SushiSwap (SUSHI): DeFi bufet „All You Can Eat“

Aktuální stav DeFi prostoru DeFi lze shrnout dvěma slovy: boj s jídlem. Cítím se jako nový směšný s motivem jídla DeFi protokol se přidává k tomuto kulinářskému masakru každý druhý den. Nejnovější zbraň výběru? Sushi.

Pro některé z vás zavedení SushiSwap znamenalo, že DeFi oficiálně zašlo příliš daleko. Kontroverzní události kolem projektu, které se odehrály během několika týdnů od jeho uvedení, rovněž kazily chutě mnoha v prostoru DeFi.

Logo SushiSwap

Pokud jde o SushiSwap, je toho mnohem víc, než se na první pohled zdá (nebo nosu). Počáteční 2500% + roční výnosy z vložených prostředků jsou jen špičkou tilapie. SushiSwap byl dočasně největším protokolem DeFi na trhu a nadále je v top 5 (i když nebyl oficiálně zařazen).

Token SUSHI také zůstává uveden na Binance a samotný protokol byl nedávno převzat renomovaným hráčem v krypto prostoru. Na konci tohoto článku budete vědět, proč si SushiSwap možná zaslouží hvězdu Michelin.

Kdo vyrobil SushiSwap?

SushiSwap založili dva anonymní vývojáři 0xMaki a Kuchařka Nomi. 26. srpna vydala šéfkuchařka Nomi střední příspěvek podrobně popisující protokol SushiSwap. To nalákalo 0xMaki na vstup do SushiSwap Discord.

Jako jeden z prvních účastníků 0xMaki dlouho hovořil s kuchařkou Nomi a následně se stal spoluzakladatelem SushiSwap. Předpokládá se, že na projektu v době vydání celkem pracovalo přibližně 5 vývojářů.

Tvůrci SushiSwap

0xMaki (vlevo) a Chef Nomi (vpravo), tvůrci SushiSwap. Obrázek přes Nespoutaný podcast

I když toho o společnosti 0xMaki nebo Chef Nomi, v nedávný rozhovor 0xMaki potvrdil, že šéfkuchařka Nomi sídlí někde v Asii. Skutečnost, že karetní hra Hearthstone, ze které pochází pseudonym Chef Nomi, je v Číně populární, to naznačuje, že Chef Nomi je Číňan.

Vzhledem k francouzskému přízvuku, vzhledu a náznaku časového pásma společnosti 0xMaki pravděpodobně sídlí někde ve Francii nebo ve frankofonní zemi Středního východu. 0x je odkaz na počáteční číslo a písmeno všech adres Ethereum a Maki je populární sushi pokrm.

Rybí historie společnosti SushiSwap

Historie výměny sushi

Obrázek přes Novinky 

Kromě toho, že byl vytvořen dvěma anonymními vývojáři, nebyl SushiSwap před vydáním auditován. Jak již bylo řečeno, šéfkuchařka Nomi otevřeně vyzvala některé z nejuznávanějších společností, včetně Quanstamp a Consensys, aby provedly audit kódu SushiSwap v prvním příspěvku o projektu o médiu.

Během prvního týdne od vydání SushiSwap nashromáždil více než 1 miliardu USD v uzamčených fondech a dočasně překonal Aave jako největší protokol DeFi. Úrokové sazby z uzamčených fondů překročily 2 500% ročně.

SushiSwap Chef Nomi

Šéfkuchařka Nomi má ukončenou podvodnou transakci Etherscan.io 

5. září šéfkuchařka Nomi náhle zlikvidován více než 14 milionů USD tokenů SUSHI, které byly protokolem nashromážděny jako rozvojové prostředky. V sérii Příspěvky na Twitteru poznamenal, že se cítil oprávněn na tyto prostředky. To vyvolalo obrovské pobouření z komunity kryptoměn, zejména tvůrce touhy po financování Andre Cronje.

Populární YouTuber Ivan na Tech také zvážil a poznamenal, že „[SushiSwap] je stejně špatný jako skutečné sushi“. Ivan také uvedeno že náhlý výprodej SUSHI pravděpodobně způsobil příští den krach na trhu s kryptoměnami kvůli jeho vlivu na celý DeFi prostor.

