Streamr Review: Platforma pro výměnu dat v reálném čase

Streamr (DATAcoin) je zajímavý blockchainový projekt, který vyvíjí tržiště pro výměnu dat v reálném čase.

Streamr dokončil ICO již v býčím běhu v roce 2017 a podařilo se mu zajistit velké množství finančních prostředků. Tým postupuje ve vývoji protokolu a navázal partnerství s řadou dalších projektů a společností.

Může však Streamr skutečně dosáhnout svých stejných cílů?

V této recenzi Streamru se hluboce ponořím do jejich vyhlídek na růst. Budu také analyzovat případy použití a potenciál dlouhodobého přijetí jejich DATAcoinů.

Potřeba Streamr

Ve světě, který se stále více orientuje na data, má přístup k datům v reálném čase zásadní význam pro technologické společnosti, které chtějí ve svém oboru získat dominanci.

Dnes se data generují ze všech druhů jedinečných zdrojů, včetně senzorů a připojených zařízení ve výrobě, sektoru služeb a dodavatelských řetězců.

Data připojení Streamr

Vize Streamr. Zdroj: Streamr Whitpaper

Zároveň vidíme vznik Dapps v blockchainovém prostoru, který se stále více musí spoléhat na distribuované zdroje dat z vnějšího světa, aby doladil inteligentní smlouvy a umožnil vývoj výkonnějších aplikací.

Z tohoto problému vyvinula společnost Streamr řešení; trh pro výměnu dat v reálném čase, kde může kdokoli publikovat události do datových toků, přihlásit se k odběru streamů a používat data v decentralizovaných aplikacích.

Tato data v reálném čase jsou tokenizována a obchodována uživateli a stroji prostřednictvím decentralizované P2P sítě Streamru.

Streamr je často přirovnáván k IOTA, technologii kryptoměny, která usnadňuje transakce mezi zařízeními IoT (internet věcí). Prozkoumáme některé další funkce, díky nimž je Streamr odlišný a možná lepší než IOTA a jeho další konkurenti.

Případ použití Streamr


Nejjasnějším příkladem případu použití pro Streamr jsou elektrická auta s vlastním pohonem. Tato vozidla se při zvyšování efektivity spoléhají na nejrůznější data, včetně dopravní zácpy, cen elektřiny a předpovědi počasí.

Streamr může pomoci elektromobilům přijímat všechna tato data v reálném čase. Data by byla vyměněna za DATACoiny, hlavní měnu používanou v síti Streamr. Poté může auto prodat získané údaje jiným systémům, aby také zlepšilo jejich účinnost.

Streamr Technology Stack

Decentralizovaný systém dat v reálném čase společnosti Streamr je postaven na technologickém zásobníku s 5 vrstvami. Níže je vizuální znázornění tohoto technologického zásobníku:

Streamr Technology Stack

Přehled technologie Streamr Stack

Podívejme se hlouběji na to, co každá z těchto technologických vrstev znamená

 1. Editor Streamr: Jedná se o vrstvu použitelnosti a sadu nástrojů, která umožňuje rychlý vývoj decentralizovaných aplikací založených na datech.
 2. Streamr Engine: Vysoce výkonný analytický modul pro zpracování událostí, který decentralizovaným způsobem provádí off-chain. Engine Streamr je schopen běžet na decentralizovaném poskytovateli výpočetní techniky, jako je Golem (GNT).
 3. Streamr Data Market: Síť sdílených datových proudů, do kterých může kdokoli přispívat a odebírat je.
 4. Síť Streamr: Vrstva přenosu dat, která nabízí pobídkovou síť peer-to-peer pro zasílání zpráv v decentralizovaném datovém kanálu.
 5. Inteligentní smlouvy Streamr: Umožněte uzlům v síti Streamr dosáhnout shody, zadržet metadata streamu, zpracovat oprávnění a kontrolu integrity a usnadnit zabezpečené přenosy tokenů.

Mince DATA

Datová mince je token ERC20, který se používá k výměně dat mezi spotřebiteli a producenty v síti Streamr. Slouží také jako pobídkový nástroj pro uzly brokerů pro provoz v síti P2P.

