Recenze Synthetix: Decentralizovaný protokol syntetických aktiv

Synthetix je jedním z nejzajímavějších projektů Decentralized Finance (DeFi), který je v současné době ve vesmíru. Protokol vydávání distribuovaných aktiv na blockchainu.

Tento projekt postavený na síti Ethereum umožňuje uživatelům vydávat a obchodovat se syntetickými decentralizovanými aktivy. To zahrnuje nejen vaši typickou směs kryptoměn, ale také měny Fiat a dokonce i komodity.

Je to však opravdu bezpečné a jak to funguje?

V této recenzi Synthetix se podrobně podívám na projekt. Dám vám také to, co potřebujete vědět, abyste mohli používat platformu a obchodovat s decentralizovanou syntetikou. Ale nejdřív začneme několika základy …

Slib DeFi

Jedním z hlavních slibů, které mnoho kryptoměn dělá, je vytvoření typu peněz a transakčního systému, který je všeobecně přijímán. S kryptoměnami byste měli být schopni platit komukoli za cokoli, bez ohledu na to, kde na světě jste vy dva. A vaše transakce by měly přijít s minimálními poplatky.

Takto si tvůrce bitcoinů před více než deseti lety představoval použití transakčních kryptoměn.

Nyní se blockchainový prostor vyvinul a hnutí Decentralized Finance (DeFi) se pokouší posunout tuto původní premisu ještě dále. Pokud bude hnutí DeFi úspěšné, všichni na planetě budou mít snadný a otevřený přístup k celé řadě finančních služeb, a to vše bez nutnosti bank nebo zprostředkovatelů třetích stran..

DeFi Synthetix

Obrázek přes Shutterstock

Lidé budou mít přístup k pojistným produktům, půjčkám, investicím, spořicím účtům a mnohem více. To vše bude umístěno na blockchainu a bude přístupné komukoli s připojením k internetu a chytrým telefonem nebo jiným zařízením podporujícím internet.

To vše je již možné na blockchainech s možnostmi chytrých kontraktů, jako je blockchain Ethereum. Tyto inteligentní smlouvy jsou aplikace, které se provádějí automaticky, když jsou splněny určité podmínky. Díky chytrým kontraktům mohou vývojáři do blockchainu přidat velmi sofistikované funkce nad rámec jednoduchého transakčního odesílání a přijímání kryptoměny.

Pokud si myslíte, že to všechno zní jako něco, co je futuristické a něco víc než sen, zamyslete se znovu. Existují již decentralizované aplikace (dApps), které využívají výhody inteligentních smluv. Tyto dApps umožní dvěma zcela neznámým lidem na opačných stranách světa vyjednávat půjčky bez nutnosti jakékoli banky nebo jiného zprostředkovatele.

Síť Ethereum také umožňuje vytváření nových tokenů postavených na vrcholu svého blockchainu. Mnoho projektů využilo této schopnosti k rozšíření funkčnosti blockchainu Ethereum.


Zadejte Synthetix

Synthetix je jeden takový projekt, který má kryptoměnu postavenou na blockchainu Ethereum. Synthetix byl vytvořen jako projekt DeFi, který umožní vytváření syntetických aktiv.

Co je Synthetix

Obrázek přes Synthetix

Tato syntetická aktiva jsou schopna sledovat cenu jakéhokoli jiného aktiva, ať už jde o měny, akcie, dluhopisy, komodity nebo dokonce jiné kryptoměny. Pokud je to něco, co má skutečnou světovou hodnotu, pak platforma Synthetix umožní vytvoření syntetického aktiva pro sledování ceny tohoto aktiva.

Mechanismus za Synthetixem je velmi podobný mechanismu, který používají stablecoiny k udržení své fixované hodnoty. Ale místo jediného stablecoinu umožní Synthetix komukoli vytěžit syntetické aktivum kryté tokenem SNX.

