Velcí hráči se stěhují do blockchainu – zde je 13 příkladů

O technologii Blockchain se v poslední době mluví.

Označuje decentralizovanou digitální knihu odolnou proti neoprávněné manipulaci a je jádrem ekosystému kryptoměny. Vlastnosti této technologie však umožňují alternativní aplikace v různých doménách, včetně tradičního finančního sektoru, logistiky, výroby energie a mnoha dalších..

Možnost IQ Trade kreditní karta

Mnoho společností stále pracuje s hromadou papíru a běžnými databázemi při svých každodenních činnostech. Tok dokumentace a obchodní procesy v této podobě se samozřejmě stávají nadbytečnými, zbytečně složitými a zastaralými. Decentralizované blockchainové systémy mohou být odpovědí na netriviální problém modernizace této rutiny staré školy a její sladění s globálním pokrokem v digitální oblasti.

Tento článek osvětlí některé velké hráče, kteří již učinili slibné kroky k implementaci blockchainu v jejich modus operandi.

1. Partnerství mezi společností Microsoft & ID2020 Alliance

Softwarový gigant Microsoft má spojil se s aliancí ID2020, globální iniciativou zaměřenou na vyplnění mezery v dokumentaci identity v různých částech světa. Ten kombinuje úsilí vlád, nevládních organizací a soukromých společností pod jednou střechou o zlepšení života lidí.

Společnost Microsoft vstoupila do procesu usnadnění vytváření technologie správy identit založené na blockchainu pomocí Microsoft Azure. Za tímto účelem společnost rovněž spolupracuje s poskytovateli digitálních služeb Accenture a Avanade.

2. Goldman Sachs s obchodním oddělením pro kryptoměny

Goldman Sachs, nadnárodní společnost poskytující finanční služby se sídlem v New Yorku, je připravena vytvořit stůl pro obchodování s kryptoměnami. Tato ambiciózní iniciativa bude uvedena do provozu do června 2018. Úředníci investiční banky uvedli, že budou pilotovat obchody související s bitcoinem, předkem všech moderních kryptoměn.

V reakci na kritiku generální ředitel Lloyd Blankfein zdůraznil, že lidé byli kdysi skeptičtí ohledně toho, že papírové peníze vytěsňují zlato jako úsporné a platební prostředky.

3. BHP Billiton následuje oblek

BHP Billiton, největší světová zdrojová společnost zabývající se těžbou, kovy a ropou, je partnerství s technologickými firmami BlockApps a ConsenSys implementovat systém založený na blockchainu pro efektivnější sledování vzorků tekutin a vrtů v reálném čase.

Tento systém bude postaven na platformě Ethereum, která umožňuje inteligentní kontrakt. BHP údajně plánuje povzbudit své dodavatele, aby se připojili, a využívat pro ukládání a výměnu provozních dat takzvaný InterPlanetary File System (IPFS). Toto je protokol P2P, který se často používá při spuštění blockchainu.

4. Maersk a IBM

Maersk & amp; IBM Blockchain

Přední světový dopravní konglomerát Maersk se chystá spolupracovat společně s IBM vytvořit systém založený na blockchainu, jehož úkolem je usnadňovat jeho obchodní operace. Budoucí společný podnik by měl pomoci přístavům, celním úřadům, bankám a dalším zúčastněným subjektům nahradit papírování robustní digitální knihou a současně je chránit před moderními kybernetické hrozby.

Současný stav věcí v tomto odvětví do značné míry závisí na dokumentaci, která při ztrátě někde v dodavatelském řetězci způsobí zkázu jedlého a jiného zboží podléhajícího rychlé zkáze. V loňském roce se Maersk spojil s Guardtime, iniciativou podnikového blockchainu, na vypracování ad hoc pojistného systému založeného na blockchainu.

5. Železnice FedEx, UPS a BNSF dávají blockchainu šanci

Stovky velkých hráčů v odvětví nákladní dopravy, včetně FedEx, UPS, BNSF železnice a Schneider Trucking BiTA (Blockchain in Transport Alliance). Tento projekt sleduje cíl zavedení jednotných standardů pro testování a nasazení blockchainových aplikací v globální dopravě a logistice.

6. Pemex jde inovační cestou

Pemex, největší mexická ropná společnost, uzavřel partnerství ve spolupráci s firmou Petroteq Energy vyvinulo knihu odolnou proti neoprávněné manipulaci, jejímž cílem je posunout její obchodní operace o krok dále. Tato technologie se bude opírat o proprietární platformu založenou na blockchainu od společnosti Petroteq PetroBLOQ.

Je pozoruhodné, že Pemex byl průkopníkem v přijímání kryptoměny jako platebního prostředku v ropném průmyslu. Uvedené řešení pro řízení dodavatelského řetězce (SCM) je dalším důkazem odhodlání společnosti zavádět špičkové technologie.

