Recenze Dfinity (ICP): Cloudové výpočty založené na blockchainu

Dfinity se označuje jako „internetový počítač“ a slibuje, že bude poskytovat cloudové výpočty založené na blockchainu, které budou tvořit základ decentralizovaného internetu příští generace.

Vizí týmu Dfinity je vytváření aplikací podobných těm, které již máme, ale liší se tím, že budou běžet přímo v síti. To umožní internetu nové generace obejít kontrolu nad významnými technologickými společnostmi, jako jsou Alphabet, Amazon, Microsoft a Apple, které nyní ovládají téměř veškerý online provoz, protože vlastní servery napájející internet.

Může uspět tam, kde ostatní selhali? To je to, co budeme v průběhu této kontroly zkoumat.

O společnosti Dfinity

Dfinity pracuje na vytvoření prvního řešení založeného na blockchainu, které běží rychlostí webu se schopností nekonečného zvyšování kapacity. Jmenuje se „internetový počítač“ a bude schopen hostovat nekonečné množství aplikací a chytrých smluv a zároveň ukládat jakékoli množství dat.

Internetový počítač

Dfinity mění decentralizovaný internetový počítač na realitu. Obrázek přes Dfinity.org

Dfinity není nová. To bylo původně koncipováno v roce 2015 Dominicem Williamsem a od té doby roste. Dominic zůstává prezidentem a hlavním vědeckým pracovníkem Nadace Dfinity a zároveň je nejhlasitějším mluvčím pro přijetí internetové počítačové technologie Dfinity.

Zatímco Dfinity byla založena v Palo Alto v Kalifornii a stále zde udržuje výzkumné centrum, Nadace Dfinity, která nyní projekt provozuje, sídlí ve švýcarském Zugu. Nachází se zde druhé výzkumné centrum a třetí v San Francisku v Kalifornii. V současné době má projekt přes 120 zaměstnanců, kteří všichni pracují na vytvoření internetového řešení nové generace.

Dfinity: Převíjení internetu

Již v roce 1996 se americký zákon o slušné komunikaci pokoušel přinést nadměrně velkou regulaci obsahu online. Skupiny jako Electronic Frontier Foundation vznikly, aby udržovaly internetová práva pro uživatele. S vizí svobodného a otevřeného internetu ovládaného jeho uživateli se pokusila zastavit vniknutí vlády a velkých podniků do internetu.

Nyní o necelé tři desetiletí později vidíme, že vize těchto prvních průkopníků byla přinejlepším naivní. Vláda nedokázala úplně regulovat internet, ale místo toho jsme viděli novou skupinu vládců převzít kontrolu nad tím, co mělo být svobodnou a otevřenou platformou. Dnes vládnou internet jako Alphabet a Amazon, Facebook a Twitter, Alibaba a Tencent. Jen hrstka společností, které ovládají biliony dolarů v bohatství, a miliardy myslí online.

Otevřené služby

Dfinity chce převzít kontrolu nad technologickými giganty, které dominují internetu. Obrázek přes Dfinity.org

Tímto směrem však nemusí pokračovat. Stále existují vizionáři, kteří chtějí bezplatný a nezatížený internet. Vizionáři jako vývojáři Dfinity.

„Vracíme internet zpět do doby, kdy poskytoval toto otevřené prostředí pro kreativitu a ekonomický růst, volný trh, kde by se služby mohly spojovat za stejných podmínek,“ říká Dominic Williams, zakladatel a hlavní vědecký pracovník Dfinity. “Chceme vrátit internetu mojo zpět.”

Vývojáři v Dfinity pracují na vytvoření internetového počítače. Půjde o blockchainovou síť, která se šíří po celém světě, s nezávislými datovými centry, která umožňují aplikacím běžet přímo v síti. To převezme kontrolu zpět a dá ji spíše do rukou uživatelů než do rukou několika megakorporací. Dfinity již vytvořil nový programovací jazyk, vydal sadu SDK pro vývojáře a naposledy na začátku roku 2021 vyšla alfa verze sálového počítače Internet Computer.