DATA Coin Streamr

Jak budou DATA coiny použity v ekosystému Streamr

Data Coin má 3 primární případy použití:

 • Udržovat a provozovat P2P síť motivací účastníků nabízet čas, elektřinu, výpočetní výkon a šířku pásma za účelem zprostředkování uzlů.
 • DATAcoin funguje jako měna, kterou spotřebitelé používají ke kompenzaci producentů dat. Funguje také jako nástroj pro motivaci prodejců dat k rozšiřování komunity.
 • DATAcoin slouží jako prostředek pro měření reputace prostřednictvím „karmy“. Producenti dat, spotřebitelé dat a zprostředkovatelé zpráv mohou získat „karmu“ z transakcí DATA Coin, například při publikování dat, konzumaci dat a spouštění uzlů brokerů, kteří provozují síť. Producenti dat získají karmu, když jsou jejich publikované události doručeny předplatitelům. Předplatitelé získávají karmu tím, že dostávají tyto události, a uzly Brokerů získávají karmu za pomoc při doručování dat a vytrvalost. Přidaná nová karma odpovídá množství DATA Coins vyměněných v transakci. Na rozdíl od DATA coinů se však karma rozpadá a má datum vypršení platnosti, zatímco uživatelská bilance DATA coinů zůstává stejná po celou dobu.

Streamr vs. IOTA

Největším rozdílem mezi IOTA a Streamrem je jejich blockchain: IOTA vyvinula vlastní DAG Network, zatímco Streamr se rozhodl vybudovat svou síť na blockchainu Ethereum.

To přichází s některými výhodami, protože Streamr je schopen využít mnohem větší vývojářské komunity, která může v případě potřeby nabídnout podporu. Rovněž dokázali ušetřit značné prostředky tím, že nemuseli budovat zcela novou infrastrukturu.

Streamr vs. Iota

Obrázek přes Streamr a Wikimedia

To jim umožnilo soustředit více času a energie na jemné vyladění jejich platformy a budování dalších funkcí.

Streamr má také výhodu nad IOTA, protože se rozhodli zaměřit se výhradně na živá data, zatímco IOTA ukládá obrovské množství dat ze zařízení IOT, což může mít dopad na operační systém, i když je decentralizovaný.

Tým Streamr & Partneři

Streamr Labs má své sídlo ve švýcarském městě Zug. To leží uprostřed „Crypto valley“, což je region ve Švýcarsku, který má nejpříznivější zákony / předpisy týkající se blockchainových podniků.

Členové týmu Streamr

Někteří členové týmu: Henri Pihkala, Nikke Nylund, Risto Karjalainen, Michael Malka

Tým má různorodou skupinu členů se zkušenostmi od strojového učení po finance a vývoj softwaru. Mají také eklektickou směsici podnikatelů, kteří založili a prodali další související podniky.

 • Henri Pihkala (zakladatel, generální ředitel): Henri je CEO a CTO ve dvou algoritmických obchodních společnostech. Poslal také 10 let budování infrastruktury & nástroje pro data v reálném čase.
 • Nikke Nylund (zakladatel): Nikke, spoluzakladatel Streamr, má entrepreneriul pozadí s úspěšnými odchody ve třech dalších společnostech.
 • Risto Karjalainen (provozní ředitel): Risto pracoval jako Quant v investičních bankách, včetně JP Morgan Chase a Merrill Lynch. Má také doktorát na Wharton School of Business a dobře se orientuje v strojovém učení a behaviorálním financování.
 • Michael Malka (vedoucí laboratoří Streamer): Michael strávil 20 let v softwarovém průmyslu na několika pozicích, včetně vývojáře, specialisty a generálního ředitele. Michael dříve spoluzaložil 3 společnosti v oblasti Blockchain a Artificial Intelligence.

Streamr také uzavřel partnerství s řadou dalších vlivných projektů v blockchainovém prostoru. Například kromě své spolupráce s Golemem mají také spolupracuje s Electrify Asia dát uživatelům kontrolu nad jejich daty.

Streamr Partners

Streamr Partners a Collaberations

Tato spolupráce se vztahuje i na více zavedené společnosti, které chtějí vstoupit do blockchainového prostoru. Například spolupracují Hewlett Packard ke zpeněžení údajů o voze i pomocí Nokia vyvinout novou generaci mobilních základnových stanic.

Obchodování a ukládání DAT

Streamr prodal tyto tokeny v hodně propagovaném ICO v říjnu 2017. Podařilo se jim získat celkem 27 mil. USD výměnou za 65% z celkového množství DATA. To vedlo investory k nákupu tokenu za cenu 0,055 USD.

Token zasáhl burzy v listopadu 2017 a zachytil masivní rally v altcoinech, které následovaly. V lednu 2018 se společnosti DATA podařilo dosáhnout historického maxima 0,31 USD.

Samozřejmě to bylo krátkodobé.

