Recenze Secret Network (SCRT): Privacy Meets Compliance

Od svého vzniku má kryptoměna obtížný úkol: vyvážit transparentnost a soukromí. Kdysi bylo toto vyvážení snadné – transakce byly veřejně viditelné, ale lidé za adresami provádějícími tyto transakce byli anonymní.

Dnes existují desítky firem které se specializují na analýzu těchto transakcí. Některé vlády jsou dokonce na špičce zavedení povinného propojení vaší osobní identity s vaší krypto peněženkou. Mnozí v krypto prostoru tento stupeň regulačního přesahu právem považují za nepřijatelný.

Faktem však je, že je zapotřebí určité míry dohledu, pokud velké instituce a veřejnost začnou plně využívat kryptoměny. S mincemi na ochranu soukromí, jako je Monero, v jednom extrému a plně vyhovujícími krypty, jako je Stellar, na druhé straně, je Secret Network projektem kryptoměny, který, zdá se, našel střední cestu, kterou každý hledal.

Stručná historie tajné sítě

Secret Network má kořeny v dalším projektu kryptoměny s názvem Enigma. Enigma byla založena v roce 2014 absolventy MIT Can Kisagun a Guy Zyskind. Enigma bylo řešení škálování vrstvy 2 pro Ethereum, které přidalo soukromí inteligentním smlouvám.

Enigma Main Net

13. února 2020 Enigma zahájila svou hlavní síť, která se po a komunitní hlasování koná se 16. května. To mohlo být částečně způsobeno špatným tiskem, který Enigma v té době obdržela; oni byli zasažen poplatky SEC v únoru nad jejich ICO 2017.

Ačkoli Secret Network je technicky pokračováním Enigmy, Enigma MPC, společnost, která původně zahájila Secret Network, je nyní jen jednou z mnoha stran zapojených do projektu. Navíc bývalý ředitel pro růst a marketing Enigmy, Tor Bair, je technicky zakladatelem Secret Network.

Tajná síť Tor Blaira

Obrázek přes CoinDesk

Tor dokončil MBA na MIT u Can Kisagun, což je způsob, jakým se zapojil do Enigmy. Před postgraduálním studiem byl Tor profesionálním obchodníkem s opcemi. Pracoval také jako stážista ve Spotify a byl datovým vědcem v Snapchatu, než odešel na plný úvazek s Enigmou v roce 2017.

Torova zkušenost na Snapchatu byla jednou z jeho hlavních motivací k práci v technologiích na ochranu soukromí. V rozhovoru poznamenal že společnosti jako Snapchat mají malou nebo žádnou motivaci ke správnému zacházení s uživatelskými daty nebo k ochraně soukromí. Tor byl následně o Secret Network docela otevřený a věří, že je řešením dilema soukromí / transparentnosti v kryptoměně.

Co je tajná síť?

Tajná síť je první blockchain kryptoměny, který nabízí zcela soukromé chytré smlouvy. To znamená, že všechny inteligentní smluvní vstupy a výstupy jsou zcela šifrovány. Transakce provedené na tajných inteligentních kontraktech nelze zobrazit ani uzly, které provozují blockchain tajné sítě.

Logo tajné sítě

To znamená, že nativní mince SCRT společnosti Secret Network není mince na ochranu soukromí. Všechny transakce provedené v SCRT jsou veřejně viditelné, stejně jako transakce v bitcoinech nebo ethereu. Naproti tomu tajné tokeny vydané v tajné síti zachovávají ve výchozím nastavení soukromí jako Monero.

Tajné síťové aplikace

Několik případů použití pro tajnou síť.

Secret Network věří, že tato rovnováha transparentnosti a soukromí je to, co je nutné, aby kryptoměna dosáhla hlavního proudu přijetí. Také se odemkne několik případů použití pro kryptoměnu, které byly dříve nedostupné kvůli jejich transparentním blockchainům, které mohly odhalit citlivé informace.

Jak funguje Secret Network?

Tajná síť byla vytvořena pomocí sady Cosmos SDK. Jako takový využívá mechanismus konsenzu tolerančního vůči byzantským poruchám – delegovaný důkaz o sázce.

Tajná síťová architektura

Podrobný přehled tajné sítě.

Stejně jako Cosmos má Secret Network čas blokování 6-7 sekund a dokáže zpracovat téměř 10 000 transakcí za sekundu.

