Recenze QTUM: Platforma pro vývoj dApp založená na bitcoinech

Qtum je projekt, který existuje již nějakou dobu. Je to také jedna z nejzajímavějších kryptoměn, která vyšla z Číny za poslední 3 roky.

Původně postavený jako „Etheruem Killer“, Qtum prošel svým vlastním podílem vzestupů a pádů. Vzhledem k obnovenému tlaku na přijetí blockchainu v Číně se však mnoho lidí znovu obrací k projektům, jako je tento.

Má tedy QTUM nohy k řízení běhu?

V této recenzi QTUM se na to pokusím odpovědět s podrobným přehledem. Rovněž se podívám na případy dlouhodobého použití, přijetí a cenový potenciál tokenů QTUM.

Co je QTUM?

Qtum (vyslovuje se „Quantum“) je zajímavý blockchainový projekt, který existuje od roku 2016 a byl vytvořen jako vidlice jádra bitcoinu v kombinaci s virtuálním strojem Ethereum (EVM).

Výsledný blockchain nám poskytuje to nejlepší z bitcoinu i ethereum, a to překlenutím propasti mezi těmito dvěma technologiemi pomocí třetí vrstvy, kterou vývojáři Qtum pojmenovali „Account Abstract Layer“.

Co je QTUM

Obrázek přes QTUM

Qtum byl vytvořen s těmito třemi vrstvami, aby co nejlépe sloužil obchodním uživatelům kombinací modelu bitcoinů Unspent Transaction Output (UTXO) s možnostmi decentralizované aplikace (dApp) Etherea. Poté je všechny zabalí do konsensu Proof-of-Stake (PoS), aby se zabránilo obrovským energetickým požadavkům modelu Proof-of-Work (PoW).

Použití virtuálního počítače Ethereum poskytuje Qtum osvědčené a stabilní vývojové a dApp prostředí, ale přináší také známé problémy se zabezpečením a propustností.

Qtum vyřešil tyto problémy s Etherem kombinací bitcoinového řetězce, který je známý svou bezpečností. Qtum poté přidává další služby, včetně nativní peněženky, aplikace pro inteligentní správu smluv a věštců, které umožňují použití dat mimo řetězec.

Technologie Qtum

Jak již bylo zmíněno dříve, Qtum byl vyvinut se třemi samostatnými vrstvami; vidlice jádra bitcoinu, virtuální stroj Ethereum a vrstva Account Abstraction Layer, která spojuje tyto dvě technologie a je vlastním vývojem společnosti Qtum.


Protože Qtum používá EVM, umožňuje vývoj dApps a může využít výhody Proof-of-Stake jako svého konsensuálního mechanismu, čímž se zbaví potřeby horníků a obrovských požadavků na zdroje konsensu Proof-of-Work.

To také znamená, že všechny tokeny QTUM již existují a byly vytvořeny při vzniku blockchainu. Qtum je také schopen využívat výhody inteligentních kontraktů díky začlenění EVM.

Architektura QTUM

Síťová architektura QTUM

Zahrnutí jádra bitcoinového řetězce dává společnosti Qtum solidní bezpečnostní základ díky použití modelu UTXO (Unspent Transaction Output), který zabraňuje podvodům na blockchainu. Právě tento model UTXO přenesený z bitcoinu zaručuje, že transakce nelze zaznamenat dvakrát. Model UTXO je základem bezpečnostní vrstvy Qtum.

Protože Qtum obsahuje dva různé blockchainy, musí existovat způsob, jak mohou dva spolu komunikovat. To je místo, kde přichází vrstva abstrakce účtu. Funguje tak, že převádí nevyužité transakční výstupy bitcoinu do modelu „zůstatku účtu“, což používá Ethereum. To umožňuje dvěma řetězcům komunikovat ohledně transakcí a zůstatků účtů.

Protože Qtum také používá EVM, třetí strany mohou snadno vytvářet nové tokeny a je dokonce možné automatizovat správu dodavatelských řetězců. Protože Qtum používá standardizovaný ekosystém, je schopen nabídnout nástroje k vytváření kontraktů, které jsou strojově i čitelně čitelné, a díky tomu jsou chytré kontrakty flexibilnější a méně náchylné k chybám.

