Roční finanční recenze: Maximalizátor zisku DeFi

„Hodnota 0. Nekupujte to. Zasloužit si to.” – poslední slova střední příspěvek který zavedl nyní slavný token yearn.finance (YFI) do již přeexponovaného prostoru DeFi.

Oceněn jako jeden z nejvíce decentralizovaných projektů v kryptoměně, touha po financování Cílem protokolu je zjednodušit DeFi a současně poskytnout uživatelům nejvyšší možné roční procentní výnosy (APY) z jejich uložených kryptoměn.

Toužit se po finančním panelu

Palubní deska na roč. Financování. Obrázek prostřednictvím Yearn Finance

Označuje se token YFI společnosti Yearn.finance někteří jako bitcoin DeFi a je zodpovědný za roztavení obličeje 2 000% + APY, které první uživatelé protokolu využili. Spojte to s téměř 200 miliony USD uzamčených aktiv v protokolu a máte recept na nějaký vážný humbuk. Tisíce o sebe zakopávají, aby získaly kousek koláče YFI, a na konci tohoto článku budete vědět proč!

Kdo udělal Yearn.Finance?

Yearn.finance vytvořil nepoctivý programátor Andre Cronje. Po odchodu z vysoké školy, kde studoval právo, absolvoval za pouhých 6 měsíců tříletý program výpočetní techniky, který mu přinesl nabídku učit na instituci, která kurz nabídla. Místo toho se ponořil do soukromého sektoru, kde pracoval v pojišťovnictví, fintech, big data a distribuovaných knihách (centralizované blockchainy).

Zatímco byl jeho kolega na líbánkách pryč, Cronje začal zkoumat kryptoměny a tvrdí že kdyby se jeho kolega nikdy neoženil, nikdy by se nezapojil do krypto prostoru.

Andre Cronje touží

Andre Cronje, tvůrce a vedoucí vývojář společnosti yearn.finance. Obrázek přes Youtube

Ačkoli Cronje věří, že většina kryptoměn je příliš volatilní a spekulativní, než aby do nich bylo možné vážně investovat, přesto je fascinován decentralizovanými finančními protokoly a neuvěřitelnými výnosy nabízenými za stablecoiny uložené na těchto platformách.

Cronje začal investovat své a další peníze do těchto protokolů a ručně přesunul prostředky do kombinace platforma / stablecoin, která poskytla nejvyšší APY. Uprostřed vyvíjel program, který by automaticky přepínal mezi protokoly DeFi a optimalizoval výtěžek, když si uvědomil, že jej může rozšířit a zveřejnit. Začal úzce spolupracovat s Křivka financí a Aave vytvořit něco, co by se stalo známým jako iEarn.

Nápad za touhou

Ilustrace myšlenky, která stojí za touhou po financování. Obrázek přes Youtube

Do této doby byl Cronje dobře známý v prostoru kryptoměny pro jeho hloubkové kontroly kódu na střední. Stal se tak vlivným, že recenze, pro které udělal Krypto briefing byly na čas považovány za vytvoření nebo rozbití projektu v očích mnoha lidí v krypto komunitě.

Cronje věří, že DeFi se stalo tak komplikovaným, že je pro průměrného člověka téměř nemožné s ním komunikovat, a proto se soustředí na jednoduchou a intuitivní uživatelskou zkušenost, která je ústředním bodem nyní rebrandované yearn.finance (AKA yEarn), která byla spuštěna v Února tohoto roku.

Cronje si rovněž klade za cíl zpřístupnit yearn.finance nejbezpečnějším dostupným protokolem DeFi, nedávno prohlašující že byl první, kdo do toho vložil své finanční prostředky, a bude poslední, kdo své finanční prostředky vytáhne.

Toužit po řídicím panelu

Uživatelsky přívětivé rozhraní yearn.finance. Obrázek přes Toužit

Cronje je vášnivý pro open source technologie, odmítá převzít jakoukoli zásluhu na protokolech, které vytvořil, je posedlý objektivním způsobem rozebírat kód jiných platforem DeFi a zůstává neuvěřitelně aktivní v komunitě a rozvoji yearn.finance.

Podle jeho vlastních slov, to vyžaduje „nenávidět se víc než to, co budujete“. Nejdůležitější je, že když byl vytvořen token YFI, nic z toho si nenechal pro sebe, jak se to často děje v mnoha projektech kryptoměny (i když některé z nich farmoval jako běžný uživatel). Cronje také vyslovuje token YFI jako „waifu“ a trvá na tom, že má hodnotu 0.

