Recenze ARK Coin: Blockchainové řešení pro každého

Zvýšené využití blockchainu je dobrá věc, že? ARK je poměrně nový projekt, jehož cílem je mimo jiné zvýšit adopci blockchain technologií uživatelem.

Jedním z klíčových konceptů v bílé knize ARK je však to, že přinesou masu blockchain technologie. Plánují to tím, že budou poskytovat „praktické služby pro skutečné lidi“ a také technologii Fast Secure Core ”.

Jedním ze způsobů, jak to ARK dělá, je vytvoření ekosystému, který umožní každému jednotlivci nebo firmě vytvořit si svůj vlastní samostatný blockchain během několika minut. Aby se tým ARK co nejrychleji a nejširší šířil, klade tým ARK důraz na začlenění co největšího počtu kódovacích jazyků a blockchainů a zajištění co nejlepší uživatelské zkušenosti.

V této recenzi ARK Coin se podrobně podíváme na projekt a také na technologii a vyhlídky samotné mince ARK.

Historie ARK

The ARK blockchain byla zahájena v únoru 2017 skupinou 27 členů po celém světě, což vytvořilo skutečně decentralizovaný tým. V současné době má základní tým také 27 členů.

Jedním z hlavních zakladatelů a současným technickým ředitelem společnosti ARK je FX (Francois-Xavier) Thoorens, který byl před zahájením práce na projektu ARK také hlavním vývojářem ve společnosti Lisk..

ARK byl těžce modelován na Bitshares, Lisk a Crypti, tři starší projekty, všechny pomocí konsensuálního algoritmu DePedated Proof of Stake (dPoS). Toto je varianta tradičních konsensuálních algoritmů Proof-of-Stake (PoS).

Jak ARK funguje?

Do jádra ARK ekosystému je zabudováno několik klíčových funkcí, které pomohou projektu dosáhnout jeho cíle, kterým je zpřístupnění technologie blockchain. Mezi tyto klíčové funkce patří:

 • SmartBridges
 • Alternativní programovací jazyky
 • Nasazovací blockchainy tlačítkem

Inteligentní mosty

Koncept Smart Bridge bude ARK používat k vytváření „mostů“ mezi různými nekompatibilními blockchainy. V podstatě se ARK stane prostředníkem mezi blockchainy, což umožní komunikaci mezi různorodými řetězci a schopnost spouštět události v jiných řetězcích. Zatímco jiné projekty pracují na podobné funkci, zůstává to něco, co v současné době není možné.

Ark Smart Bridge

Přehled ARK Smart Bridges. Zdroj: ark.io

Opravdu skvělá věc je, že SmartBridges lze povolit pouze s úryvkem kódu poskytnutého ARK.


Jeden případ použití pro SmartBridges by byl prostřednictvím burz, které by mohly pomocí kódovaných posluchačů určit, kdy je transakce transakcí burzy, a poté tyto transakce zpracovat automaticky a přitom si účtovat obvyklé poplatky.

Například uživatel může poslat 100 ARK do své peněženky Coinbase a Coinbase rozpozná převod jako směnnou transakci a automaticky převede ARK na ETH před vložením do peněženky uživatelů.

Alternativní programovací jazyky

Vývojáři ARK byli velmi jasní ve svém záměru umožnit vývoj v co největším počtu kódovacích jazyků, což zahrnuje co nejvíce vývojářů softwaru.

Kromě podpory více než tuctu různých programovacích jazyků mají vývojáři přístup k sadám SDK v následujících jazycích (urychlení vývoje):

 • C++
 • .SÍŤ
 • Elixír
 • Jít
 • Jáva
 • JavaScript
 • Laravel
 • PHP
 • Krajta
 • RPC
 • Rubín
 • Rez
 • Rychlý
 • Symfony
 • Wolfram

Tým ARK také slibuje, že brzy bude k dispozici podpora pro R, C, Advanced PowerShell, Rust a C ++.

