Recenze úlu: Steem Fork & Blockchain pro Web 3.0

Hive je jedním z nejnovějších blockchainů na scéně, který byl vytvořen 20. března 2020 jako hardfork z blockchainu Steem.

To byla bezpochyby jedna z nejspornějších vidlic roku 2020 vzhledem k lidem, kteří se na ní podíleli. Jedním z hlavních protagonistů nebyl nikdo jiný než Justin Sun, zakladatel společnosti Tron. Mnozí to považovali za převzetí ekosystému Steem.

Bez ohledu na rivalitu stojí Hive za zvážení?

V této recenzi Úlu se pokusím na to odpovědět tím, že vám poskytnu vše, co potřebujete vědět. Budu také analyzovat dlouhodobé případy použití a adopční potenciál HIVE.

Co je Úl?

Úl byl vytvořen jako hardfork blockchainu Steem a má maximalizovat decentralizaci sociálního blockchainu po převzetí společností Steem a Steemit společností Tron Foundation a jejím generálním ředitelem Justinem Sunem. Úl zůstává platformou pro sociální blogování, která zahrnuje odměny za kryptoměny a podporuje decentralizované aplikace (dApps) a používání inteligentních mediálních tokenů (SMT)..

Platforma Hive umožňuje uživatelům zveřejňovat své vlastní originální písemné články, které jsou neměnně uloženy v blockchainu Hive. Tvůrci jsou odměněni nativními úlovými dolary (HIVE) od ostatních uživatelů, kteří hlasovali pro jejich obsah. Odměny jsou rozděleny na základě inflačního mechanismu, který je obsažen v kódu blockchainu, a podle hodnoty tokenu HIVE.

Blockchain úlu

Výhody blockchainu Hive. Obrázek přes Hive.io

Uživatelé také mohou převádět mezi doly úlu a silou úlu v procesu známém jako staking. Hive Power jsou žetony vlivu, které uživatelům dávají větší kontrolu nad výplatami a umožňují jim vydělávat na odměnách za kurátorství.

Umožňují také uživatelům hlasovat pro svědky, kteří řídí blockchain. Ve změně od původního řetězce Steem vyžaduje Úl 30denní období nároku na nově vsazené žetony Úlu. To poskytuje zpoždění v řízení a hlasování a pomáhá předcházet možným krokům převzetí.

Steem Fork

Hardfork Steem blockchainu vlastně přichází velmi dlouho, od založení blockchainu ve skutečnosti. Je to proto, že na samém počátku, kdy byl vytvořen blockchain Steem, jeho tvůrci provedli ninja-mine, který dal Steemit Inc. kontrolu nad 80% nabídky STEEM.

To bylo možné tím, že jsme neposkytli ostatním dostatečné informace k nastavení těžby pro blockchain. Jakmile společnost Steemit Inc ovládla 80% těžby tokenů STEEM, byla vypnuta a blockchain přepnut na Delegated Proof of Stake.

První osvojitelé byli z tohoto kroku pochopitelně naštvaní, ale komunita jí umožnila postavit se s pochopením, že ninja vytěžené prostředky budou vyčleněny na rozvoj a nebudou zneužity Steemit Inc.

Steem Steemit

Steem Blockchain provozovaný společností Steemit Inc.

Tato důvěra byla udržována téměř čtyři roky, dokud Nadace Tron nezískala v únoru 2020 společnost Steemit Inc a Steem. Nadace Tron také získala 80% ninja těžený podíl společnosti Steem a začala je používat k ovlivňování správy blockchainu.

To vedlo k pokusu svědků o softfork, aby se zabránilo nadaci Tron zamknout prostředky, aby se zabránilo zneužití. Protože Tron Foundation má silné vazby na burzy, které drží velké množství STEEM, dokázaly obrátit softfork a získat přístup k zamčeným fondům. Justin Sun, generální ředitel společnosti TRON, údajně využil své vlastní podíly také na podporu vidlice.

Odezvou komunity Steem byla příprava na hardfork, který by je viděl na půli cesty díky ovládání Steemit a Tron Foundation nad platformou a blockchainem Steem. To vedlo ke skutečnému hardforku a vytvoření blockchainu Hive 20. března 2020.

Justin Sun Steem

Justin Sun Otevřený dopis do komunity Steem

Na hardforku blockchain Hive zkopíroval přesně blockchain Steem, což znamená, že veškerý obsah vytvořený v blockchainu Steem k tomuto bodu byl nyní také součástí blockchainu Hive. Znamenalo to také, že všechny účty Steem existují také na blockchainu Hive se zrcadlem jejich zůstatků tokenů STEEM, Steem Power a Steem Power vyslaných do peněženek HIVE.