Dfinity nechce přetočit internet z nostalgických důvodů. Chápe, že naše komunikace byla narušena dominancí technologických gigantů a reklamních společností, které je podporují. Zpráva již není o pravdě a svobodě na internetu, ale o dezinformacích, kontrole a chamtivosti. A co je nejdůležitější pro jednotlivce, jde o ztrátu soukromí.

 „Internetový počítač je koncipován jako alternativa k staršímu IT zásobníku 3,8 bilionů dolarů a umožňuje další generaci vývojářů budovat nový druh podnikových softwarových systémů odolných proti neoprávněné manipulaci a otevřené internetové služby. Demokratizujeme vývoj softwaru. “ – Dominic Williams, zakladatel Dfinity, prezident & Vedoucí vědecký pracovník

Existuje několik málo míst na internetu, která zůstávají mimo dosah těchto technologických titánů, a Dfinity to chce rozšířit, aby vytvořil celý ekosystém, který je schopen prosperovat mimo dosah samozvaných technologických vládců..

Nezapomínejme ani na problém inovací způsobených těmito firmami. Skutečnost, že mají efektivní monopol na většinu oblastí internetu, znamená, že inovace byla potlačena. Není žádným překvapením, že všechny tyto společnosti se vyvinuly, když internet zůstal volný a otevřený, a že od svého růstu a dominance bylo na internetu vyvinuto několik opravdu inovativních aplikací.

Za moderním internetem

Myšlenka pro Dfinity byla inspirována vizí blockchainového počítače, který nejprve propagoval Ethereum. Při pohledu na Ethereum a další hlavní blockchainy vytvořil zakládající tým v Dfinity návrh decentralizované blockchainové sítě schopné provozovat novou generaci otevřených internetových služeb a softwaru.

Prozatím ignorovali jakoukoli diskusi o těžbě nebo vytyčování nebo o distribuci nového finančního nástroje. Místo toho, aby se snažili vytvořit lepší bitcoin nebo lepší ethereum, zaměřili se na budování nejlepší verze své vlastní vize.

Blockchain Inovace

Dfinity se umisťuje jako nová generace blockchainové technologie. Obrázek přes Dfinity.org

Současný internet běží na IP nebo internetovém protokolu, ale Dfinity zavádí nový standard, kterému říkají ICP, nebo internetový počítačový protokol. Nový systém ICP umožní vývojářům přesouvat nejen data přes internet, ale také skutečné softwarové platformy. Software a aplikace potřebují k provozu počítač, ale proč z toho počítače udělat celý internet?

To je vize Dfinity. Spíše než spouštět aplikace na dedikovaném serveru vlastněném společností Alphabet nebo Microsoft by Dfinity vision vytvořil software, který se může volně přesouvat na jakýkoli server v síti. S Dfinity tyto servery existují v nezávisle vlastněných datových centrech roztroušených po celém světě. V podstatě to bude znamenat, že aplikace nyní běží všude.

V praxi to znamená, že lze vytvářet a vydávat aplikace, které nikdo nevlastní ani nekontroluje. Nezávislá datová centra, která provozují síť Dfinity, budou v tokenech kompenzována za spuštění kódu na jejich serverech, nebudou však mít přístup k žádným datům, což jim znemožňuje shromažďování a prodej dat třetím stranám, jako jsou inzerenti . Tím se soukromým osobám vrátí vlastnictví soukromých údajů.

Protokol ICP

Protokol ICP je způsob, jakým budou aplikace a služby dodávány na internetovém počítači. Obrázek přes Dfinity.org

Samozřejmě existují i ​​potenciální nevýhody. Zcela bezplatný a otevřený internet téměř znemožňuje zodpovědnost vývojářů aplikací. Pokud je hostován nelegální nebo urážlivý obsah, jak byste jej odstranili, pokud k tomu kromě vývojáře nemá přístup nikdo – kdo by mohl snadno zůstat v anonymitě.