Nasazovací blockchainy tlačítkem

To umožní komukoli snadno vytvořit blockchain ARK a vytvořit si vlastní blockchainový projekt. Ano, je to podobné jako u Ethereum, ale bez nákladů. A tyto nově nasazené řetězce budou dodávány s již plně funkčními SmartBridges.

Delegovaný důkaz o podílu

Spíše než používat kontroverzní mechanismus konsensu proof-of-work, běží ARK s konsensuálním algoritmem Delegated Proof of Stake. To znamená, že není nutný žádný drahý hardware a obrovské využití elektřiny, protože síť ARK je zabezpečena delegáty. Delegátem může být kdokoli, ale v současné době se delegátem ve skutečnosti stává pouze 51 lidí a tito jsou vybráni držiteli tokenů ARK prostřednictvím hlasovacího systému.

Každý delegát obdrží 2 ARK za každý blok, který vytvoří, a protože bloky jsou padělané každých 8 sekund, mohou tito delegáti vydělat až 200 ARK za den.

Držitelům tokenů ARK je každý povolen jeden hlas pro delegáta, který stojí 1 ARK. Je také možné odhlasovat svého delegáta a hlasovat pro jiného delegáta a cena je 1 ARK pokaždé, když hlasujete nebo odhlasujete. Čím více ARK tokenů drží, tím silnější a jednotlivci hlasují.

Delegovaný důkaz o podílu

Příklad delegovaného dokladu o sázce. obraz Zdroj.

Zjistíte, že kandidáti na delegáty mají písemné návrhy podrobně popisující, jak budou pracovat na zabezpečení sítě a zlepšení ARK pro všechny. Jedním z populárních způsobů získávání hlasů je sdílení zisku. Vzhledem k tomu, že každý z 51 delegátů dostává odměnu za vytváření nových bloků, je možné, aby tyto odměny sdíleli s těmi, kteří za ně hlasují v systému dividend.

Dalším oblíbeným kurzem pro potenciální delegáty je spuštění vývojového projektu, který staví na ekosystému ARK nebo ho vylepšuje, a v mnoha případech tito delegáti nabízejí podíl na novém projektu nebo poskytují služby zdarma.

Tým ARK

Tým ARK byl hnací silou, která projekt nadále posouvá vpřed.

Jedná se o silnou skupinu jednotlivců, kterou vede zakladatel, generální ředitel a prezident Francois-Xavier (FX) Thoorens. Před založením ARK byl hlavním vývojářem společnosti Lisk a zakladatelem darovací platformy Donatio.fr. Jeho pozadí je ve vývoji 3D softwaru.

Členové týmu Ark Coin

Zakládající členové archy. Obrázek přes Ark.io

Viceprezidentem a zakládajícím členem ARK je Rok Cernec. Značnou část komunitního dosahu má na starosti Rok a jeho jméno najdete téměř na všech aktualizacích projektu zveřejněných na blogu Ark.

Chief Technology Officer for ARK je Kristjan Kosic, který je Ph.D. v informatice a kromě toho, že pracuje přímo jako programátor, má také zkušenosti z obchodní stránky jako generální ředitel společnosti ADORA ve zdravotnictví.

Komunita ARK

Jak můžete očekávat od projektu, který začal v roce 2016, má ARK poměrně velkou komunitu uživatelů. Nejviditelnější známkou toho je jejich sub-Reddit, který má téměř 22 000 čtenářů, a jejich účet na Twitteru, který má 63 500 sledujících. Sub-Reddit je také docela aktivní, má několik příspěvků denně a velké množství komentářů a diskusí.

Kromě zřejmých sociálních účtů má ARK také téměř 9 000 sledujících na své stránce na Facebooku, což je pro blockchainový projekt dost velké. Kanál YouTube není tak působivý, má pouze 3 000 předplatitelů, ale tým pokračuje ve zveřejňování videí – zhruba 1 měsíčně.

