Recenze EtherZero: Málo známý Ethereum Hardfork

EtherZero (ETZ) je málo známá pobočka sítě Ethereum, která v poslední době zažila poměrně značnou rally. To posunulo ETZ na další místo v žebříčku CMC.

Na společnost EtherZero, která byla v lednu 2018 přidělena hlavnímu řetězci, se zpočátku dívali s velkou skepsou. Od té doby však došlo k poměrně malému vývoji protokolu. Kromě toho byl ETZ uveden na řadě výměn a zájem komunity roste.

Má tedy EtherZero šanci?

V této recenzi EtherZero vám poskytnu vše, co potřebujete o projektu vědět. Budu také analyzovat případy použití a potenciál přijetí ETZ tokenů.

Co je EtherZero?

Jak bylo zmíněno, EtherZero byl vytvořen jako vidlice Ethereum se stanoveným cílem stát se novou generací platformy inteligentních kontraktů, která poskytne vývojářům a uživatelům dApp lepší služby.

Podle webu, který poskytuje velmi málo skutečných podrobností o projektu, byl projekt iniciován skupinou profesionálních a technických geeků, kteří se snažili poskytnout lepší platformu pro vytváření dApp a inteligentní nasazení kontraktů.

Co je EtherZero

EtherZero Fork Date a ekosystém dApp. Obrázky prostřednictvím Blog EtherZero

EtherZero se prezentuje jako odlišný od Ethereum v mnoha ohledech. Tým zkracuje dobu blokování na 1–2 sekundy, eliminoval transakční poplatky a bude podporovat funkci zvanou okamžitá platba. Platforma EtherZero také podporuje použití masternodů a tvrdí, že může škálovat na více než 10 000 transakcí za sekundu oproti tuctu transakcí Ethereum za sekundu.

EtherZero distribuoval ETZ tokeny na bázi 1: 1 držitelům Etherea v době, kdy byl pro vidličku pořízen snímek blockchainu. Nabídka ETZ je však zhruba dvojnásobná oproti nabídce ETH. Podle oficiálních FAQ z distribuce a jak jsme již dříve informovali:

Počáteční celková nabídka je přibližně 194 milionů ETZ. Každý držitel ETH obdrží 1 ETZ za každou 1 ETH, celkem 97 milionů ETZ a dalších 97 milionů ETZ je rezervováno pro pozdní vývoj a provoz nadace týmem.

O tomto distribučním modelu se podrobněji seznámím dále v článku.

EtherZero technické podrobnosti

EtherZero byl vytvořen jako inteligentní platforma pro vývoj kontraktů s jedinečnými a rozšířenými funkcemi ve srovnání s jeho předchůdcem Ethereum. Mezi tyto jedinečné funkce patří nulové transakční poplatky, použití masternodů místo těžby proof-of-work, vyšší možnosti zpracování transakcí a zpracování transakcí téměř v reálném čase.

To vše vzniklo na základě znalostí masternodů a dvojvrstvých sítí PoW, stejně jako distribuované autonomní architektury DASH a protokolu Clique, který využívá konsensuální mechanismus Ethereum Proof of Authority2.

Klíčové vlastnosti EtherZero

Klíčové vlastnosti EtherZero

S neustálým vývojem a zlepšováním jako jedním ze stanovených cílů projektu EtherZero vývojový tým využil své znalosti k vytvoření nového mechanismu shody, kterému říkají Masternode Proof of Stake nebo MPoS..

Tým věří, že tento konsenzus je lepším způsobem, jak sloužit potřebám vývojářů a uživatelů dApp, a také poskytovat lepší zabezpečení pro blockchain a síť.

V současné době se nazývá EtherZero 2.0, jedná se o dvouvrstvou síťovou strukturu využívající masternody a dvouvrstvý konsenzus Proof of Stake. Toto je vylepšení oproti EtherZero 1.0, který používal Masternodes a Proof of Work a byl náchylnější k hackerům a dalším síťovým útokům.

Je jasné, že díky MPoS je generování a ověřování bloků bezpečnější a spolehlivější následujícími způsoby:

  1. Majitelé masternode musí zamknout 20 000 ETZ, aby se stali primárním uzlem;
  2. Každých 10 minut je náhodně vybráno 21 uzlů k zabalení bloků;
  3. Každé 10minutové kolo vidí, že 21 náhodně vybraných uzlů se stane blokovací komisí, která zabrání opakování bloku do 10 sekund.

Tato práva na blokování udělená hlavním uzlům v systému konsensu MPoS jsou průměrná a to pomáhá napravit chyby návrhu ve standardním konsensu PoS. Nejpozoruhodnější je schopnost MPoS potlačit tendenci k centralizaci u jiných variant PoS.

