Recenze séra (SRM) – Decentralizovaná burza Pure DeFi

Metamask, oblíbená peněženka pro rozšíření prohlížeče Web 3.0 používaná k interakci s protokoly DeFi, nedávno překonán 1 milion uživatelů měsíčně. To dává smysl vzhledem k výbušnému zájmu o společnost DeFi, která má nyní v různých protokolech uzamčeno téměř 11 miliard amerických dolarů.

To si klade otázku: jak dlouho lze tento růst udržet na blockchainu Ethereum, který zaznamenal nárůst síťových poplatků na rekordní maxima?

Sérum projektu nečeká, až to zjistí. Zatímco chutě farmářů s hladovým výnosem je drží na útržkovitých DeFi protokolech zaměřených na jídlo, Project Serum tiše buduje nový futuristický prostor DeFi. Jejich nedávno spuštěné sérum DEX je prvním pilířem tohoto ekosystému. Sérum, které je plně interoperabilní s ethereem, se může stát jediným DEXem, který bude vládnout všem.

Stručná historie séra

Historie séra začíná Sam Bankman-Fried, absolvent MIT s více než 3 roky zkušeností s obchodováním s ETF u Jane Street Capital, slavné obchodní firmy na Wall Street. Krátce poté, co na konci roku 2017 opustil ulici Jane Street, Sam založil firmu Alameda Research, obchodující s kryptoměnami.

Sam Bankman-Fried

Obrázek přes Cvrlikání

V roce 2019 Sam založil burzu derivátů kryptoměny FTX. Již nějakou dobu působí v komunitě DeFi a někteří ho považují za vůdce komunity de facto neslavného SushiSwap DEX.

Příběh o Séru zní asi takto: Sam a další členové výměnného týmu FTX brainstormovali protokol DeFi, který měli sestavit. Rozhodli se postavit DEX, ale věděli, že jej nelze postavit na Ethereum vzhledem k funkcím sítě, které chtěli mít. Po prozkoumání několika různých blockchainů si tým nakonec vybral Solana (SOL), blockchain navržený s ohledem na efektivitu.

Spuštění sérového DEX

Obrázek přes Cvrlikání

Sam a tým chtěli, aby jejich DEX byla samostatná platforma – něco nového a odděleného od burzy FTX. Po sestavení se rozhodli pojmenovat své DEX sérum obrovská tabulka nápadů na jména a křížení těch, které převzal existující krypto projekt nebo doména webových stránek. Vývoj séra DEX trvalo asi tři měsíce whitepaper vychází v červenci tohoto roku. Samotný DEX byl spuštěn na konci srpna.

Co je to sérum?

Sérum je decentralizovaná burza kryptoměn postavená na blockchainu Solana. Sérum je jedním z prvních velkých projektů, které staví na Solaně, a je interoperabilní s jinými kryptoměnami, včetně bitcoinů a ethereum. Na rozdíl od jiných DEXů obsahuje sérum obchodování na základě objednávek, jako jsou centralizované burzy kryptoměn. Dokáže zpracovat 50 až 65 000 transakcí za sekundu, což je aktuální TPS podkladového blockchainu Solana.


Sériové rozhraní DEX

Sérum DEX v současné době nabízí kolem 30 různých trhů kryptoměn, z nichž všechny se obchodují proti USDT nebo USDC. Kdokoli si může vytvořit svůj vlastní DEX nad Sérum DEX a podporovat další obchodní páry podle pokynů uvedených dále Sérová akademie. Dosud existuje více než 18 Serum DEX a Serum DEX je také k dispozici na zařízeních Android a iOS prostřednictvím Mobilní aplikace Coin98.

Jak funguje sérum?

Je důležité si uvědomit, že Serum DEX je stále ve vývoji a jeho fungování bude pravděpodobně ovlivněno jeho měnící se rolí v budoucím ekosystému Project Serum. Sérum DEX tvoří tři základní mechanismy.

Sérum na Solaně

Obrázek přes Střední

První je standard SPL tokenů společnosti Solana, druhý je protokol interoperability séra a třetí je token kryptoměny SRM v séru. Token SRM spolu s přidělováním a hlasováním SRM bude podrobně popsán v následující části.

SPL tokeny

Kryptoměny, které vidíte na Serum DEX jako YFI, USDC a USDT, nejsou tokeny ERC-20, ale tokeny SPL. Žetony SPL na Solaně jsou jako žetony ERC-20 na Ethereu. Jakýkoli jiný než SPL token používaný na Serum DEX je zabalen pro použití na protokolech založených na Solaně stejným způsobem, jakým je bitcoin zabalen pro použití na protokolech založených na etherea.

Ren kryptoměna vysvětlil

Příklad zabalení bitcoinů pomocí Ren’s RenVM.

