Recenze PIVX: Mince na ochranu soukromí založená na důkazu o podílu

PIVX zveřejnil novinky v květnu letošního roku, kdy vyšlo najevo, že kryptoměna Johna McAffee s ochranou soukromí, Duch, vložil kopii části původního dokumentu PIVX.

Otázkou je proč?

PIVX je zkratka pro „soukromou okamžitou ověřenou transakci“. Jedná se o kryptoměnu zaměřenou na soukromí a komunitu s ambiciózním cílem stát se nejpokročilejší kryptoměnou v existenci.

Vzhledem k těmto skutečnostem by nemělo být překvapením, že vývojáři Ghost využili informace v Whitepaper PIVX a dále uvedli, že kryptoměna Ghost je vidličkou PIVX. Ačkoli jsou tyto akce nechutné, ukazují, že projekt PIVX má vážnou legitimitu. Jak uvidíte, PIVX využívá jedny z nejmodernějších technologií v kryptoměně a je průkopníkem mezi soukromými mincemi.

Počátky Pivx

Příběh PIVX začíná další kryptoměnou Pomlčka. Ti, kteří znají Dash, budou vědět, že jde o bitcoinovou vidličku, která se snaží být rychlejší a více orientovaná na soukromí.

Říká se, že v roce 2015 byla malá skupina vývojářů Dash nespokojena se směrem, kterým kryptoměna směřovala, a rozhodla se vytvořit vlastní kryptoměnu, která byla původně pojmenována Darknet a později přejmenována na PIVX.

Kolem tentokrát, James Burden (AKA s3v3nh4cks) se stal zakladatelem a jedním z vývojářů projektu. Burden má více než 20 let zkušeností s hardwarovým technikem s vášní pro software a od roku 2012 je aktivním vývojářem kryptoměn. V dubnu 2019 odstoupil od PIVX poté, co před rokem dal ultimátum vývojovému týmu.

James Burden

James Burden, bývalý generální ředitel společnosti PIVX, zakladatel společnosti Veil. Obrázek přes Závoj

Stejně jako původní skupina vývojářů, kteří opustili Dash, byl Burden nespokojený s nedostatkem soukromí, které PIVX přišel, stejně jako s různými nedostatky v jeho architektuře řízení. Vytvořil novou kryptoměnu s názvem Závoj který se snaží stát tím, čím měl být PIVX – škálovatelná kryptoměna zajišťující soukromí uživatelů za každou cenu.

PIVX zaznamenala od odezvy Burdena v roce 2019 výrazné zpomalení veřejné aktivity. Kromě toho další dva významní vývojáři, včetně Jeremy Anderson (který je také vývojářem Ravencoinů) (který je také vývojářem Ravencoinů) se zdá, že se přesunuli na jiné projekty, včetně Veilu.

Za uplynulý rok byl jediným viditelně aktivním členem PIVX Bryan Doreian, jeho komunitní manažer a vedoucí marketingu. Jak uvidíte, tým PIVX se i přes tyto okolnosti stále zdá být v zákulisí tvrdé práce.

PIVX ICO

Společnost PIVX as byla uvedena na trh v lednu 2016 jako Darknet a neměl počáteční nabídku mincí (ICO). Místo toho bylo připraveno 60 000 PIVX umožňujících provozovat počáteční síť 6 masternodům.

PIVX ICO

Kryptoměna PIVX neměla žádné ICO. Obrázek přes PIVX

Těchto 60 000 mincí bylo poté spáleno v následujících měsících, jakmile komunita PIVX narostla na dostatečnou velikost, aby se stala soběstačnou.

Jak funguje PIVX?

PIVX je ve skutečnosti decentralizovaná autonomní organizace (DAO), která je financována z vlastních zdrojů a je řízena komunitou. PIVX je zamýšlen jako mince „třetí generace“ na ochranu soukromí a používá upravenou verzi architektury Dash’s masternode a Zcoinova protokolu ochrany soukromí Zerocoin (který byl původně navržen pro bitcoiny).

