Složená finanční recenze: Půjčky DeFi a výnosové zemědělství

Sloučenina se nedávno stala největším půjčovacím protokolem v Decentralized Finance (DeFi).

Zavedení tokenu COMP dne 17. června zasáhlo krypto svět do zuřivosti, když uživatelé spěchali, aby vložili svá aktiva a získali neslýchané částky úroků, spolu s denními odměnami vyplácenými v COMP za účast v ekosystému jako věřitel a / nebo dlužník.

Hype je s Binance stále na obzoru výpis tokenu COMP dne 25. června, což způsobilo nárůst cen o 25% u Poloniexu. Náhlý pokles kryptoměnových trhů během stejného období nefázoval uživatele Sloučeniny, kteří mají na platformě stále uzamčenou kryptoměnu v hodnotě více než 600 milionů USD.

Na konci tohoto článku pochopíte, proč jsou lidé tak nadšeni sloučeninou, stejně jako její význam ve světě DeFi.

Co je to DeFi?

Pokud si chcete omotat hlavu Compound Finance, musíte ji nejprve naplnit znalostmi DeFi. Ve větě DeFi umožňuje komukoli na internetu přístup k finančním službám bezpečným, decentralizovaným a soukromým způsobem bez použití prostředníka. To zahrnuje spoření, obchodování, půjčování a téměř cokoli jiného, ​​co byste obvykle dělali s penězi zahrnující centralizované třetí strany, jako jsou banky.

Přehled Defi

Decentralizované finance vs. tradiční finance: Obrázek Zdroj

Jak jste asi uhodli, tento ekosystém zahrnuje kryptoměny, nikoli fiatové měny (i když v DeFi se běžně používají stabilní kryptoměny, které jsou „vázány“ na cenu fiat měny, jako USDT nebo USDC). Drtivá většina z populární DeFi decentralizované aplikace (Dapps) a aktiva v nich použitá jsou postavena na blockchainu Ethereum.

Platformy Defi

Decentralizované burzy v kryptoměně: Obrázek Zdroj

DeFi je horkým tématem v kryptoměně už nějakou dobu, dlouho předtím, než se Compound dostal do centra pozornosti. Až donedávna se pozornost v posledních měsících soustředila na protokoly DeFi, jako je Kyber Network, Uniswap, a Bancor, které poskytují služby decentralizované směny (DEX). „Endgame“ DeFi je ve skutečnosti úplná eliminace třetích stran ve všech hodnotových transakcích (ano, dokonce i Binance).

Co je to Sloučenina?


Compound je decentralizovaná půjčovací platforma, kterou vytvořila kalifornská společnost Compound Labs Inc. v září roku 2018. Stejně jako mnoho jiných protokolů v DeFi je i Compound postaven na blockchainu Ethereum. Ačkoli byla sloučenina původně centralizovaná, její nedávné vydání řídící token, COMP je prvním krokem v přeměně Compoundu na komunitně řízenou decentralizovanou autonomní organizaci (DAO).

I když cíl Compound byl stanoven mnoha různými způsoby na mnoha různých místech, základní myšlenkou je toto: dejte použít svou nečinnou kryptoměnu. Složený protokol umožňuje uživatelům půjčovat a půjčovat si 9 aktiv založených na etherea, včetně tokenů základní pozornosti (BAT), 0x (ZRX) a zabalených BTC (wBTC).

Složený finanční web

Protokol o složeném financování: Obrázek prostřednictvím složeného financování

V době psaní tohoto článku můžete při zapůjčení BAT získat roční úrok (také známý jako APY) vyšší než 25%. K použití Sloučeniny není vyžadován záznam Know Your Customer (KYC), Anti Money Laundering (AML) nebo kreditní záznam.

Uživatelé platformy nejen mají potenciál vydělat šílené úrokové sazby, ale jsou také odměněni v tokenech COMP za zapůjčení nebo zapůjčení kryptoměny. Vzhledem k vysoké ceně tokenu COMP to otevřelo dveře k nějaké úrovni hlavolamu DeFi gymnastiky, která uživatelům umožnila zvýšit jejich APY na více než 100%.