Podrobnosti za Synthetix

Jak již bylo zmíněno výše, Synthetix byl vytvořen na blockchainu Ethereum. Na rozdíl od většiny ostatních blockchainových projektů obsahuje dva různé typy tokenů:

 1. Hlavní token, který se používá při vytváření syntetických aktiv, se nazývá Synthetix a používá symbol tickeru SNX.
 2. Druhý typ tokenu se nazývá Synth. To jsou všechna syntetická aktiva, která se vytvářejí pomocí platformy Synthetix.

Z vnějšku je systém pro používání Synthetixu docela přímý a jednoduchý. Uživatelé si nejprve zakoupí tokeny SNX a poté je uzamknou v kompatibilní peněžence. Jakmile uzamknou tokeny SNX, mohou být použity k vytváření synthů ke sledování ceny nějakého jiného aktiva v reálném světě.

To je místo, kde se věci trochu komplikují. Cena každého Synthu je určena věštci a mnoho z nich již bylo poskytnuto prostřednictvím partnerství se společností Chainlink (LINK).

Synthetix Chainlink

Zdroj obrázku: Blog Synthetix

V tomto okamžiku jsou dostupnými syntezátory primárně páry měn nebo kryptoměn. K dispozici jsou také syntezátory založené na zlatě a stříbře a všechny syntezátory lze obchodovat a směňovat na burze Synthetix.

Je neuvěřitelně snadné vytvářet Synthy, které sledují ceny jakýmkoli způsobem, který tvůrce zamýšlí. Například existují syntezátory založené na bitcoinu a sBTC sleduje cenu bitcoinu, ale iBTC je inverzní token, který získává na hodnotě, když bitcoin poklesne na hodnotě.

Jedná se o dvě nejjednodušší použití pro Synthetix a Synths, ale schopnost razit a vlastnit Synths na základě různých kritérií podpoří mnoho nových způsobů obchodování s aktivy, vytváření a správu portfolií aktiv, zajištění a dokonce i provádění plateb.

Unikátní funkce

Existují čtyři funkce, které jsou pro Synthetix jedinečné a nelze je najít téměř v žádném jiném systému.

 1. Kdokoli může vytvářet a převádět syntezátory bez potřeby protistrany;
 2. Jakýkoli Synth může být vyměněn za jakýkoli jiný Synth na Synthetix Exchange a funkce poskytuje téměř nekonečnou likviditu
 3. Peer-to-contract (P2C) obchodování, při kterém jsou obchody prováděny rychle a snadno, a to vše bez knihy objednávek.
 4. Distribuovaný fond držitelů tokenů je odpovědný za zajištění kolaterálu na platformě a za udržení stability výměny.

S čím můžete obchodovat?

V současné době můžete obchodovat se syntezátory a inverzními syntezátory hlavních měn, jako je euro, jen, libra šterlinků, americký dolar, australský dolar, švýcarský frank a další.

Můžete také obchodovat se Synthy a inverzními Synthy kryptoměn, jako jsou Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Tron (TRX), Chainlink (LINK) a další. A existuje Synth a inverzní Synth, který umožňuje obchodování se zlatem a stříbrem.

Aktiva Trade Synthetix

S některými aktivy lze obchodovat

Teoreticky však můžete obchodovat s jakýmkoli aktivem pomocí Synthetixu. Finanční systém zahrnuje deriváty, komodity, akcie a další aktiva, která představují až stovky bilionů dolarů. A Synthetix poskytuje platformu, kde lze libovolné z těchto aktiv přeměnit na syntetické aktivum, které žije na blockchainu Ethereum.

To jim umožňuje obchodovat bez povolení a decentralizovaným způsobem, což je v rozporu s tradičními trhy, které jsou kontrolovány centralizovanými institucemi.

Synthetix umožní komukoli kdekoli na světě získat přístup k globálním akciím, jako je Facebook nebo Deutsche Bank, a vystavit se jim, aniž by bylo nutné vypořádat se s extrémním třením vytvořeným centralizovanými finančními institucemi a vládními předpisy..

Dokonce i obchodníci s kryptoměnami mohou těžit z přístupu ke košu kryptoměn v dlouhých i krátkých syntezátorech.

Jak Synthetix zůstává zajištěný

Primárním problémem v systému Synthetix je udržování systému zajištěného.