Funkce PIVX

Vlastnosti ekosystému PIVX. Obrázek přes Střední

Podle web PIVX, jeho síťové poplatky jsou 40x nižší než u bitcoinů. Zatímco web zaznamenává rychlost transakce 70 transakcí za sekundu (TPS), Doreain uvedl, že TPS může pomocí platebního protokolu SwiftxX dosáhnout až 1 000. Pojďme se na tyto prvky podívat blíže.

Těžba PIVX & Sázení

PIVX používá mechanismus konsensu důkazů o sázce, který se skládá ze dvou stran: masternodes a validátory.

Masternodes má dva úkoly: hlasovat o rozvojových návrzích předložených komunitou PIVX a ověřovat transakce na blockchainu s jediným potvrzením, které může probíhat mimo řetězec prostřednictvím platebního protokolu SwiftX. Ke spuštění masternode je nutný vklad 10 000 PIVX. Každý masternode získá 1 hlas a vůbec se nepodílí na těžbě nových tokenů PIVX.

Členění odměn PIVX

Rozpis odměn sázek PIVX. Obrázek přes PIVX

Těžba PIVX je úkolem validátorů, kteří mají šanci vygenerovat blok úměrný množství PIVX, které vsadili, což vyžaduje zhruba 500 PIVX pro vygenerování jednoho bloku v časovém období 1 měsíce. Nový blok se generuje zhruba každou minutu a přináší odměnu 6 mincí PIVX, přičemž 2 mince putují k validátorovi, 3 do masternode a 1 do pokladny PIVX, která financuje úspěšné rozvojové návrhy a komunitní iniciativy.

Aby byla zajištěna rovnováha mezi masternody a validátory, používá PIVX mechanismus „houpačky“, který vidí zvýšení odměn pro validátory, když bylo příliš mnoho masternodů a naopak v případě příliš velkého počtu validátorů.

Tento malý detail odlišuje PIVX od jiných kryptoměn zaměřených na správu, jako je Decred, která používá předprogramované rozdělení těžebních odměn, které nelze změnit. Sázkové odměny PIVX můžete také odhadnout pomocí vlastní kalkulačky.

Ochrana osobních údajů PIVX

Kupodivu PIVX v současné době nenabízí soukromé transakce. Až do loňského roku PIVX používala protokol ochrany osobních údajů Zerocoin. Zatímco základní technologie za protokolem Zerocoin je poměrně složitá, jak to fungovalo v PIVX je přímočará.

Protokol PIVX Zerocoin

Protokol ochrany osobních údajů PIVX Zerocoin. Obrázek přes Bitcoin.com

Pokud by uživatel chtěl odeslat soukromou transakci, použil by PIVX k „mintování“ zPIV. Odpovídající množství zPIV by bylo odesláno na blockchain PIVX a poté „spáleno“, aby se vytvořilo odpovídající množství PIVX pro příjemce.

Je pozoruhodné, že bylo možné vsadit zPiv stejným způsobem, jako byl vsazen PIVX. To bylo povoleno, aby se zvýšila bezpečnost a likvidita sítě PIVX. Jediný rozdíl mezi sázením zPiv a PIVX byl v tom, že distribuce blokové odměny; masternodes by dostal 2 coiny, zatímco validátor by dostal 3.

Dodávka kryptoměny PIVX

„Tokenomika“ PIVX je docela zajímavá. PIVX nemá pevný limit nabídky a má míru inflace kdekoli mezi 3-4% ročně. Nicméně PIVX má teoretický „soft-cap“ kvůli jedné malé funkci: transakční poplatky.

Možná dodávka PIVX

Možné dodávky kryptoměny PIVX. Obrázek přes Bílý papír

Každá transakce v síti PIVX stojí 0,01 PIVX (to byla také cena za těžbu zPIV). Vzhledem k tomu, že transakční poplatky jsou spáleny, existuje bod, kdy počet uskutečněných transakcí převyšuje počet nových generovaných PIVX.

Pokud by se to stalo, PIVX by se ve skutečnosti stal deflačním jako další důkaz kryptoměny. To by vedlo k úplnému zhroucení sítě, nebýt skutečnosti, že komunita PIVX může jednoduše hlasováním snížit transakční poplatky, aby zabránila nadměrné deflaci. Komunita může také hlasovat o zvýšení transakčních poplatků, aby se snížila inflace, pokud se jí vymkne z rukou.

