Proč Marshallovy ostrovy tokenizují svou peněžní zásobu

21. března bylo dosaženo obrovského milníku v boji za legitimizaci kryptoměn a technologie Blockchain.

Marshallovy ostrovy, malý národ uprostřed Tichého oceánu, schválily ve spolupráci s izraelskou technologickou společností Neema návrh zákona o vývoji vlastní kryptoměny zvané Sovereign (SOV)..

Národ s 53 000 obyvateli, jehož HDP je pouhých 183 milionů USD, nemá vlastní měnu a místo toho používá americké dolary.

Přehled SOV

Tým vedený generálním ředitelem Barakem Benem Ezerem tuto příležitost využívá již více než rok. Ezer studoval regulační prostředí a zjistil, že existuje jedna významná překážka, která brání tomu, aby byly bitcoiny a další kryptoměny považovány za legální peníze.

Podle IRS je definice peněz „zákonným platidlem suverénního státu“. V současné době se bitcoin nepovažuje za měnu, ale za komoditu.

Jeho nestálost způsobila, že regulační orgány navrhly, aby podléhalo dani z kapitálových výnosů a bylo s ní zacházeno jako s akciemi.

Ezer a jeho tým strávili uplynulý rok a půl, aby vyhověli IRS a posunuli kryptoměnu k mainstreamovému přijetí, aby hledali suverénní národy (národy, které jsou členy OSN), které neměly vlastní měnu.

Nakonec se usadili na Marshallových ostrovech. Jak řekl Ezer:

Hledal jsem zemi, která by byla otevřená myšlence přijetí kryptoměny jako zákonného platidla. Vyloučil jsem země jako Švédsko a šel do nejmenších zemí na světě. Čím menší země, tím snazší pro ni bude přijetí takové měny. Přidal jsem další parametr – zemi, která nemá vlastní měnu. Tak jsem se dostal na Marshallovy ostrovy.

Tento plán není levný.

Marshallovy ostrovy Neema

Tým Neema se zástupci Marshallova ostrova – obrázek přes Haaretz

Tým utrácí desítky milionů dolarů na vývoj technologie potřebné pro obyvatele národů a jejich místní podniky, aby začaly přijímat měnu.

Při úspěšném přesvědčování Marshallových ostrovů, aby přijaly SOV jako svou měnu, musí nyní finanční instituce, jako jsou banky a Visa, také přijímat SOV jako legální peníze pro transakce.


Neema nyní plánuje pomoci Marshallovým ostrovům zahájit získávání finančních prostředků spuštěním Initial monetary offer (IMO), kde poprvé suverénní národ vydává svou vlastní měnu veřejnosti bez jakékoli centrální banky. Během IMO bude dodáno 24 milionů žetonů.

Není žádným překvapením, že tým progresivních technologických podnikatelů by chtěl dosáhnout takového úspěchu. Je však třeba si klást otázku, proč se Marshallovy ostrovy rozhodly jít s tímto plánem, zvláště když věděly, jak volatilní je kryptotrh a jak je technologie Blockchain stále v raných fázích a potýká se s problémy škálovatelnosti..

Rychlé pozadí historie ostrovů poskytuje spoustu důkazů, proč se rozhodli udělat tento krok.

Drobný národ pod palcem USA

V roce 1944 porazily své japonské obyvatele USA nad Marshallovými ostrovy. Krátce poté uzavřely dohodu s Radou bezpečnosti OSN o správě velké části Mikronésie, včetně Marshallových ostrovů, jako svěřeneckého území tichomořských ostrovů.

Jaderný test Castle Bravo

Jaderný test Castle Bravo. Zdroj: wikipedia.org

V příštích několika desetiletích se s Marshallovými ostrovy zacházelo jako s dobytým územím, bez ohledu na blahobyt místních občanů.

Americká armáda začala testovat jaderné střely kolem ostrova a v letech 1946 až 1958 zahájila až 67 testů.

Největší zkouškou (zvanou „Castle Bravo“) byla vodíková bomba, která byla zhruba 1 000krát větší než Hirošima, a vedla k evakuaci stovek obyvatel Marshallese z jejich domovů.

Pro kompenzaci poskytly USA v roce 1986 ostrovům jejich nezávislost spolu s vypořádáním ve výši 150 milionů dolarů, což je však ve srovnání se skutečnými způsobenými škodami bledé. Podle wikipedia:

V průběhu let byla vláda USA vyčištěna pouze na jednom z více než 60 ostrovů a obyvatelé stále čekají na odškodnění ve výši 2 miliard dolarů, které vyhodnotil Tribunál pro jaderné nároky. Mnoho ostrovanů a jejich potomků stále žije v exilu, protože většina ostrovů je od doby amerických jaderných testů až do dnešního dne kontaminována vysokou úrovní záření.