To je velká část toho, proč jsou lidé blázni do sloučenin. Později vysvětlíme, jak jsou takové šílené úrokové sazby možné. Nejprve musíme vysvětlit, jak sloučenina funguje.

Jak funguje sloučenina?

Jak již bylo zmíněno, ve složeném protokolu mohou uživatelé ukládat kryptoměnu jako věřitele a / nebo vybírat kryptoměnu jako dlužníky. Věřitelé místo přímého půjčování dlužníkům kombinují svá aktiva do skupin aktiv, ze kterých si uživatelé mohou půjčovat.

Složené půjčovací fondy

Složené půjčovací fondy: Obrázek prostřednictvím služby Compound Finance

Pro každé aktivum existuje fond (Pool Basic Attention, 0x pool, USDC pool, atd.). Uživatelé si mohou v kryptoměně vypůjčit pouze hodnotu USD, která je pod kolaterálem, který poskytli (např. 60% kolaterálu). Částka, kterou si mohou půjčit, závisí na likviditě a tržní kapitalizaci kolaterálu.

Když půjčíte kryptoměnu na Sloučeninu, obdrželi jste částku odpovídající cTokeny to je obecně mnohem větší než množství kryptoměny, které jste vložili. cTokeny jsou tokeny ERC-20, které představují zlomek podkladového aktiva.

Například v době psaní tohoto článku vám zapůjčení 1 DAI přinese téměř 49 cDAI ve sloučenině. cTokeny existují, aby umožnily uživatelům získávat úroky. V průběhu času si uživatelé mohou koupit více podkladového aktiva, které uložili, se stejným fixem o cToken, který obdrželi.

Složené cTokeny

Složené cTokens vysvětleno: Image via Compound Finance

Na rozdíl od starších půjčovacích služeb nejsou úrokové sazby ani pevně stanoveny, ani dohodnuty oběma stranami zapojenými do transakce. Místo toho je úroková sazba určena nabídka a poptávka a neustále aktualizován komplexním algoritmem.

Pravidlem je, že čím větší je poptávka po aktivu, tím vyšší budou úrokové sazby jak pro věřitele, tak pro dlužníky. To motivuje věřitele k půjčování a odrazuje dlužníky od nadměrného půjčování. Věřitelé mohou svá aktiva také kdykoli vybrat.

Pokud si uživatel vypůjčil více, než kolik mu bylo povoleno kvůli poklesu ceny aktiva, které poskytl jako kolaterál, riskuje likvidaci tohoto kolaterálu. Držitelé vypůjčeného aktiva se mohou rozhodnout kolaterál zlikvidovat a zakoupit za zvýhodněnou cenu. Případně mohou dlužníci splatit část svého dluhu, aby zvýšili svou výpůjční kapacitu nad hranici likvidace a mohli pokračovat jako obvykle.

Těžba složené likvidity

Hlavní myšlenka těžba likvidity je podněcovat věřitele i dlužníky k používání složeného protokolu. Důvodem je, že pokud by to nebylo možné, mělo by to za následek postupný pokles platformy, protože věřitelé a dlužníci postupně odcházejí nebo přecházejí k podobným protokolům v prostoru DeFi. Aby byla zajištěna trvale vysoká úroveň likvidity a účasti, společnost Compound odměňuje věřitele i dlužníky v žetonech COMP.

Těžba složené likvidity

Vysvětlení těžby složené likvidity: Obrázek Zdroj

Děje se to pomocí chytré smlouvy a odměny za distribuci COMP jsou založeny na několika faktorech, včetně úrokových sazeb úvěrového fondu aktiv a počtu lidí, kteří s úvěrovým fondem interagují. 2880 žetonů COMP jsou distribuovány polovina denně půjčuje dlužníkům a druhá polovina věřitelům.

Co dělá token COMP?