Samozřejmě máme podobný problém s moderními aplikacemi. Facebook nebo Alphabet mohou z rozmaru sundat vše, co se jim líbí. Aplikace sociálních médií Parler, která klade důraz na svobodu projevu, byla nedávno v podstatě vypnuta, protože velké technologické společnosti již tuto aplikaci odmítly hostovat.

Doufáme, že decentralizovaný internet povede také k decentralizované správě, kde budou vývojáři schopni rozhodnout, jak bude vše regulováno. Ve skutečnosti se jedná o metodu používanou ve světě kryptoměn, a přestože do jisté míry funguje, může také vést k boji mezi různými frakcemi projektu. Uvidí se, jestli decentralizovaná správa, nebo „vláda davů“, jak ji někteří nazývají, bude lepší než centralizovaná správa svévolným generálním ředitelem.

Dfinity Tokenomics

Tokeny Dfinity jsou někdy označovány jako „dfinities“ a dříve používaly ticker DFN, ale v poslední době se to změnilo na ICP a v současné době se obchoduje jako IOU, protože skutečné tokeny nebyly emitovány od ledna 2021.

Token má několik případů použití a jedním z jeho primárních nástrojů je platební prostředek pro datová centra a servery. Aby bylo možné použít protokol ICP k instalaci běhu aplikace, je nutné zaplatit poplatek za plyn v žetonech.

Tento poplatek je poté předán serverům datového centra, na kterých je spuštěna aplikace. Množství plynu pro jakoukoli transakci je určováno prováděnými pokyny a množstvím zpracovaných a uložených dat. Tato metoda je přesně stejná jako aktuální cena za cloud computing.

ICP na cykly

Token ICP bude stimulovat datová centra. Obrázek přes Dfinity.org

Tokeny se také použijí k zajištění správy protokolu, který má mít autonomní formu. Je to stejné jako s konceptem těžby, ale spíše než jednoduše platit za zabezpečení sítě se provádějí platby za výkon zpracování.

Ekosystém Dfinity

Dokument Dfinity Whitepaper podrobně vysvětluje mechanismus konsensu v ICP. Níže uvádíme obecnější vysvětlení každé složky v ekosystému Dfinity.

Síťový nervový systém (NNS)

Síťový nervový systém (NNS) je autonomní software, který řídí počítač v Internetu. Spravuje celý systém, od struktury sítě až po ekonomiku sítě. Je hostitelem sítě a je nedílnou součástí protokolů používaných k vytvoření internetového počítačového blockchainu.

Spojením uzlových strojů umožňuje, aby se síť Dfinity stala autonomní i adaptivní. NNS má veřejný klíč schopný ověřovat všechny transakce ICP a bude fungovat jako „hlavní“ blockchain.

Konsenzus Dfinity

Vize zakladatelů Dfinity poskytnout konsenzus v síti. Obrázek přes Dfinity Consensus Whitepaper.

Pokud jde o správu věcí veřejných, NNS je zde k hlasování o jakýchkoli návrzích. Hlasuje se například pro přidávání nových uzlů nebo rozšiřování sítě. Hlasy odevzdávají držitelé tokenů IPC, kteří se rozhodli uzamknout své tokeny, aby umožnili hlasovací práva.

Kromě toho bude NNS odpovědný za vytváření podsítí kombinací uzlů z nezávislých datových center. Tyto podsítě se poté používají k hostování kanystrů. NNS bude nepřetržitě sledovat kapacitu sítě a podle potřeby bude přidávat uzly a podsítě. Toto chování umožňuje internetovému počítači škálovat nekonečně.

ICP neurony

Jednou z hlavních funkcí tokenů ICP je správa. Obrázek přes Dfinity.org

Co je podsíť v Dfinity?

Podsíť je jedinečná konfigurace blockchainu v internetovém počítači, která je schopna integrace s jinými blockchainy za účelem zvýšení kapacity celé sítě. Subnets are created when the NNS combine nodes, and the subnets are used to hold canisters, which are an evolved type of smart contract.

