Úvod k 0x: Decentralizovaná burzovní platforma pro tokeny ERC20

Výměny mohou být ve světě kryptoměny nezbytným zlem. Pokud jsou ale známí jednou věcí, pak kvůli hackerství. Pokud jsou známí druhou věcí, je to pravděpodobně hrozný zákaznický servis.

Koncept decentralizované burzy se už nějakou dobu vznáší. Několik jich již existuje a zatím jsou výsledky celkem slibné. Přesto nejsou bez chyb. Projekt 0x chce vytvořit decentralizovanou výměnnou síť pouze pro tokeny ERC-20.

Tým za ním tvrdí, že jeho systém výrazně sníží poplatky za plyn za odesílání tokenů. Síť také umožní některým účastníkům vydělávat transakční poplatky za účast.

Co je decentralizovaná burza?

Začněme rychlou revizí toho, co je decentralizovaná burza. Pokud již znáte, můžete bezpečně přejít na další část.

Většina kryptoměn je dnes centralizovaná. To znamená, že ke všem obchodům dochází prostřednictvím jediné služby. Všechna aktiva uložená na burze jsou navíc obvykle držena pohromadě. Právě tato centralizace je činí pohodlnými a nebezpečnými.

Decentralizovaná burza na druhé straně řeší problém jiným způsobem. Namísto centrálního webu, serveru a sady peněženek jsou všechny tyto síťové komponenty rozloženy mezi různé účastníky.

To vede k tomu, že neexistuje jediný bod selhání. Pokud jde o bezpečnost, decentralizované burzy nikdy nedrží žádná aktiva a pouze usnadňují obchod typicky prostřednictvím inteligentních kontraktů. To znamená, že hackeři nemají jediný cíl vysoké hodnoty, za kterým by mohli jít.

V současné době je na trhu poměrně málo decentralizovaných burz, jako je platforma Waves a EtherDelta.

O čem je 0x?

0xprotokol

Srovnání výměn – Obrázek přes medium.com

0x projekt nejde o vytvoření společnosti nebo webové stránky, ale o systém usnadňující decentralizované obchodování. 0x vytvořil API, na kterém může kdokoli s dostatečnými znalostmi vytvářet rozhraní do sítě. Těmito rozhraními by mohly být potenciálně aplikace, weby atd.

Kromě decentralizace je dalším hlavním cílem projektu nabídnout výrazně nižší transakční poplatky. Odesílání tokenů ERC-20 dnes vyžaduje transakční poplatky, které se platí v etheru. Obecným pravidlem je, že odesílání tokenů ERC-20 má vyšší cenu než pouhé odesílání Etheru přímo.

Na základě toho, co můžeme najít v bílý papír, zdá se, že 0x se pokouší vytvořit něco, co, alespoň na první pohled, vypadá jako to, co Lightning Network dělá pro bitcoiny. Konkrétně nabízí způsob, jak provádět většinu těžkého zvedání z blockchainu.

Kromě schopnosti zpracovávat levnější obchody má síť 0x další funkci. Někteří uživatelé se mohou rozhodnout, že se stanou takzvaným předávajícím. Tito uživatelé se účastní hostováním sdílené knihy objednávek s jinými uzly a šířením dalších důležitých informací v síti.

Výměnou za účast tímto způsobem mohou vydělat 0x tokeny z transakčních poplatků. Výše vyplacených nebo účtovaných poplatků je zcela na jednotlivci.

Tým uvádí, že si myslí, že tento typ ekonomického modelu povede ke zdravé konkurenci a spravedlivým cenám. Oficiální web říká, že se každý může stát předávajícím. Je tedy možné, že požadavky jsou nízké.

0x má nyní spuštěnou testovací verzi, ale plná verze zatím není k dispozici.

Kdo je za 0x?

Skupina, která projekt provozuje, sídlí v San Francisku v Kalifornii. Provozují ho dva spoluzakladatelé, Will Warran a Amir Bandeali. Oba spoluzakladatele podporuje velký tým kvalifikovaných lidí, jako jsou předchozí zaměstnanci Apple, Twitter, Instagram, Facebook a Qantas..

Projekt má také několik poradců, včetně několika vysoce postavených členů bývalých členů Coinbase, a zakladatele Augur, predikčního trhu, který je také založen na Ethereum.

0x žetony

0xprotocol Logo

Obrázek přes 0xprotocol.com

Dnes se 0x tokeny obchodují za přibližně 0,70 $. Žetony mají poměrně velkou zásobu, 500 milionů je již v oběhu a nakonec je k dispozici celkem 1 miliarda.

V jejich nejvyšším bodě šly tokeny za 2,37 $. Ceny však od ledna sledovaly obecný sestupný trend a dosáhly tam, kde jsou dnes. Na nejnižším bodě na začátku prosince loňského roku byly tokeny pouze po 0,23 USD.

Většina obchodů se každý den odehrává na burze Binance, následuje Poloniex s méně než polovinou objemu. Celkově jsou tokeny uvedeny na 46 obchodních párech na řadě různých trhů.

Závěrečné myšlenky

Vzhledem k tomu, že používání tokenů ERC-20 stále roste, bude nevyhnutelná poptávka po levných způsobech jejich přemisťování a obchodování s nimi..

I když již byla řeč o řešeních založených na plazmě, jako je OmiseGO, trh, který je zcela zaměřen na tokeny ERC-20, pravděpodobně nabídne několik výhod oproti jiným decentralizovaným trhům, které se v této oblasti nespecializují..

Zdá se, že tým je nabitý vysoce odbornými znalostmi a nepochybně ví, co dělá.

Ceny tokenů od svého spuštění zaznamenaly velkou volatilitu, ale je to pochopitelné, protože k jejich hlavnímu čistému spuštění ještě nedošlo. Je docela pravděpodobné, že se ceny začnou stabilizovat nebo alespoň následovat lineárnější trend, jakmile k tomu dojde.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me