Kromě toho, že je mrkev na špejli, která motivuje uživatele k používání směsi, dává token COMP uživatelům správa protokolu. To umožňuje uživatelům mít slovo v budoucnosti společnosti Compound. K hlasování je vyžadován 1 token COMP a hlasy lze delegovat na jiné uživatele protokolu, aniž byste na ně museli token skutečně převádět.

Složené řízení

Složený token správy: Obrázek přes sloučeninu

Všechny návrhy předložené ve sloučenině se skládají ze spustitelného kódu. Uživatel musí mít 1% z celkové nabídky COMP po ruce nebo delegovaný od jiných uživatelů, aby mohl předložit nabídku. Po odeslání existuje třídenní hlasovací období, ve kterém musí být odevzdáno minimálně 400 000 hlasů. Pokud návrh potvrdí více než 400 000 hlasů, bude nová změna provedena po dvoudenní čekací lhůtě.

COMP ICO

U tokenu COMP neexistovala žádná počáteční nabídka mincí (ICO). Místo toho bylo téměř 60% z 10 milionů tokenů přiděleno investorům, zakladatelům, současným členům týmu, budoucím členům týmu a růstu komunity.

Konkrétně necelých 2,4 milionu žetonů COMP bylo poskytnuto akcionářům společnosti Compound Labs Inc., jen něco málo přes 2,2 milionu bylo dáno zakladatelům a týmu společnosti Compound, pro budoucí členy týmu bylo ušetřeno necelých 400 000 a necelých 800 000 přidělené na komunitní iniciativy.

Distribuce tokenů COMP

Distribuce tokenů COMP: Obrázek prostřednictvím sloučeniny

Zbývajících 4,2 milionu tokenů bude distribuováno uživatelům protokolu po dobu 4 let (za předpokladu konzistentní denní distribuce 2880). Stojí za zmínku, že 2,2 milionu žetonů COMP poskytnutých zakladatelům a členům týmu společnosti Compound je zjevně dočasných a budou po čtyřletém období „vráceny“. To umožňuje přechodné období, ve kterém mohou zakladatelé a tým stále vést protokol prostřednictvím hlasování, protože se postupně stává „plně“ autonomním / komunitním.

Zemědělství s výnosem kryptoměny

Ačkoli jsou filozofické důvody pro existenci DeFi dobré a dobré, to, co ve skutečnosti lidi teď spěchá na platformy jako Compound, je schopnost využívat chytré smlouvy v rámci různých protokolů DeFi a mezi nimi, aby dostávali neuvěřitelně vysoké úrokové sazby.

V komunitě kryptoměn je toto známé jako výnosové zemědělství a v zásadě zahrnuje mysl-ohýbající směs půjček, půjček a obchodování, která by způsobila hanbu Federálnímu rezervnímu systému.

Výnosové zemědělství

Zisky z farmářských výnosů z kryptoměny: Obrázek Zdroj

Výnosové zemědělství je extrémně riskantní a mnozí ho považují za variantu obchodování s pákovým efektem. Je to proto, že umožňuje uživatelům obchodovat s částkami kryptoměny mnohem většími, než je základní částka, kterou skutečně vložili.

Můžete si to představit jako své vlastní pyramidové schéma s převrácenou pyramidou. Celá struktura je závislá na jediném aktivu, které musí buď zvýšit cenu, nebo zůstat stejné, jinak se všechno zhroutí.

Specifika fungování výnosového zemědělství závisí především na aktivu, které se snažíte akumulovat. Pokud jde o sloučeninu, výnosové zemědělství zahrnuje maximalizaci vaší návratnosti v žetonech COMP za účast v ekosystému, protože OBA je věřitel i dlužník.

To účinně umožňuje uživatelům vydělávat peníze z půjčování kryptoměny ve službě Compound. To se provádí pomocí platformy s názvem InstaDapp, řídicí panel, který umožňuje interakci s více aplikacemi DeFi z jednoho referenčního bodu.

