Roční zpráva CoinGecko: Nejzajímavější poznatky roku 2018

Rok 2018 byl v odvětví kryptoměn opravdu epickým rokem. Od extrémních pohybů trhu až po směny hacků a neustálé lákadlo „institucionálního přijetí“ to byl rok, na který si pamatujte.

To vše bylo zdvořile zdokumentováno a shrnuto v a roční revize provedený týmem v CoinGecko. Tato zpráva je opravdu vhledná a zahrnuje řadu různých témat od přijetí po technologický pokrok a regulaci.

Rozhodl jsem se ze zprávy vytáhnout některé z nejzajímavějších poznatků a stručně shrnout tyto statistiky a postřehy. Pojďme se rychle podívat na jeden z nejpamátnějších let kryptoměny.

Dynamika trhu

V roce 2018 poklesla cena bitcoinů z 19 000 na 3 100 $, zatímco většina altcoinů ztratila až 90% své hodnoty. Ze 700 miliard na 150 miliard zaznamenaly kryptotrhy 78,85% pokles tržní kapitalizace.

Navzdory těmto číslům zůstával objem obchodování po většinu roku konzistentní, což lze přičíst rostoucímu počtu výměn v prostoru a také rostoucímu celosvětovému zájmu o kryptotrhy..

Jelikož mnoho investorů prodalo své coiny, mnoho dalších se rozhodlo zaregistrovat se na burzách a stát se denními obchodníky, přičemž využili výhody vysoké volatility, které většina ostatních tříd aktiv nepřekonala. Tento nárůst denní obchodní aktivity s největší pravděpodobností přispěl k konzistentnímu objemu obchodování.

Cenový výkon Crypto 2018

Celkový výkon na trhu v roce 2018. Zdroj: CoinGecko

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 došlo k poklesu kryptoměnové tržní kapitalizace o 44,25%. Bylo to v době, kdy bitcoin po měsících spekulací konečně prolomil úroveň podpory 6 000 $. Mnoho medvědích obchodních analýz (včetně populárních Tone Vays kryptoměnových obchodníků) předpovídal že cena bitcoinu klesne pod 6k $ a dosáhne úrovně 5k $.

Pokud bude úroveň $ 5k prolomena, očekávali, že bychom mohli jít až na $ 3 000. V té době si většina lidí myslela, že 3 000 $ budou příliš nízké na to, aby je investoři nevyužili. O 2 měsíce později se stále pohybujeme mezi úrovní $ 3k a $ 4k bez jasných známek úniku v obou směrech.

Prvních 5 mincí na krypto trhu ztratilo mezi 66% a 93% své hodnoty:

 • BTC: -73%
 • ETH: -82%
 • XRP: -84%
 • BCH: -93%
 • EOS: -66%

Altcoiny jednoznačně utrpěly horší ztráty než bitcoiny. Na začátku roku byla dominance bitcoinů mezi 30 nejlepšími mincemi 44%. Na konci roku to šlo až na 55%.

Nakonec, pokud je na trzích v roce 2018 jasná jedna věc, pak se vyplatilo zůstat medvědí.

Kryptoměny

S tím, jak se v roce 2018 do krypto prostoru nahrnulo více obchodníků, počet a objem obchodování na krypto burzách explodovaly.

Ve čtvrtém čtvrtletí bylo mezi 5 nejvýznamnějšími burzami (seřazeno podle objemu obchodů) Bithumb (1,42 miliardy USD), ZB.com (894 milionů USD), Binance (778 milionů USD), OKEx (599 milionů USD) a Exx (493 milionů USD). Je třeba poznamenat, že objem obchodování není vždy snadné ověřit a může být často falešný.

Vlastně další zpráva které vyšly v prosinci, uváděly několik populárních burz spolu s jejich skutečnými objemy obchodování. Ze všech nejlepších burz vykázaly 100% skutečný objem obchodování pouze burza Binance, (hodnocená # 3), Bitfinex (hodnocená # 16) a Liquid (hodnocená # 29).

Exchange Rankings CoinGecko

Hodnocení kryptoměn v roce 2018. Zdroj: zpráva CoinGecko

To zpochybňuje, kolik z objemu v kryptoprostoru je organicky vytvořeno skutečnými obchodníky, a nikoli výsledkem obchodování s mytím (akt prodeje mincí tam a zpět za účelem manipulace s objemem obchodu).

Není překvapením, že burzy s těžbou bez převodů byly v roce 2018 dominantnější kvůli schopnosti obchodníků dosáhnout maximálních zisků tím, že nemuseli platit poplatky za převod.