Výjimkou jsou účty Steemit Inc a účty těch, kteří podpořili vládní útok na Steem blockchain. Tyto účty byly migrovány, ale neobdrželi výsadek tokenů HIVE. 80% ninja těžený podíl byl také vyloučen z hardforku a na blockchainu HIVE neexistuje.

Od hardforku přešlo velké množství aktivních členů Steemit do Hive a také zahájili proces likvidace svých STEEM holdingů.

Mysleli byste si, že hardfork ukončí spory mezi těmito dvěma skupinami, ale každá komunita nadále jedná proti druhé.

Post Hardfork soupeření

Například nástroj pro sledování správy Hive byl použit k identifikaci několika účtů, o nichž se předpokládá, že byly vyplaceny, aby jednaly v nejlepším zájmu Tron. Říká se, že tyto účty byly ze seznamu Úlu na černou listinu, ale není jasné, zda jsou tyto fámy pravdivé. Je pravda, že svědkům běžícím na hardforku Tron 0.22.5 není dovoleno vyrábět bloky úlů.

Hardfork 0,22888

Někteří z 20 nejlepších soucitných svědků v řetězci. Obrázek přes Blog úlu

Steemit a Tron Foundation se těmto krokům oplatily uvolněním hardfork 0,22888 což brání 20 svědkům sympatizujícím úlu v přesunu jejich fondů Steem. Steemit prohlásil, že tento krok je nezbytný, aby se zabránilo nepřátelství a spamu v síti.

Zatímco dvě kontrolní skupiny zůstávají ve vzájemném konfliktu, na uživatele to nemělo vliv. Základní uživatelé najdou své účty na blockchainu Steem a Hive budou fungovat dobře a mohou i nadále používat jeden nebo druhý nebo oba.

Změny ze Steemu na Úl

Hardfork Hive přináší do blockchainu hned několik důležitých změn, další změny se očekávají v příštích týdnech a měsících. Nový Hive blockchain neobsahuje 80% ninja mined tokeny, které bylo provedeno jako prevence proti centralizaci blockchainu a potenciální cenzuře.

Zatímco tokeny nebyly převedeny do Hive, účty zakladatele byly migrovány (bez airdropped tokenů) a je jim povoleno účastnit se nového blockchainu, pokud si to přejí.

Výhody úlu

Některé z hlavních výhod úlu

Vývojáři Úlu také zvýšili ochranu proti útokům na správu v síti tím, že zahrnuli 30denní lhůtu pro nové sázky a zapnutí tokenů.

Toto rozhodné období vytváří 30denní zpoždění v účasti na správě a hlasování o blockchainu, ačkoli nejsou ovlivněny žádné další akce. V blockchainu by mohly být provedeny další změny v řízení, ale bez předchozí konzultace s komunitou nebudou provedeny žádné změny.

Technologie úlu / případy použití

Úl zachovává model konsensu delegovaných důkazů o sázce (DPoS), který používá Steem. To umožňuje použití svědků a držitelů žetonů k hlasování pro tyto svědky a delegování jejich hlasovacích práv na svědka podle jejich výběru.

Svědci mají za úkol udržovat a řídit blockchain. Odstraněním obrovského ninja těženého podílu na Steem blockchainu se Úl pokouší odstranit bod centralizace, který umožnil společnosti Tron ovládat proces hlasování a správu blockchainu.

Kromě využití decentralizované správy na blockchainu Hive mohou uživatelé využívat také následující technologické funkce:

 • časy třísekundového bloku;
 • transakce zdarma;
 • škálovatelnost;
 • osobní jména pro účty / peněženky;
 • schopnosti úschovy;
 • systém odměn pro případy použití sociálních médií, her a publikování.

Blockchain Hive také implementoval 9,5% APR inflaci, která se během 20,5 let snížila na 0,95% APR. Míra inflace klesá tempem 0,01% každých 250 000 bloků, což je přibližně 0,5% ročně. Tento výpočet inflace začíná hardforkem 16, který byl implementován v roce 2016. Jakmile jsou vytvořeny nové tokeny, jsou distribuovány následovně:

 • 65% inflace autorům / kurátorům.
 • 15% inflace zúčastněným stranám.
 • 10% inflace k blokování producentů.
 • 10% inflace do fondu Úlu.

Dapps na The Hive Blockchain

Steem je primární platformou pro Steemit, zatímco Hive ano úl.blog jako jeho hlavní platforma. Užitečnější platforma s názvem Peakd rychle se objevil. Platforma Peakd je nesmírně užitečná, protože zahrnuje nejen blogovací funkce blockchainu, ale také umožňuje objevovat dApps třetích stran.

Tyto dApps se na Steemu před hardforkem rozšířily, s téměř 100 dApps na blockchainu Steem, včetně decentralizované video platformy DTube, platformy podobné Instagramu s názvem APPICS a populární obchodní karetní hry Steem Monsters.