Klíčové služby

Qtum také přidal několik klíčových služeb, které z něj činí ideální blockchain pro obchodní použití. Níže jsou popisy těchto tří klíčových služeb:

Věštci

Společnost Qtum vytvořila věštce, která umožňují důvěryhodným externím třetím stranám poskytovat údaje a provádět výpočty mimo řetězec, jakož i pomoc při výpočtech a monitorování inteligentních smluv na blockchainu. Tyto věštci generují další vrstvu důvěryhodnosti a zvyšují zabezpečení inteligentních smluv.

Mobilní aplikace

Qtum také poskytl správu inteligentních smluv z mobilních zařízení. To je něco, co bylo kdysi nemožné a zůstává nesmírně obtížné, ale Qtum toho dosahuje pomocí lehkých klientů.

QTUM Mobile

Mobilní klient QTUM pro inteligentní provádění smluv

Pomocí tohoto modelu může Qtum spouštět uzly, které neuchovávají úplnou historii blockchainu, což jim umožňuje účastnit se blockchainu ukládáním pouze nejnovějších a relevantních transakcí.

To je spárováno s použitím Bitcoin’s Simple Payment Verification (SPV), který umožňuje peněžence potvrdit své transakce, aniž by bylo nutné ověřovat celý její obsah. Tento model výrazně zvyšuje rychlosti transakcí pro zařízení s minimálními výpočetními prostředky, jako jsou mobilní zařízení.

Peněženka QTUM

Qtum poskytuje uživatelům nativní peněženku, která není sama o sobě jedinečná, ale Qtum přidal do své nativní peněženky některé jedinečné funkce. Peněženka byla vytvořena tak, aby byla plně mobilní a schopná přímo komunikovat s inteligentními smlouvami v řetězci Qtum.

Qtum Unita

V dubnu 2019 společnost Qtum dále zdokonalila své řešení blockchain přidáním nové funkce ke zvýšení podnikové adopce. Nová verze Qtum byla nazvána Unita a využívá škálovatelný konsensuální algoritmus (SCAR), který je postaven na dalších existujících řešeních Qtum.

Tento nový SCAR ušetří značné síťové zdroje, jako je místo na disku a šířka pásma, a vytvoří plně automatizovaný protokol pro ukládání a přenos dat, který zvládne až 10 000 transakcí za sekundu.

Kryptoměna SCAR Algorithm

Výhody algoritmu SCAR. Obrázek přes Blog QTUM

Nová Unita může být nasazena jediným kliknutím a zahrnuje také správu dat a obchodování napříč řetězci a další funkce, které podnikovým uživatelům umožní zpracovávat miliony denních transakcí. Qtum uvedl, že podniky budou moci bezpečně ukládat soukromá data v povoleném řetězci Unita a podle potřeby přenášet data do veřejné sítě.

Tým Qtum

Qtum založil Patrick Dai, který byl zaměstnancem společnosti Alibaba, když objevil technologii blockchain a stal se jejím prvním nástupcem a nadšencem této technologie.

Připojí se k němu tři desítky dalších nadšenců blockchainu, včetně několika světových vývojářů, kteří přišli do Qtum s desetiletými zkušenostmi v různých odvětvích.

Tým zahrnuje silnou skupinu technologických profesionálů se zázemím od kybernetické bezpečnosti a telekomunikací až po vývoj celého zásobníku a odborné znalosti blockchainu.

Tým QTUM

Členové týmu QTUM. Obrázek přes QTUM.org

Qtum má také velkou a zkušenou skupinu andělských investorů a specialistů na kapitálové trhy, kteří všichni věřili a finančně podporovali Qtum. Patří mezi ně Roger Ver, generální ředitel společnosti Bitcoin.com, a Xu Star, generální ředitel společnosti OKCoin.

Zakladatelem je Anthony Di Iorio, spoluzakladatel společnosti Ethereum a generální ředitel společnosti Jaxx Wallet, a Jeffrey Wernick, veterán z finančních trhů s více než čtyřicetiletými obchodními zkušenostmi.

Partnerství Qtum

Jedním z důvodů dosavadního úspěchu společnosti Qtum byly její agresivní kroky k partnerství s významnými společnostmi, a to jak v prostoru blockchainu, tak v tradičních obchodních sektorech.