Q4 Hlavní události

Kryptoprostor definovalo v roce 2018 několik významných událostí. Ačkoli několik příběhů bylo neúspěchů, celková shoda byla, že jsme se blížili k tradičnímu přijetí kryptoměny.

Vláda

Jihokorejské regulační orgány, které byly kdysi známé jako velmi profesionální krypto, začaly přísněji omezovat ICO, protože trh rychle klesal a mnoho z nejlepších jihokorejských ICO neplnilo.

Spojené arabské emiráty zaujaly optimističtější stanovisko a rozhodly se přijmout model ICO jako způsob posílení kapitálových trhů..

V USA učinil stát Ohio obrovský skok dovnitř přijímání bitcoinů jako forma platby daní. Tento příběh byl působivý, protože ukázal, že někteří zákonodárci jsou ochotni vynaložit úsilí na pochopení a přijetí nových technologií, ale byl také ironický vzhledem k tomu, že BTC se již dlouho používá jako nástroj, jak se vyhnout vykazování příjmů a placení daní.

Zákonodárci z Ohia to pravděpodobně pochopili a mysleli si, že přinejmenším vytvoří okno pro držitele bitcoinů, kteří se mohou bát převést na americké dolary a nechat se podrobit auditu, aby ochotně platili daně prostřednictvím BTC.

Stablecoiny začaly být tradičně přijímány v Brazílii, protože země banka začala používat blockchain Ethereum k vydání stabilní mince.

Venezuela pokročila se svými plány na přijetí vlastní kryptoměny – petrodoláru, který byl na OPEC představen jako digitální měna pro ropu.

Švýcarsko pokračovalo v demonstraci, proč je v míře náskoku před ostatními zeměmi, pokud jde o přijetí kryptoměny, odhalením legálního blockchainového rámce v partnerství asociace krypto údolí.

Krypto

Bitcoinový blockchain dosáhl zásadního průlomu a tvrdil, že zvětšení velikosti bloku by nyní bylo možné bez tvrdé vidlice.

Rozdělení bitcoinů v hotovosti bylo během roku 2018 pravděpodobně nejkontroverznějším příběhem kryptoměny. Bitva ega mezi Craigem Wrightem a Rogerem Verem byla tvrdě vybojována na obou stranách a nakonec skončila trvalým rozdělením a vytvořením 2 nových mincí: BCHABC a BCHSV . Na základě současných cen to nevypadá, že by některá mince byla spravedlivější.

Životní styl

Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai odhalil, že jeho dospívající syn je těžařem Ethereum, zatímco celebrity velkých jmen jako DJ Khaled a Floyd Mayweather byli SEC obviněni a pokutováni za to, že za podvodné ICO.

Mayweather souhlasil se zaplacením 300 000 $ v disgorgementu, pokutou 300 000 $ a 14 775 $ v zájmu předsudků. Khaled souhlasil se zaplacením 50 000 $ v disgorgementu, pokutou 100 000 $ a 2725 $ v předsudcích.

Upstarts

Několik krypto startupů bylo nuceno propouštět zaměstnance, včetně velkých jmen jako Steemit, Civil, Consensys a jeden z vývojových týmů Ethereum Classics.

Binance oznámila svoji první burzu kryptoměn v Ugandě.

Kryptoměny

Navzdory bezpečnostním výhodám, které může blockchainová technologie přinést, zažijí kryptoprostor desítky vysoce postavených hackerů, které zpochybňují schopnost společností a jednotlivců zabezpečit své prostředky na krypto peněženkách lépe, než by to bylo v bankách.

Odhadovaná celková ztráta finančních prostředků v důsledku narušení bezpečnosti a podvodů v roce 2018 činila 867,5 milionu USD, což je o 50% více než ve všech předchozích letech dohromady.

Mezi významné hackery a podvody patří:

 • Krádež Coincheck: 400m $ (500m XEM) bylo odcizeno
 • Phishingové podvody Coinhoarder: 50 milionů $
 • Krádež BitGrail: 170 milionů $ (17 milionů NANO)
 • Globální podvod BTC Ponzi: 50 milionů $
 • Bithumb Hack: (31 milionů $)

Statistiky ICO

Trh ICO se může zdát, že dosáhl svého vrcholu v roce 2017, ale ve skutečnosti to byl rok 2018, kdy došlo k získání více peněz získaných více projekty a větším počtem úspěšných projektů. Průměrná návratnost tokenu na projekt byla v roce 2018 bohužel v porovnání s rokem 2017 výrazně nižší:

Statistiky ICO Coingecko

Některé statistiky ICO z roku 2018. Zdroj: Zpráva CoinGecko

Singapur byl zemí s největším počtem ICO na 228. Spojené státy se umístily na druhém místě s 195, Spojené království bylo třetí se 165 a malá země Estonsko byla čtvrtá se 112 ICO. Celkem 247 ICO pochází z náhodného sortimentu jiných zemí, což ukazuje, že trh s ICO se skutečně stal globálním fenoménem.