K dispozici je také telegramový kanál, který má něco přes 2 500 předplatitelů. Když jsem zkontroloval v pátek odpoledne v USA, online bylo zhruba 150 lidí.

Tým ARK má také přítomnost na fórech Discord, Medium, Slack, Steemit a Bitcoin Talk. Všechny mají slušný počet sledujících a jsou průběžně aktualizovány a aktivní.

Token ARK

ARK byl spuštěn počátkem roku 2017 se 100 miliony žetonů a se současným časem blokování 8 sekund je každý den vytvořeno 10 800 nových ARK. V průběhu roku se vytvoří 7 884 000 nových ARK, za předpokladu, že zde nebudou žádné zmeškané bloky kvůli tomu, že je delegát offline, když je řada na vytvoření nového bloku.

Za předpokladu, že se to nezmění, má ARK klesající míru inflace, která je v prvním roce 6,31%, ale do desátého roku poklesne na 4,02%. Tento pokles je mnohem méně dramatický než pokles u Ethereum nebo Lisk.

Míra inflace archy

Míra inflace archy vs ethereum & Lisk. Obrázek přes Reddit.

8sekundový čas bloku je jedním z rychlejších mezi kryptoměnami. Ethereum je blízko s časem blokování 14 sekund, ale bitcoin má čas blokování 10 minut.

Kromě rychlých časů bloků může každý blok zpracovat 25 transakcí. I když je to dobré, tým ARK již ve svém whitepaperu uvedl, že tuto škálovatelnost zvýší zvýšením počtu transakcí zpracovaných každým blokem a snížením času bloku.

Tokenové poplatky

Od verze 2 ARK přešla na dynamickou strukturu poplatků, ve které delegáti stanovili minimální přijatelný poplatek za každou transakci a uživatelé také nastavili poplatek, který jsou ochotni za transakci zaplatit. Existují také maximální povolené poplatky pro každý typ transakce, které jsou stejné jako statické poplatky, které byly použity ve verzi 1 ARK.

Tyto dynamické poplatky se nevztahují pouze na odesílání a přijímání transakcí, ale také na hlasování pro delegáty a registraci jako delegát.

Aktuální stolní a mobilní peněženky poskytují přednastavenou hodnotu transakce, což je aktuální průměrný poplatek za síť. Pokročilé možnosti také umožňují uživateli vybrat si mezi 30denní průměrnou transakcí nebo minimálním a maximálním výběrem, což jsou minimální a maximální hodnota transakce za posledních 30 dní.

Je zřejmé, že čím vyšší je poplatek, tím rychleji je transakce zpracována. Kromě toho je maximální poplatek omezen na aktuální statické poplatky. Kromě toho mají delegáti možnost deaktivovat dynamické poplatky, což znamená, že budou pokračovat i nadále včetně bloků s modelem poplatků v1 (0,1 ARK převody, 1 ARK hlasování, 5 ARK 2. podpis, 25 registrace delegáta ARK).

Výkon ARK

Stejně jako u většiny kryptoměn byla cena ARK silně ovlivněna vlastními vývojovými milníky, ale také cenou bitcoinu, která měla obrovský dopad na celkové trhy s kryptoměnami.

To znamená, že jsme viděli vrcholy a údolí v ceně ARK od doby, kdy měl ICO v roce 2016. První špička nastala v červnu 2017, kdy token dosáhl 1,09 $ poté, co vývojáři vydali knihovnu pro podporu Java na platformě.

Vzhledem k tomu, že Java je jedním z nejpopulárnějších programovacích jazyků, komunita byla zprávami pochopitelně nadšená a podle toho poslala cenu vyšší. Můžeme si představit, že při přidání jazyků, jako je C ++, může dojít k pěknému nárůstu.