Tajné smlouvy

Tajné smlouvy jsou inteligentní smlouvy na ochranu soukromí postavené na tajné síti. Ty jsou kódovány v Rustu a kompilovány pomocí WASM. Všechny transakce tajných smluv se provádějí v důvěryhodných prostředích pro provádění (TEE).

Proces tajné sítě

TEE se používají v mnoha zařízeních, včetně smartphonů a videoherních konzolí, a fungují jako „černá skříňka“, kde je možné vypočítat šifrovaná data.

Tajné tokeny

Tajné žetony na tajné síti lze provést pomocí standardu SNIP-20. Jak jste možná uhodli, tento standard tokenu je jako standard tokenu ERC-20 společnosti Ethereum, kromě toho, že všechny tajné tokeny mají ve výchozím nastavení zachováno soukromí (zůstatky a transakce). Tajné tokeny se používají v tajných kontraktech.

SecretTokenExplorer

Jak by vypadal průzkumník blockchainu pro někoho, kdo drží tajné tokeny.

Držitelé tajných tokenů budou mít přístup k něčemu, co se nazývá Prohlížecí klíč, který může být poskytnut třetím stranám, aby v případě potřeby prokázali vlastnictví svých tajných tokenů. To má v případě potřeby umožnit dodržování předpisů. První tajný token je secretSCRT (ve výchozím nastavení je SCRT odvolání).

Secret Ethereum Bridge

Secret Network Secret Ethereum Bridge je obousměrný protokol zabalení aktiv podobný Ren. Funguje to tak, že zamknete žetony na jednom blockchainu, abyste na druhém blockchainu vytěžili ekvivalentní množství. Jediná aktiva Ethereum podporovaná mostem Secret Ethereum Bridge jsou prozatím uvedena níže.

Tajné ethereové tokeny

Seznam tokenů ERC-20 aktuálně podporovaných mostem Secret Ethereum.

Tato aktiva mohou být na blockchainu Secret Network přeměněna na secretAAVE, secretLINK, secretETH atd. A použita v tajných kontraktech. Vzhledem k tomu, že most Secret Ethereum byl vydán teprve nedávno, tajná síť rozdává 2 miliony tokenů SCRT uživatelům, kteří pomocí mostu přesouvají svá aktiva Ethereum do tajné sítě. Říká se tomu „těžba mostů“.

Vytváření tajných sítí

Sázení na tajnou síť lze provést dvěma způsoby: jako validátor nebo jako delegátor. Validátorům v tajné síti stačí k účasti vsadit 1 SCRT token. V současné době však v tajné síti existuje limit 50 ověřovatelů. Abyste mohli být validátorem, musíte vsadit dostatek SCRT, abyste se mohli zařadit mezi těch 50 nejlepších.

Odměny za tajnou síť

Obrázek přes Odměny

Delegátorům k účasti stačí pouze vsadit 1 SCRT token. Validátoři i delegáti mají neomezené období 21 dnů, i když delegáti mohou kdykoli svobodně přesunout svůj podíl k jinému validátorovi. Sázkové odměny v tajné síti jsou v současné době 30% ročně pro validátory a kolem 22% pro delegáty.

Secret Network Slashing

Další podrobnosti o sekání v tajné síti.

Pro stimulaci dobrého chování od validátorů a dobrého úsudku od delegátů má tajná síť dva typy sekání: měkké a tvrdé sekání. Měkké sekání nastává, když je validátor offline déle než 10 minut a má za následek ztrátu 1% v platnosti pro validátory i delegátory. Ověřovatel je také umístěn do „vězení“ a musí se k síti znovu připojit ručně.

Tvrdé sekání nastane, když validátor dvakrát podepíše blok a má za následek ztrátu 5% v sázce pro validátory i delegátory. To by nebylo tak těžké, nebýt skutečnosti, že validátor je také „uvězněn navždy“ – trvale spuštěn ze sítě. Tomu se říká získání „náhrobku“.

Správa tajné sítě

Všechno o tajné síti lze změnit prostřednictvím hlasování komunity přičemž 1 SCRT se rovná 1 hlasu. Každé hlasovací období trvá 2 týdny a probíhá ve dvou fázích: návrh a hlasování. Chcete-li předložit návrh, musí být během prvního týdne hlasování uzamčeno 1 000 SCRT hlasů.