Stejně jako většina altcoinů zaznamenala DATA Coin v roce 2018 výrazný pokles cen. Cena je výrazně nižší než cena ICO, ale zdá se, že se vyrovnala. Zdá se, že se věci vyvíjejí a v prvních měsících roku 2019 pomalu rostly se zbytkem trhu.

DATA Cenová historie Streamr

Historie cen DATA Coin. Obrázek přes Coinmarketcap

Pokud hledáte koupit DATA coiny, nejlepší výměna bude na Binance, protože to má podstatnou část objemu. Obchoduje se také na burze DragonEX a na řadě dalších menších burz.

Objem obchodování s DATA se jeví jako poměrně silný s přiměřenou úrovní likvidity na burzách, na kterých je uvedena. Token však ve srovnání s altcoiny podobné velikosti zůstává docela volatilní.

Jakmile máte svá DATA, měli byste je uložit na bezpečném místě, protože ponechání na burze může být docela riskantní. Vzhledem k tomu, že se jedná o token ERC20, existuje řada peněženek, které můžete použít. Patří mezi ně například MetaMask a MyEtherWallet.

Rozvoj

Získat přesný pocit, kolik práce se na projektu dělá, může být náročné, ale existuje několik užitečných metod. Jedním z nich je pohled na jejich veřejný GitHub a množství tlačeného kódu.

Rozhodl jsem se přejít k projektu Streamr GitHub a provést inventuru kódu se zaváže do svých úložišť. Níže máme závazky pro 2 nejaktivnější repo operace na projektu.

Streamr GitHub potvrzuje

Streamr GitHub potvrzuje ve vybraných repo obchodech (posledních 12 měsíců)

Jak vidíte, tým byl za posledních 12 měsíců celkem aktivní a do těchto repozitů tlačí řadu řádků kódů. To jsou také jen dvě z jejich repo operací, když mají celkem dalších 40, na kterých pracovali.

Ve skutečnosti, pokud bychom měli porovnat počet kódových závazků v Streamru s jinými coiny, přijdou na 48. pozici coincodecap. To je v uplynulém roce více než 3 658 závazků.

Tento vývoj může být výsledkem ambiciózního plánu, který má tým před sebou.

Cestovní mapa

Plán Streamru je rozdělen do 3 milníků (M1, M2, M3)

 • Milník 1: Vydání první verze pobídkové sítě pro doručování dat a základních inteligentních smluv. Práce na dalších vrstvách směřující k úplné integraci s ekosystémem Ethereum
  1. WP1 (Network, Smart Contracts): Prototyp decentralizované sítě brokerů
  2. WP2 (Marketplace): Barebone marketplace
  3. WP3 (Engine): Engine goes Ethereum
  4. WP4 (Editor): Seamless on-chain and off-chain computing
  5. Milník 2: Spuštění první verze Data Marketplace spolu s funkcemi, které potřebuje v základní síťové vrstvě.
   1. WP5 (Network, Smart Contracts): Podpora pro monetizaci dat a šifrování
   2. WP6 (Data Market): Zcela decentralizovaný Marketplace
   3. WP7 (Engine, Editor): Dosažení decentralizace
   4. Milník 3: Dosáhněte plné vize Streamr: podpořte přijetí zásobníku
    1. WP8 (síť): Pokročilé směrování, zmatení polohy
    2. WP9 (Data Market): Budování komunity
    3. WP10 (Engine, Editor): Productization

    Plán milníků Streamr

    Plán Streamr & Tech Stack

    Tým ponechal tento plán spíše otevřený a neumístil do těchto aktualizací svévolné časové osy. Možná je to tedy způsob, jak zvládnout očekávání své komunity.

    Závěr

    Od svého založení v roce 2017 si Streamr vybudoval reputaci důstojného přírůstku do exkluzivního klubu IOT platforem podporujících blockchain.

    Jeho přijetí blockchainu Ethereum znamená, že úspěch Streamru je v mnoha ohledech spojen s úspěchem Etherea. To lze považovat za výhodu nebo nevýhodu v závislosti na pohledu člověka na fungování ethereum blockchainu.

    Co však nelze popřít, je hodnota, která se odemkne vytvořením tržiště pro využití dat v reálném čase za účelem zvýšení efektivity senzorů a připojených zařízení ve výrobě, sektoru služeb a dodavatelských řetězcích.

    Předpokládá se, že globální trh IOT dosáhne do roku 2025 výše 75 miliard USD, čímž se společnost Streamr dostane do jedinečné pozice pro posílení tohoto odvětví využitím dat v reálném čase na blockchain.

    Doporučený obrázek přes Fotolia

    Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

    Mike Owergreen Administrator
    Sorry! The Author has not filled his profile.
    follow me