Recenze platformy Ardor: Blockchain jako služba další úrovně

Blockchain jako služba (BaaS) je stále oblíbenější oblastí a jedním z průkopníků je Ardor. Pracují na tom, aby podnikům poskytly blockchainovou infrastrukturu potřebnou k využití výhod blockchainové technologie, aniž by museli nést čas a náklady na vývoj jejich vlastních blockchainových řešení.

Ardor toho dosahuje tím, že dává podnikům hlavní řetězec zajišťující zabezpečení a decentralizaci v kombinaci s podřízenými řetězci, které lze použít pro různé obchodní aplikace.

Ardor byl vytvořen stejným týmem, který vyvinul Nxt blockchain, a v některých kruzích je známý jako Nxt 2.0. Ardor řeší některé kritické problémy, kterými Nxt trpěl, včetně problémů se škálovatelností, blockchain bloat a přizpůsobením.

Zbytek tohoto článku pojednává o Ardoru, jeho počátcích v Nxt a prvním projektu dětského řetězce s názvem Ignis. Existuje velká naděje, že projekt Ardor vytvoří novou úroveň použitelnosti pro blockchain jako službu.

Úspěch Ardoru však může do značné míry záviset na tom, kolik trakce může vývojový tým pro projekt vygenerovat. Společnosti Nxt a Ardor nedokázaly generovat mnoho buzzů, ačkoli společnost Nxt dokázala zajistit významná partnerství se společnostmi Accenture a BNP Paribas.

Nejprve byl Nxt

Před řešením Zanícení, je důležité pochopit, jak Nxt přispěl k vytvoření Ardoru. Jak jsem zmínil výše, Ardor byl nazýván Nxt 2.0, hlavně proto, že se silně spoléhá na základní programování Nxt. Ardor byl vyvinut se všemi funkcemi obsaženými v Nxt a navíc s novými vlastními pokročilými funkcemi.

Přehled platformy NXT

Přehled platformy NXT. Zdroj: Platforma NXT

Nxt byl zahájen až v roce 2013 a byl jedním z prvních ICO. Podle dnešních standardů by to bylo považováno za docela špatné ICO, které by získalo pouhých 6 000 $, ale to neodradilo vývojáře Nxt od pokračování v jejich vizi.

Nxt byl v té době docela průkopnický, byl jedním z prvních, kdo vybudoval svůj vlastní blockchain od nuly, místo aby programování založil na jádru bitcoinu. Nxt je projekt s otevřeným zdrojovým kódem, je napsán v Javamu a byl prvním blockchainem, který jako mechanismus konsensu použil Proof-of-Stake (PoS)..

Jedním z hlavních důvodů pro Nxt bylo podpora experimentování. Umožnilo společnostem používat jeho API k implementaci vlastních blockchainových řešení nad blockchain Nxt. Hned po vytvoření nového tokenu byly přímo zabudovány různé funkce, které byly k dispozici. Mezi ně patří hlasování o blockchainu, obchodování, tvorba aktiv a tvorba tržiště. Nxt chce firmám usnadnit vytváření nových tokenů, které mají užitečnost hned po vybalení z krabice.

Další problémy

S dlouhou historií vývoje se Nxt stal vysoce respektovaným a zavedeným blockchainovým projektem. Vývojáři si však uvědomují, že s rostoucím využitím blockchainu bude Nxt a další blockchainy čelit některým kritickým problémům se škálovatelností, přizpůsobením a platbami. Podívejme se blíže na tyto základní problémy.

Nativní požadavek na token


Nejpřímějším problémem je použití nativních tokenů k placení transakčních poplatků. Protože Nxt používá kovací protokol Proof-of-Stake, nejsou vytvářeny žádné nové tokeny. Místo toho podvodníci, kteří ověřují bloky, dostávají část poplatků za síťové transakce.

Aby to fungovalo, musí být transakční poplatky zaplaceny v Nxt. To platí, i když byla vytvořena nová měna nezávislá na Nxt. Nový vlastník blockchainu stále musí vlastnit Nxt, aby mohl platit transakční poplatky, což oslabuje hodnotu jejich vlastní měny. To platí také pro protokol ERC-20 společnosti Ethereum, přičemž poplatky v této síti se platí v etheru.