V roce 2018 dokončilo získávání finančních prostředků celkem 943 projektů s průměrnou částkou získanou ve výši 17,59 milionu USD. Nejúspěšnějším měsícem pro financování ICO v roce 2018 byl červen s 5,89 miliardami dolarů. Byl to stejný měsíc, kdy společnost EOS dokončila svůj roční nárůst ICO, aby získala největší sbírku roku v hodnotě 4,2 miliardy USD. Nejméně úspěšným měsícem byl prosinec s pouhými 305 mil. $.

Stablecoiny

Stablecoiny se v loňském roce staly trendovým tématem v krypto prostoru. Jedná se o digitální aktiva, jejichž cílem je nabídnout cenovou stabilitu trhu kryptoměn zrcadlením hodnoty tradičních fiat měn nebo aktiv.

Primárně fungují jako zásobárna hodnoty, zvláště když ceny na krypto trhu klesají a investoři si chtějí zachovat aktuální hodnotu svých bitcoinů nebo altcoinů. Jedná se také o jednodušší zúčtovací jednotku, protože jsou vázány na jednu fiat měnu (takže místo počítání peněz v satoshi můžete počítat v dolarech nebo eurech).

Prvních 5 stabilních mincí podle tržního stropu v roce 2018 bylo Tether (~ 2 miliardy $ a 75% podíl na trhu), TrueUSD (~ 204 mil. A 7,4% podíl na trhu), USD Coin (~ 248 mil. $ A podíl na trhu 9,1%), Paxos Standard nebo PAX (~ 144 mil. $ A 5,3% podíl na trhu) Dai (~ 69 mil. $ A 2,5% podíl na trhu).

TUSD, Dai, USDC a PAX v roce 2018 vzrostly o 30x, 20x, 15x a 10x. Tether (USDT) ztratil v roce 2018 významnou dominanci, pouze rostl o 1,5x. To bylo do značné míry způsobeno mnoha skandály, které stabilní mince obdržela, včetně obvinění, že neměla dostatek finančních prostředků v amerických dolarech, aby odpovídala počtu mincí Tether, které tiskla.

Rozdělení bitcoinové hotovosti

Bitcoin Cash fork byla pravděpodobně jednou z nejkontroverznějších událostí, ke kterým v kryptoměně došlo v roce 2018. Bitcoin Cash byl navržen tak, aby každých 6 měsíců rozvětvoval svůj blockchain a implementoval nový upgrade softwaru, aby zahrnoval změny navržené vývojáři s otevřeným zdrojem.

Konflikt začal, když hlavní vývojář Bitcoin ABC, Amaury Séchet, navrhl změnu listopadové vidlice

 • Nový operační kód s názvem OP_CHECKDATASIG, který umožňuje ověřování zpráv mimo blockchain a umožňuje věštby a atomové kontrakty napříč řetězci.
 • Kanonické objednávání transakcí (CTOR) pro masivní vylepšení škálování v budoucnu.

Dr. Craig Wright (zakladatel NChain) byl proti návrhu a nesouhlasil s tím, že bitcoinová hotovost by měla být použita pro bezhotovostní transakce.

Neshoda nakonec vedla k forku, který by rozdělil Bitcoin Cash a vytvořil 2 nové coiny: Bitcoin ABC a Bitcoin SV. BCHABC se nyní obchoduje za 117 USD, zatímco BCHSV se obchoduje za 66,69 USD. Před rozdělením se bitcoinová hotovost pohybovala kolem 500–600 $, takže je jasné, že prozatím nebylo rozhodnutí rozdělit coiny pro hodnotu BCH výhodné.

Decentralizované aplikace

Jednou z věcí, díky nimž jsou blockchain jako Ethereum, EOS a Tron tak populární, je jejich užitečnost jako platformy pro spouštění decentralizovaných aplikací (nebo Dapps). Mnoho lidí věří, že tyto blockchainy mohou být pro Dapps tím, čím je Apple App Store pro Apps. V roce 2018 však čísla ukázaly, že krypto prostor má před sebou ještě dlouhou cestu, než bude odpovídat úrovni aktivity, kterou App Store přináší.