ARK Coin Performance

ARK Coin Performance. Zdroj: Coin Market Cap

K dalšímu nárůstu došlo v září 2017, kdy cena dosáhla 3,96 USD poté, co tým ARK vydal peněženku pro stolní počítače, která opravila mnoho hlášených chyb v předchozí verzi peněženky pro stolní počítače. Aktualizace také zahrnovala podporu pro Ledger, jednu z nejpopulárnějších hardwarových peněženek.

Největší nárůst nastal v lednu 2018, když se celý trh s kryptoměnami shromáždil. Cena 9. ledna 2018 dosáhla 10,91 USD, ale poté v průběhu roku 2018 klesala, protože celý trh s kryptoměnou vstoupil do medvědí fáze.

Nová minima kolem 0,30 USD byla dosažena v prosinci 2018. Od té doby se cena zvýšila a po většinu roku 2019 se obchodovala v rozmezí zhruba 0,50 až 0,70 USD. Nověji se stáhla zpět a od 26. července 2019 se obchoduje za pouhých nad 0,40 $.

Když si uvědomíte, že ICO cena ARK byla v listopadu / prosinci 2016 0,10 USD, můžete vidět, že ARK zůstala primárně dobrou investicí, zejména pro ty, kteří jsou schopni udržovat delegovaný uzel.

Nákup & Ukládání ARK

Největšími obchodními trhy pro ARK jsou Binance, UpBit a Bittrex. Na Binance jsou BTC i ETH oblíbené obchodní páry, zatímco Bittrex vidí především BTC obchody.

UpBit má jako nejoblíbenější burzu korejský Won, i když jsou dobře zastoupeny i BTC obchody. ARK také vidí obchodování na OKEx a největší objem obchodu je zde vůči USDT. Existuje několik menších burz nabízejících ARK, ale objemy jsou poměrně malé.

Pokud jde o obrat ARK na Binance, zdá se být docela rozumný. To znamená, že existují slušné úrovně likvidity, což usnadňuje provádění velkých blokových příkazů s relativně malým skluzem.

Binance ARK

Zaregistrujte se na Binance a kupte si tokeny ARK

Nejjednodušší místo pro uložení vaší ARK je v jedné z peněženek poskytovaných na jejich webu. Máte tři možnosti:

 1. Desktopová peněženka
 2. Papírová peněženka
 3. Peněženka Web Lite

Desktopová peněženka je velmi dobrá volba, protože design je docela dobrý a použitelnost je vynikající. Pokud potřebujete větší zabezpečení, můžete také použít hardwarovou peněženku Ledger.

Nebo pro ty na cestách existují mobilní verze peněženky ARK pro obě Android a iOS. Obě verze jsou ohodnoceny 5 hvězdičkami, ale pro jistotu dosud neměly mnoho recenzí.

Hlasování delegátů ARK

Pokud plánujete nákup a držení ARK, pravděpodobně budete chtít hlasovat pro delegáta, jakmile ARK sundáte z burzy a do své vlastní peněženky. Je to jen 1 ARK a můžete použít hlasování o delegátovi, který vám vyplatí dividendy, což by vám mělo umožnit především získat zpět náklady spojené s hlasováním. Nebo pokud chcete, můžete najít delegáta, který pracuje na skvělém projektu, který byste chtěli podpořit.

Hlasování je snadné. Jakmile máte v peněžence alespoň 1 ARK, jednoduše přejděte na kartu „Hlasy“. Jakmile tam kliknete na „Přidat delegáta“, zobrazí se vyskakovací okno, kde můžete hlasovat pro jednoho z 51 stávajících delegátů, nebo chcete-li zadat jméno jiného uživatele, pro kterého chcete hlasovat . Vyberte delegáta, zkontrolujte, zda je zaškrtnuto políčko vedle vybraného delegáta, a poté klikněte na „Hlasovat“.