Nafouklý blockchain

NTX bloated blockchain

Nafouklé blockchainy. Obrázek přes Fotolia

Jak se blockchainy prodlužují a více využívají, téměř všichni, včetně Nxt, zažívají určitý stupeň blockchainového nafouknutí. Původem tohoto nafouknutí je potřeba stáhnout a uložit celý blockchain pro spuštění síťového uzlu. Se zvyšující se výškou blockchainu je to stále obtížnější.

Provozovatel uzlu bude možná brzy muset stáhnout a uložit terabajty dat transakce. Je zřejmé, že to vytváří obrovskou překážku pro vytváření nových uzlů. Nxt implementovala některá opatření prořezávání informací, ale i přes to není současný systém stahování celého blockchainu dlouhodobě udržitelný.

Problémy s přizpůsobením

Pokud máte blockchain jako servisní řešení, které povzbuzuje podniky k vytváření nových aktiv a přizpůsobení jejich verze blockchainu, vytváří problémy s údržbou všech těchto přizpůsobených systémů. Uzavření blockchainu Nxt je dost snadné, ale to by také vyžadovalo nové servery a průběžnou údržbu, aby přizpůsobený blockchain fungoval správně.

A i když bude na klonovaných systémech udržována úzká záložka, budou stále zaostávat v zabezpečení a aktualizacích softwaru. Bylo by prostě příliš náročné na zdroje, aby Nxt mohl nadále podporovat přizpůsobená řešení.

Jak Ardor řeší problémy Nxt

Každá funkce, kterou Nxt podporuje, byla také součástí Ardoru, ale došlo ke klíčové změně způsob, jakým Ardor implementuje nové blockchainy. Ardor vytváří více řetězců, tzv. Podřízených řetězců, které umožňují oddělení funkcí od zabezpečení. To znamená, že hlavní řetězec Ardor lze zredukovat a postavit výhradně pro bezpečnost a rychlost.

Každý nový projekt implementovaný na Ardoru vytváří samostatný podřízený řetězec. Tyto podřízené řetězce obsahují všechny funkce a přizpůsobení, které Nxt podporoval, ale jeho zabezpečení a decentralizaci získává z hlavního řetězce Ardor.

Tato architektura umožňuje implementaci nových řetězců velmi rychle, během několika hodin nebo dokonce minut. Protože hlavní řetězec Ardor již má infrastrukturu pro zabezpečení a decentralizaci, podřízené řetězce jsou rychle vyvinuty, aby zvládly případy vlastního použití. Protože jsou stále na stejné platformě, mohou využívat zabezpečení, rychlost a decentralizaci hlavního řetězce.

HitBTC ARDR

Zaregistrujte se na HitBTC a kupte si tokeny ARDR

Blockchain bloat se zabýval také Ardorem. Používá nový systém prořezávání transakcí, který nakonec znamená, že každý uzel již nemusí uchovávat úplnou kopii blockchainových transakcí. Místo toho uzly budou moci udržovat pouze nedávnou historii transakcí. To bude možné pomocí archivních uzlů, které budou udržovat úplnou historii transakcí, na které se bude kreslit, pouze pokud to bude nutné.

Nakonec Ardor vyřešil problém s nativními tokeny vytvořením systému svazků. Budou to síťové uzly, které přijímají platby v podřízených řetězcích a poté převádějí platby na ARDR, aby zaplatily padělatele Ardor. V podstatě to bude výměna na řetězci. To umožní každému podřízenému řetězci platit ve své vlastní měně.

Ve skutečnosti není potřeba, aby si uživatelé vůbec byli vědomi existence Ardoru, protože všechny jeho funkce fungují na pozadí. Právě toto, nešifrované podnikání v oblasti rozvoje infrastruktury, udržuje Ardor v generování velkého rozruchu. Kromě toho by Ardor mohl poskytnout základ pro nekonečné množství blockchainových aplikací, pokud by získal určitou trakci.

První dětský řetězec: Ignis

Pokročilé funkce a funkce dostupné v časem testovaném blockchainu Nxt byly implementovány na veřejnosti a bez povolení podřízeného řetězce Ignis 1. ledna 2018. Ignis nabízí více než 250 API, které soutěží s lídry na trhu jako Ethereum a Stellar, což umožňuje komukoli spustit dApps, KYC / AML kompatibilní STO a blockchainové služby.