Tato partnerství byla postupně rozvíjena a jedno z prvních velkých partnerství přišlo v dubnu 2018, kdy uzavřelo partnerství s Nadací Energo, producentem čisté energie na Filipínách.. Energo používá technologie Qtum blockchain vyvíjí lepší vypořádací systémy, registrace a měření pro místní mikrosítě na celém Filipínách.

Jen o několik měsíců později, v červnu 2018, společnost Qtum oznámila partnerství s Qihu360, největší čínskou veřejnou softwarovou společností a specialistou v oblasti internetové bezpečnosti. Ve stejné době společnost Qtum uzavřela partnerství s dalším čínským softwarovým lídrem Baofengem.

Partnerství QTUM

Některá z partnerství QTUM

Toto partnerství má také pomoci společnosti Qtum získat 50 000 uzlů a také pomoci vyvinout nástroje pro distribuci obsahu a ochranu autorských práv. Přestože se Qtum ani zdaleka blíží cíli 50 000 uzlů, má více uzlů než jakýkoli jiný blockchain, s výjimkou bitcoinů a etherea. Kromě partnerství s Qtum, Qihu360 také pomáhá s blockchainovým výzkumem a vývojem decentralizovaných aplikací.

Následující měsíc společnost Qtum oznámila partnerství se společností Celer Network, které bylo provedeno za účelem integrace řešení škálovatelnosti řešení Celer Network, což společnosti Qtum poskytuje rychlejší a flexibilnější služby pro vývojovou komunitu.

Ve stejném měsíci společnost Qtum také spustila službu Amazon Web Services, což usnadňuje firmám, které již používají AWS, migraci na blockchainové řešení a vytváření dApps pro své operace.

Společenství

Jako relativně zralý blockchainový projekt by se dalo očekávat, že kolem Qtum uvidíte velkou a dobře rozvinutou komunitu a na základě statistik sociálních médií nebudete zklamáni. The Sledování na Twitteru Qtum je obrovský s 181 000 následovníky. Sledování na Facebooku je také docela velké pro blockchainový projekt s téměř 12 000 následovníky.

Sociální sítě QTUM

Rozsah sociálních sítí pro komunitu QTUM

Jak pravděpodobně víte, Reddit je populární sociální síť pro nadšence blockchainu a Qtum je také populární tam, s více než 15 000 stoupenci subredditu Qtum. To znamená, že existují dny bez příspěvků a počet komentářů k většině příspěvků Reddit je skromný.

The Telegramová skupina se blíží 8 000 předplatitelům a společnost Qtum je také přítomna na Weibo pro čínské reproduktory. Celkově lze říci, že jde o poměrně rozsáhlý sled, který rozhodně pomáhá s šířením informací o projektu, zvláště když zahájí něco nového.

Token QTUM

Token QTUM je token obslužného programu, který se používá k přístupu ke službám a jejich zpřístupnění podnikům a vývojářům na blockchainu Qtum. To zahrnuje nejen provádění transakcí chytrých kontraktů, ale zahrnuje také vytváření a zajišťování dApps a provádění kódu. Stejně jako většina kryptoměn získává token QTUM hodnotu ze svého použití a celkové poptávky po tokenu.

Založeno na bílý papír distribuce QTUM je plánována následovně:

80% z celkové dodávky je plánováno na distribuci komunitě Qtum, zatímco zbývajících 20% je vyčleněno na distribuci zakladateli, vývojovému týmu a zastáncům projektu. Společnost Qtum provedla úspěšné ICO od 12. do 17. března 2017 a získala 15 milionů dolarů prodejem tokenů QTUM za cenu 0,3 000 USD.

Historie cen QTUM

Po ICO cena vyskočila přes 5 $ a pokračovala v obchodování výše, zůstala v rozmezí 5 až 20 $ až do explodování v prosinci 2017. Do 7. ledna 2018 cena dosáhla svého historického maxima 106,88 $, ale o několik dní později cena už byl snížen na polovinu. Pokračoval v poklesu až do dne 10. prosince 2018 na dně 1,69 USD.

Cenový výkon QTUM

Cenový výkon QTUM. Obrázek přes CMC

V první polovině roku 2019 došlo k oživení cen, ale síla tokenu se ve druhé polovině roku 2019 vytratila a 24. září 2019 dosáhla historického minima 1,47 USD. Od té doby se cena poněkud zotavila a od 26. listopadu 2019 je cena jednoho QTUM 1,67 USD.

