované sítě.

Když dojde k aktualizaci sítě, každý uzel na blockchainu aktualizuje distribuovanou knihu a ujistí se, že mezi všemi uzly existuje shoda ohledně skutečné podoby knihy. Konsenzus se vytvoří, když se většina uzlů dohodne na aktuální podobě. To vše je zobrazeno na následujícím obrázku distribuované účetní knihy.

Technologie blockchain s uzly

Právě díky tomu je technologie blockchain tak revoluční, že není potřeba centrální autorita důvěry. Každý ze síťových uzlů může ověřovat položky a prostřednictvím definovaných matematických a ekonomických disciplín je každému uzlu důvěryhodný ostatními. Pokud v kterémkoli z uzlů dochází k redundanci, neměl by to mít žádný dopad na síť nebo hlavní knihu.


Navíc, vzhledem k tomu, že blockchain je udržován všemi uzly v síti, žádná strana ho nemůže škodlivě změnit bez znalosti ostatních uzlů. I když tomu tak je, hlavní kniha vyžaduje konsenzus, aby mohla být efektivně aktualizována. Díky tomu je blockchain průhledný a neúplatný.

Důvěřujte prostřednictvím kryptografie

Aby si uzly v decentralizované síti vzájemně věřily, musí se ujistit, že jsou skutečně tím, kým říkají, že jsou. Jejich klíčové koncepty autentizace a povolení jsou pro fungování blockchainu klíčové.

Jak toho lze dosáhnout se 100% přesností?

Toho je dosaženo použitím kryptografie soukromého klíče. Umožňuje síťovému uzlu prokázat, že je skutečně tím, za koho se vydává, a že má oprávnění dělat to, co dělá. Tento soukromý klíč není nic jiného než sbírka číslic a písmen, a proto je soukromý. Neexistují žádné požadavky na soukromé informace k prokázání pravosti.

Nestačí také, aby uzly byly pouze ověřeny a autorizovány. Základní protokol k blockchainu vyžaduje ekonomické pobídky, aby byl „poctivý“, pokud jde o skutečnou povahu blockchainu. Například s bitcoinem jsou síťové uzly (těžaři) odměňovány bitcoinem za ověřování transakcí a udržování čestnosti sítě.

Důvěra je ve skutečnosti komoditou, která má nedostatek a k potvrzení vyžaduje mnoho zdrojů. V minulosti bylo potvrzení, že jinému počítači na internetu lze plně důvěřovat, směšný koncept. Pomocí těchto přísných oborů ekonomiky kryptografie a teorie her lze vytvořit silné digitální vztahy.

Ačkoli je technologie blockchain většinou spojena s digitální měnou, potenciální aplikace jsou skutečně revoluční.

Potenciální aplikace blockchainu

Crowdfunding

Všichni víme o platformách crowdfundingu, jako jsou Kickstarter a Gofundme. Vytvoříte stránku, která se pokusí získat peníze od drobných investorů za opravdu malé investiční lístky na investora. S technologií blockchain jsou příležitosti nekonečné.

Například investoři mohou nakupovat do organizace, která bude fungovat jako velký decentralizovaný fond rizikového kapitálu. Poté si mohou zakoupit právo hlasovat o potenciálních investicích prostřednictvím inteligentních smluv, které jsou zakódovány. To je skutečně to, co byl DAO (Decentralized Autonomous Organization). I když to zaseklo hack, nápad byl nepochybně působivý.

Chytré smlouvy

Inteligentní smlouvy tvoří základ sítě Ethereum. V podstatě se jedná o řádky kódu, které v případě splnění určitých podmínek provedou inteligentní kontrakt v síti. Ty lze naprogramovat tak, aby prováděly funkce, když jsou splněny určité charakteristiky. Díky tomu jsou inteligentní smlouvy použitelné pro mnoho aplikací.

Pokud byste například chtěli prodat dům a potřebujete zaplatit peníze za splnění řady podmínek, můžete místo právníků použít inteligentní smlouvu. Místo potvrzení převodu finančních prostředků na konkrétní přijaté dokumenty nechte podmínky zakódovat do inteligentní smlouvy. Do chytré smlouvy lze v zásadě teoreticky zakódovat jakoukoli formu komplikované finanční transakce.

