Recenze Bitcoin Gold (BTG): Měli byste to zvážit?

Kryptoměny na kryptoměnu nejsou nic nového, ve skutečnosti se zdá, že dnes dostáváme nový téměř každý týden.

Dokonce i bitcoin očekává, že v roce 2018 uvidí několik forků, a ty přicházejí po několika forcích, které již byly dokončeny v loňském roce. Jednou z nejkontroverznějších z těchto forků byla říjnová bitcoinová zlatá vidlice.

Bitcoinová zlatá vidlice z původního bitcoinového blockchainu se konala 24. října 2017 na výšce bloku 491407. Existuje mnoho důvodů, proč mohou kryptoměny zažít tvrdý fork, včetně vylepšení kódu, rozdílů mezi vývojáři nebo změny cílů. V případě bitcoinového zlata bylo stanoveným účelem vidlice „Znovu učinit bitcoin decentralizovaným“.

Na povrchu to vypadá trochu nadbytečně. Není bitcoin již decentralizovaný? Nemá odkazy na žádnou vládu, centrální banku ani žádnou konkrétní zemi. Je to globální měna a je ovládána komunitou.

I když je to pravda, vývojáři bitcoinového zlata se nezabývali otázkou centrálního vydávání bitcoinů. Spíše se obávali procesu těžby a nárůstu velkých těžebních operací ASIC, kteří stále více kontrolovali hashovou sílu sítě bitcoinů.

Vývojáři společnosti Bitcoin Gold navrhli vidličku, aby mohli přejít na konsensuální algoritmus Equihash a učinit bitcoinové zlato ASIC rezistentní, čímž do značné míry vrátili těžařskou hashovou sílu do rukou jednotlivců.

Proces těžby bitcoinového zlata

Bitcoinová těžba zlata

Obrázek přes Fotolia

Těžba bitcoinů může být zisková, ale je také velmi náročná na zdroje. To vedlo k tomu, že se horníci rozhodli spojit své zdroje společně, a k velkým centralizovaným těžebním operacím, kde byly uloženy stovky velmi výkonných těžebních plošin a přinesly do procesu obrovské výpočetní zdroje..

To znamená, že sólo horníci, ti, kteří si přejí jednoduše těžit sami z domova, byli nuceni utratit velké množství peněz na stavbu svých vlastních super výkonných těžebních plošin. Ti, kteří se nerozhodli to udělat, by se dostali do procesu těžby, protože jejich počítače prostě neměly výpočetní sílu k vyřešení bloku před profesionálními systémy. Nebo se mohli připojit k těžebním fondům a dále centralizovat těžbu bitcoinů sami.

Bitcoin Gold vzal za jeden ze svých ústředních cílů změnit těžební algoritmus, a tím zakázat používání specializovaných ASIC čipů při těžbě. Tím se zabrání tomu, aby velké těžební operace dominovaly v těžebním procesu, a sólovým horníkům to umožní pokračovat v těžbě pouze s GPU jejich počítačů.

Distribuce, ochrana, transparentnost

Kromě vrácení decentralizace do bitcoinu se vývojáři bitcoinového zlata rozhodli řešit problémy transparentnosti, ochrany a distribuce, kterým bitcoin čelí. Podle webové stránky Bitcoin Gold:

Blockchain bitcoinu hard forkingu spravedlivě a efektivně distribuuje nové digitální aktivum okamžitě lidem po celém světě, kteří mají zájem o kryptocoiny.

Jak ví kdokoli, kdo se zabýval kryptoměnami, jedním z hlavních obav uživatelů je bezpečnost. V pozadí vždy číhají hackeři a špatní herci.


Tato potřeba zabezpečení přiměla tvůrce společnosti Bitcoin Gold, aby k minci přidali další bezpečnostní opatření hned od data hard forku. Jedním z těchto opatření bylo vytvoření jedinečných adres peněženky pro bitcoinové zlato, zatímco druhým bylo zavedení ochrany přehrání mince, aby se zabránilo dvojímu utrácení.

Nakonec byla přidána transparentnost vytvořením open-source softwaru Bitcoin Gold, který primárně vyvíjejí dobrovolníci z celého světa. Skutečnost, že zdrojový kód projektu je volně dostupný, je silným lákadlem pro potenciální uživatele a investory bitcoinového zlata. Můžete vidět globální distribuci i oficiálního týmu Bitcoin Gold tady.

Bitcoinový zlatý tým

Zakladatelé bitcoinového zlata. Zdroj: bitcoingold.org

Pokud jste náhodou měli v době rozdvojení nějaké bitcoiny, ujistěte se, že při vyzvedávání mincí dodržujete správné postupy. Existuje řada bitcoinových zlatých podvodů, které se pokusily phishingovat bitcoinové soukromé klíče.