7. UBS & Ostatní banky dávají Ethereum Blockchain šanci

Nadnárodní finanční společnosti a banky, včetně UBS, Credit Suisse a Barclays, údajně hodlají využívat blockchain nesený etherem k usnadnění dodržování nových MiFID II / MiFIR legislativní rámec, který vstoupil v platnost v lednu 2018.

Tato technologie pomůže zúčastněným bankám při křížových odkazech a ověřování informací o právním subjektu (LEI). Společnosti z finančního sektoru také aktivně pracují na využití distribuovaných účetních knih k zefektivnění operací back office, což jim údajně ušetří přibližně 20 miliard dolarů ročně.

8. Nestle, Walmart a další provozují projekt blockchainu

Známá jména v potravinářském průmyslu se snaží pomocí blockchainu čelit výzvě bezpečnosti potravin. Walmart, Unilever, Nestle, Kroger a řada dalších společností spolupracuje s IBM na tomto problému od roku Srpna 2017. Cílem pilotního projektu je zlepšit sledování dodavatelského řetězce.

Zejména může zkrátit dobu sledování zásilky ze dnů na sekundy – něco, co rozhodně změní. Kromě toho by tato implementace blockchainu měla usnadnit stažení z trhu.

9. Organizace spojených národů udržuje trend

Blockchain Track Refugees

Další pozoruhodný případ použití blockchainu má co do činění s koalicí OSN pro změnu klimatu. Organizace zvažuje implementaci technologie distribuované účetní knihy (DLT), aby posílila svůj výzkum v oblasti změny klimatu.

Očekává se, že systém způsobí převrat v pracovních postupech pro poskytování údajů o emisích a statistikách obchodování s uhlíkem v reálném čase. Další výhodou využití DLT je, že výzkum již nebude náchylný k nepříznivému politickému vlivu.

Nejedná se o první krok OSN k využití nové technologie. Již dříve využívala platformu Ethereum na podporu syrských uprchlíků tím, že jim poskytovala poukázky na potraviny založené na blockchainu.

10. TEPCO inovuje energetický sektor

Předním japonským poskytovatelem služeb TEPCO (Tokyo Electric Power Company) je partnerství s platformou Electron vytvořit jednotnou infrastrukturu pro své obchodní procesy. Tento krok se může stát herním měničem v celém odvětví, které v současné době používá samostatné služby pro registraci, účetnictví a vypořádání.

Díky integraci všech těchto záznamů do jedné hlavní knihy budou poskytovatelé energie schopni efektivněji sledovat transakce, aktiva a data měření.

11. Illinois představuje průlom v licencování zdravotní péče

Illinoisské ministerstvo finanční a profesionální regulace spolupracuje s inovační firmou zabývající se blockchainem v oblasti zdravotní péče Hashed zdraví na projektu zaměřeném na zefektivnění licencování lékařů ve státě.

Posláním pilota je zejména automatizovat těžkopádné procesy, které v současné době doprovázejí udělování licencí v Illinois. Rovněž se očekává zvýšení přesnosti lékařských údajů a sdílení údajů ve zdravotnictví.

12. Platforma ID založená na blockchainu, která se objeví v Brazílii

Správa ID Brazílie na Blockchainu

Brazilská vláda plánuje využít blockchainu Ethereum ke zlepšení procesů souvisejících s identitou. Ministerstvo pro plánování, rozpočet a správu země experimentuje s implementací uPort, otevřený systém identit vytvořený společností ConsenSys.

Tímto způsobem si obyvatelé budou moci zaregistrovat svou vlastní identitu na Etherea, spravovat přihlašovací údaje a autorizovat transakce, přičemž budou mít jistotu, že jejich osobní klíče a data jsou v bezpečí. Vláda bude mít mezitím více příležitostí k ověření legitimity občanských průkazů.

13. Piloti DKMS a narození, autor: Evernym

Evernym, poskytovatel nové distribuované účetní knihy věnované řešení registrace narození problémy, obdržel grant na výzkum za téměř 794 000 USD od amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, aby vytvořil vládní systém Decentralized Key Management System (DKMS).

Společnost také spolupracuje s Illinois Blockchain Initiative (IBI) na vytvoření systému registrace narození založeného na hlavní knize.

Sečteno a podtrženo

Přestože implementaci blockchainové technologie může jistě těžit více průmyslových odvětví, použití distribuovaných knih v jiných doménách než v kryptoměně není zatím příliš běžné. Dokonce i velké nadnárodní korporace a vlády dělají s touto pozoruhodnou technologií jen malé první kroky k revoluci ve svých aktivitách.

Většina z výše uvedených případů jsou piloti, kteří ještě neměli být nasazeni ve velkém měřítku. Výsledky však již vypadají slibně pro odvětví dopravy, financí, zásobování potravinami, energetiky, zdravotnictví, identity, výzkumu klimatu a humanitární pomoci. Doufejme, že se tento seznam bude i nadále rozšiřovat.

Obrázky přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me