Nakonec budete muset zadat svou přístupovou frázi, abyste svůj hlas potvrdili. Hlas delegáta můžete kdykoli změnit, ale pokaždé budete muset zaplatit 1 ARK.

Vývoj archy & Cestovní mapa

Někdy může být těžké přesně určit, kolik práce bylo na projektu provedeno. Často se stává, že vývojový tým příliš nafoukne dosažený pokrok.

Pro mě je důkaz často v pudinku.

Jedním z nejlepších způsobů, jak sledovat pokrok, je tedy aktivita kódování v jejich veřejných úložištích kódu. Rozhodl jsem se skočit do Ark Ecosysem GitHub získat přesný smysl toho. Níže jsou uvedeny závazky kódu pro první tři připnutá úložiště.

GitHub ArkEcosystem

Závazky za vybrané repo za posledních 12 měsíců Zdroj: GitHub

Jak vidíte, v těchto úložištích došlo v uplynulém roce k rozsáhlé aktivitě. Je také třeba zdůraznit, že existuje dalších 72 dalších úložišť s různým stupněm aktivity.

Pokud bychom to měli porovnat s jinými projekty ve vesmíru, ARK se umístila docela vysoko. Ve skutečnosti podle CoinCodeCap, přicházejí v počtu 24 a umisťují je právě mezi Kyber Network a Nexus.

To je opravdu docela působivé a je to dobré pro vývojáře Ark a členy komunity. Pokud jste chtěli získat větší pohled na tuto vývojovou aktivitu, pak mají a užitečná stránka který podrobně popisuje všechny jejich aktualizace na GitHubu & statistiky.

Celá tato aktivita má smysl, když se na ni díváme ve spojení s jejich širším plánem. Za poslední rok dokončili ARK Core V2, vývojářské grafické uživatelské rozhraní, druhý dokument Whitepaper a nový web (kromě mnoha dalších).

Jsou také v současné době v procesu budování ARK Core v2.6 na zhruba 68% dokončení. Očekává se, že bude plně dokončen do konce třetího čtvrtletí roku 2019.

A pak, ve 4. čtvrtletí, můžeme očekávat další práci na Core, jakmile začnou s vývojem v3.0. Přidejte k tomu práci na nové mobilní peněžence i aktualizace na webu.

Pokud jste chtěli držet krok s pokrokem v této oblasti, stejně jako s milníky, pak mají rozsáhlou oblast stránka cestovní mapy. Rovněž rozdělí pokrok v plnění jednotlivých úkolů v rámci těchto milníků.

Závěr

Tým ARK vypadá, že buduje užitečný zdroj pro blockchainový ekosystém jako celek. Možná nejsou jediným projektem, který se pokouší propojit různorodé blockchainy, ale to neznamená, že jejich práce nebude méně cenná, zvláště pokud nakonec uspějí tam, kde ostatní selžou..

Plán, kterým se tým řídí, je docela ambiciózní, ale to jednoduše znamená, že pokud je tým úspěšný, měl by být divoce úspěšný. Nejnovější Core v3 má být vydán do konce roku 2019 a bude obsahovat nový řídicí panel grafického uživatelského rozhraní pro správu uzlů a aktualizovanou konsensuální a hlasovací logiku. Ještě více vzrušující je vydání Q1 2020, fáze 1 ARK Marketplace.

ARK Marketplace bude zcela nová nemovitost postavená od základů, která poskytne celé komunitě Bridgechain jedno centrální místo pro vytváření, objevování a poznávání celého ekosystému ARK. Počáteční spuštění Fáze 1 bude zahrnovat některé z nejdůležitějších aspektů ekosystému ARK, včetně delegátů, podniků, Bridgechains a Plugins.

Osobně se mi líbí tento typ projektu, jehož cílem je vytvořit užitečné uživatelské rozhraní a zpřístupnit blockchain technologii masám. Viděl jsem, jak se ARK stává jedním z dlouhodobě přeživších v blockchainové revoluci.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me