Co je Yearn.Finance?

Yearn.finance je ekosystém protokolů postavených na Ethereu, jehož cílem je zjednodušit interakci uživatelů s populárními protokoly DeFi a maximalizovat roční procentní výnosy (APY) kryptoměn uložených do DeFi.

Nejpopulárnějším protokolem v tomto ekosystému je yearn.finance (stejný název), který automaticky přesouvá uživatelské prostředky mezi protokoly o půjčování DeFi, jako jsou Compound, Aave a Dydx, aby maximalizoval APY. Celý ekosystém yearn.finance je vyvíjen komunitou a komunitou řízen prostřednictvím tokenu YFI.

Toužit po finančním logu

Logo a ikona touhy

Další protokoly v ekosystému yearn.finance patří: ytrade.finance, která uživatelům umožňuje dlouhé nebo krátké stabilcoiny s 1000násobnou pákou, yliquidate.finance, která využívá bleskové půjčky v Aave k likvidaci fondů, yswap.exchange, který funguje jako jediný zdroj, ze kterého uživatelé mohou ručně vkládat prostředky do různých protokolů DeFi a mezi nimi.

Konečně máte iborrow.finance, který zahrnuje tokenizaci dluhu v jiných protokolech s pomocí Aave, aby jej bylo možné použít v dalších protokolech DeFi. V době psaní tohoto článku pouze touha po financování a yswap.exchange jsou naživu. Ostatní zůstávají ve fázi testnetu.

Co je kryptoměna YFI?

YFI je token ERC-20 používaný k řízení protokolů v rámci ekosystému yearn.finance. Tokeny YFI lze získat interakcí s těmito protokoly. K dispozici je maximální zásoba 30 000 žetonů YFI a nebylo zde žádné ICO ani předminování. Tokeny YFI můžete získat poskytnutím likvidity na jedné z platforem yearn.finance (nebo koupit token na burze). Poslední token YFI byl vydán v ekosystému 26. července.

Logo tokenu YFI

Ikona kryptoměny YFI. obraz Zdroj

The toužící po finanční komunitě je v současné době v procesu uvolňování nové dodávky tokenů YFII (nikoli překlep – existují dva Is) jako prostředek další pobídky pro uživatele, aby poskytli likviditu ekosystému yearn.finance. YFII je „vidličkou“ YFI a má maximální zásobu 60 000. Celá dodávka tokenů YFII bude distribuována v průběhu 10 týdnů stejným způsobem jako původní token YFI (více o tom později).

Jak funguje Yearn.Finance?

O vnímané složitosti yearn.finance lze říci, že je to kvůli nedostatku dostupné dokumentace o protokolu. Mechanismus hodin v rámci yearn.finance je ve srovnání s jinými projekty DeFi ve skutečnosti pozoruhodně snadno pochopitelný. Vzhledem k tomu, že se yearn.finance běžně používá k označení protokolu se stejným názvem v rámci ekosystému yearn.finance, na ten se v tomto článku zaměříme.

Jak již bylo zmíněno dříve, yearn.finance přesouvá prostředky se stabilními penězi mezi Compound, Aave a DyDx v závislosti na tom, který fond stabilních aktiv generuje nejvyšší APY. Yearn.finance aktuálně podporuje DAI, USDC, USDT, TUSD a sUSD. Vzhledem k tomu, že yearn.finance je řízen komunitou, půjčovací protokoly, mezi kterými se přepíná, a seznam podporovaných kryptoměn se mohou a pravděpodobně budou časem měnit.

Toužit po finančních pracích

Technické znázornění toho, jak funguje yearn.finance. Obrázek přes Cvrlikání

Když uživatel vloží stablecoin do yearn.finance, je převeden na ekvivalentní množství ytokenů (např. DAI do yDAI). Tito jsou známí jako „tokeny optimalizované na výnos“ a lze je použít k získání YFI tokenů.

Yearn.finance však vezme původní prostředky uložené do protokolu a automaticky je zamíchá mezi fondy Compound, Aave a DyDx s nejvyšším výnosem. Protokol také provede malý řez, který se uloží do výnosového fondu financování, který je přístupný pouze držitelům tokenů YFI.