Zabalení do kryptoměny lze jednoduše chápat jako předání vaší kryptoměny (např. 1 bitcoin) depozitáři (např. Protokol Ren), který poté razí (vytvoří) stejné množství tokenů na jiném blockchainu (např. 1 renBTC, který lze použít na Ethereum) . V tomto příkladu váš 1 bitcoin ‚podporuje‘ ekvivalentní částku renBTC, abyste jej mohli použít na blockchainu Ethereum jako token ERC-20.

Kryptoměny z jiných blockchainů lze proměnit na SPL tokeny a obchodovat na Serum DEX dvěma způsoby: pomocí burzy FTX nebo pomocí rozšíření / peněženky prohlížeče Metamask. V obou případech budete potřebovat Peněženka Sollet.io který se také používá k interakci se sérem DEX. Peněženka Sollet.io není příponou prohlížeče ani nevyžaduje, abyste si stahovali jakýkoli software. Je zcela webový.

Kryptoměna zabalená v Solaně

Burza FTX nabízí zabalené verze SPL populárních kryptoměn, jako jsou bitcoiny, ethereum a chainlink. Jak jste možná uhodli, FTX je správcem, který uchovává skutečné bitcoiny, etherea atd., Které poskytujete mincovně zabaleným verzím SPL, které můžete použít na Serum DEX. Ty se ukládají do vaší peněženky Sollet.io, když je razíte pomocí burzy FTX.

Libovolný token ERC-20 lze převést na zabalený ekvivalent tokenu SPL pomocí peněženky Metamask. Když to uděláte, vaše tokeny ERC-20 jsou uzamčeny v důvěryhodném inteligentním kontraktu na Ethereum a peněženka Sollet.io vám zlikviduje zabalené ekvivalenty tokenů SPL, které můžete použít v Serum DEX.

Vysvětlení interoperability séra

Serum DEX využívá chytré smlouvy s vestavěnými ekonomickými pobídkami, které uživatelům umožňují vyměňovat aktiva napříč různými blockchainy nedůvěryhodným způsobem (např. Ethereum za bitcoin). To se provádí tak, že se od obou stran zapojených do swapu vyžaduje, aby složily určité množství kolaterálu k provedení swapu.

Výměna sérového crosschainu

Pokud druhá strana zapojená do swapu neobdrží své finanční prostředky včas, je schopna vznést námitku proti swapu pomocí inteligentní smlouvy předložením snímku žádosti o transakci, která byla uložena v blockchainu Solana. Pokud je spor platný, získá vklad od odesílatele. Pokud je neplatný, odesílatel obdrží část vkladu od příjemce.

Sérová kryptoměna

SRM je token SPL na blockchainu Solana a token ERC-20 na blockchainu Ethereum. Používá se v DeFi ekosystému Project Serum, zejména pro vsazení na Serum DEX. Vytažení SRM je vyžadováno pro spuštění uzlu validátoru pro Serum DEX a může být vsazeno ke snížení poplatků za obchodování na DEX. 1 milion SRM tokenů lze také převést na jedno MegaSerum (MSRM) a naopak.

Logo kryptoměny SRM

Obrázek přes Asiacryptotoday

MSRM dává držitelům další výhody a je také vyžadován ke spuštění uzlu validátoru. MSRM také existuje jako token ERC-20. V daném bodě může existovat pouze 1000 MSRM. SRM i MSRM a lze je vyměnit mezi Ethereem a Solanou v poměru 1: 1. SRM se používá k řízení sérového DEX a budoucích protokolů DeFi v rámci ekosystému projektového séra. 68% poplatků za Sérum jde na nákup a vypálení tokenu SRM.

Sérová kryptoměna ICO

Sérum projektu hostilo dva současně počáteční nabídky směny (IEO) pro token SRM 11. srpna 2020. Tyto akce proběhly na kryptoměnových burzách FTX a BitMax. Každá burza prodala 3 miliony SRM za cenu zhruba 0,11 $ USD za token. Při celkovém prodeji 6 milionů SRM bylo získáno 660 000 $ USD. KYC byl vyžadován pro obě IEO a mezi oběma burzami byl stanoven strop 1800 účastníků.

Sérová kryptoměna IEO

K dispozici bylo také předprodej pro sérum. To vidělo 400 MegaSerum (400 milionů SRM) prodaných za cenu 80 00 $ USD za MSRM. I když to vyjde na 32 milionů USD, Project Serum konstatuje, že z tohoto předprodeje bylo získáno pouze 20 milionů USD. To představuje asi 4% z celkové dodávky séra ve výši 10 miliard SRM. SRM je deflační kvůli dříve zmíněnému mechanismu poplatků za nákup a vypalování.

Z zbývajících 96%, 20% bylo vyčleněno pro tým a poradce, 22% bylo vyhrazeno pro přispěvatele projektů, 27% bylo vyhrazeno pro fondy pobídek pro ekosystém a posledních 27% bylo přiděleno fondu pro partnery a spolupracovníky.