Zemědělství s kombinovaným výnosem

InstaDapp nabízí funkci nazvanou „Maximalizovat těžbu $ COMP“, která vám může poskytnout více než 40x vyšší návratnost v žetonech COMP. Zkrátka to není tak, že částka USD tokenů COMP, kterou obdržíte, převáží nad hodnotou USD úroku, který dlužíte z peněz, které jste si vypůjčili. Jak to funguje, bylo celkem pěkně podrobně popsáno v tomto videu YouTube ale pokud nemáte 30 minut na to, abyste se na to podívali, rozdělíme to za vás do jediného odstavce.

Předpokládejme, že máte 100 DAI. Vložíte 100 DAI do sloučeniny. Vzhledem k tomu, že sloučenina vám umožňuje používat tyto prostředky, i když jsou „zamčené“, můžete si v DA InstaDapp použít 100 DAI s funkcí „Flash Loan“ k zapůjčení 200 USDT.

Výnosová zemědělská směs

Výnosové zemědělství s Compound: Image Zdroj

Potom převedete 200 USDT na (zhruba) 200 DAI a vložíte 200 DAI zpět do složení jako věřitel. Nyní půjčujete 300 DAI a dlužíte 200 USDT. To vám dává návratnost v COMP, která vám dává roční úrokovou sazbu v USD, která může snadno překročit 100% i po zohlednění úrokové sazby, kterou platíte za půjčení 200 USDT.

Magie, správně?

Jak již bylo zmíněno dříve, úspěch tohoto schématu závisí na stabilitě nebo růstu podkladového aktiva. Například, i když je DAI technicky stabilnícoin, může stále kolísat o zlomek, který je dostatečně velký, aby nasákl hrad z písku a srazil ho. To se u stabilcoinů obvykle stává, když zbytek trhu kolísá a obchodníci spěchají k zajištění svých ztrát pomocí fiat-pegging tokenů.

Složený plán

Na rozdíl od mnoha projektů kryptoměny Compound ve skutečnosti nemá plán. Podle slov generálního ředitele společnosti Compound Labs Inc. Robert Leshner “Sloučenina byla navržena jako experiment”.

Složený plán

Cíle vývoje sloučenin: Obrázek prostřednictvím blogu sloučenin

Tento citát je převzat z a Střední příspěvek od března 2019, což se jeví jako nejblíže k cestovní mapě, kterou najdete ve službě Compound. Podrobně popisuje 3 cíle, kterých si projekt přál dosáhnout: umožnit podporu více aktivům, umožnit každému aktivu mít svůj vlastní kolaterální faktor a stát se DAO.

V následujících měsících společnost Compound zveřejnila pravidelné aktualizace vývoje na médium. Poslední příspěvek byl dříve tento měsíc a jeho podnadpis uvádí následující: „Naše hlavní práce na složeném protokolu je hotová. Je čas, aby se o to postarala komunita. “ Vzhledem k tomu, že se zdá, že vývojový tým úspěšně dosáhl 3 cílů, které nastínil před více než rokem, zdá se, že Compound může být jedním z mála „hotových“ kryptoměnových projektů.

Složené návrhy na vývoj

Návrhy na vývoj sloučenin: Image via Compound

Ve skutečnosti bude budoucnost sloučeniny určována její komunitou. Na základě veřejně viditelných návrhů na správu v rámci sloučeniny se zdá, že většina zahrnuje úpravu rezervních faktorů a faktorů kolaterálu pro podporovaná aktiva.

Stručně řečeno, rezervní faktory představují malou část úroků placených z půjček dlužníky, které jsou odloženy jako „polštář likvidity„V případě nízké likvidity. Faktor rezervy je procento kolaterálu, který si můžete vypůjčit jako dlužník. Je také pravděpodobné, že do Sloučeniny bude postupem času přidáváno více aktiv.

Složené finance vs. MakerDAO

Až do chvíle, kdy se na pódium vrhl Compound, MakerDAO byl nejpopulárnějším projektem DeFi na Ethereu. Pro ty neznámé MakerDAO také umožňuje uživatelům půjčit si kryptoměnu pomocí Ethereum, BAT nebo wBTC jako kolaterálu.