Držáky peněženky SushiSwap

Držáky adres peněženky SushiSwap multi-sig. Obrázek přes Cvrlikání.

Šéfkuchařka Nomi následně odstoupila od Sushiswap a podala ji Sam Bankman-Fried, generální ředitel burzy kryptoměn FTX. Andre Cronje byl vývojáři SushiSwap také považován za nového vůdce protokolu defacto.

Komunita SushiSwap hlasovala pro výběr 9 osob v prostoru DeFi, jako je zakladatel společnosti Compound Finance Robert Leshner, kteří se stanou nositeli multi-sig peněženky, která drží rozvojové fondy SushiSwap.

SushiSwap Uniswap Drain

Celková hodnota Uniswap se 9. září propadla. Obrázek přes Cvrlikání

9. září byl Uniswap zbaven svého titulu největší decentralizované burzy, když uživatelé SushiSwap migrovali přes 1,14 miliardy USD 1,9 miliardy USD společnosti Uniswap zamklo aktiva kryptoměny na novou platformu SushiSwap.

Ačkoli byla tato migrace plánována od oznámení protokolu, společnost 0xMaki věřila, že nebude přesunuto více než několik set milionů dolarů kryptoměny. Tento náhlý převod likvidity z jednoho protokolu do druhého byl nazván a upírský útok.

Šéfkuchařka Nomi se vrací

Šéfkuchařka Nomi se omlouvá na Twitteru po vrácení ukradených rozvojových fondů. Obrázek přes Cvrlikání

11. září šéfkuchařka Nomi najednou se vrátil ukradené vývojové prostředky do SushiSwap. Někteří se domnívají, že to bylo provedeno proto, aby se na projekt upoutalo více pozornosti. Ve výše uvedeném rozhovoru s 0xMaki však poznamenal, že šéfovi Nomi vydal na Twitteru ultimátum a řekl mu, aby odpověděl na jeho zprávy, jinak odhalí citlivé podrobnosti o SushiSwap (pravděpodobně pravá identita šéfkuchaře Nomi).

Šéfkuchař Nomi již protokolem nepodílí a nyní se na Twitteru popisuje jako „bývalý šéfkuchař“ v SushiSwap.

Co je SushiSwap?

Výměna sushi je decentralizovaná burza kryptoměn postavená na blockchainu Ethereum. Jeho cílem je být vývojem Uniswap, nejpopulárnější DEX na bázi etherea na trhu kryptoměn. Je téměř identický s Uniswap jak ve vzhledu, tak ve funkci.

Klasické rozhraní SushiSwap

Klasické rozhraní SushiSwap.

SushiSwap odměňuje ty, kteří vloží kryptoměnu, aby poskytli likviditu protokolu pomocí SUSHI, tokenu ERC-20 uděleného poskytovatelům likvidity na SushiSwap, který lze použít pro správu protokolu.

Přestože má SushiSwap kontroverzní historii, byl a stále je silně komunitně motivován a zavázán k otevřenému zdroji étosu kryptoměny. Všechny chytré smlouvy a kód jsou snadno dostupné komukoli prostřednictvím GitHub společnosti SushiSwap a Střední příspěvky.

SushiSwap byl také auditován PeckShield a přezkoumány Quantstamp. SushiSwap si půjčuje většinu svého kódu z jiných populárních protokolů DeFi, včetně Uniswap, Compound Finance a nechvalně známých Yam Finance.

SushiSwap vs. Uniswap

Vzhledem k tomu Uniswap právě vydala jejich vlastní token UNI, SushiSwap a Uniswap jsou ještě podobnější než dříve. Je však třeba si uvědomit jednu zásadní věc, a to je problém, který má Uniswap a SushiSwap ne.

SushiSwap vs. Uniswap

Obrázek přes Publikovat 0x

Poskytovatelé likvidity získávají snížení poplatků za obchodování na obou protokolech. V Uniswap platí, že čím více likvidity někdo poskytne, tím větší bude snížení poplatků za obchodování ze skupiny, kterou získá.