Nákup & Ukládání QTUM

Vzhledem k tomu, že QTUM nelze těžit, budou ti, kteří mají zájem o získání nebo akumulaci QTUM, začít nákupem z burzy. QTUM je k dispozici na mnoha burzách, ale nelze jej koupit s fiat měnou.

Většina burz to prodává za USDT, BTC nebo ETH, ačkoli největší objem burzy je na Cat.Ex, kde je QTUM spárováno s TRX. Dobré objemy obchodů jsou také na IDCM, LBank a v menší míře na Binance a Exrates. QTUM je také kótováno na desítkách dalších burz, ale na každé z nich je velmi malý objem obchodování.

Binance QTUM

Zaregistrujte se na Binance a kupte si QTUM tokeny

Mnoho uživatelů se rozhodlo uložit své QTUM do nativní peněženky QTUM, aby mohli využívat výhod přidaných funkcí. Ti, kteří se více zajímají o bezpečnost, budou rádi vědět, že jak hardwarové peněženky Ledger, tak Trezor podporují QTUM.

Existuje také řada webových, mobilních a desktopových peněženek třetích stran, které nabízejí podporu QTUM. Patří mezi ně peněženka Jaxx Liberty a peněženka Atomic.

Rozvoj & Cestovní mapa

Kolik práce tedy tým QTUM odvedl na svém protokolu? Snad jedním z nejlepších způsobů, jak získat smysl pro tento výstup, je jejich úložiště otevřeného zdrojového kódu.

Proto jsem se rozhodl ponořit se do QTUM GitHub a podívejte se na jejich revize kódu, což je nejlepší barometr pro surový výstup. Níže jsou uvedeny závazky ke třem nejaktivnějším repo operacím za posledních 12 měsíců.

QTUM GitHub

Zaváže se k výběru repo operací za poslední rok

Jak vidíte, tým prošel celkem velkým vývojem. Jedná se o více vývojových prací, než jsme viděli u řady dalších projektů v obdobných fázích jejich životního cyklu. Za zmínku stojí také to, že existuje více než 100 dalších repo operací, i když mají méně závazků než toto.

Ve skutečnosti, pokud bychom měli porovnat rozsah kódovací aktivity na QTUM s rozsahem jiných projektů, je to docela příznivé. Například na CoinCodeCap, QTUM přichází v na čísle 28 z hlediska závazků a čísle 34 za celkovou aktivitu.

Veškerý tento vývojový pokrok má smysl, pokud se na něj díváme ve spojení s širším plánem projektu. Do konce čtvrtého čtvrtletí tohoto roku by měli dokončit integraci mainnetu x85 VM. Také by zveřejnili první sadu důvěryhodných knihovních kontraktů na mainnetu. Nakonec jsou naplánovány na pevný disk x86 a také na podporu nových byzantských operačních kódů.

Pokud chcete držet krok s vývojovým pokrokem, je tým docela disciplinovaný tím, že zveřejní své příspěvky oficiální blog. Svou komunitu také aktualizují prostřednictvím mnoha médií, která jsem zmínil výše.

Závěr

Qtum je zajímavý projekt, který kombinuje to nejlepší z řetězců bitcoinů a etherea a zaměřuje se na lehký blockchain vhodnější pro mobilní použití. Bitcoin mu dává možnosti zabezpečení a přenosu hodnot, zatímco Ethereum mu dává inteligentní smlouvy a decentralizované aplikace. Díky kombinaci je Qtum velmi cenný pro podnikové uživatele a úspěch Qtum byl podpořen těmito funkcemi.

Jako první blockchain Proof-of-Stake víme, že tým Qtum je inovativní. Velká a rostoucí partnerství ukazují schopnost týmu hledat a zabezpečovat cenné vztahy uvnitř i vně blockchainového ekosystému. Díky kombinaci bitcoinu a etherea je Qtum atraktivní pro vývojáře, kteří chtějí přejít z těchto populárních platforem.

Celkově vzato si společnost Qtum umístila dobře na cestě k úspěchu, splnila příslib dodávat to nejlepší z bitcoinu i ethereum a dále se rozšiřuje v kombinaci s virtuálním strojem x86 a škálovatelným konsensuálním algoritmem Utica.

Je snadné si představit větší věci pro Qtum, jak se blockchain posouvá dále do hlavního proudu.

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me