Marshallovy ostrovy podaly stížnosti na OSN, která z velké části padla na zem.

20% peněz získaných ze spuštění SOV poputuje do fondu, který zpracovává oběti těchto jaderných testů.

Klimatická změna

Stoupání hladin moří způsobené globálním oteplováním bylo pro ostrov obzvláště katastrofální.

Nová studie o klimatu financovaná americkým ministerstvem obrany dospěla k závěru, že mezi 30. a 60. lety 20. století by se tyto ostrovy pravděpodobně staly neobyvatelnými kvůli zvýšenému poškození sladké vody a infrastruktury způsobené záplavy oceánů..

Ostrovy se v současné době mohou uchýlit pouze k podání žádosti vládě USA o pomoc.

Podle Ezera 10% prostředků získaných z IMO SOV poputuje do fondu, který podporuje využívání zelené energie a další snahy o změnu klimatu. 50 procent peněz půjde do Fondu na podporu státního rozpočtu a posledních 20% bude rozděleno přímo občanům.

Důsledky pro jiné malé národy

Marshallovy ostrovy jsou jen jedním z mnoha malých národů, které jsou nezávislé na jménu, ale přesto jsou zatíženy neuvěřitelnou váhou větších a dominantnějších národů, které je kdysi ovládly dobytím.

Tím, že se tyto národy spoléhají na měnu, která není jejich, v podstatě stále dobývají území, nemohou provádět vlastní měnovou politiku a neustále potřebují podpora od větší země.

Podobně jako Blockchain umožňuje jednotlivcům stát se vlastní bankou, národní kryptoměna umožňuje Marshallovým ostrovům, Palau a dalším malým zemím dosáhnout fiskální autonomie.

Jaká jsou rizika?

Přijetí kryptoměny jako zákonného platidla suverénního státu se neobejde bez jeho rizik.

Volatilita je stále hlavním problémem, který sužuje trh kryptoměn. Ačkoli IMO pomůže zemi v krátkodobém horizontu získat značné množství peněz (30 milionů USD), nedostatek stabilní měny by mohl způsobit katastrofu v ekonomice, kde 53 000 lidí bude muset platit za zboží a služby každodenní potřeby se společným porozuměním kolik každá položka stojí.

Rizika pro SOV tokeny

Obrázek přes Fotolia

Ezer a jeho tým budou muset přijít na to, jak chránit měnu před ovlivněním spekulacemi na trhu. Není jasné, zda budou mince SOV kótovány na burze, nebo dokonce kdo smí nakupovat, když bude spuštěna IMO.

Pokud jsou mince k dispozici pro kohokoli na světě, je snadné vidět, jak by mohli spekulanti zvenčí (kryptokryty AKA) nakupovat velké části měny, aby na ní jen seděli a čekali, až hodnota stoupne.

To by potlačilo ekonomický pokrok a produktivitu celého národa.

Naštěstí to vypadá, že základní technologií nové kryptoměny bude veřejný protokol s názvem „Yokwe“. Protokol propojuje uživatelské účty se skutečnými identitami ověřenými vládou a odstraňuje problémy Know-your-customer a finanční kriminalitu, které by mohly vytvořit výše uvedené scénáře noční můry..

USA, které nedávno zakázaly svým občanům nakupovat venezuelskou kryptoměnu „Petro“ a omezují americké investory na zahájení nebo účast v ICO, nemusí souhlasit.

A konečně, argument, že finanční instituce, jako jsou banky a Visa, nyní musí přijmout SOV jako legální peníze, je jen částečně pravdivý. Jako země s pouhými 53 000 obyvateli a HDP 183 milionů USD Marshallovy ostrovy prostě nemají dostatečný vliv na to, aby banky mohly změnit svoji pozici ohledně toho, jaký typ peněz přijímají.

Banky se mohly jednoduše rozhodnout nepřijmout SOV a nechat Marshallovy ostrovy v mnohem horší situaci.

Závěr

Marshallovy ostrovy dělají odvážný krok v přijímání kryptoměn jako svých národních peněz. Země byla obětí neoprávněných škod způsobených 12 lety jaderných zkoušek ze strany Spojených států, z nichž reparace dosud nebyly plně vyplaceny.

Hrozí také, že globální oteplování způsobí, že jejich země bude neobyvatelná, pokud nebudou moci okamžitě začít financovat projekty v oblasti zelené energie, aby se bránily.

Marshallovy ostrovy nakonec poslouží jako skvělý příklad pro další menší národy usilující o vlastní fiskální autonomii a jako vynikající případová studie toho, jak může technologie blockchain přinést prospěch nejen světu podnikání, ale také podpořit národní, politické a humanitární zájmy.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me