Jak vydělat kryptoměnu YFI (I)

Než se dostaneme do 3 způsoby výdělku YFI (a YFII), věnujme chvíli zkoumání toho, co se děje za oponami. Připomeňme ytokeny zmíněné v předchozím odstavci. Tyto ytokeny lze poslat do ypoolu v Curve Finance, což je protokol DeFi, který vám umožní snadno obchodovat mezi stablecoiny s nízkým skluzem (dobré směnné kurzy).

Jak touží komunikovat

Ukázka toho, jak yearn.finance interaguje s Curve Finance. Obrázek přes Youtube

Protože Curve Finance stimuluje těžbu likvidity, získáte návratnost tokenů yCRV (yCurve), které jsou generovány za účelem poskytnutí likvidity protokolu Curve Finance. Zpočátku byly tyto odměny „zaseknuté“ v Curve Finance.

Token YFI vytvořil Cronje, aby uživatelům umožnil „obchodovat“ s yCRV, které jejich prostředky akumulovaly ve fondu yCRV výměnou za správu v průběhu roku..

Existují tři způsoby, jak můžete vydělat YFI (a YFII). První z nich byl zmíněn v předchozím odstavci a zahrnuje uložení vašeho yCRV do fondu yGov v yearn.finance. Druhá zahrnuje uložení 98% – 2% směsi DAI a YFI do Protokol Balancer výměnou za tokeny BAL (Balancer protocol). Tyto žetony BAL jsou poté desppedovány do yGov výměnou za YFI.

Toužit po finančních protokolech

Různé protokoly v rámci yearn.finance. Obrázek přes DeFiRate

Třetí metoda zahrnuje uložení směsi YFI a yCRV do Balanceru výměnou za tokeny BPT (Balancer pool), které se poté uloží do yGov a narostou YFI tokeny. Když byl vytvořen YFI, byl navržen tak, aby každý ze 3 fondů měl k dispozici 10 000 tokenů YFI. Jak již bylo zmíněno dříve, všechny tokeny YFI byly farmovány do 26. července, zhruba 10 dní po zavedení tokenu.

To by se mohlo zdát matoucí, ale mělo by být snadné to pochopit, pokud se na to podíváte skrz důkaz objektivu. Rozdíl je v tom, že místo toho, abyste vsadili nějakou kryptoměnu výměnou za blokové odměny uvedené kryptoměny, v podstatě vsazujete tokeny, které vám dávají Curve Finance a Balancer v yearn.finance výměnou za vládnutí nad yearn.finance. Pokud stále máte potíže s pochopením toho, jak to funguje, můžete sledovat toto užitečné video (museli jsme to sledovat dvakrát).

Roč. Správa financí

Prvky spojené s řízením yearn.finance jsou trochu složitější, zejména kvůli tomu, že podrobnosti o nich jsou roztroušeny po různých yearn.finance Střední příspěvky. Pro začátečníky se 1 token YFI rovná jednomu hlasu.

Toužit po správě financí

Výroční správní rada komunit financí. Obrázek přes Toužit po správě

Návrhy ekosystému yearn.finance lze předložit, pouze pokud s tím souhlasí 33% držitelů tokenů YFI. Pokud je tento minimální požadavek splněn, může být vetován, pokud se proti návrhu postaví více než 25% držitelů tokenů YFI. Pokud je schváleno pro hlasování, musí více než 50% držitelů YFI hlasovat pro přijetí návrhu a pro provedení změn v ekosystému nebo protokolu kladně..

To je místo, kde se věci stávají zajímavými. Jedinými držiteli YFI, kteří mohou hlasovat, jsou ti, kteří uložili své tokeny BPT do fondu správy yGov (třetí způsob výdělku YFI uvedený v předchozí části).

To je možná důvod, proč Cronje označuje tento systém řízení jako „metařízení“ – zahrnuje nejen držení tokenu YFI, ale také uvedení do pozice vyššího rizika a zranitelnosti tím, že nechá váš majetek opatřit přibližně půl tuctu protokolů DeFi, které interagují s výnosem. financování.

Hlasování Návrh touží

Nedávné hlasování v roce. Financování. Obrázek přes Cvrlikání

Snad nejzajímavějším prvkem počáteční správy yearn.finance bylo to, že držitelé tokenů YFI mohli vypálit své tokeny YFI výměnou za ekvivalentní procento finančních prostředků aktuálně uzamčených v yearn.finance fond odměn (např. pokud drží 30% zásoby YFI, mohou ji spálit výměnou za 30% nahromaděných aktiv ve fondu odměn).