Důsledkem toho je, že odměny menším poskytovatelům likvidity se s růstem fondů ředí. Velké subjekty, jako jsou burzy kryptoměn, těžební fondy a fondy rizikového kapitálu, mohou a často získají lví podíl na těchto obchodních poplatcích jako výsledek.

Naopak SushiSwap navrhl svůj SUSHI emise tak, že ti, kdo protokol přijali dřív, by obdrželi 10násobek částky SUSHI než ti, kteří se k protokolu připojili později. Toto SUSHI by mohlo být použito k tomu, aby se snížily poplatky za obchodování ze všech poolu, i když ti, kdo dříve zaváděli, přestali pooly poskytovat likviditu (více o tom později).

Jak funguje SushiSwap?

Stejně jako mnoho jiných DEXů se i SushiSwap zásadně skládá z několika fondů aktiv. Každá skupina obsahuje 2 aktiva, například ETH a LINK (Chainlink). Je to proto, že využívá automatizovaného tvůrce trhu – inteligentní kontrakt, který k určení jejich ceny využívá poměr mezi dvěma aktivy v každém fondu.

Automatizovaný tvůrce trhu

Obrázek přes Youtube

Podrobně jsme se zabývali automatizovanými tvůrci trhu v našem nedávném článku o Curve Finance a doporučujeme vám přečíst si nejprve tuto část, pokud nejste obeznámeni s AMM nebo jak fungují.

Když byl SushiSwap původně vydán, zaměřil se kolem Uniswap LP (poskytovatel likvidity) tokeny. LP tokeny na Uniswap jsou tokeny ERC-20 vydané poskytovatelům likvidity, když vloží aktiva do fondů na Uniswap.

Tyto tokeny lze vyměnit za podkladové uložené prostředky, použít je v jiných protokolech DeFi, a dokonce je vyměnit za jiné LP tokeny. Poskytovatelé likvidity také dostávají podíl na poplatcích za obchodování s aktivy ve skupinách, kterým poskytují likviditu prostřednictvím tokenů LP.

Unuswap zemědělství SUSHI

Zemědělství SUSHI na Uniswap. Obrázek přes Dapp.com

To, co SushiSwap udělal, bylo odměnit poskytovatele likvidity na Uniswapu za vsazení jejich tokenů Uniswap LP na protokol SushiSwap. Jejich odměna? SUSHI tokeny! Během prvních 2 týdnů od zavedení protokolu bylo vydáno 1 000 tokenů SUSHI každý blok Etherea (~ 12 sekund) uživatelům, kteří vsadili své tokeny Uniswap LP do různých komediálně pojmenovaných „fondů“.

Vzhledem k v té době vysokému tržnímu ocenění SUSHI překročil zájem u mnoha z těchto fondů 2500% ročně. Nejvyšší výnosy byly (a nadále zůstávají) z fondu Sushi Party, který dal v SUSHI další dvojnásobnou odměnu za vsazení tokenů Uniswap LP pro párování SUSHI-ETH.

Na konci dvoutýdenního období došlo k The Liquidity Migration ™. To vidělo, že všechny tokeny Uniswap LP byly automaticky odeslány zpět Uniswapu, aby je uplatnil za základní kryptoměnu a poslal vše do nových fondů SushiSwap. Jedná se o událost, která odčerpala z Uniswapu více než 1,14 miliardy USD do 24 hodin.

Nové rozhraní SushiSwap

Nové rozhraní SushiSwap je téměř identické s rozhraním Uniswap.

Poté se SushiSwap efektivně stal kopií Uniswap s dalšími funkcemi. Odměny SUSHI byly také sníženy na 100 SUSHI za blok. SushiSwap v současné době sestává ze čtyř klíčových prvků: SushiSwap Exchange, SushiSwap Liquidity Pools, SushiSwap Menu (Farms) a SushiSwap Sushi Bar.

I když správa SushiSwap ještě nebyla zavedena, bude to také krátce prozkoumáno spolu s jejím současným hlasovacím mechanismem SushiPowah.