Kontroverzní zahájení bitcoinového zlata

Spuštění bitcoinového zlata vedlo k určitým sporům, přičemž někteří jej nazývali jen chamtivostí, která inspirovala vidličku. Toto obvinění přišlo, když vývojáři po spuštění provedli důl a zpětně těžili prvních 8 000 bloků nebo 100 000 mincí BTG.

O těchto mincích se říkalo, že šly přímo do peněženky Jacka Liaa, zakladatele bitcoinového zlata, ale ve skutečnosti byly vyčleněny jako dotace na pomoc s udržováním a růstem sítě bitcoinového zlata.

Na této praxi není nic neobvyklého a mnoho nových projektů odloží mince na financování jejich rozvoje. Zhruba 5 000 předminovaných mincí bylo rozdáno členům zakládajícího týmu jako bonus a všichni držitelé bitcoinů obdrželi bitcoinové zlato v poměru 1: 1 nebo jeden BTG za každý držený BTC.

Coinbase, jedna z největších burz kryptoměn na světě, byla v době spuštění jednou z nejlepších skeptiků bitcoinového zlata. Zástupci Coinbase uvedli, že výměna:

nemůže podporovat bitcoinové zlato, protože jeho vývojáři nezpřístupnili kód veřejnosti ke kontrole. To je hlavní bezpečnostní riziko

Ve skutečnosti je kód otevřený a veřejně dostupný a toto tvrzení mohlo být politicky motivované, protože tým v bitcoinu podporoval nadcházející bitcoinovou vidličku.

Ke dni 30. dubna 2018 má bitcoinové zlato 246 dosažitelných uzlů. Nejvyšší koncentrace uzlů je v Německu a ve Spojených státech se 41 uzly, dále ve Francii s 33 uzly, následovanou Kanadou s 15 uzly a Ruskem a Nizozemskem se 14 uzly.

V únoru 2018 společnost Bitcoin Gold spustila Průzkumník Bitcoin Gold Insight, průzkumník blockchainu pro bitcoinové zlato běžící na plné bitcoinové zlato Bitcore uzel a hostitelem Bitcoin Gold Organization. Vývoj průzkumníka provedl bitpay a byl podporován SatoshiLabs.

Bitcoin Gold utrpěl další kontroverzi necelý měsíc po svém spuštění, kdy byl jeden z hlavních vývojářů obviněn ze skrytí poplatku 0,5% ve fondu těžby bitcoinového zlata. Opět to mohlo být politicky motivováno.

Poplatek nebyl skryt, protože kód byl open source. A poplatek je mnohem nižší než typický 1–2% poplatek účtovaný většinou těžebních fondů. Při zpětném pohledu měl oznámit poplatek, ale skutečnost, že kód byl otevřeným zdrojem, částečně vysvětluje toto opomenutí.

Bitcoinové zlaté burzy

Téměř všechny kryptoměny žijí a umírají na základě jejich výměnných seznamů. Bez výpisů na největších burzách není pro minci jednoduše vygenerován dostatečný zájem a objem obchodování.

Bitcoinové zlato nikdy nemělo problém s výpisy burzy kryptoměn a od svého založení bylo uvedeno na jednom z největších. A pokračuje v přidávání dalších výměnných seznamů i šest měsíců po rozdvojení. To znamená, že nikdy nebudete mít problém najít místo, kde byste mohli koupit nebo prodat své bitcoinové zlato.

Podle webu Bitcoin Gold se od května 2018 kryptoměna obchoduje živě na nejméně 30 burzách, včetně těch největších. Jsou například uvedeny na burzách Binance Exchange, Bitfinex a Bittrex. Níže je uveden příklad některých burz.

HitBTC BTG

Zaregistrujte se na HitBTC a kupte si BTG tokeny

Pohled na Coinmarketcap.com ukazuje, že asi 10 z těchto burz se neobchoduje, ale také ukazuje asi 20 burz, které zde nejsou uvedeny. Web Bitcoin Gold je v tomto ohledu pravděpodobně trochu zastaralý.

Existují další burzy, které budou v blízké budoucnosti nabízet bitcoinové zlato, včetně GDAX a BitFlyer. Snadno také uschováte své bitcoinové zlato, přičemž minci podporují následující peněženky (podle webových stránek Bitcoin Gold): peněženka Trezor, peněženka Ledger, Exodus, Coinomi, Bitpie, Guarda, Freewallet, BTGWallet, Atomic Peněženka a Cobo.