Kryptoměna, kterou si můžete půjčit, však není „jen dalším“ aktivem založeným na ethereu, ale stabilním ERC-20 stablecoinem zvaným DAI, který je „soft peged“ na americký dolar. Na rozdíl od USDT nebo USDC, které jsou kryté centralizovanými aktivy drženými ve vazbě, DAI je plně decentralizovaný a krytý krypto.

Sloučenina vs. MakerDao

Složené finance vs. MakerDao

Stejně jako ve složce vám společnost MakerDAO nedovolí půjčit si celou částku kolaterálu Ethereum, kterou jste vložili do DAI. Místo toho si můžete půjčit pouze 66,6% z hodnoty USD etherea, které jste složili jako kolaterál. To znamená, že pokud byste vložili jako zástavu Ethereum v hodnotě 100 $, byli byste schopni vybrat zhruba 66 DAI jako půjčku. Na rozdíl od Sloučeniny se tento rezervní faktor nemění a DAI je jediným aktivem, které si lze na platformě vypůjčit.

MakerDAO i sloučenina byly použity k získání farmy. Dost vtipné, složené uživatele si půjčovali DAI na MakerDAO, aby jej půjčil ve společnosti Compound, když měl nejvyšší úrokovou sazbu. MakerDAO také dává uživatelům možnost uzamknout jejich DAI výměnou za zájem.

Dai Stablecoin

MakerDAO se zaměřuje na DAI. Obrázek přes MakerDao

I když existuje mnoho rozdílů mezi dvěma DeFi giganty, dva nejpozoruhodnější jsou 1) že cílem MakerDAO je v zásadě podporovat DAI stablecoin a 2) že Compound dává uživatelům další motivaci nad rámec úrokových sazeb (COMP) k účasti na protokolu.

Jak to, že Compound tak rychle předjel MakerDAO, je docela snadné pochopit, když dáte dva protokoly vedle sebe. Kromě větších pobídek k účasti podporuje společnost Compound také podstatně více aktiv pro půjčování a půjčování. To mu dává výhodu, pokud jde o zemědělství, které je pravděpodobně hnacím faktorem těchto druhů DeFi protokolů.

Navíc je Compound mnohem snáze srozumitelný a použitelný než MakerDAO, který má propracované výpůjční poplatky a protokoly, které existují primárně k zajištění stability DAI. Zde vidíte, jak to funguje.

Analýza cen COMP

Cenová historie společnosti COMP je poměrně omezená vzhledem k tomu, že je na trzích pouze 2 týdny. Během této doby to během několika dní přešlo z ceny kolem 60 $ USD na více než 350 $ USD. Od té doby se stáhl zpět o 30%, ale zůstává stabilní, protože trhy s kryptoměnami sklouzávají do záporných procentních změn.

COMP Cena Výkon

COMP Cena Výkon: Obrázek Zdroj

Kupodivu se zdá, že sloučenina také udržuje BAT na kladném procentním území, protože je v současné době aktivem s nejvyšší úrokovou sazbou na platformě (kolem 25%).

V době psaní tohoto článku se společnost COMP opět zvyšuje o více než 10 procent oznámení od Coinbase, že token byl oficiálně uveden k obchodování. Zda po sobě jdoucí kotace na velkých burzách je to, co udržuje aktivum blíže k Měsíci, než Země, zatím nelze s jistotou říci.

Vzhledem k jeho odvolání vůči podobným protokolům, jako je MakerDAO, se nejeví pravděpodobné, že by se toto aktivum vrátilo zpět na 60 $ USD bez další akce černé labutě (ne finanční poradenství!).

Kde získat kryptoměnu COMP

V době psaní tohoto článku si můžete koupit COMP na zhruba tuctu burz, včetně Coinbase Pro, Binance a Poloniex. Kupodivu ještě nejsou uvedeny dvojice Binance CoinMarketVíčko ale zahrnují BTC, USDT, BNB a BUSD.