Jsem si jistý, že jste si již mysleli, co by se mohlo stát, kdyby se hodnota Synthů na platformě začala pohybovat v opozici se základními tokeny SNX. Jak by mohl systém udržet svoji kolateralizaci, kdyby cena SNX klesala, zatímco cena synthů rostla?

Ve skutečnosti byla nekonečná likvidita platformy vytvořena, aby pomohla vyřešit tento problém, a existují další funkce a vlastnosti, které byly pečeny, aby zajistily, že platforma bude nadále fungovat bez ohledu na pohyby cen tokenů SNX a syntezátorů, které byly vytvořeny.

Níže naleznete další informace o každé z těchto funkcí a charakteristik.

Je vyžadováno 750% zajištění

Aby bylo možné vydat nový Synth, vyžaduje systém Synthetix zajištění 750%. To znamená, že k vyražení 100 syntetických USD (sUSD) musí uživatel uzamknout ekvivalent 750 $ v tokenech SNX.

Požadavek na zajištění Synthetix

Požadavky na kolaterál Synthetix

Tento velký požadavek na zajištění vytváří velkou rezervu pro syntezátory v oběhu a chrání před náhlými pohyby trhu.

Dluh

V systému Synthetix je kolaterál SNX uzamčen, kdykoli jsou syntezátory raženy, a tyto syntezátory pak mají podobu nesplaceného dluhu na platformě. Pokud si uživatel přeje odemknout své SNX později, musí vypálit počet syntezátorů, který se rovná aktuální hodnotě syntezátorů, které dříve ražili.

Požadavek na 750% zajištění zajišťuje, že pro uživatele je snazší odkoupit svůj vlastní dluh, pokud si to přejí.

Dluhové fondy

Jak můžete uhodnout, každý, kdo vytváří Synthy, bude mít svůj vlastní osobní dluh ze Synthů, které vytěžil, ale existuje také globální dluhový fond, který je základem celého oběhu Synths.

V případě osobních dluhů se jednoduše počítají jako neustále se měnící procento z celkových vytěžených a v oběhu Synths a směnných kurzů podkladového aktiva a SNX.

Jednou z vedlejších skutečností je, že emitenti nejsou povinni splácet svůj dluh přesným typem Synthu, který byl původně ražen. Emitenti mohou splácet své dluhy jakýmkoli typem syntezátorů, pokud má stejnou tržní hodnotu jako hodnota syntezátorů, které chtějí spálit.

Toto je mechanismus, který dává platformě Synthetix to, co se jeví jako nekonečná likvidita. Umožňuje také jakékoli posuny mezi syntezátory v systému bez vytváření nerovnováhy.

Synthetix Exchange

The Synthetix Exchange je místo, kde mohou lidé nakupovat a prodávat různé vytvořené syntezátory. Protože výměna je podpořena inteligentními smlouvami, není při procesu výměny nutné spoléhat se na žádnou protistranu nebo třetí stranu. Kdokoli může kdykoli nakupovat a prodávat a využívat nekonečnou likviditu Synthetixu.

Synthetix Exchange

Uživatelské rozhraní Synthetix Exchange

Přístup k burze a její používání lze snadno dosáhnout připojením peněženky web3 k burze. Jakmile je toho dosaženo, mohou uživatelé rychle a snadno převádět mezi různými Synthy a SNX.

V současné době je směnný poplatek u všech aktiv na burze 0,3%. Tyto směnné poplatky poskytují pobídku k držení tokenů SNX, protože jsou distribuovány držitelům SNX jako odměna za poskytnutí systému kolaterálem k podpoře synthů v oběhu.

Inflace

Vývojáři Synthetixu také zabudovali inflaci do systému, přičemž celkový počet vydaných SNX se plánuje zvýšit z původních 100 milionů tokenů na 250 milionů tokenů do roku 2025.

Tato inflace nebyla původně zabudována do systému, ale byla přidána později, když bylo zřejmé, že samotné směnné poplatky by nebyly dostatečným pobídkou k vydání Synthu. Inflace bude rozdělena mezi vydavatele Synth, což jim poskytne další pobídku k těžbě nového Synthu.