Plán PIVX

Ve světě plánů kryptoměn PIVX přebírá koláč, pokud jde o srozumitelnost a transparentnost. To je působivé vzhledem k tomu, že směr vývoje je zásadně určen mastivody PIVX. Stojí za zmínku, že některé projekty, které byly dříve velmi očekávány, jako je zDex, decentralizovaná burza PIVX, musí teprve přijít k veřejnému uskutečnění.

PIVX splnil cíle plánu

PIVX splnil cíle plánu. Obrázek přes Cestovní mapa

Navzdory několika chybějícím prvkům vývojový tým PIVX Dosáhl docela dost od roku 2016. Mezi nejvýznamnější milníky patří implementace protokolu Zerocoin, který přinesl soukromé transakce do sítě prostřednictvím zPiv spolu se schopností vsadit zPiv v letech 2017 a 2018. Bohužel bylo použití zPiv omezeno na stolní peněženky a nikdy se nedostalo do mobilních peněženek PIVX.

V březnu 2019, PIVX oznámeno dočasně by deaktivovali funkčnost zPIV kvůli různým problémům v protokolu. V době psaní tohoto článku nebyly tyto problémy stále vyřešeny.

V tom, co se jeví jako nejnovější rozhovor s členem týmu PIVX v lednu letošního roku Doreian poznamenal, že vývojový tým tvrdě pracoval na vývoji nového protokolu ochrany osobních údajů pro PIVX. V únoru vývojový tým PIVX podrobně architekturu nového protokolu, který dosud nebyl implementován.

Plán PIVX do roku 2021

Plán PIVX pro roky 2020 a 2021 :. Obrázek přes Cvrlikání

V březnu letošního roku vyšla PIVX podrobný plán na období 2020-2021. Plán je rozdělen do 4 částí: hlavní peněženka, peněženky lightnode, komunita a aliance. Celkově existuje zhruba 2 desítky projektů a ukazatel průběhu vedle každého z nich vám dá vědět, jak daleko jsou při jejich dokončení. Mezi významné cíle patří implementace nového protokolu o ochraně osobních údajů, funkce vkladu studené peněženky, sponzorování sportovců a dokonce i zahájení charitativní organizace zvané Nadace PIVX.

Analýza cen PIVX

Cenová historie PIVX je docela předvídatelná. Když poprvé vstoupil na trh v únoru 2016, stálo to zlomek centu a začalo se zotavovat v roce 2017, přičemž v lednu 2018 nakonec dosáhlo historického maxima téměř 13 USD. Cena klesla v následujících měsících, efektivní vyrovnání do poloviny roku 2019 za cenu něco přes 22 centů USD.

Historie cen PIVX

Historie cen PIVX. Obrázek přes CMC

I přes tento neutěšený pokles ceny zůstává návratnost investic PIVX neuvěřitelně vysoká. V posledních měsících také zaznamenala mírný růst cen, který se zdvojnásobil z 22 centů na přibližně 44 centů USD. Bližší pohled na poslední rok cenových údajů naznačuje, že PIVX pomalu, ale jistě roste.

Burzovní výpisy

PIVX je k dispozici pro obchodování na zhruba tuctu burz kryptoměn včetně Binance a Bittrex.

Binance PIVX

Zaregistrujte se na Binance a kupte si PIVX tokeny

Bohužel, obchodní páry jsou poměrně omezené a objem obchodování pro PIVX je výjimečně nízký, možná proto, že k sázení se používá značné množství PIVX. To znamená, že trhy se mohou stát velmi volatilními, i když si koupíte moc za pár BTC, takže obchodujte opatrně!

Kryptoměny PIVX

PIVX má poměrně omezenou podporu, pokud jde o kryptoměnové peněženky. Pokud chcete uložit svou kryptoměnu PIVX, máte vlastně 3 možnosti: hardwarovou peněženku Ledger (která má funkci PIVX staking), stolní a mobilní peněženky PIVX a peněženku pro stolní / mobilní peněženky Coinomi.