Ignis Side Chain Ardor

Dětský řetěz Ignis. Obrázek přes Ardor

Řetězec Ignis zahrnuje funkce, jako je vydávání a obchodování s digitálními aktivy na integrované decentralizované burze, spouštění hlasovacích systémů, vytváření aplikací pomocí libovolných zpráv, odesílání soukromých transakcí a distribuované cloudové úložiště. Potenciální případy použití těchto funkcí jsou dále rozšířeny o revoluční nabídky, jako jsou lehké smlouvy, kontroly účtů a aktiv a složené fázované transakce.

Transakce Ignis jsou „seskupeny“ a potvrzeny na základě konsensu o podílu nadřazeného řetězce Ardor. Sdružovače může spustit kdokoli a jsou to uzly, které shromažďují transakční poplatky v nativním podřízeném řetězci tokenu, IGNIS, zatímco platí tokeny ARDR za účelem odeslání transakcí podřízeného řetězce pro ověření v nadřazeném řetězci.

Na platformě je integrováno pět vlastních šablon balíčků, které vlastníkům aplikací a služeb umožňují sponzorovat transakční poplatky pouze pro jejich zamýšlené koncové uživatele, což eliminuje potřebu přímého rozhraní uživatelů s blockchainem.

Ignis ICO získal v roce 2017 15 milionů dolarů na financování rozvoje projektu. Pro podniky, které chtějí přizpůsobit tyto funkce, například odstranění soukromých transakcí, může být spuštěn vlastní podřízený řetězec, který využívá decentralizované zabezpečení nadřazeného řetězce Ardor.

Budoucí dětské řetězy na Ardoru by mohly plnit mnoho různých funkcí. Ve skutečnosti by všechny služby vyvíjené jinými blockchainy mohly být všechny spojeny do blockchainu Ardor jako dětské řetězce. Podřízené řetězce Ardor by mohly být použity k vytvoření platforem obchodování s akciemi, služeb přenosu digitálních souborů, soukromých podnikových blockchainových aplikací a mnoha dalších případů použití.

Ardor nabízí rozsáhlé možnosti přizpůsobení a rychlé nastavení, což je ideální pro společnosti, které chtějí využít blockchainovou technologii, aniž by se zavázaly nadměrným časem a penězi k vývoji vlastního blockchainu.

Tým Ardor

Ardor, Nxt a Ignis jsou projekty vlastněné soukromou společností Jelurida. Tým Jelurida, který má své počátky ve vytváření Nxt v roce 2013, je jedním z nejzkušenějších vývojářů blockchainu na světě. Tým má řadu softwarových inženýrů, kteří nyní více než pět let pracují s platformami Nxt, Ardor a Ignis.

Členové týmu Jelurida

Členové týmu Jelurida. Zdroj: Jelurida

V týmu je také právní expert, který se zabývá všemi právními důsledky blockchainu a open-source aplikací. Takový dlouhodobý závazek týmu Jelurida je dobrým znamením do budoucna.

Závěr

I když jim není věnována velká pozornost, tým Ardor dělá velmi důležitou práci při vytváření nových způsobů, jak využít blockchainovou infrastrukturu k řešení problémů se zabezpečením, rychlostí, škálovatelností a nadýmáním. Pokud by jejich plány fungovaly podle očekávání, mohla by platforma Ardor vyústit v řešení, které umožní jakékoli velikosti firmy využít blockchainovou technologii.

Přijímání poplatků za síťové transakce v podřízených tokenech se může zdát, že tokeny ARDR se stanou o něco více než provozní tokeny, ale pamatujte, že svazky budou fungovat jako burzy, které by měly poskytovat likviditu pro ARDR a podporovat cenu tokenu.

Cena ARDR v poslední době vzrostla poté, co Binance uvedla minci 18. července. To ukazuje určitou podporu za projektem, ale tým za Ardorem opravdu potřebuje generovat více vzrušení a vzrušení kolem projektu, pokud očekávají, že získají přijetí a partnerství.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me