Směnné poplatky a odměny za sázení

Kdokoli si může koupit SNX a uzamknout jej v peněžence, vydat Synth a převzít dluh za těmito Synthy. Po dokončení tohoto procesu se uživatel stane účastníkem ekosystému Synthetix a může získávat a sbírat sázkové odměny. Sázkové odměny pocházejí z poplatků Sythetix Exchange, které jsou aktuálně nastaveny na 0,3% z každé transakce.

Pod Collaterlisation Synthetix

Časový plán pro zajištění pod kolaterálem

Jak probíhá každá transakce na burze, poplatky za směnu se převádějí do fondu. Tato skupina je poté rozdělena mezi účastníky SNX v poměru k výši nesplaceného dluhu, který drží. Tímto způsobem může kdokoli zvýšit částku vkladových poplatků, které vydělá, jednoduše vydáním dalšího Synthu.

Jednou z námitek k tomuto systému je, že sázející mohou vydělávat a sbírat sázkové odměny pouze tehdy, pokud udržují své zajištění na nebo nad 750%. To stimuluje emitenty Synth, aby udržovali kolaterál na 750%, a udržuje likviditu systému.

Jak to funguje?

Samotný proces funguje velmi hladce. Začíná to držením tokenů SNX v peněžence kompatibilní s ERC-20 a následným připojením této peněženky k Synthetix Exchange (beta v.2 zde).

Pokud si uživatel přeje vsadit své tokeny SNX nebo chce z nějakého důvodu vytěžit Synth, začne zamčením SNX jako zajištění v peněžence. Nezapomeňte, že existuje 750% požadavek na kolaterál, takže veškerý Synth je ražen ve vztahu k tomuto požadavku na kolaterál a hodnotě SNX uzamčené v peněžence.

Poté, co je Synth vyražen, má k němu přístup kdokoli kdekoli na světě, aby mohl se Synthem obchodovat, investovat, platit transakce nebo dělat cokoli dalšího.

Kroky Synthetix

Kroky vyžadující účast v Synthetixu

Ti, kdo vytvářejí Synth, jsou také považováni za účastníky v systému a vydělávají odměny na základě množství uzamčeného SNX a na základě poplatků generovaných Synthetix Exchange. Čím více se tedy Synthetix Exchange používá, tím vyšší jsou celkové generované poplatky a čím větší je fond odměn pro účastníky.

Mějte na paměti, že není nutné razit Synth, pokud chcete jen koupit a prodat Synth. Exchange Synthetix může používat kdokoli. Vše, co potřebují, je peněženka kompatibilní s ERC-20 s některými ETH pro plyn a dalšími Synth. Pokud uživatel ještě nevlastní Synth, může použít ETH k nákupu sUSD.

Aby to bylo ještě jednodušší, existuje aplikace s názvem Mintr, která byla vytvořena tak, aby byla ražba Synthu a sázení SNX tak jednoduchá, jak možná.

Mintr

Mintr je dApp, který byl vytvořen jako intuitivní rozhraní pro správu SNX, synthů a všech aspektů ekosystému Synthetix.

Prostřednictvím rozhraní Mintr mohou uživatelé provádět širokou škálu činností souvisejících s širším ekosystémem Synthetix. To zahrnuje ražbu a vypalování Synthu, zamykání a odemykání SNX, vybírání vkladových poplatků, odesílání sUSD do prodejní fronty, správu poměru zajištění atd..

Synthetix Mintr

Obrázek přes Synthetix

Uživatelé jsou schopni se připojit k jejich ERC-20 kompatibilní peněženka Mintr za účelem provedení kteréhokoli z výše uvedených úkolů. Díky Mintr je správa SNX a Synthu co nejjednodušší.

Mechanismus fixace syntezátoru

Je zásadní, aby Synthetix udržoval stabilní kolík, aby systém zůstal stabilní, s dobrou likviditou v dobře fungujícím systému. To je nutné, pokud obchodníci očekávají, že systém využijí k vytváření zisků.