Síťová architektura EtherZero

Architektura EtherZero. Obrázek přes EtherZero Whitepaper

Když se podíváme na škálovatelnost a efektivitu blockchainu, mechanismus konsensu MPoS zavádí inovativně masternody a masternody nahrazují horníky z mechanismu PoW. Masternodes může spolupracovat na ověřování transakcí, balení bloků a vysílání do sítě.

EtherZero je lepší než EOS, protože jejich požadavky na masternode nedosahují úrovně datového centra, místo toho bude stačit jakákoli obecná cloudová služba. Tyto snížené technické požadavky masternode znamenají, že se síť může stát decentralizovanější, protože je přístupnější.

To také znamená, že síť zůstává transparentnější a zlepšuje škálovatelnost, zabezpečení, časy generování bloků a úspěšnost generování bloků ve srovnání s jinými veřejnými blockchainy.

Tým EtherZero

Na webu není žádná zmínka o týmu EtherZero, ale je zde část bílé knihy, která byla věnována týmu Core EtherZero a týmu podpory EtherZero.

Zdá se, že hlavní tým je primárně založen v Číně, ale členové podpůrného týmu jsou rozptýleni po celém světě, od Austrálie, Japonska a Indonésie, až po Rusko, Německo, Kamerun a USA..

Zakladatel a vedoucí týmu EtherZero je známý jako BeFree, aka Gary Luo. Přišel s počáteční koncepcí EtherZero a sestavil tým, aby se stal skutečností. Je to sériový podnikatel a podle whitepaperu předpokládáme, že před tím, než zbohatl, byl předškolák na univerzitě.

EtherZero Team Korea

Někteří členové týmu EtherZero v Jižní Koreji. Obrázek přes Oficiální blog

Technický ředitel projektu se jednoduše jmenuje Rolong a je senior vývojářem s plným zásobníkem a má více než 10 let zkušeností s vývojem na straně serveru. Má také hluboké znalosti o blockchainu Ethereum a je považován za odborníka na ochranu DDoS.

Jádrový tým doplňuje Roger Luo, který je seniorním vývojářem Ethereum a má více než 10 let vývoje finančních technologií. K dispozici je také produktový manažer Frank, který se zdá být nedostatečně kvalifikovaný s dvouletými zkušenostmi jako konzultant ve finančním odvětví. Konečně je Mia, odbornice na zámořský marketing, která je zodpovědná za propagaci sítě EtherZero.

Tým podpory EtherZero zmíněný v bílé knize je rozšířen po celém světě a je považován především za nadšence Community Manager a Blockchain. Výjimkou jsou Bryan Vukich z USA a Evgeny Egorov z Ruska.

Členové komunity EtherZero

Někteří členové komunity EtherZero v zemi

Oba jsou uvedeni jako provozní konzultanti a oba mají více než 20 let zkušeností v oblasti IT. Bryan je vedoucí síťový inženýr se zkušenostmi v provozu serverů a sítí, návrhu a zabezpečení sítí a zmírňování rizik. Má také více než 6 let zkušeností s kryptoměnou jako uživatel, horník, obchodník a provozovatel uzlu.

Evgeny má vlastní telekomunikační společnost podílející se na vytváření plně automatizovaného komplexního systému řízení provozu, online Business Intelligence, testů a sledování směrování. Má také 3 roky zkušeností s kryptoměnou jako hornice a obchodnice.

Komunita EtherZero

Pokud jde o dlouhodobé přijetí kryptoměny, jedním z nejúčinnějších způsobů, jak to urychlit, je velká a angažovaná komunita stojící za projektem. Proto jsem se rozhodl podívat se hlouběji do komunity EtherZero.

Ve skutečnosti se to zdá být docela velké. Například mají úředníka Anglický telegram kanál, který má více než 36 000 členů. Rozhodl jsem se do toho skočit, abych získal představu o úrovni aktivity od těch uvnitř.

Anglický telegram Etherzero

Diskuse v anglickém telegramu

Jak vidíte, v kanálu probíhá docela aktivní diskuse, protože uživatelé sdílejí informace a navzájem si pomáhají. Je také třeba zdůraznit, že existuje Čínský jazyk Telegram, který má také přes 23 tisíc členů. To však mělo mnohem menší aktivitu než anglická verze,.

Když se podíváme na své další statistiky sociálních médií, mají více než 14 tisíc sledujících Cvrlikání. Tým na svém Twitteru zveřejňuje příspěvky pouze jednou za 3-4 dny, což je trochu na nízké úrovni, ale není to neobvyklé. Mají také Facebook, i když to není tak významné jako jejich Twitter.

Token ETZ

Protože EtherZero bylo vytvořeno jako vidlice Ethereum, neexistovalo žádné ICO pro ETZ. Místo toho byly tokeny ETZ vydávány v poměru 1: 1 k držitelům Ethereum v době, kdy byl k vytvoření vidlice proveden snímek blockchainu. V tomto okamžiku byla přidána jedna sporná funkce.

