Recenze TenX: Debetní karta krytá kryptoměnou

TenX (PAY) je debetní karta financovaná kryptoměnou, která má svůj spravedlivý podíl vzestupů a pádů od svého trháku ICO v roce 2017.

Vizí společnosti TenX bylo umožnit uživatelům utrácet své kryptoměny stejně snadno, jako utratili své fiatové prostředky. Prostřednictvím šifrovacích karet mohli uživatelé odložit své mince za zboží a služby. Od spuštění však došlo ke zpoždění při zavádění karty.

Může TenX skutečně splnit své sliby?

V této recenzi TenX se podrobně podívám na projekt a také na jeho tým, technologii a cestovní mapu. Budu také analyzovat potenciál dlouhodobého přijetí PAY tokenů a to, zda by se někdy mohly zotavit.

Co je TenX?

TenX není nový projekt. Byla spuštěna v roce 2015 a slibovala uživatelům digitální peněženku a fyzickou debetní kartu, která uživatelům umožní utratit kryptoměnu za zboží a služby kdekoli. V poslední době byl projekt nerovný, přičemž počáteční vydání fyzické karty bylo zastaveno počátkem roku 2018 a také došlo ke zpoždění novějších dodávek karet.

Token PAY vázaný na TenX je token zabezpečení ERC-20, který funguje jako akcie společnosti TenX.

Po zmeškání počátečních dat odeslání se tým TenX vydal 17. ledna na Twitter s marketingovým videem, které mnozí nazývali chytrými a někteří nechutnými, což uživatelům zajistilo, že karty budou zasílány v Singapuru a později v tomto roce budou odeslány do zemí APAC a Evropy.

Karty jsou tedy konečně v Singapuru, ale už je na TenX příliš pozdě? Protože to není sotva jediný projekt, který by chtěl uživatelům poskytnout debetní karty, které jim umožní snadno využívat držby kryptoměny.

Crypto.com (dříve Monako) i Token jsou vážnou konkurencí společnosti TenX, přičemž oba pracují na prosazení předpisů, které umožní vydávání platebních karet pro kryptoměny pro spotřebitele.

Je možné, že ti, kdo podporují a začínají adoptovat, kteří se cítí tak scammedi, jsou nadobro pryč a TenX nebude schopen tyto kousky vyzvednout. Nebo možná budou moci jít kupředu, jakmile se dostanou zpět na trať s dodávkami karet.

COMIT a TenX

TenX plánuje dodávku směnárny kryptoměn bez poplatků prostřednictvím využití kryptograficky bezpečné off-chain multi-aktivové okamžité transakce (COMIT) síť. I když je tato síť oddělená od TenX, vyvíjí ji stejný tým.

COMIT použije specializovaný směrovací protokol k umožnění bezproblémové interoperability mezi blockchainy, což povede k téměř bezplatné výměně mezi nimi. COMIT však nemůže pracovat se všemi blockchainy a je kompatibilní pouze s těmi, které mají dvojitou ochranu utrácení a podporu hash funkcí, časových zámků a multisig.


Síťové směrování COMIT

Síťové směrování COMIT. Obrázek přes Dokument sítě COMIT

Síť COMIT bude fungovat prostřednictvím poskytovatelů likvidity, díky nimž je proces ověření burzy rychlý, jednoduchý a levný. Tým TenX to popsal jako konkurenta založeného na blockchainu pro síť SWIFT.

Kromě podpory základních směnáren a nákupních transakcí plánuje tým TenX uvolnění sady vývojářských nástrojů, které podpoří vytváření a používání dalších finančních produktů s TenX, jako jsou půjčky a ETF. TenX nakonec předpokládá, že jeho síť bude poskytovat všechny aspekty spotřebitelského financování a zpracování plateb.

Zatímco demo swapu mezi PAY a BTC pomocí COMIT bylo dokončeno, mainnet COMIT ještě nebyl vydán a tým připouští, že v tomto okamžiku zůstává vysoce experimentální.

Existují také otázky, zda se COMIT bude spoléhat na ethereum blockchain nebo nativní blockchain po spuštění mainnetu. Provoz a údržba platformy tohoto rozsahu je jak obtížná, tak nákladná a není jisté, že ji tým COMIT může vytáhnout.

Poplatky za kartu TenX

I když se za používání karty TenX neplatí žádné poplatky, za její získání se platí. Tak plánuje TenX financovat svůj projekt.

Způsob, jakým je struktura v současné době navržena, by uživatelé platili 1,50 $ za digitální použití karty TenX nebo 15 $ za získání fyzické karty. Za používání karty se neplatí žádný roční poplatek, pokud utratíte minimálně 1 000 $ ročně. Pokud tuto minimální hranici nedosáhnete, má karta TenX roční poplatek 10 $.