Protože některé Synthy obchodují na otevřeném trhu, vždy existuje možnost, že Synth klesne pod par ve srovnání s aktivem, které sledují. To znamená, že jsou nutné pobídky, aby se odchylky udržovaly na minimální úrovni, a aby uživatelé byli motivováni k opravě odchylek.

Jedná se o tři metody používané k udržení Synth peg:

 1. Arbitráž – Když sázkaři SNX razí Synth, vytvářejí dluh, na který lze arbitrážovat, pokud je kolík rozbit. V praxi to znamená, že si mohou koupit sUSD pod par a spálit to, aby snížili svůj dluh za nižší cenu.
 2. sETH Liquidity Pool na Uniswap – Každý týden po vytvoření nového SNX se část distribuuje těm uživatelům, kteří poskytují likviditu sETH / ETH na Uniswap. Tato pobídka je zodpovědná za vytvoření největšího fondu likvidity pro Synthetix Exchange. Díky této obrovské rezervě likvidity umožňuje komukoli kdykoli snadno nakupovat a prodávat jakýkoli Synth.
 3. Smlouva o arbitráži SNX – Existuje smlouva obsahující SNX, díky níž mohou uživatelé posílat ETH ke smlouvě kdykoli, když hodnota SETH / ETH klesne pod par. Smlouva vyměňuje ETH za SNX v nominální hodnotě. To umožňuje komukoli vyměnit ETH za SNX se zlevněnou sazbou, kdykoli poměr sETH klesne příliš nízko.

Tým Synthetix

Synthetix byl původně vytvořen a vytvořen jako Havven v roce 2017 Kainem Warwickem v australském Sydney. Jako Havven projekt získal zhruba 30 milionů dolarů v ICO, které se konalo v březnu 2018. Jedním z největších investorů do projektu byl Synapse Capital, krypto-investiční firma, která se zaměřuje na krypto nativní projekty a vývojářské síťové efekty.

Na konci listopadu 2018 tým Havven oznámil, že rebranduje projekt na Synthetix, a v prvním prosincovém týdnu 2018 proběhla rebranding.

Vedoucím projektu Synthetix je Kain Warwick, který vybudoval největší australskou platební platformu pro kryptoměny před zahájením prací na Synthetixu.

Tým Synthetix

Tým Synthetix. Zleva: Kain Warwick, Justin Moses & Clinto Ennis

V pozici CTO ve společnosti Synthetix je Justin Moses, který je s projektem od jeho založení. Před nástupem do Synthetixu působil jako technický ředitel v MongoDB. Má rozsáhlé zkušenosti s rozsáhlými systémy, včetně designu a nasazení.

Senior architekt projektu je Clinton Ennis, který má 18 let zkušeností v softwarovém inženýrství. Předtím byl vedoucím architektem v JPMorgan Chase.

Přehled tokenů Synthetix (SNX)

Tokeny SNX napájí celý ekosystém Synthetix, protože se používají jako zástava k těžbě synthů nebo syntetických aktiv. Ti, kteří jsou držiteli tokenů SNX, je mohou vsadit a vydělat část poplatků generovaných burzou Synthetix.

SNX byl deflační až do března 2019, kdy tým Synthetix přidal složku inflační měnové politiky, aby pomohl motivovat uživatele k vytváření Synthů. Po zavedení této inflační politiky zaznamenala síť Synthetix obrovský skok v účasti uživatelů a doprovodný skok v hodnotě tokenu SNX.

Inflace Synthetix

Harmonogram inflace SNX. Obrázek přes Blog Synthetix

Inflační politika zahrnuje zvýšení počtu tokenů SNX ze 100 milionů v březnu 2019 na 260 263 816 do srpna 2023. Vydávání nových tokenů klesá s tempem -1,25% za týden. Poté, co dodávka dosáhne cíle ze srpna 2023, protokol posune míru vydávání na pevně stanovenou 2,5% míru inflace na neurčito.