Každá podsíť je samostatný blockchain a kanystry v každé podsíti jsou schopny transparentně vyvolat jakýkoli jiný kanystr, a to i v jiných podsítích. V praxi síť nerozlišuje ani mezi podsítěmi, když se uskutečňuje volání kanystru, je to jednoduše volání funkce v rámci bezproblémového světa zabezpečeného kódu.

Podsítě Dfinity

Podsítě Dfinity umožňují nekonečné škálování internetového počítače. Obrázek přes Dfinity.org

Podsítě jsou transparentní pro uživatele nádoby a kód nádoby. Uživatelé a vývojáři kanystrů komunikují s internetovým počítačem a protokol ICP na pozadí distribuuje výpočty a data mezi uzly podsítě. Tento systém je považován za bezpečnější než tradiční blockchainy, protože mít decentralizaci dat a výpočet řízené protokolem je přesnější než nechat to na náhodu.

Sdružování, jaké se nachází v tradičních blockchainech PoW a PoS, není možné. Tím se zabrání tomu, aby byly uzly validátoru s velkým množstvím vkladu, které vytvářejí většinu bloků. Podsítě mohou vzájemně interagovat pomocí jedinečných „řetězových klíčů“, které jsou součástí jedinečné kryptografie vyvinuté společností Dfinity.

Co je to Neuron?

Neurony se používají k časově uzamčení tokenů ICP za účelem generování hlasovací síly pro hlasování o návrzích sítí. Mohou být také vytvořeny neurony, aby se navzájem sledovaly za účelem automatizace úkolů. Například může být vytvořen neuron, který následuje hlasování jiného neuronu, a tímto způsobem představují formu tekuté demokracie.

Automatické hlasování

Neurony se navzájem podobají automatizovanému hlasování. Obrázek přes Dfinity.org

Je také možné rozpustit neuron, aby uvolnil ICP tokeny uzamčené uvnitř a poté je převést na cykly pro výpočet výkonu.

Co jsou to cykly?

Cykly jsou výpočetní zdroje v počítači v Internetu. Obecně všechny nádoby budou spotřebovávat cykly, aby podporovaly data trvalé paměti, pro potřeby šířky pásma a pro cykly CPU. Samotné kanystry vedou účetnictví zdrojů používaných jejich aplikacemi, což je vyjádřeno v jednotkách cyklů.

Cykly odrážejí skutečné náklady na provoz aplikací a na použité fyzické prostředky, jako jsou samotné servery, energetické požadavky, hardware úložiště, šířka pásma a další. V nejzákladnějších pojmech je cyklus cena za provedení jedné instrukce WebAssembly. Programy sice musí platit celé náklady na provedení, ale vzhledem k nákladům na cyklus lze programy vytvořit jako nákladově efektivnější.

Dodávka kanystru

Kanystry spotřebovávají cykly, aby doručily své zdroje uživatelům. Obrázek přes Dfinity.org

Když je vývojář schopen nastavit omezení počtu cyklů spotřebovaných nádobou, pomáhá to při prevenci provádění škodlivého kódu a vyčerpání síťových prostředků. A protože jsou provozní náklady poměrně stabilní, pokud jsou vyjádřeny v jednotkách cyklů, umožňuje vývojářům přesně vědět, kolik stojí zpracování dané aplikace a jak je levnější zpracovat aplikaci.

Pokud potřebujete srovnání, cykly jsou podobné kreditům AWS nebo ethereum gas. Rozdíl je v tom, že cykly pokrývají mnohem větší škálu zdrojů. A konstrukce nádob a cyklů může pomoci vyhnout se potenciálnímu úskalí rychle rostoucích nákladů na používání.

Co je Motoko?

Dfinity viděl, že aby udrželi náklady pod kontrolou, budou potřebovat způsob, jak zvýšit výkon a efektivitu kódu běžícího na internetovém počítači. Aby toho dosáhli, najali si Andrease Rossberga, tvůrce jazyka WebAssembly, který poté vytvořil jazyk Motoko pro použití na internetovém počítači.