Vývojáři EtherZero uvolnili téměř dvojnásobek nabídky, kterou má Ethereum, a rezervovali si 97 milionů ETZ tokenů pro sebe. To je zhruba 50% všech tokenů, které tým EtherZero vložil přímo do svých kapes.

V té době panovala obecná shoda, že projekt EtherZero není nic jiného než výplata peněz a že vývojový tým neměl v úmyslu vyrábět žádnou použitelnou technologii blockchainu. Níže se podíváme na přesné množství vývoje.

Cenová výkonnost ETZ

Cenová výkonnost ETZ. Obrázek přes CoinMarketCap

Při historickém maximu 0,542417 $ zaznamenaném 5. ledna 2018 by 97 milionů ETZ tokenů mělo hodnotu více než 52 milionů $. I při historickém minimu 0,069670 $ by sázka měla hodnotu 6 757 990 $. Při současné ceně 0,282046 $ mají vývojáři přes 27 milionů $.

Nákup a skladování ETZ

Ti, kteří chtějí koupit nějaké ETZ tokeny, mohou tak učinit na několika burzách. Největší objem obchodování najdete na BitMaxu. Mezi další možnosti s přijatelným objemem obchodu patří DigiFinex a Hotbit.

Na jihokorejské burze BitHump se obchoduje také s velkými objemy ETZ. To znamená, že ETZ bude pravděpodobně ovlivněna velkou částou těkavých zpráv, které vycházejí z Jižní Koreje.

Obecně se však zdá, že pro tyto burzy existuje přiměřená úroveň objemu pro ETZ. To znamená, že by mohlo být relativně snadné provádět velké blokové pozice. Samozřejmě se předpokládá, že objemy ETZ na těchto burzách jsou plně legitimní.

Jedna věc, kterou mohou ukázat, jsou peněženky pro držení ETZ žetonů. K dispozici je webová peněženka, mobilní peněženky pro operační systémy Android i iOS a rozšíření pro Chrome a Firefox.

Vývoj EtherZero & Cestovní mapa

Někdy může být těžké přesně určit, kolik práce se na projektu dělá. Jedním z nejlepších způsobů, jak získat hrubou indikaci, je však podívat se na jejich závazky veřejného kódu.

Jako takový jsem se rozhodl ponořit se do GitHub EtherZero k prozkoumání úrovně aktivity kódování v jejich úložištích. Níže je uvedena aktivita potvrzení posledních tří nejaktivnějších repo operací za poslední rok.

EtherZero GitHub

Zaváže se k výběru repo operací za posledních 12 měsíců

Jak vidíte, vývojáři zaznamenali v těchto repo operacích slušné množství aktivity. To ukazuje, že ještě rok po rozvětvení stále staví na protokolu. Existuje dalších 25 repo operací, ale ta měla mnohem menší aktivitu.

Možná má tato úroveň aktivity smysl v kontextu širšího plánu, na kterém tým pracoval. Mezi ně patří vydání jejich systému Masternode PoS na Mainnetu a také online peněženka.

Něco, na čem v současné době pracují, je jejich aplikační soutěž Star Dapp. Chystají se také spustit dlouhodobý program odměn pro vývojáře, který, jak doufají, podpoří další aktivitu budování dApp mezi komunitou.

Závěr

Osobně nejsem přesvědčen, že jde o projekt, který ve skutečnosti vytváří cokoli. Nejprve je tu obrovská hromada tokenů, které byly vytvořeny pro vývojový tým, a pak je tu nedostatek dApps pro tento projekt, který měl zlepšit inteligentní kontrakt a dApp platformu pro vývojáře.

Je to téměř celý rok, co spustili svou mainnet, a myslíte si, že bude k dispozici celá řada dApps, ale snažil jsem se najít zmínku o více než hrstce. Porovnejte to s Tron, který má po dvou letech existence téměř 500 dApps.

Odpojení by samozřejmě nemohlo být nic jiného než porucha komunikace. Většina komunikací v angličtině se zdá být špatně přeložena, a to by mohl být důvod, proč je projekt mimo pevninskou Čínu málo pochopen.

Pozitivní je, že tým pravidelně poskytuje své aktuální informace Střední blog a zdá se, že to naznačuje pokrok dosažený v projektu. Pozitivní je také cenové chování tokenu ETZ, který za poslední měsíc vzrostl téměř o 300%.

Za projektem tohoto druhu nárůstu je jistě velká podpora. Přinejmenším projekt nese sledování v příštích měsících. Pokud může začít shromažďovat partnerství a uvolňovat další dApps, které jsou přijaty komunitou, může to vidět obrovské zisky.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me