To bylo uvedeno dříve v článku, ale skutečný proces výběru finančních prostředků je o něco složitější. Když držitel tokenu YFI požádá o svůj podíl ve fondu, ekvivalentní procento finančních prostředků ze fondu se odešle do smlouvy o trezoru, která je převede na aDAI, což je Aaveův úrok generující token DAI. Tyto tokeny pak mohou být odeslány do Aave, aby byly vykoupeny za běžné DAI.

Plán finanční touhy

Vzhledem k tomu, že protokol yearn.finance existuje pouze několik měsíců a že správa v době psaní tohoto článku existuje pouze přibližně jeden měsíc, není k plánům k dispozici tolik co říci. v rozhovor s Cronje popisuje svůj vývoj DeFi protokolů, jako je yearn.finance, jako druh manické epizody, přičemž téměř všechny základy protokolu byly vytvořeny v rozpětí několika týdnů.

Důkazem toho je rychlá posloupnost středních příspěvků souvisejících s protokolem a ekosystémem – téměř všechny informace o yearn.finance byly zveřejněny ve stejném týdnu.

Yearn Finance v2

Yearn.finance nedávno přešla na yearn.finance v2 (AKA yEarn v2). Obrázek přes DefiRate

Cronje vytvořil token YFI, aby uvedl novou éru správy komunity, která není založena na principu, ale proto, že on a další hlavní vývojáři byli „líní a nechtějí [spravovat ekosystém] “. Roč. Návrhy na zlepšení financování (neboli YIP) jsou to, co od zavedení správy komunit řídí vývoj ekosystému..

Nedávný YIP na zvýšení limitu nabídky tokenu YFI nedosáhl kvora 33% hlasů a vedl k „rozdvojení“ tokenu YFI do jiného tokenu s názvem YFII. To bylo zamýšleno jako prostředek k pokračující motivaci uživatelů k poskytování likvidity protokolům v rámci ekosystému (aktiva uložená do yearn.finance poklesla o více než 60% v den po obhospodařování posledního tokenu YFI).

V zábavný dokument vytvořené komunitou yearn.finance, vysvětlují, že token YFII bude distribuován podobným způsobem jako YFI, ale místo toho bude mít celkovou zásobu 60 000 a každý týden uvidí polovinu emisí tokenu, přičemž každému bude distribuováno 10 000 tokenů fond v prvním týdnu a poté každý týden vidět 50% snížení emisí, dokud všechny 3 fondy nerozdělí každý po 20 000 žetonů.

Toužit jezdec

Hlavní obrázek dokumentu oznamujícího yearn.finance v2

Zdá se, že token YFII nehraje roli ve správě yearn.finance, ale je to něco, co by komunita mohla v budoucnu hlasovat pro změnu.

Nejvýznamnější změny v yearn.finance nová fáze, Program yEarn v2 zahrnuje přidání dalších aktiv do ekosystému a zavedení jakéhokoli mechanismu gamifikace, který má motivovat k vytváření efektivnějších strategií zemědělských výnosů pro výnos. financování.

Stručně řečeno, každý může navrhnout novou strategii. Pokud to komunita přijme, dostane navrhovatel snížení úroku generovaného kdykoli je jeho strategie aktuálně využívána některým z protokolů v rámci yearn.finance. O probíhajících YIP můžete sledovat prostřednictvím yearn.finance Twitter účet a Fórum pro správu yEarn.

Analýza cen kryptoměny YFI

Token YFI není na trhu ani déle než měsíc a již dosáhl ohromující ceny 4900 $ USD. Pozoruhodné je, že cena se nadále zhodnocuje, přestože všechny tokeny byly vydány a jsou již v oběhu. Kromě „mírného“ stažení z 3900 $ USD na 2800 $ USD v den před vydáním posledního tokenu YFI je YFI od svého vydání ve viditelném vzestupném trendu a nezdá se, že by zpomaloval.

Historie cen YFI

Cenová historie kryptoměny YFI. Obrázek přes CoinMarketCap

Zajímavostí je, že cirkulující nabídka YFI je téměř stejná jako celková nabídka. Pouze 51 tokenů YFI není v oběhu podle CoinMarketCap. Stojí za zmínku, že je možné, že těchto 51 tokenů již neexistuje, protože je možné, že se někdo rozhodl vypálit své tokeny YFI výměnou za nějaký DAI od yearn.finance bohatého fondu aktiv / pokladnice před tím, než byla vypalovací funkce odhlasována.