Statistiky úlu Dapp

Některé statistiky Dapp na blockchainu Hive

Ke konci dubna 2020 existuje více než tucet dApps a her, které migrovaly ze Steemu nebo byly nově vytvořeny pro Hive. Patří mezi ně obchodní karetní hra Splinterlands a video platforma 3speak. Říká se také, že populární hrací karetní hra Steem Monsters je portována pro Hive.

Seznam dApps, her, nástrojů a dalších rozšíření třetích stran Projekty úlu poskytuje blockchainové vyhledávání a adresář, který od tohoto psaní uvádí 66 aplikací, webů a nástrojů vytvořených komunitou Hive. Jiný adresář je udržován na adrese Hive What.

tým & Společenství

Tým Hive oznámil od začátku blockchainu, že síť podporuje 30 hlavních vývojářů. Mnozí z nich jsou bývalí svědci Steemu a členové komunity, kteří byli dříve silně zapojeni do blockchainu Steem.

Kromě toho uvedli, že do vývoje mimo základní blockchainový software je zapojeno více než 80 dalších. Dali také za cíl dát komunitě najevo, že každý, kdo chce přispět ke směru blockchainu, může tak učinit zdarma a že budoucí směr blockchainu bude určen konsensem komunity.

Stránka O úlu zní:

S různorodou komunitou zúčastněných stran a bez kontroly špatných aktérů mohou jednotlivci zažít skutečné vlastnictví v decentralizovaném blockchainu & kryptoměna.

Jinými slovy, Hive se věnuje decentralizaci, díky čemuž je její silná komunita a nedostatek absolutního vedení jejím největším prodejním místem. Zatím to potvrdila komunita, která se i nadále velmi zasazuje o poselství decentralizace.

Decentralizovaný úlový fond

Jednou z nesmírně důležitých, vzrušujících a inovativních funkcí, které byly přidány do Hive, je jeho Decentralized Hive Fund (DHF), což je model bez důvěryhodného vývoje, který vyčleňuje část vyslaných prostředků a budoucí nové tokeny pro rozvoj projektu prostřednictvím správa komunity.

Při spuštění byl blockchain Hive schopen udržovat stejnou úroveň tokenů jako Steem alokací části nových tokenů HIVE do DHF jako způsob vytvoření velkého a robustního fondu zdrojů, který pomůže podpořit budoucí růst blockchainu a podporovat komunitu a decentralizovaný rozvoj sítě.

Decentralizovaný fond úlů

Prostředky dostupné v decentralizovaném úlovém fondu. Zdroj obrázku Peakd

DHF, který se také označuje jako HiveDAO, lze použít k financování návrhů členů komunity. Uživatelé také budou moci hlasovat pro navrhované změny, jak uznají za vhodné.

Na rozdíl od rezervy ninja těžených fondů v držení Steemit Inc., fond Hive byl vytvořen způsobem, který brání jedné osobě nebo skupině získat kontrolu nad fondy nebo mít kontrolu nad velkými změnami blockchainu nebo komunity.

Dalším důležitým bodem u fondů DHF je to, že byly časově uzamčeny, aby se zabránilo záplavě tokenů na trhu. Budou pomalu uvolňováni budoucími upgrady Úlu.

Žetony úlu

Stejně jako u blockchainu Steem existují v blockchainu Hive tři různé tokeny. Každý z nich plní s ekosystémem jinou funkci. Tyto tři žetony jsou ŽÍVOVÝ žeton, Úlová síla a Úlový krytý dolar.

 • ÚL – ÚL je základní token tekuté měny na platformě. HIVE lze zapnout do Hive Power, vyměnit za Hive Dollars nebo převést na jiné účty. Jedná se o token kryptoměny, podobný bitcoinu.
 • Úlová síla – Hive Power (zkráceně HP) je měření toho, jaký velký vliv má uživatel v síti Hive. Čím více úlové síly uživatel drží, tím více může ovlivnit hodnotu příspěvků a komentářů. Úlová síla je méně tekutá. Pokud si uživatel přeje „vypnout“ HP, bude dostávat stejná rozdělení HIVE týdně po dobu 13 týdnů.
 • Úlové dolary – Úlové dolary (běžně zkráceně HBD) jsou likvidní měnové tokeny stabilní hodnoty určené k navázání na $ 1 USD. Hive Dollars lze obchodovat s HIVE a převádět je na jiné účty za účelem obchodování nebo výměny. Doly Úlu lze také převést na ÚL pomocí procesu, který trvá 3,5 dne.

Cena HIVE vzrostla od 22. dubna 2020 do 27. dubna 2020 o téměř 800%, protože několik hlavních burz, včetně Huobi Global a Binance, uvedlo token pro obchodování.