V původním whitepaperu byl také program odměn propojený s kartou TenX a tokenem PAY. V zásadě jste vydělali odměny tím, že držíte PAY žetony a pomocí karty TenX.

Srovnání poplatků TenX

Srovnání poplatků TenX v originále TenX Whitepaper

V původních držitelích whitepaperů PAY by tokeny získaly 0,5% veškerého celkového měsíčního objemu transakcí v síti. Tyto platby by se prováděly v etherea a rostly by spolu s využíváním sítě. Dokument si nakonec představoval, že síť bude dostatečně velká, aby se platby mohly provádět každou hodinu.

Dokument dále načrtl schéma odměn pro uživatele karet, kde by při každém použití své karty TenX dostali odměnu 0,1% ve formě PAY tokenů.

Bohužel tyto programy odměn nebyly nikdy implementovány a od října 2018 byly oba odstraněny, přičemž tým uvedl, že program odměn přehodnocovali.

V tuto chvíli neexistuje žádný program odměn a existuje řada prvních uživatelů, kteří jsou projektem docela naštvaní, protože jejich počáteční nákup tokenů PAY byl s pochopením, že dostanou odměny v souladu s programem, o kterém se mluví v původním TenX bílý papír.

Platforma TenX

Zatímco COMIT ještě nemusí být připraven, platforma přichází se silnou sadou nástrojů a ovládacími prvky pro uživatele.

Uživatelé jsou schopni zabránit neoprávněnému použití karty nastavením limitů výdajů, výběrů a nákupů, což mohou být denní limity nebo celkové limity. To vše se provádí pomocí inteligentních kontraktů decentralizovaného zabezpečení.

DSS TenX

Přehled inteligentní smlouvy o decentralizovaném zabezpečení. Obrázek přes Bitcoinová diskuse

Největší výhodou pro uživatele je samozřejmě to, že mohou utratit kryptoměny u jakéhokoli prodejce, který přijímá karty Visa. Už se nemusíte omezovat pouze na obchodníky, kteří přijímají kryptoměnu.

To vše se děje prostřednictvím finančního zprostředkovatele, který drží uloženou kryptoměnu v úschově a provádí platby obchodníkům fiat. Věřitel poté vypořádá účet na základě směnného kurzu platného v době, kdy k transakci došlo. Obchodník dostane platbu okamžitě, ale vyrovnání směnných transakcí na back-endu může trvat několik dní.

Dříve WaveCrest podporoval kartu TenX, ale nebylo oznámeno, kdo podporuje karty, které jsou aktuálně dodávány v oblasti APAC. Existovaly také náznaky, že se TenX pokoušel získat bankovní licenci, aby se stal finančním podporovatelem. Pokud se to stalo, je to poněkud znepokojující, protože to dělá TenX více centralizovaným.

Krypto peněženka TenX

TenX také vyvinul svou mobilní peněženku, která bude fungovat ve spojení s jejich krypto kartou. To lze použít jako jakoukoli jinou krypto mobilní peněženku a aktuálně podporuje bitcoiny (BTC), ethereum a litecoin.

Tato aplikace bude spárována s kartou, aby uživatelé mohli utratit své kryptoměny za nákupy v obchodech, online nakupování nebo dokonce za výběr hotovosti z bankomatu. Kartu můžete také ovládat z aplikace v případě, že dojde ke ztrátě deaktivací čipu.

Bezpečnostní tip?: V okamžiku, kdy jste si stáhli aplikaci, nezapomeňte povolit dvoufaktorové ověřování

Aplikace TenX byla vydána nedlouho po ICO v listopadu 2017 a od té doby se vyvíjí. V současné době je k dispozici v iOS i Androidu. Pokud se podíváme do příslušných obchodů s aplikacemi, uvidíme recenze, které jsou docela polarizované.

Hodnocení aplikací TenX

Aplikace Ratigs v iTunes store a Google Play

Pokud by se však někdo měl podrobněji podívat na recenze, zdá se, že většina komentářů je frustrací se zpožděním odeslání karet. I když jsou přiměřené, ve skutečnosti nesouvisejí s funkčností aplikace nebo peněženky.

Povzbuzující je však skutečnost, že vývojáři TenX tyto stížnosti a recenze sledují. To ukazuje, že jsou vnímaví ke kritice komunity a průběžně je dobře informují.

Existují plány na přidání dalších kryptoměn do aplikace, i když tým je možná v poslední době zaměstnán vydáváním karet.