Distribuce kryptoměny v séru

Jen asi 10% celkové dodávky séra je v současné době v oběhu. To zahrnuje 6 milionů SRM prodaných během IEO, plus 169 milionů SRM použitých k zajištění likvidity na burzách (pouze 44 milionů z nich je v současné době v oběhu). Dalších 825 milionů SRM bylo přiděleno na poskytování pobídek uživatelům k vybudování ekosystému séra (např. Integrace mobilní aplikace Coins98).

Emise kryptoměny v séru

Plán emisí kryptoměny SRM

Zbývajících 90% SRM, které nejsou v oběhu, bude plně uzamčeno až do srpna 2021. Po tomto bodě bude zbývající SRM odemčeno lineárně po dobu šesti let. To bylo provedeno za účelem zajištění dlouhodobé životaschopnosti projektového séra.

Sériové sázení SRM

Sérum DEX má docela propracovaný systém sázek. Nejprve se musíte stát uzlem ověřovatele, musíte vsadit 10 milionů SRM, z nichž 1 milion musí být ve formě 1 MSRM. Kdokoli si může vytvořit svůj vlastní uzel a stát se vůdcem a nechat ostatní delegovat potřebné SRM na svůj uzel, aby se stal validátorem. Na každý uzel se vztahuje maximální vklad 100 milionů SRM.

Otočte klikou

Obrázek přes Wall Street Journal

Uzly validátoru mají v síti Serum dvě povinnosti: podporovat swapy kryptoměny napříč řetězci a „otočte klikou“. Druhá funkce odkazuje na skutečnost, že objednávky na Serum DEX nejsou plněny automaticky kvůli povaze blockchainu Solana – musí být ručně aktivovány třetí stranou, v tomto případě uzlem validátoru.

Odměny za sázení séra

SRM odměny

Zatímco odměny za uzly nejsou stanoveny, roční procentní výnos je stanoven na 2% ročně, až o dalších 13% na základě výkonu uzlu. Tyto výnosy pocházejí z části poplatků za ekosystém séra, které jsou v současné době stanoveny na 10%. Tyto poplatky by mohly být v budoucnu změněny hlasováním komunity. Zdá se, že jediným místem, kde můžete v současné době vsadit SRM, je přes Výměna FTX.

Hlasování SRM v séru

V souvislosti s hlasováním lze uzly validátoru na Séru nastavit na „hlasovací sázku“ nebo „delegovanou sázku“. Při hlasování uzlů kůlu může SRM delegovaný na uzel hlasovat nezávisle na vedoucím uzlu. Všechny SRM delegované na delegované uzly kůlu budou automaticky hlasovat stejným způsobem, jakým vedoucí uzlu hlasuje pro jakýkoli daný návrh. Hlasování probíhá prostřednictvím Ecoserum.

Hlasování o kryptoměně v séru

Stolení 50 000 SRM stojí návrh, který je převzat z celkové částky vsazené na uzel (ať už delegovaný nebo ne). Více než 60% z celkového počtu vsazených SRM musí hlasovat pro přijetí návrhu. Pokud je předán, je 50 000 SRM vráceno do uzlu. Pokud je zamítnuto, je 50 000 SRM spáleno. Uzly mohou navrhovat změny pravidel protokolu, například poplatky.

Analýza cen kryptoměny v séru

Do 12 hodin od IEO v séru 11. srpna se token SRM obchodoval za více než 15násobek jeho ceny IEO 11 centů USD. Cena pokračovala v růstu v očekávání vydání Serum DEX, ke kterému došlo na konci srpna.

Cena kryptoměny v séru

Historie cen SRM. Obrázek přes CoinMarketCap

Ve dnech po spuštění dosáhl token SRM svého maxima téměř 4 $ USD. Zatímco se SRM v posledním měsíci vrátil, zdá se, že našel úroveň podpory kolem 1,20 $ USD.

Kde získat kryptoměnu v séru

Pokud hledáte chytit nějakou kryptoměnu SRM, vaše nejlepší možnosti se zdají být Binance a OKEx. Zatímco SRM je nabízeno na více než dvou desítkách kryptoměnových burz, objem je na těchto burzách zdaleka nejvyšší.

Výměny kryptoměny v séru

SRM tržní páry. Obrázek přes CoinMarketCap

Upozorňujeme, že 24hodinový objem SRM v posledních týdnech významně poklesl. To by mohlo vést k určité zvýšené volatilitě, takže obchodujte moudře!

Peněženky na kryptoměny v séru

Pokud chcete uložit svou kryptoměnu SRM, nemáte příliš mnoho možností. SRM je token založený na Solaně a Solana je nový projekt. SRM je také jednou z prvních kryptoměn postavených na blockchainu Solana.