COMP Token Markets

COMP Markets & Obchodní páry: Obrázek Zdroj

Po zkombinování je 24hodinový objem na Binance na stejné úrovni jako Coinbase Pro. Celkový 24hodinový objem je vzhledem k jeho tržnímu stropu poměrně nízký, ale pokud se chystáte dostat do rukou COMP, není prozatím na Binance a Coinbase Pro absolutně žádný nedostatek likvidity.

Kryptoměnové peněženky COMP

Vzhledem k tomu, že COMP je token ERC-20, lze jej uložit téměř do jakékoli peněženky, která podporuje Ethereum. Seznam je dlouhý, ale zahrnuje například peněženky Exodus, Trust Wallet, Atomic Wallet, Ledger a Trezor a peněženky prohlížeče jako MetaMask.

Pokud používáte Sloučeninu a nemáte v úmyslu hlasovat, pravidelně si nahromaděné tokeny COMP občas převádějte do své vlastní peněženky. Jen mějte na paměti, že musíte mít alespoň 0,001 KOMP nahromaděné, pokud jej chcete vybrat.

Co si myslíme o sloučenině

I když jsme nadšení z Compound, existuje několik zvláštností, které překvapivě nepřitahují velkou pozornost. Prvním z nich je výjimečně vysoké přidělení tokenů COMP zúčastněným stranám, zakladatelům a členům týmu. Jak již bylo zmíněno dříve, toto představuje přibližně 60% celkové nabídky COMP.

Pokud by to byl jakýkoli jiný token, obchodníci a investoři by utekli do kopců. Když mají zakladatelé a podporovatelé projektu kryptoměny lví podíl na aktivu, ponechává to další držitele tokenů otevřené pro pump and dump schéma připomínající šílenství ICO v letech 2017-2018.

Majitelé COMP

Kdo drží nejvíce COMP kryptoměny ?: Obrázek přes Compound Finance

Zadruhé se zdá, jako by se zakládající členové a investoři, kteří podpořili společnost Compound Labs Inc., velmi podíleli na správě komunity společnosti Compound. Veřejně viditelné „Nejlepší adresy by Voting Weight ”ukazuje, že téměř všech 50 nejlepších držitelů žetonů COMP se skládá z lidí zapojených do společnosti Compound Labs Inc..

Zajímavé je, že poskytovatel zemědělství s výnosem InstaDapp je také v top 10. To znamená, že i přes to, že je společnost řízena komunitou, je společnost Compound stále v rukou původního skladu.

Za třetí, je těžké pochopit, jak mohou mít půjčovací protokoly, jako je Compound, praktické využití v reálném světě. Je to především proto, že je poněkud zbytečné půjčovat si částku aktiva, která je menší než to, co v současné době držíte.

COMP půjčovatelé & amp; Dlužníci

Věřitelé a dlužníci na sloučenině: obrázek Zdroj

Prozatím vám jen velmi málo protokolů DeFi umožňuje půjčit si více, než vlastníte. To není problém pro zájemce o výnosové zemědělství, ale ve skutečném světě je možnost půjčit si více, než vlastníte, ústředním hodnotovým návrhem, kde jsou půjčovací služby na prvním místě.

I když je pravda, že vyhlídka na záchranu vašich peněz pomocí DAO by byla výnosnější (a možná ještě bezpečnější) než v případě banky, zdá se těžké si představit, jak by tyto vysoké sazby APY zůstaly, kdyby došlo k náhlému nárůstu při poskytování úvěrů drobnými investory.

Složený algoritmus by snížilo úrokovou sazbu na úroveň, která by mohla být srovnatelná s bankou. Je to proto, že je pochybné, zda by došlo k ekvivalentnímu nárůstu u lidí, kteří si chtějí půjčit méně, než v současné době vlastní.

Akce Black Swan

Naším posledním zájmem společnosti Compound je, jak by mohla zvládnout událost černé labutě. Pro ty neznámé je událost černé labutě nepředvídatelnou vnější okolností, která naruší trhy. Současná pandemie je příkladem události černé labutě, která poslala akcie a kryptoměny v březnu volný pád tohoto roku.