Výměna sushi

The Výměna sushi umožňuje snadno vyměnit mezi 100 a více žetony ERC-20. Stejně jako u Uniswap není k používání výměny SushiSwap vyžadován žádný KYC. Vše, co potřebujete, je peněženka Web 3.0, jako je Metamask a nějaké Ethereum, abyste mohli platit poplatky za plyn za provádění swapů.

Výměna sushi

Poplatky za obchodování na burze SushiSwap jsou 0,3%, stejně jako Uniswap. 0,25% z těchto poplatků jde těm, kteří poskytují likviditu v Liquidity Pools společnosti SushiSwap a zbývajících 0,05% jde do bazénu Sushi Bar (více o tom za sekundu).

Bazény likvidity SushiSwap

Po Liquidity Migration ™ představil SushiSwap „formální“ seskupení těžby likvidity. Poskytovatelé likvidity mohli získat 0,25% snížení poplatků za obchodování na platformě vložením stejných částek dvou kryptoměn do stávajícího fondu na SushiSwap nebo vytvořením vlastního fondu.

Těžba likvidity SushiSwap

Poskytovatelům likvidity jsou poskytovány tokeny SushiSwap Liquidity Pool (tokeny SLP), které mají stejné funkce jako LP tokeny Uniswap. Jak jste asi uhodli, jedná se o tokeny, které se nyní používají místo LP tokenů Uniswap k získání farmy.

Nabídka výměny sushi (farma)

Nabídka SushiSwap obsahuje dřívější „seskupení“ zemědělských výnosů nalezená v počátečním vydání protokolu. Namísto LP tokenů Uniswap jsou vsazeny vlastní SLP tokeny SushiSwap, aby vydělaly různé částky ročního úroku.

Zábavné menu SushiSwap

V současné době je položkou „Menu“ s největším výnosem Sushi Party, která poskytuje přiměřené 100% + APY na vsazené tokeny SLP z poskytování likvidity do fondu SUSHI-ETH na SushiSwap. Tyto vysoké výnosy pocházejí z tokenů SUSHI přijatých za vsazení tokenů SLP získaných z poskytnutí likvidity fondu SUSHI-ETH.

SushiSwap Sushi Bar

SushiSwap Sushi bar je místo, kde můžete vsadit SUSHI tokeny a vydělat tak více SUSHI tokenů. Pokud vás zajímá, odkud tyto odměny pocházejí, připomeňte si dříve zmíněný poplatek za obchodování 0,05%. 0,05% ze všech poplatků za obchodování na SushiSwap je přidáno do bazénu Sushi Bar ve formě žetonů SLP.

SushiSwap Sázení

SushiSwap Sázení

SushiSwap Vklad: https://sushiswapclassic.org/staking

Alespoň jednou za 24 hodin lze vyvolat smlouvu o odměnách, která likviduje všechny tokeny SLP v bazénu Sushi Bar výměnou za automatické nakupování tokenů SUSHI na burze SushiSwap. Tyto tokeny jsou poté distribuovány všem uživatelům, kteří vsazují SUSHI tokeny v Sushi Baru ve formě xSUSHI tokenů, které lze převést na běžné SUSHI tokeny v Sushi Baru.

Správa sushi swapů

Tým SushiSwap se v současné době vyvíjí rámec pro správu s názvem Omakase DAO, který předá kontrolu nad protokolem komunitě. Kdokoli s tokeny SLP získanými z poskytnutí likvidity do fondu SUSHI-ETH nebo s tokeny xSUSHI (k jejichž získání také vyžadují tokeny SUSHI-ETH), bude moci hlasovat pro změny SushiSwap.

I když jsou podrobnosti stále kladeny, předpokládá se, že k účasti na hlasování budete muset tyto žetony vsadit po stanovenou dobu..

SushiSwap SushiPowah Hlasování

V současné době může SushsiSwap Improvement Návrhy (SIP) předkládat a hlasovat kdokoli v SushiSwap Stránka SushiPowah na snímku. Pro ty neznámé je Snapshot veřejně viditelným správním fórem používaným protokoly DeFi, jako je Aave, Vyvažovač, a touží po financování.

