Softfork pro Siacoin? Obelisk ohrožuje bitmain přes Antminer A3

Včera jsme vám přinesli zprávu o vydání Bitmain Antminer A3. Jednalo se o zajímavé vydání, protože ASIC miner byl navržen tak, aby těžil siacoiny a ne bitcoiny.

Je to proto, že nový horník bude schopen těžit kryptoměny pomocí algoritmu Blake (2b). Toto je hashovací algoritmus, který se aktuálně používá u protokolu Siacoin.

Načasování vydání tohoto ASIC horníka samozřejmě nebylo náhodné. Mnozí poukázali na to, že to bylo provedeno proto, aby podkopali jednoho z jejich konkurentů, než budou schopni doručit své dávky.

To se také jeví jako obecný vzorec od největšího světového výrobce těžby ASIC. Pokusili se získat trh s těžbou bitcoinů, dashů a litecoinů pomocí svých těžařů S9, D3 a L3 +.

Zařízení se začne prodávat za 2 375 USD. Omezují to také na omezené uvolňování šarží, aby zabránili prodejcům v naskladnění.

Šlapání na obelisk

Pouhá skutečnost, že toto vydání nebylo oznámeno a že konkrétně těží s algoritmem hash Blake (2b), vedlo mnoho lidí k závěru, že se jednalo o protisoutěžní taktiku. V tomto případě se zaměřovaly na obeliskové horníky.

Horníky obelisku produkují Nebulous Labs, kteří jsou stejným týmem jako Siacoin. Vyvinuli těžební čipy pro Decred kryptoměnu zvanou DC1 a poté horník Siacion zvaný SC1.

Ty se začaly prodávat v loňském roce v předprodeji, který byl docela úspěšný, přičemž 3 598 z nich se prodalo v první várce a v současné době 1 585 ve druhé předobjednávce. Oznámili, že objednávky budou odeslány v červnu tohoto roku.

Nyní, když Bitmain oznámil, že i oni budou nabízet miner, který si lidé mohou koupit k dodání „do 10 dnů“, je pravděpodobné, že odhodí mnoho potenciálních kupců Obelisku.

Obelisk se brání

Zakladatel Obelisku nebyl příliš spokojen s pokusem Bitmainu vytlačit je z jejich trhu. Následně vzal do Obelisk Subreddit vydat svou zahalenou hrozbu týmu v Bitmainu.

Připravili jsme se na něco takového přidáním další funkce do SC1. Můžeme udělat soft-fork, který mírně změní algoritmus PoW, který by zneplatnil bitmainové ASIC, ale umožnil jednotkám SC1 pokračovat v práci. V případě útoku z Bitmainu můžeme aktivovat tuto měkkou vidličku

Samozřejmě to není něco, co by vývojáři mohli sami implementovat. Muselo by se jednat o User Activated Soft Fork (UASF), se kterým souhlasí většina komunity.


Vývojáři také uvedli, že by to byla „poslední možnost“, kdyby Bitmain pokračoval ve svém protisoutěžním chování, komunita uživatelů by mohla reagovat implementací hard forku.

Mnoho lidí v komunitě uživatelů má ve skutečnosti nepříznivý názor na Bitmain vzhledem k jejich loňskému postoji k hardforku Bitcoin SegWit2X. Bitmain’s BTC.com and Antpool mining pools control a obrovských 39% globálního hashrate (obrázek níže).

Těžařské bitcoinové bazény Antpool BTC.com

Obrázek přes Blockchain.info

Kromě tohoto monopolu, který mají v těžebních fondech a hashratech, také produkují alespoň 70% globálních ASIC čipů používaných k těžbě kryptoměny. Mnozí doufají, že čínský zákaz těžby by se mohl upravit a odstranit jejich kontrolu v tomto odvětví.

Ne všichni souhlasí

I když si mnozí mohou myslet, že měkká vidlice může být dobrým nápadem odstranit Bitmain z obrazu, mají tyto akce nezamýšlené důsledky. V příspěvku na médiu, Oliver Reid dělá případ proti vidličce.

Za prvé, blockchainová technologie má být otevřeným zdrojem a podle této definice nemůže rozhodnutí, která jsou učiněna, pocházet od centralizovaného orgánu. Tím, že sousedí s Obeliskem a implementují vidličku, dávají uživatelé Obelisku kontrolu nad sítí.

Navíc existuje možnost, že tím, že Obelisku umožní na základě toho rozvětvit kódovou základnu, mohl by vytvořit precedens pro budoucí změny. Obelisk může využít příležitosti v jiném bodě, pokud nesouhlasí s jinou stranou.

A konečně, lidé by neměli zapomínat na chudé lidi, kteří již zadali objednávky na Antminer S3. Pokud je kód soft forked a Antminers nelze použít, pak těmto kupujícím zůstane taška. Bitmain by je již prodal a vydělal značný zisk.

Čas ukáže

Je jasné, že v kapitalistické společnosti to, co Bitmain udělal, nebylo nezákonné a je většinou podporováno. Snaží se o maximalizaci zisku a právě k tomu se naskytla příležitost.

Zda provedli výpočty pravděpodobné odpovědi od komunity otevřených zdrojů, nikdo neví. Uživatelé by však neměli reagovat na kolena a provádět změny v síti jen proto, že se jim nelíbí určité taktiky.

Komunita Sia by měla vést otevřenou debatu a diskutovat o dlouhodobých výhodách jakékoli změny v síti. Pokud soft fork splňuje tyto cíle, pak by o tom měla rozhodovat komunita a ne vývojáři.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map