Peněženka PIVX Core

Peněženka PIVX Core. Obrázek přes PIVX

Pokud dáváte přednost offline peněžence, můžete si vytvořit papírovou peněženku PIVX pomocí walletgenerator.net. Další informace o peněženkách na kryptoměnu PIVX si můžete přečíst v našem podrobném článku k tomuto tématu.

Náš názor na PIVX

Ačkoli PIVX měl mnoho příslibů vycházejících z bran, zdá se, že z projektu vypadlo dno. Kromě toho, že se její decentralizovaná struktura financování zaměřila na nejpozoruhodnější vývojáře, postavila PIVX do pasti, kterou si sama vynutila..

Konkrétně přibližně 20–22 000 PIVX, které jsou alokovány na operace na měsíční bázi, nemůže být dostačující vzhledem k jeho současné nízké ceně, která se nemůže zvýšit bez vážného pokroku ve vývoji a marketingu.

PIVX YouTube

Vzdělávací obsah PIVX na YouTube

Důkazem toho je náhlé zmizení dosavadního dosahu hyperaktivní komunity. The Kanál YouTube PIVX každý týden nahrával videa a dokonce hostil výukové programy o kryptoměně zaměřené na technologii PIVX na kanálu YouTube PIVX Class. Bohužel se zdá, že intenzivní zaměření PIVX na komunitu vzalo skutečný vývoj blockchainu.

PIVX & Soukromí

Zdá se, že PIVX se odklonil od svého původního cíle úplného soukromí uživatelů. To byl ve skutečnosti důvod, proč Burden opustil projekt a zahájil svůj vlastní. PIVX se měl pohybovat směrem k většímu a většímu soukromí, ale začal se pohybovat opačným směrem. Na obranu PIVX je to pravděpodobně způsobeno zvýšenou kontrolou mincí na ochranu soukromí, které v posledních měsících obdrželi vládní regulační orgány.

To se zdá být problém společný pro všechny mince na ochranu soukromí. Protože se regulační orgány snaží vnést „transparentnost“ do kryptoměny, mince na ochranu soukromí jsou vytlačovány z burz a mimo dosah nečekaných obchodníků a investorů. V loňském roce jihokorejská burza kryptoměn vyřadil hrst soukromých mincí včetně PIVX a Monero, i když funkce ochrany osobních údajů PIVX byla volitelná.

Chyby designu PIVX

Jak Burden, tak Doreian si všimli, že protokol PIVX zPIV Zerocoin měl nedostatky v ochraně osobních údajů v metadatech, konkrétně v tom, jak byla „změna“ zPIV vrácena uživatelům v transakcích. Protože zPIV nelze odeslat v desetinných číslech, výsledná „změna“ jakékoli transakce by byla vrácena původnímu odesílateli.

Pokud by se rozhodli tuto změnu v PIVX obdržet, umožnilo by to třetím stranám určit, kdo zaslal soukromou transakci na základě veřejně dostupné historie transakcí PIVX.

PIVX stojí Masternode

Náklady a zisky z toho, že jste mistrem PIVX. Obrázek přes Steemit

Zátěž také poznamenal že role masternodů v PIVX vyústila v „klub bohatých chlapců“, kde se rozhodnutí stále více centralizovala. Masternodes jsou jedinými hráči v systému, kteří mohou hlasovat o nových rozvojových návrzích, a Burden tvrdí, že jejich hlasování se rychle stalo stejně smýšlejícím, což způsobilo, že bylo odmítnuto mnoho rozvojových návrhů požadovaných širokou komunitou..

Závěr

Zatímco PIVX zní dobře na papíře (přinejmenším dost dobrý na to, aby byl plagován), v praxi se zdá, že jeho konstrukční chyby podkopaly projekt, který se zdá být na jeho poslední noze. Stále však existuje naděje pro PIVX – nadále zveřejňují pravidelné aktualizace o vývoji na svých webových stránkách a zdá se, že jsou na cestě k dosažení svých budoucích vývojových milníků.

S trochou štěstí mohou najít své základy a vrátit se na cestu k tomu, aby se staly nejpokročilejší kryptoměnou orientovanou na soukromí na trhu.

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me