S SushiPowah, každý token SLP pro fond SUSHI-ETH se rovná jednomu hlasování pro nebo proti návrhu, přičemž 300 000 SLP hlasuje pro plus 50% kvora pro schválení a uzákonění navrhované změny, které musí být podepsáno všemi devíti multi-sig držáky klíčů.

Kryptoměna SUSHI

SUSHI je token ERC-20 vydávaný poskytovatelům likvidity na decentralizované burze SushiSwap. Získává se poskytováním likvidity fondům na SushiSwap a je vsazeno výměnou za tokeny SLP, které se používají k řízení protokolu.

Token výměny sushi

Token byl navržen tak, aby odměnil první uživatele protokolu tím, že jim umožnil pokračovat ve výdělku snížení poplatků společnosti SushiSwap i poté, co přestali poskytovat likviditu fondům SushiSwap. Toho lze dosáhnout vsazením SUSHI a vydělat tak více SUSHI Sushi bar společnosti SushiSwap.

ICO kryptoměny SUSHI

Pro SUSHI neexistovalo žádné ICO. Vydávání SUSHI začalo na ethereovém bloku číslo 10750000. Jak již bylo zmíněno dříve, 1 000 SUSHI bylo vydáno každý blok Ethereum (12 sekund) těm, kteří vsazují tokeny Uniswap LP na původní protokol SushiSwap.

SushiSwap SUSHI ICO

Blok Ethereum, který zahájil vydávání tokenů SUSHI. Obrázek přes Etherscan.io

Poté, co došlo k Liquidity Migration ™, odměny SUSHI klesly na 100 SUSHI za blok Ethereum. Tento může být snížena hlasováním komunity. SUSHI je v současné době inflační kryptoměna a nemá omezenou nabídku. To má zajistit nepřetržitou pobídku pro poskytovatele likvidity na SushiSwap.

Analýza cen SUSHI

Jak jste asi uhodli, SUSHI vstoupila na trh kryptoměn 28. srpna s téměř nulovou hodnotou. Do 1. září však cena prudce vzrostla z několika centů na více než 12 $ USD, když se farmáři s výnosem vrhli, aby využili šílených ročních procentních výnosů nabízených společností SushiSwap.

Cena kryptoměny SUSHI

Historie cen kryptoměny SUSHI. Obrázek přes CoinMarketCap

Jen o den později cena klesla o více než 50% na méně než 6 $ USD a 5. září opět poklesla o více než 50% na přibližně 2,50 $ USD, když spoluzakladatel SushiSwap, šéfkuchař Nomi, zlikvidoval SUSHI v hodnotě více než 14 milionů USD. I přes vyřešení situace o týden později, SUSHI nadále klesá cena.

Kde mohu získat kryptoměnu SUSHI?

SUSHI je téměř stejně snadné získat jako skutečné sushi. Binance uveden SUSHI 1. září, což pravděpodobně způsobilo neuvěřitelný nárůst cen. Od té doby tokeny uvedly další renomované burzy, včetně společností Huobi a OKEx.

Výměna kryptoměny SUSHI

Trhy kryptoměny SUSHI. Obrázek přes CoinMarketCap

Pokud dáváte přednost decentralizovaným burzám, SUSHI je stále k dispozici na Uniswapu a lze jej samozřejmě zakoupit na SushiSwap Exchange. Likvidita na všech těchto burzách je velmi vysoká a 24hodinový objem obchodování pro SUSHI je téměř dvojnásobný oproti tržnímu limitu. Jako takový byste neměli mít problémy se získáním svých rukou (nebo hůlky) na tomto šťavnatém tokenu kryptoměny.

Kryptoměnové peněženky SUSHI

Vzhledem k tomu, že SUSHI je token ERC-20, lze jej uložit téměř na jakoukoli peněženku kryptoměny, která podporuje aktiva založená na ethereu. Kam byste měli své SUSHI umístit, záleží na tom, co s nimi plánujete dělat.

Metamask peněženky SUSHI

Webová peněženka Metamask.