Přestože token SNX není navržen jako samotný investiční nástroj, token zaznamenal masivní růst od zavedení inflačního mechanismu v březnu 2019. V té době se token obchodoval za necelých 0,05 $, ale od ledna 2020 je na 1,20 $ po dosažení historického maxima 1,57 $ 24. listopadu 2019.

Obavy se Synthetix

Zatímco Synthetix zní futuristicky a má řadu jedinečných výhod, které by mohly sloužit mnoha jednotlivcům po celém světě, stále existuje velké riziko pro tento systém, a to je skutečnost, že je stále ve vývoji a neexistují žádné záruky, že poroste a uspěje v dlouhodobý.

Pro uživatele existuje velmi reálné riziko, že budou muset v budoucnu spálit více synthů, než vydali, aby mohli odemknout své SNX. Existuje také riziko vzestupu konkurence a předjet Synthetix.

Mezi další rizika patří závislost Synthetixu na etherea a současná centralizace projektu.

Platforma také potřebuje spolehlivé informace o cenách všech syntetických aktiv vytěžených a uvedených na burze Synthetix. Pokud neexistuje způsob, jak spolehlivě sledovat cenu aktiva bez manipulace, bude celý systém podvodem.

Díky této potřebě spolehlivých cenových kanálů je Synthetix omezen na hlavní měny, kryptoměny s vysokou likviditou a komodity, jako je zlato a stříbro.

V budoucnu budou možné regulační změny mít dopad také na Synthetix. Některé jurisdikce by mohly Synthy snadno klasifikovat jako cenné papíry nebo finanční deriváty, což by je podrobilo všem současným předpisům a zákonům upravujícím tyto typy aktiv.

Plán 2020

Tým Synthetix pozorně naslouchá komunitě, takže kdokoli z potenciální změny uvedené níže jsou pouze možnosti pro rok 2020 a mohly by se snadno změnit na základě zpětné vazby komunity.

Růst / adopce

 • Další syntezátory, včetně syntetizátorů využívajících pákový efekt;
 • Syntetické akcie a indexy;
 • Syntetické pozice;
 • Binární opce;
 • Upgrade webových stránek.

Mechanismus / motivační design

 • Plné využití etheru jako zajištění;
 • Další skupiny Uniswap ke zlepšení likvidity;
 • Upgradujte na „sdružený“ sklad.

Uživatelská zkušenost

 • Vyšší propustnost prostřednictvím optimistických souhrnů;
 • Spuštěné příkazy, jako jsou stop-loss a limitní příkazy;
 • Sázkové fondy SNX;
 • Podmíněné tokeny ERC-20.

Zabezpečení protokolu

 • Pozastavení obchodování během uzavírání trhu;
 • Sledování P / L jednotlivých peněženek;
 • Funkce pozastavení přidána ke smlouvám;
 • Audit jednotkového testu.

Decentralizace

 • Decentralizované smlouvy na základě plné moci;
 • DAO struktura fáze 1;
 • Upgrading the Graph to allow dApps to deploy to IPFS and avoid a central point of failure.

Optimalizace systému

 • Optimalizovat výpočet „celkově vydaných syntezátorů“;
 • Vylepšený mechanismus vytyčování;
 • Refactoring smlouvy Synthetix;
 • Upgradujte proces nasazení;
 • Vytvořte překladač adres smlouvy.

Závěr

Synthetix je v čele hnutí DeFi tím, že nabízí syntetická aktiva uživatelům po celém světě, čímž poskytuje přístup ke specializovaným obchodním strategiím.

Vzhledem k obrovské velikosti tradičních finančních trhů, která dosahuje stovek bilionů dolarů, má Synthetix potenciál vytvořit masivní tokenizovaný trh na blockchainu Ethereum.

Je to velkolepý a rozsáhlý pokus o revoluci a modernizaci finančních trhů a týmu Synthetix by mělo být oceněno jejich vidění. Je však také třeba poznamenat, že neexistuje žádná záruka, že se jejich vize stane úspěšnou.

Existuje mnoho faktorů, které by mohly omezit šíření Synthetix Exchange a používání Synthů.

Obrázek přes Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory autorů a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me