Cena úlu CMC

Nedávný cenový výkon HIVE. Obrázek přes CMC

To znamenalo, že token z těsně nad 0,11 $ na těsně nad 0,82 $. Token se od té doby stáhl ze svých maxim a ke dni 29. dubna 2020 se obchoduje za něco málo přes 0,44 USD, což mu dává tržní strop ve výši 124 milionů USD a je 48. největší kryptoměnou podle tržního stropu.

Je zajímavé poznamenat, že původní token STEEM má v současné době hodnotu necelých 0,20 $, což je méně než polovina hodnoty HIVE.

Úlové peněženky

Peněženky úlu jsou k dispozici pro Windows, MacOS, Linux, iOS, Android & Web. Úplný seznam aktuálně dostupných peněženek najdete tady. V současné době je v seznamu sedm peněženek, včetně nativní peněženky, která je součástí účtu Hive.

Úlové peněženky

Některé z nejpopulárnějších peněženek na úly

Toto je zjevně nejjednodušší způsob, jak ukládat žetony Úlu, pokud byly sesazeny jako součást hardforku. Alternativně Peakd funguje jako vylepšené uživatelské rozhraní k blockchainu Hive a zahrnuje také funkce peněženky.

Mezi další možnosti patří:

 • Plavidlo, což je lite desktopová peněženka, která byla původně vydána pro Steem v roce 2017. Je to oblíbená volba pro ty, kteří chtějí bezpečnější místo pro ukládání svých tokenů.
 • Klíčenka úlu, rozšíření pro Chrome, které uživatelům také umožňuje zobrazit všechny úlové dApps přímo v jejich prohlížeči.
 • Peněženka úlu, mobilní aplikace pro zařízení Android a iOS. Je inzerován jako zabezpečený a umožňuje přidání více účtů a použití QR kódů.
 • Úcta, krásné a praktické obalovací rozhraní kolem blockchainové sítě Hive, které vám umožňuje vytvářet vlastní příspěvky, procházet vaše kanály, hlasovat, co se vám líbí, psát komentáře, číst odpovědi, provádět všechny hlavní funkce Hive při každodenním sociálním procházení, stejně jako akce peněženky a další doplňky, jako je vyhledávání, objevování různých značek atd.
 • Úl je další aplikace rozšíření Chrome pro správu soukromých klíčů Hive.

Plán úlu

V současné době neexistuje žádný oficiální plán Hive, protože vývojový tým byl zaneprázdněn prací s výzvami, které představuje hardfork. Pozitivní je, že síť zaznamenala během prvních šesti týdnů existence nárůst vysílání a zapojení.

The úložiště kódů jsou aktivní a mnoho oprav chyb již bylo implementováno a došlo k řadě dalších navrhovaných změn a diskusí o těchto změnách. Komunitní správa funguje podle očekávání.

Kromě toho je posílena síťová infrastruktura, aby zůstala stabilní a bezpečná, a online uzlů přichází více, aby se zvýšila decentralizace sítě.

Úlní deska GitLab

The Hive Development Board ve společnosti GitLab

Stále větší počet dApps a služeb migruje ze Steemu do Hive nebo se vyvíjí výhradně pro Hive. A co je nejdůležitější, komunita je stále aktivnější v oblasti rozvoje, správy a činnosti.

V zásadě se jedná o období velkých změn a také období velké přípravy a ověřování. S vytvořením nového blockchainu je spojeno mnoho úkolů, které je ještě třeba splnit. Vývojový tým tyto úkoly řeší a zároveň vytváří základy pro budoucnost.

To se zatím soustředilo na upgrady a nasazení základního kódu, vývoj API, hostování kondenzátoru a image a umožnění komunitě diskutovat o návrzích do budoucna.

Vzhledem k tomu, že plány Úlu zůstávají decentralizované a umožňují komunitě navrhovat a schvalovat změny, oficiální plán nemusí být nikdy vydán, protože vývoj blockchainu Úlu závisí na potřebách komunity.

Závěr

I když pro Steem existují určité výhody a silné stránky, zvýšená centralizace, která přišla s nákupem Tron Foundation, byla příliš mnoho pro mnoho členů komunity a svědků, kteří chtěli decentralizovanou sociální síť. To vedlo k hardforku, který vytvořil Úl.

Existuje několik kvalit Úlu, které jsou propagovány, z nichž hlavní je decentralizovaná struktura sítě a správa fondů na blockchainu. Ekosystém dApp rychle roste a vypadá také velmi slibně, a díky zapojení dlouholetých uživatelů a svědků Steemu je blockchain Hive dobrý začátek.

Zvýrazněním tohoto dobrého začátku byla rally v dubnu 2020 v hodnotě HIVE tokenů, díky nimž byl blockchain mnohem cennější než jeho mateřský blockchain Steem. I když to není jediná charakteristika, která určuje úspěch blockchainu, je to ten, který by mohl potenciálně přinést více pozornosti a více uživatelů komunitě Hive.

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock & Úl

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me