Správa tajné sítě

Vizualizace řízení v tajné síti

Aby byl tento návrh schválen, musí se ho během druhého týdne zúčastnit více než 33,4% všech SCRT a nejméně 50%. Delegátoři se mohou rozhodnout hlasovat jinak než validátor, kterého se účastní, ale ve výchozím nastavení budou hlasovat stejným způsobem jako validátor. Všechny SCRT u vetovaných hlasů jsou spáleny.

Secret Foundation

Tajná nadace je nezisková organizace registrovaná ve státě Illinois. Režíruje jej zakladatel Secret Network Tor Blair a původně byl financován Enigma MPC. Tajná nadace je nyní financována z nadační daně, což je 15% všech vkladů odměn v tajné síti.

Secret Foundation

Primárními úkoly Secret Foundation je správa komunity Secret Network, tvorba dokumentace k projektu, rozvoj sítě a implementace všech změn, o nichž komunita hlasuje, a podpora adopce.

Tajné setkání v síti

Příklad schůze výboru v tajné síti.

Tajná nadace dosahuje těchto cílů pomocí různých komunitních běhů Výbory tajné sítě. Tyto výbory se scházejí jednou týdně a jsou jim přiděleny 2% ze všech vkladů odměn v tajné síti za financování (komunální daň). V současné době existuje 5 výborů tajných sítí: rozvoj, infrastruktura, správa, vzdělávání a povědomí.

SCRT kryptoměna

SCRT je nativní mince blockchainu Secret Network. Je zvyklý na vytyčování a správu v tajné síti. SCRT má teoretickou počáteční dodávku 150 milionů SCRT (více o tom za okamžik).

SCRT má míru inflace ve výši kdekoli mezi 10-25% ročně v závislosti na tom, jaké procento SCRT je vsazeno do tajné sítě (větší podíl, menší inflace). To má stimulovat účast.

Secret Network SCRT ICO

Pro token SCRT Secret Network neexistovalo žádné ICO. Místo toho to držitelé tokenu ERC-20 Enigmy, ENG, mohli poslat jejich ENG ke smlouvě o vypalování k vyražení ekvivalentního množství SCRT.

Výměna tajných síťových tokenů

Vypalování ENG na mincovnu SCRT je hotové žalováním SecretSwap

To začalo krátce poté, co byla v únoru spuštěna hlavní síť Secret Network. Schopnost vypálit ENG na mincovnu SCRT zůstane do konce roku 2020, možná později.

ENG Kryptoměna Etherscan

Všimněte si celkové zásoby ENG a zůstatku v Burn Address.

Vzhledem k tomu, že ENG token má maximální dodávku 150 milionů, jedná se o teoretickou počáteční dodávku pro SCRT. Doposud však bylo spáleno pouze asi 62 milionů ENG a toto číslo zůstalo v posledních několika měsících víceméně stejné. To odpovídá „skutečné“ počáteční dodávce 62 milionů pro token SCRT.

SCRT analýza cen

Ačkoli SCRT je k dispozici od února, začalo obchodovat až v polovině září uvedené na Binance. SCRT se během prvních dvou měsíců obchodování postupně propadlo a na začátku listopadu kleslo ze 70 centů na minimum na 25 centů.

Cena kryptoměny SCRT

Obrázek přes CoinMarketCap

Od listopadu zaznamenal SCRT působivou rally na více než 70 centů a nyní se pohybuje kolem 60 centů USD. Vzhledem k tomu, že tajná síť teprve začíná vydávat své základní technologie, mohla by SCRT v nadcházejících měsících zaznamenat pozitivní cenovou akci (nikoli finanční poradenství).

Kde získat SCRT kryptoměnu

Pokud se snažíte dostat do rukou nějaké SCRT, vaše nejlepší sázka je Binance. Objem obchodování je bohužel poměrně nízký a knihy objednávek nejsou příliš hluboké.

Výměny kryptoměny SCRT

Obrázek přes Coingecko.

Místo toho si můžete koupit ENG tokeny a vypálit je za SCRT, i když objem obchodování pro ENG je velmi nízký a není uveden na žádných renomovaných burzách.

Kryptoměnové peněženky SCRT

Pokud hledáte místo pro uložení SCRT, máte v současné době tři možnosti. První jsou hardwarové peněženky Ledger Nano S a Ledger Nano X. Druhou je Matematická peněženka, která je k dispozici pro stolní počítače a mobilní zařízení.

Kryptoměna Keplr

Peněženku Keplr používají hlavní kryptoměny založené na kosmu.