1000 řádků kódu

Méně kódu = nižší náklady. Obrázek přes Dfinity.org

V kombinaci s architekturou internetového počítače má jazyk Motoko potenciál ušetřit obrovské množství zdrojů při vývoji softwaru pro použití na platformě Dfinity. Nejdražší součástí vývoje softwaru je požadovaný talent a dovednosti.

V současné době je vývoj aplikací extrémně složitý a tedy nákladný. Například TikTok je zhruba 15 milionů řádků kódu a přesto stále trpí problémy s výkonem. Pro srovnání, Dfinity vytvořil podobný TikTok s názvem CanCan, který měl zhruba 1000 řádků kódu.

Pobídky CanCan

Tato aplikace podobná TikTok je mnohem efektivnější a má pobídky pro uživatele. Obrázek přes Dfinity.org

Aplikace CanCan bude mít výhody pro vývojáře i uživatele a totéž lze říci o jakékoli jiné aplikaci vyvinuté v internetovém počítači.

Kanystr SDK

Jedním z hlavních milníků ve vývoji internetového počítače bylo vydání sady Dfinity SDK, která umožňuje každému vývojáři rychle a snadno vytvářet nové aplikace a služby pro internetový počítač. Každá z vyvinutých služeb se skládá z jednoho kanystru se statickým obsahem, metadat a Wasmu z kompilovaného softwaru Motoko.

Architektura používaná k vytváření kanystrů je optimalizována pro vytváření decentralizovaných aplikací a je velmi univerzální pro zavádění. Jednou ze zajímavých funkcí je, že jakýkoli kanystr může volat funkce jakéhokoli jiného kanystru, pokud mají dva sdílená oprávnění.

Kanystry Dfinity

Kanystry jsou základní struktury pro uchovávání kódu, služeb a aplikací. Obrázek přes Dfinity.org

Aby bylo možné vytvořit otevřenou službu v kanystru, vývojář jednoduše označí kteroukoli ze sdílených funkcí jako trvalé a poté podepíše kontrolu nad kanystrem do veřejné správy. Kanystry pro veřejnou správu se poté stanou odpovědnými za tento kanystr a budou řešit takové problémy, jako je konfigurace a upgrady.

Vytvoření takových stálých API má za následek eliminaci rizika platformy. Když je takto navržen, není třeba se obávat, že může přijít třetí strana a libovolně vypnout platformu, aplikaci nebo službu.

Tým Dfinity

Dfinity dohlíží nadace Dfinity Foundation, nezisková organizace se sídlem ve švýcarském Zugu. Její prezident a hlavní vědecký pracovník je také tvůrcem a zakladatelem Dfinity, Dominic Williams.

Svou technologickou kariéru zahájil v roce 1995, kdy vystudoval King’s College v Londýně s vyznamenáním z informatiky a vyznamenáním 1. třídy. V průběhu let vyvinul řadu inovativních softwarových produktů a byl sériovým podnikatelem a vytvářel řadu úspěšných společností.

Vedení Dfinity

Vedoucí tým v Dfinity v čele s Dominicem Williamsem. Obrázek přes Dfinity.org

Ve výzkumné a vývojové části Dfinity jsou Ben Lynn, Timo Hanke, a Andreas Rossberg.

Ben je „L“ z kryptografie „BLS“ aplikované „Threshold Relay“ pro generování náhodnosti a dosažení neuvěřitelné bezpečnosti, rychlosti a rozsahu ve veřejných sítích. Poté, co získal Stanfordský titul u Dana Boneha, se Ben připojil k týmu Dfinity po 10 letech ve vyšších technických pozicích ve společnosti Google.

Timo byl kdysi profesorem matematiky a kryptografie na univerzitě v Cáchách v Německu, ale dostal se k bitcoinu. V roce 2013 vytvořil AsicBoost, aby snížil počet bran na bitcoinových těžebních čipech a zvýšil účinnost těžby bitcoinů o 20–30%, což se od té doby stalo standardem ve velkých těžebních operacích.