Tým TenX

Tým TenX sídlí v Singapuru a v současné době jej řídí spoluzakladatel a CEO Toby Hoenisch. Před založením TenX Toby byl spoluzakladatelem a generálním ředitelem společnosti pro vývoj softwaru s názvem One One Agency, která se podílela na vytváření integrovaných platebních systémů pro soukromé klienty.

Zakladatelé TenX

TenX Founding Team

Druhým spoluzakladatelem je Michael Sperk, který je vedoucím inženýrství ve společnosti TenX. Inženýrské a technické zkušenosti získal jako technický vedoucí ve společnosti Visualyze, kde pomohl vyvinout nástroj založený na prohlížeči, který prováděl vizuální analýzu zpráv na sociálních médiích a byl schopen zpracovávat stovky tisíc zpráv v reálném čase.

Třetím spoluzakladatelem je Paul Kittiwongsunthorn, který pracoval po boku Tobyho v agentuře One One a slouží jako hlavní vývojový ředitel ve společnosti TenX.

Byl zde čtvrtý zakládající člen týmu, nicméně již není uveden jako zakladatel na webových stránkách TenX kvůli nějaké kontroverzi kolem jeho minulých aktivit, konkrétně jeho spojení s Ponziho schématem od roku 2011 do roku 2015. Čtvrtým členem je Julian Hosp a 8. ledna 2019 odstoupil z funkce prezidenta TenX..

PAY Token

TenX používá token PAY jako bezpečnostní token pro svou síť a ICO konané 24. června 2017 bylo přinejmenším obrovské. Projekt vydělal za jediný den 80 milionů $ a prodal PAY tokeny po 0,8701 $. Cena se začala zvyšovat v srpnu 2017 a 12. srpna 2017 dosáhla historického maxima 6,21 USD.

To je mezi kryptoměnami jedinečné, protože většina z nich dosáhla svých historických maxim v lednu 2018 po obrovském nárůstu bitcoinů v prosinci 2017. Cena se stáhla z této výšky, ale v lednu 2018 se opět zvedla na více než 5 USD, než se v průběhu roku 2018 potopila vedle zbytku trhu s kryptoměnami.

PLATIT Cenový výkon

PLATIT Cenový výkon. Obrázek přes CoinCodex

Neexistuje žádná těžba PAY, protože celá dodávka byla předem vytěžena. Celková dodávka je 205 218 256 platů a současná cirkulující dodávka je 114 347 861 platů. Projekt očekává, že v příštích 4 letech uvolní asi 55 milionů PAY tokenů jako součást fondu pro rozvoj komunity a podnikání, zatímco zbývající tokeny budou rozděleny mezi společnost TenX a zakladatele.

Token PAY je k dispozici na mnoha burzách, ale pozoruhodná chybějící burza je Binance. Nejlepší burzy podle objemu za PAY jsou Dcoin a Bithumb. Na OKExu je také dobrý objem. Mezi další možnosti patří Bittrex, Upbit, Huobi Global a Gate.io.

Zdá se, že pro tokeny rozdělené na všechny tyto burzy existuje přiměřená likvidita. Většina objemu se samozřejmě odehrává ve dvou asijských burzách, což znamená, že PAY je docela náchylný k odlivu zpráv z regionu (zejména Jižní Korea). Proto je PAY obecně volatilnější než srovnatelné tokeny.

Pokud jste si zakoupili PAY tokeny, osvědčeným postupem je uložit je mimo burzu v peněžence. Protože PAY je token ERC-20, lze jej držet v jakékoli peněžence kompatibilní s ERC-20, jako je MyCrypto nebo MyEtherWallet.

Závěr

TenX začal s obrovskými ambicemi a pokud by byl schopen zůstat na správné cestě, mohl by být nyní jasným lídrem v tom, jak snadno utratit kryptoměny.

Avšak neúspěchy, se kterými se tým potýkal, postavily TenX do pozice, kdy je na stejné úrovni nebo možná dokonce dohání podobné projekty. Nadcházející rok by měl říci, zda je schopen zajistit dominanci nebo ne.

Úspěch bude záviset na tom, jak rychle mohou rozšířit stopu svých karet, přidání nových kryptoměn do ekosystému a přidání systému odměn, což přilákalo mnoho raných investorů.

Je také velmi důležité, aby COMIT byl spuštěn na mainnetu, aby udržel nízké náklady a poplatky.

I když jsou všechny tyto věci zavedeny, není jasné, zda komunita kryptoměn omluví chyby provedené společností TenX a znovu je přijme jako životaschopný projekt. Pohled na boj, který PAY ​​zažívá při obnovování budoucího úspěchu projektu, zůstává otázný.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me