Konečně máte Keplr peněženka, který se také používá k vytyčování na tajné síti.

Plán tajné sítě

Tajná síť vypracovat plán když jeho hlavní síť byla spuštěna v únoru. To zahrnovalo 3 milníky: povolení inteligentních kontraktů, zajištění toho, aby tyto inteligentní kontrakty fungovaly v prostředí TEE, a přidání šifrování ke všem inteligentním kontraktům, aby se proměnily v tajné kontrakty.

Plán tajné sítě

Tyto tři milníky byly dokončeny do poloviny června a tajná síť ještě musí předložit nový plán. Bylo řečeno, rozhovory se zakladatelem Secret Network Torem Bairem odhalili, že Secret Network se velmi zaměřuje na interoperabilitu s blockchainy kryptoměn a chce být „centrem ochrany soukromí“ celého blockchainového ekosystému.

Návrhy tajných sítí

Několik nedávných návrhů komunity Secret Network.

Most Secret Ethereum je první z těchto iniciativ a byl vydán 15. prosince. Do budoucna je pravděpodobné, že komunita Secret Network bude hlasovat o tom, který blockchain bude podporován jako další. Tyto a všechny další nadcházející změny lze zobrazit pomocí aplikace Puzzle, Víceúčelový průzkumník blockchainu Secret Network.

Naše Take on Secret Network

Secret Network může být jen jedním z nejdůležitějších projektů v prostoru kryptoměny. Je to proto, že vyvinuli protokol, který zjistil rovnováhu mezi transparentností a ochranou soukromí. Abychom pochopili význam toho, musíme udělat krok zpět a zvážit větší obrázek.

Pokud chcete zachovat své soukromí v prostoru kryptoměny, jak to děláte? Použití mince na ochranu osobních údajů, jako je Monero a další, které skryjí historii transakcí a zůstatky podle výběru nebo ve výchozím nastavení. Téměř každá jiná kryptoměna má zcela veřejné záznamy o všech transakcích a zůstatcích.

Problém je v tom, že tento extrém ochrany osobních údajů není ideální, protože transparentnost je nutná, aby se regulační orgány a instituce mohly zapojit. Tytéž instituce a regulační orgány však příliš nezajímají zcela veřejné blockchainy, protože také chtějí mít možnost zachovat si určitou míru soukromí.

Secret Network Bridge

Brilantnost Secret Network spočívá v tom, že jeho token SCRT je zcela transparentní, zatímco všechny akce týkající se tajných tokenů nebo tajných kontraktů jsou zcela soukromé. Nyní je možné se obrátit na regulační orgány a říct: „Vidíte, kolik peněz jsem vložil a kolik peněz vytáhnu, ale to, co s těmi penězi v této síti dělám, není vaše věc.“.

Tento stupeň transparentnosti by měl stačit k uspokojení regulačních orgánů a umožňuje podnikům zachovat si také své soukromí. Toto bylo od samého začátku hlavním prodejním místem Secret Network a jedná se o hodnotovou nabídku, kterou nelze podceňovat.

Partneři tajné sítě

Jen několik z rostoucího seznamu partnerů Secret Network.

Tajná síť se také pustila do práce, pokud jde o vývoj. Má fungující produkt a angažovanou komunitu. To je bezpochyby díky lesku Tor Bair, jehož specializací je doslova komunitní růst a marketing, což je něco, co je nezbytné pro úspěch projektu.

Ačkoli tokenomika SCRT není úplně ideální, to, čeho se zde Secret Network snaží dosáhnout, jde daleko za rámec cenové akce. Pravděpodobně vytvořili šablonu pro budoucnost soukromí a transparentnosti kryptoměny. Protože pokračují v budování mostů k jiným blockchainům, mohou se v tomto ohledu stát standardem.

Tajné síťové pozadí

Když jste v tom, užijte si tento funky obrázek na pozadí z webu Secret Network.

Chcete-li tento článek dokončit, užijte si tento úžasný citát z Častých dotazů na webu Secret Network. Je užitečné mít na paměti, když se vás někdo zeptá, proč je soukromí tak důležité, pokud nemáte co skrývat.

“Tajemství je něco, co nechcete sdílet se všemi, ale přesto chcete sdílet s lidmi, kterým se rozhodnete důvěřovat.” Tajemství je něco, co chcete chránit – ne proto, že je to něco špatného, ​​ale proto, že je to něco cenného. “

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me