Andreas byl dříve zaměstnancem společnosti Google, kde spoluvytvářel virtuální stroj WebAssembly, nyní pokračuje jako vedoucí editor jazykové specifikace a pracoval na enginu V8 JavaScript pro Chrome. Andreas byl dříve postdoktorandem na Institutu Maxe Plancka.

Tým Dfinity

Globální tým Dfinity. Obrázek přes Dfinity.org

Kromě toho je ve třech výzkumných centrech (Palo Alta a San Francisco v Kalifornii a Zug, Švýcarsko) více než 100 oddaných a brilantních vědců, vedoucích pracovníků a programátorů, z nichž všichni se věnují tomu, aby se internetový počítač stal realitou.

Token ICP

Token nástroje ICP (dříve známý jako „DFN“) je primárním způsobem přenosu správy do komunity Dfinity. Může být také rozpuštěn a převeden na cykly, přičemž cykly se používají k napájení služeb a aplikací v internetovém počítači. A také se používá k pobídkám uživatelů k vytváření uzlů, které se pak stanou součástí podsítí.

Nadace Dfinity má za sebou několik kol fundraisingu, z nichž první proběhlo počátkem roku 2017 a získalo téměř 4 miliony USD v BTC a ETH. Od té doby měla nadace štěstí, že tyto fondy významně zhodnotily.

Dfinity Backing

Dfinity má jedny z největších VC podporujících projekt. Obrázek přes Dfinity.org

O rok později vyzvedli společnosti Polychain Capital a Andreessen Horowitz 61 milionů dolarů v soukromém získávání finančních prostředků a o několik měsíců později v polovině roku 2018 došlo k dalšímu soukromému prodeji, který získal částku 102 milionů dolarů od řady investorů VC. Tento soukromý prodej šel na 0,0362 $ za token.

Cenový výkon ICP

Stručná historie tokenu ICP. Obrázek přes Coinmarketcap.com

Tito raní investoři jsou pravděpodobně velmi spokojeni s jejich ranou investicí, protože tokeny ICP IOU mají nyní k 12. lednu 2021 hodnotu 19,27 $, což jim dává návratnost investice kolem 54 000%.

Kromě veškerého získávání soukromých fondů došlo také k výsadku uživatelů, kteří se zaregistrovali k odběru zpravodaje Dfinity. To se ukázalo jako velmi dobrý obchod, protože účastníci výsadku obdrželi 147 žetonů ICP v září 2020 a nyní v lednu 2021 mají tyto žetony hodnotu přes 2800 $.

Závěr

Za tu krátkou dobu, co internet existuje, se dramaticky změnil, a ne vždy k lepšímu. Přišlo to od počátků, kdy nám slibovalo neomezenou inovaci a otevřené používání, přes období, kdy byla odmítnuta těžkopádná regulace, až do dneška, kdy v krajině dominují technologičtí giganti obchodu, kteří potlačují inovace svým monopolním chováním.

V boji proti tomuto chování a návratu internetu do inovativnějšího období přišla Dfinity spolu s příslibem internetového počítače.

Od svého založení učinil projekt Dfinity významné kroky. Nedávno spustil svou mainnet v alfa verzi a brzy Network Nervous System dosáhne spouštěcího bodu, který způsobí uvolnění tokenů ICP.

Projekt také dokázal zobrazit testovací aplikace, které běží na pouhých 1 000 řádcích kódu oproti jejich běžným verzím, které jsou nafouknuté miliony řádků kódu. To bylo možné díky vytvoření nového programovacího jazyka s názvem Motoko a vydání terminálového SDK pro vývojáře.

Dfinity Mercury

Merkurová fáze je pátou a poslední fází před vznikem. Obrázek přes Dfinity.org

V současné době je síť ve fázi Merkuru a je připravena dosáhnout Genesis, což je skutečný začátek internetového počítače, jak si to představil tým v Dfinity. Pokud jsou správné, tato Genesis restartuje internet a obnoví inovace, které jsou nutné k tomu, aby se internet mohl vyvíjet.

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me