YFII (bonusové kolo!)

Vzhledem k tomu, že jste se dostali až tak daleko v článku, byla by škoda, kdybychom se alespoň nedotkli cenového výkonu nedávno vydaného tokenu YFII. Představený na krypto trzích před necelými dvěma týdny za cenu téměř 1000 $ USD, během několika dní se usadil na přibližně 130 $ USD za token.

Historie cen YFI2

Cenová historie kryptoměny YFII. Obrázek přes CoinMarketCap

Cena se zdá být za poslední týden relativně stabilní a nevykazuje žádný jasný trend směrem nahoru nebo dolů.

Kde koupit tokeny YFI

Vzhledem k tomu, že yearn.finance je na špici DeFi, nemělo by být překvapením, že nejlepší místo pro získání tokenů YFI je na decentralizovaných burzách. Vypadá to že Uniswap je vaše nejlepší sázka, která představuje více než 40% 24hodinového objemu obchodování YFI pouze s obchodním párem YFI / WETH (zabalené ethereum).

Pokud dáváte přednost centralizovaným burzám, Poloniex a CoinEx jsou jediné renomované burzy, které v současné době nabízejí páry obchodování s tokeny YFI. Všimněte si, že objem obchodů na druhém je poměrně omezený.

Kryptoměnové peněženky YFI

Vzhledem k tomu, že YFI je token ERC-20, můžete jej ukládat téměř do jakékoli peněženky, která podporuje aktiva na bázi etherea. Pokud chcete, aby váš YFI byl super zabezpečený a neplánujete s ním obchodovat v nejbližší době, zvažte získání svých rukou na tvrdé peněžence, jako je Trezor, Ledger nebo Keepkey.

Ledger Nano X

Získejte svůj Ledger Nano X z oficiálního obchodu

Softwarové peněženky jsou ideální, pokud plánujete přemístit svůj YFI nebo prostě nechcete mít potíže se sledováním malého USD zařízení. Mezi renomované softwarové peněženky pro kryptoměnu YFI patří Atomic Wallet (mobilní / stolní), peněženka Exodus (mobilní / stolní) a Coinomi (mobilní).

Naše YFI připojení (Náš Půlrok roční financování)

Yearn.finance může velmi dobře znamenat úsvit nové éry pro DeFi. Cronje opravdu zasáhl hřebík na hlavě, když říká, že DeFi je pro průměrného člověka příliš komplikované, natož aby tomu rozumělo. Protokoly používané v DeFi jsou navíc tak složité, že i když jsou otevřeným zdrojem, prakticky znemožňují řádný audit.

Yearn.finance přináší do DeFi tolik potřebnou úroveň skutečné správy komunity a zároveň poskytuje působivou návratnost investic s (relativně) nízkým rizikem. Jak již bylo řečeno, riziko v rámci DeFi zůstává vysoké, a to i v ročních finančních protokolech.

Toužit po financování zamčeno

Výše finančních prostředků uzamčených v ročním protokolu o financování. Obrázek přes Defipulse

To platí zejména, když vezmete v úvahu, jak jsou vaše prostředky nadměrně rozšířené při interakci s yGov pomocí tokenů BPT. Hrajete v podstatě s derivátem derivátu derivátu podkladového aktiva. Pokud se v tomto řetězci něco pokazí, riskujete ztrátu svých finančních prostředků.

V tom, co může být první pro kryptoměnu, která má ve srovnání s bitcoiny, se zdá, že cena YFI je na cestě k dosažení podobného ocenění USD. Zatímco o mnoha dalších tokenech správy lze říci, že jsou spekulativnější, cena tokenu YFI může záviset na celkovém množství aktiv uzamčených ve fondu yearn.finance.

I když je budoucnost yearn.finance nejasná, poskytne možná první skutečný experiment s decentralizovaným financováním, jaký kdy svět viděl. I když pravděpodobnost, že protokoly DeFi, které dnes vidíme, nemusí být zítra tady, touží. Finance navždy znamenají zlomový okamžik v DeFi pro mnoho as dobrým důvodem: je to plně funkční důkaz konceptu.

Tady je doufat, že touha po financování bude ještě mnoho let!

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock & Toužit po financích

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me