V roce 2018 bylo spuštěno pouze 1432 Dapps (1045 pro Ethereum, 235 pro EOS, 97 pro TRON a 46 pro STEEM). Celkový počet jedinečných uživatelů Dapp byl pouze 1,4 milionu, s celkovým počtem transakcí 279 milionů a transakcemi 6,7 miliardy USD. I když se tato čísla mohou zdát vysoká, při rozšíření přes 1432 Dapps sledujeme pouze ~ 977 uživatelů na Dapp, 194 tis. Transakcí na Dapp a ~ 4,5 mil. $ Transakcí za Dapp.

Dobrou zprávou je, že se oblast zaměření na Dapps začala šířit v roce 2018. V lednu představovaly hry něco málo přes 50% aplikace Dapps, ale v prosinci byla dominance her snížena na přibližně 30%, přičemž více Dapps zaměřené na sázení, decentralizované burzy, sociální sítě a finanční služby, které se začínají objevovat.

Bezpečnostní tokeny

Druhou nejvíce propagovanou inovací po stabilních mincích byly pravděpodobně bezpečnostní tokeny. Jedná se v zásadě o digitální reprezentaci cenného papíru, jako je akcie, obligace, umělecká díla nebo jakékoli jiné tradiční aktivum.

Bezpečnostní tokeny slibovaly nekonečné možnosti pro investory díky schopnosti brát aktiva, která byla tradičně přístupná pouze finančním elitám, a převádět je na kryptoměny, se kterými lze obchodovat stejným způsobem jako s bitcoiny nebo jinými altcoiny.

Bezpečnostní tokenová práce

Některá aktiva, která lze tokenizovat. Zdroj: HackerNoon

Prostřednictvím nabídek bezpečnostních tokenů (mechanismus získávání finančních prostředků podobný ICO) mohou na trh vstoupit miliardy dolarů na financování dříve exkluzivních tradičních aktiv a také na financování podnikání a iniciativ, které mohou mít potíže se získáním financování tradičními způsoby (IPO, rizikový kapitál atd. ).

Masternodes

Masternodes jsou plné uzly kryptoměny nebo počítačové peněženky, které udržují úplnou kopii blockchainu v reálném čase. Počet hlavních uzlů a mincí hlavních uzlů se mezičtvrtletně významně zvýšil, přičemž v Q2 a Q3 rostl dvouciferný růst a v Q1 trojciferný růst. Mince Masternode vzrostly z 57 na 536, zatímco Masternode vzrostly z 35 780 na 250 307.

Přestože se počet hlavních uzlů a mincí masternode v roce 2018 významně zvýšil, jejich hodnoty se výrazně snížily, z tržního stropu pro Masternodes z 12,5 miliard dolarů na 530 milionů dolarů. Dash a PIVX byli nejlepšími 2 masternody pro roky 2017 a 2018.

Fungovatelné žetony

A konečně, nehmotné tokeny (tokeny ERC-721, které nabízejí jedinečné vlastnosti, díky nimž se liší nedělitelnými a digitálně vzácnými), pokračovaly v produkci šumu i v roce 2018.

Crypto Kitties byly prvním digitálním aktivem, které dokázalo důležitost škálovatelnosti na blockchainu Ethereum. Tyto nezastupitelné tokeny po celý rok 2018 nadále vykazovaly vysoký objem obchodování, přičemž objem obchodování činil 14,3 milionu USD.

Decentraland, tržiště virtuální reality pro nákup nemovitostí, zaznamenal objem obchodování 27 mil. USD. Neziskové prodeje tokenů se také dostaly na titulní stránky, přičemž pozemek na platformě Decentraland se prodal za 175 578 USD a Cryptokitty se prodal za 172 794 USD. Kromě toho se celkový počet komunit NFT zvýšil z 10 na 50.

Závěr

Celkově kryptoměna zažila řadu vzrušujících událostí a zaznamenala růst v několika oblastech, které nebyly přímo spojeny s cenou.

Jak bude vyvíjeno větší úsilí ve vývoji Dapps, bezpečnostních tokenů, stablecoinů a kryptoměnové legislativy, nakonec se dostaneme na místo, kde cena kryptotrhů začne odrážet jeho skutečnou hodnotu.

Rok 2018 byl tedy v relativně mladém životě kryptoměn opravdu docela rok. Ve skutečnosti, pokud bude první měsíc roku 2019 ještě něco trvat, pravděpodobně nás čeká další vzrušující a rušný rok.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me