Pokud máte zájem používat SushiSwap, ať už k zajištění likvidity nebo k účasti na správě, nejlepší by byla peněženka Web 3.0, jako je Metamask. Pokud plánujete držet svůj SUSHI, dokud nebude trh pro něj hladovější, bezpečná mobilní peněženka, jako je Atomic Wallet, nebo hardwarová peněženka, jako je Trezor peněženka by měla stačit!

SushiSwap Roadmap

SushiSwap má jediný cíl a jediný cíl: stát se nejlepším DEX v kryptoměně. Jedná se o poměrně široký cíl a nový tým SushiSwap aktuálně neobsahuje žádné konkrétní milníky budoucnosti.

SushiSwap Roadmap

Minulé milníky SushiSwap. Obrázek přes Cvrlikání

Nejbližší dokument k cestovní mapě je nejvíce SushiSwap poslední střední příspěvek 12. září. Podrobně popisuje řadu cílů, včetně opravy stávajících chyb, vytváření partnerství s dalšími projekty DeFi, jako je Ren, přidání nových funkcí, jako jsou příkazy k omezení a zastavení ztrát, a dokončení a implementace nového mechanismu správy. Osud SushiSwap bude v rukou jeho komunity, jakmile bude spuštěn jejich DAO.

Proč milujeme SushiSwap

Navzdory zdánlivé směšnosti projektu a chaosu, který způsobil ve své krátké historii, se SushiSwap stále podařilo udržet přibližně 800 milionů z původních 1,14 miliardy, které vyčerpal z Uniswap. DEX také udržuje kolem 200 milionů USD denního objemu.

SushiSwap SUSHI ikona

I s těmito čísly však DEX v současné době není uveden na Etherscan.io Hodnocení DeFi ani na CoinMarketCap. Abychom byli spravedliví, SushiSwap si stále potřebuje opravit svoji reputaci v komunitě DeFi.

I když existuje velmi dlouhý seznam kritiky, kterou lze proti SushiSwap uvalit, možná nejaktuálnější a nejnaléhavější je následující: co se stane, když Uniswap vydal svůj vlastní nativní token?

SushiSwap bude opravdu muset inovovat, pokud chce mít šanci zůstat relevantní, zejména v konkurenčním prostoru, který roste velmi, velmi rychle. Případ a bod, již byly dvě vidličky SushiSwap: Kimči a Sashimi (ani jeden z nich však nezískal příliš velkou trakci).

SashimiSwap SushiSwap konkurent

SashimiSwap, vidlice SushiSwap. Obrázek přes Střední 

Je třeba také poznamenat, že relativně neprofesionální pojmenování a uživatelské rozhraní mnoha protokolů DeFi, včetně SushiSwap, jsou pro vážné retailové investory pravděpodobně ještě nechutnější než ostřílení farmáři. Kontroverze, jako jsou odchodové podvody šéfkuchaře Nomiho, na konci dne prostor opravdu poškodily.

Jak již bylo řečeno, zdá se, že SushiSwap pod novým vedením servíruje chutnější jídla než kdy dříve. Ambice a odhodlání jejích hlavních vývojářů a komunity jsou obdivuhodné a mohou stačit k tomu, aby se projekt mohl dostat vpřed i do budoucnosti..

Inflace kryptoměny SUSHI

Aktuální míra inflace kryptoměny SUSHI. Obrázek přes Glassnode

Na závěr je možné konstatovat, že i když nemůžeme poskytnout žádné finanční ani investiční rady, je možné vydělávat lépe, než investovat do farmářských kryptoměn, jako je token SUSHI od SushiSwap..

Zatímco tokenomika SUSHI může a pravděpodobně se změní prostřednictvím hlasování komunity, jeho relativně vysoká míra emisí pravděpodobně udrží cenu tokenu dolů, protože ti, kteří ho chovají, se nadále prodávají do menšího a menšího nákupu. Na konci dne vše závisí na poptávce po protokolu a prozatím není sushi ve velkém stylu.

Zvláštní poděkování patří společnosti @Infinity_UK za pomoc s vyjasněním několika podrobností o metrice hlasování SushiPowah společnosti SushiSwap!

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me