Řízení dodavatelských řetězců

Dodavatelské řetězce jsou velké a složité řetězce, které jsou někdy těžkopádné. To ztěžuje organizacím, které se na ně spoléhají a které mohou vést k plýtvání atd. Umístěním dodavatelského řetězce produktu na veřejný blockchain lze potenciální závady objevit častěji a v mnohem rychlejším časovém rámci. Pohyb zboží mohou sledovat všechny strany dodavatelského řetězce, včetně spotřebitelů.

Rovněž zabrání jakémukoli hanebnému jednání nebo vyříznutí rohu některým z dodavatelů v řetězci. Vzhledem k tomu, že jejich akce jsou skutečně veřejné, mohli by tuto aktivitu zaznamenat další členové řetězce.

Ochrana dat

Jak již bylo zmíněno dříve, mít všechna svá data uložená na centralizovaném místě z vás může udělat snadný cíl pro hackery. Poslední dva roky nám ukázaly katastrofický dopad narušení dat u řady společností a vládních organizací.

Díky technologii blockchain jsou všechny uzly rozloženy po síti, a proto je těžší je kompromitovat. Potenciální aplikace této technologie by mohla být v systému DNS. Vzhledem k tomu, že se spoléhají na ukládání do mezipaměti, jsou zranitelné vůči útokům DDoS. Při použití technologie blockchain není třeba ukládat do mezipaměti.

Digitální identity

Téměř vše, co děláme online, využívá naši identitu. Webové stránky a služby potřebují přesně ověřit, kdo jsme, abychom nám mohli lépe pomáhat. To může být samozřejmě neúčinné a nebezpečné. Hackeři obvykle cílí na spotřebitele pomocí phishingové taktiky, aby získali osobně identifikovatelné informace.

Distribuované účetní knihy nám umožňují efektivnější a bezpečnější způsob identifikace toho, kdo jsme. Blockchain nám také předává kontrolu nad našimi osobními údaji, aniž by byla uložena na centrálním místě. Když je navíc tato digitální identita uložena v blockchainu, je neměnná, což znamená, že ji nikdo nemůže změnit pro škodlivé účely..

Datové úložiště

Vesmír je stále vzácnějším zdrojem, který nám často dochází. Na internetu však existují miliony počítačů, které mají další úložný prostor, který se nevyužívá. Jedná se v podstatě o promarněný zdroj, který člověk nevyužívá nejvíce. Navíc, když využijete řešení cloudového úložiště, jako je Dropbox, mohou a byly hacknuty, protože jsou centralizované.

Decentralizované řešení blockchainu pro online úložiště je jediný způsob, jak můžeme bezpečně využít tento nevyužitý prostor. Například nedávné ICO společnosti Filecoin získalo za své koncepty decentralizovaného úložiště rekord 257 milionů $. Bezpochyby budou šťastně přijímat zavedené obry v cloudovém úložném prostoru.

Sdílená ekonomika

Existuje velký potenciál pro využití technologie Blockchain v ekonomice sdílení. Od AirBnB po Uber existuje prostor pro růst s decentralizovanými řešeními, kde se ti, kteří chtějí něco sdílet, mohou shodovat s těmi, kteří sdílení dělají.

Podobně existuje příležitost pro platformový kooperativismus. To znamená, že ti, kteří chtějí platformu používat, a ti, kteří z ní profitují, mohou být stejní jednotlivci. To může povzbudit uživatele, aby se ujistili, že decentralizovaná platforma funguje ve prospěch všech.

Web 3.0 revoluce

Mnoho lidí porovnalo decentralizované sítě s třetí verzí internetu. Internet 2.0 byl „internet informací“. Lidé měli na dosah ruky všechny zdroje, jejichž vyhledání obvykle vyžadovalo velké množství času. Technologie Blockchain je nyní prvním krokem, který podnikáme směrem k Web 3.0 nebo internet hodnoty.

Obrázky přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me