Bitcoinové zlato 51% útok

Vzhledem k tomu, že bitcoinové zlato je opravdu nový blockchain, znamená to, že nemá výhody velké decentralizace, a tedy bezpečnosti. Díky tomu je blockchain obzvláště citlivý na obávaný 51% útok. To je zvláště důležité v dobách „pronajaté“ hashovací síly, kdy útočník může sbírat požadovanou hashovací sílu k útoku na síť.

To se stalo bitcoinovému zlatému blockchainu, který 18. května utrpěl 51% útok a útočník byl schopen vzlétnout s 388 201 BTG (v době útoku asi 17 mil. USD). Můžete zobrazit adresu hackerů tady v průzkumníku bitcoinového zlata. Podle vývojáře v týmu:

Neznámá strana s přístupem k velmi velkému množství hashpower se pokouší použít „51% útoků“ k provedení „dvojitých výdajů“ k ukradení peněz z burz. Doporučujeme všem burzám, aby zvýšily potvrzení a pečlivě zkontrolovaly velké vklady

Jednalo se o největší 51% útok v nedávné historii a vedlo vývojáře, kteří si mysleli, že jejich blockchainy jsou před takovým útokem v bezpečí, hodně nervů. Zatímco vývojáři bitcoinového zlata dokázali tento útok odložit, základní hrozbu neopravili.

Vzhledem k tomu, že bitcoinové zlato využívá sdílený hashovací algoritmus (Equihash), znamená to, že blockchain je mnohem snazší zaútočit pomocí zařízení, které těží další mince equihash. Pokud by vývojáři chtěli problém trvale opravit, budou muset přizpůsobit svůj hashovací algoritmus.

Budoucnost bitcoinového zlata

Bitcoinové zlato pokračuje ve svém vývoji a Plán na období 2018–2019 vysvětluje některé ambiciózní projekty pro rozšíření blockchainu a sítě. V prvním čtvrtletí roku 2018 došlo k rebrandingu bitcoinového zlata a obnovenému webu, stejně jako k integraci s knihovnami otevřených zdrojů pro BitcoinJS, BitcoinJ a CoPay. I když jsme tento vývoj ještě neviděli, viděli jsme spuštění verze 3 testnet, stejně jako spuštění BTGPay a průzkumníka Bitcoin Gold Blockchain.

Druhé čtvrtletí roku 2018 má přinést integraci odlehčovací sítě a větší decentralizaci prostřednictvím těžby prostřednictvím P2Pool. Platební systémy měly přijít, ale spuštění jsme se již dočkali BTGPay. Existují také plány na spuštění programu debetních karet.

V průběhu druhé poloviny roku 2018 se tým snaží přidat atomové swapy a postranní řetězce napříč řetězci a také poskytnout financování pro řadu konferencí a setkání vývojářů, včetně terénních programů univerzity a celosvětového programu velvyslanců..

Od roku 2019 se tým zaměří na soukromé transakce a podporu výzkumu a v dlouhodobém horizontu plánuje přidat podporu pro inteligentní smlouvy a blockchainovou demokracii, stejně jako vývoj vlastního DEX, decentralizovaného zprostředkování fiat-krypto.

Závěrem

Je jasné, že zakladatelé a vývojáři pracující na bitcoinovém zlatě si plně uvědomují jeho spojení s širším světem kryptoměn a historii a vývoj mateřského bitcoinu. Za tímto účelem se zaměřují na vylepšení, která budou přínosem pro širší ekosystém kryptoměny, nejen pro samotné bitcoinové zlato.

Navzdory určité rané kontroverzi je tým odhodlaný a měl jasno v budoucím vývoji bitcoinového zlata. I když možná nedosáhnou svého konečného cíle, nebo by mohly změnit směr, jak se svět kryptoměn vyvíjí a mění tak rychle, je dobré vidět takové zapojení a vizi budoucnosti, která se přenáší.

Za pouhých šest měsíců existence je bitcoinové zlato ve světě kryptoměny velmi nové, přesto si udržuje tržní kapitalizaci přes 500 milionů dolarů a zůstává poblíž top 30 všech kryptoměn. To samozřejmě docela pokleslo v reakci na obecné tržní podmínky i na 51% útok. Ten druhý stále visí nad mincí jako základní hrozba.

Nemůžeme si být jisti, co přinese budoucnost, ale zdánlivě oddaný tým se snaží vypořádat s decentralizovaným rozhodováním, inteligentními hlasovacími mechanismy a škálovatelnými způsoby, jak zvládnout hard forky, všechny hodnotné projekty, které by se přidaly k již ambicióznímu seznamu plánovaného vývoje nadcházející měsíce.

Obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map