Peněženka na kryptoměny Coin98

Pokud jste fanouškem mobilních peněženek, bude to vaše nejlepší volba Aplikace Coin98 to bylo zmíněno dříve. Jinak bude vaše nejlepší sázka Sollet.io webová peněženka. Mobilní peněženka Coin98 a webová peněženka Sollet.io vám umožňují přístup k Serum DEX.

Plán séra

The cestovní mapa pro projektové sérum se zdá být rozdělena do pěti částí. První a druhá část již byly dokončeny. První část zahrnovala spuštění tokenu séra a séra DEX. Část druhá zahrnovala vybudování mostu napříč řetězci, otevření dveří pro vývoj DEX třetích stran na Solaně a zavedení grantů na ekosystémy pro slibné projekty týkající se séra.

Sériový plán je neúplný

První část plánu séra

Ze zbývajících tří částí je aktuálně viditelná pouze třetí část. Zaměřuje se na implementaci známých dobrot DeFi, jako jsou decentralizované půjčování a půjčování, hospodaření s výnosy, a dokonce i integrace inteligentních smluv s automatizovanými tvůrci trhu (to je technologie, která je základem současných vůdců DEX, jako Uniswap). Není jasné, kdy bude třetí část dokončena, protože projektové sérum neposkytuje žádné konkrétní časové osy.

Stablecoin v séru

Stabilní FUSD sérum (AKA SerumUSD)

Jeden konkrétní prvek, který v aktuálním plánu chybí, byl zaznamenán v Whitemově dokumentu a propagační video zahrnuje dva jedinečné tokeny, SerumBTC (FBTC) a SerumUSD (FUSD). Oba budou „skutečně decentralizované“ tokeny představující bitcoin a USD.

Zatímco podrobnosti pro první z nich jsou spekulativnější a zahrnují řadu věčných futures kontraktů, druhé jednoduše vychází z ceny koše stabilcoinů. Tím je zajištěno, že pro stabilnícoin neexistuje žádný centrální bod selhání.

SushiSwap na Solaně

Obrázek přes Kolektivní blog Solana

Obecněji řečeno, Serum doufá, že přesune dostatečnou pozornost na Solanu, aby přesvědčil další projekty, aby na ní začaly stavět. Sam Bankman-Fried také zkoumá možnost uvolnění Sushiswap na Solaně s pomocí komunity. Není jasné, jak bude centralizovaný plán séra propojen s decentralizovanou správou protokolu, který je také v raných fázích vývoje.

Náš pohled na sérum

Sérum je velmi, velmi ambiciózní projekt. Zatímco jeho dlouhý seznam slibů by z něj učinil odpis pro mnohé, důkaz je v pudinku; tým a tokenomika. Sam Bankman-Fried není nic jiného než šílený vědec DeFi. Ti, kteří viděli jeho rozhovory jsou pravděpodobně obeznámeni s jeho úzkostlivým skokem v koleni, když diskutují o všech různých způsobech, jak by mohl být prostor kryptoměny vylepšen.

Sérum a Binance

Sam Bankman-Fried s výkonným ředitelem Binance Changpeng Zhao. Obrázek přes TheBlockCrypto

Pokud jde o tokenomiku séra, Sam tvrdil v a Sériový blogový příspěvek že rozhodnutí o přidělení prostředků na období 7 let vyděsilo mnoho velkých investorů rizikového kapitálu, kteří se o projekt zajímali. Jak mnozí z vás možná vědí, investoři rizikového kapitálu byli v posledních měsících, možná i letech, zkázou krypto prostoru. Jejich přítomnost často vedla k nespravedlivému rozdělení tokenů a dokonce k nestydatým schématům čerpání a skládání.

I když se zdá, že duální IEO pro token SRM bylo celkem spravedlivé, je trochu překvapivé, že se prodalo pouze 6 milionů SRM. V kontextu je to méně než 0,06% z celkové nabídky 10 miliard SRM. I když to může být součástí zajištění dlouhověkosti ekosystému séra, jedná se o rudou vlajku, o jejímž vzniku lze jen spekulovat.

Hodnocení DEX séra

Aktuální hodnocení žebříčku Serum DEX na CoinMarketCap

K Project Serum je ještě dlouhá cesta. Sérum DEX je stále ještě v plenkách, ale pokrok se děje. Počet DEXů postavených na séru se během měsíce zvýšil z hrstky na téměř 20. Ti z vás, kteří mají jemné oko, si možná také všimli, že je na nich sérum DEX CoinMarketCap.

24hodinový objem DEX přesahuje 1 milion USD a zdá se, že roste pomalu, ale stabilně. To je do 6 týdnů od spuštění! Mohlo by to předjet těžké váhy jako Uniswap? Budeme se dívat a vy byste také měli!

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me