Zatímco centralizované instituce mají určitý třepotavý prostor, pokud jde o reakci na tyto druhy tržních výkyvů, DAO operující na základě předem naprogramovaných inteligentních kontraktů.

March DeFi Crash

Krach kryptoměny na trhu v březnu 2020: Obrázek Zdroj

Pochopení, proč jde o problém, lze nejlépe pochopit zkoumáním co se stalo na MakerDAO během březnového havárie blesku. Jak již bylo zmíněno dříve, účelem MakerDAO je v konečném důsledku udržet stabilitu tokenu DAI. Jednoduše řečeno, jde o udržení rovnováhy mezi USD hodnotou DAI v oběhu a USD hodnotou kolaterálu, který ji podporuje. Dělá se to ražením a vypalováním DAI proti stávajícímu zajištění v různých kontextech.

Když březnová černá labuť roztáhla svá křídla a způsobila prudký pokles cen kryptoměny, spustilo to značný počet „trezorů“ dlužníků k likvidaci jejich zajištění. Proč? Protože množství DAI, které si vypůjčili, bylo najednou více než 66,6% prahová hodnota rezervy, kterou potřebují, aby zůstali pod, aby se vyhnuli likvidaci.

MakerDAO kolaterální trezor

Aukce kolaterálních trezorů MakerDAO: Obrázek Zdroj

Jak si dokážete představit, ostatní uživatelé v systému, kteří by běžně kupovali likvidovaný kolaterál se slevou, s tím váhali, což znamená, že ho nikdo neměl koupit a uvést do rovnováhy protokol (protože DAI se používá k nákupu kolaterálu a je při tom spáleno).

Když si vzpomenete, že sítě mohou být v dobách volatility extrémně přetížené, efektivně to znamenalo, že poměr „trezorů“ obsahujících kolaterál v dražbě k množství uživatelů ochotných a schopných koupit byl snadno kolem 100-1.

To umožnilo některým uživatelům nakupovat kolaterální fondy za téměř nulové ceny při absenci skutečných účastníků aukce. Ačkoli to bylo skvělé pro uživatele, kteří se rozhodli koupit levný kolaterál, ekosystém MakerDAO byl vyveden z rovnováhy.

MakerDAO Likvidace 2020

MakerDAO likvidace 2020: Obrázek Zdroj

Zatímco společnost Compound měla to štěstí, že neprošla březnovým propadem ve svém současném stavu „DAO“, skutečností je, že jsme stále velmi v nestálých dobách, pokud jde o trhy s kryptoměnou i starší trhy.

Může velmi dobře čelit problému identickému s MakerDAO, kde náhlý pokles ceny způsobí likvidaci kolaterálu uživatelů půjček bez dostatečného množství kupujících, kteří by přinesli finanční stabilitu a likviditu protokolu.

Závěr

Navzdory těmto obavám věříme, že složený protokol má nějaký vážný příslib. Koneckonců se zdá, že sloučenina je jedním z mála a nedávných případů plně fungujícího projektu DeFi na stejné úrovni jako Ren’s RenVM, který umožňuje decentralizované, bezpečné a soukromé swapy kryptoměny mezi blockchainy.

Kromě toho, za předpokladu, že provoz protokolu Compound je skutečně předán komunitě, bude snad schopen zdokonalit platformu na něco, co bude použito mimo ploty farmářů kryptoměn s dolarem-zeleným palcem.

Nedělejte si chybu, vidíme začátek nové éry financí. MakerDAO, Kyber Network, Uniswap a Compound jsou ve skutečnosti první kroky na mnohem delší cestě do světa, kde jsou finance decentralizované, transparentní, ale soukromé, bezpečné a přístupné prakticky každému na planetě.

Zde je doufat, že bitcoin způsobí, že lidé nechtěně FOMO začlení do některé z nejzajímavějších technologií k dnešnímu dni.

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me