Od ICO ve výši 232 mil. $ Až po soudní spory – příběh Tezos

Společnost Tezos spoluzaložili tým manželů Arthur a Kathleen Breitmanovi a švýcarský pár začal projekt rozvíjet v roce 2014, kdy byla poprvé zveřejněna bílá kniha projektu.

Duo se ukázalo být v dobré pozici, aby vedlo takový inovativní projekt, kde Arthur pracoval jako viceprezident pro Morgan Stanley v letech 2013 až 2016, a Kathleen se ve svém životopise pyšnila dvěma roky s firmou Accenture poskytující profesionální služby.

Tezos byl ambiciózní projekt, jehož záměrem bylo předložit technologii samočinně se měnících kryptoměn, která by zvýšila bezpečnost a důvěru při současném zdokonalení stávajících sítí bitcoinů a etherea.

Tým, který stojí za projektem, také viděl, že poskytuje světu nadstandardní alternativu k Ethereu, a byl docela upřímný o svých vyhlídkách. Arthur Breitman cítil, že mechaniky využívané Tezosem by fungovaly jako jakési „pravidlo zákona“ a zabránily nedostatkům, které v loňském roce vedly k hackingu DAO a blockchainu Ethereum.

Tezos v zásadě řeší otázku správy a rozvoje v rámci decentralizované sítě složené z různých aktérů, kteří nemusí sdílet stejné pobídky a cíle. Výsledkem je, že chování lidí stojících za projektem má něco ironického rázu.

ICO

Problémy společenství TezosICO Tezos začalo 1. července a běželo po dobu 13 dnů, přičemž ICO mělo formu neomezeného crowdsale, což znamená, že neexistovalo žádné omezení celkového množství prodaných žetonů nebo přijatých darů. Na konci crowdsale nashromáždil projekt kolem 65 627 BTC a 361 122 ETH.

To stálo přibližně 232 milionů dolarů, díky čemuž blockchainový projekt překonal rekordy a překonal celkový crowdsale, který dříve stanovila Bancor. Euforie, která se cítila při tak úspěšném prodeji tokenů, brzy zanikne a zakladatelé se zapletou do chaotického sporu.

Boje

Tezos je vlastněn společností DLS (Dynamic Ledger Solutions), společností ve vlastnictví Breitmans a řadou partnerů rizikového kapitálu. Projekt blockchain je také podporován Nadací Tezos, která působí jako nezávislá nezisková organizace, která se snaží zajistit nejlepší praxi a umožnit holistický rozvoj celého projektu.

V posledních několika měsících docházelo k narůstajícím sporům mezi Breitmans a Johann Gevers, šéfem švýcarské nadace, přičemž obě strany se účastnily veřejného projevu mudlování. Pár požadoval, aby Gevers rezignoval z jejího představenstva, protože mají pocit, že vykonává nadměrnou kontrolu nad finančními prostředky, které má k dispozici..

Gevers reagoval tvrzením, že „Breitmanové se pokusili obejít švýcarskou právní strukturu a převzít kontrolu nad nadací a jednali destruktivně a způsobili měsíce zpoždění v projektu Tezos.“

Nadace spravuje 232 milionů dolarů získaných v crowdsale Tezos a podle švýcarského práva musí být nezávislá. Tento spor vedl ke zpoždění uvolnění tokenu Tezos s tím, že trh s futures na tokeny klesl přibližně o 75%, protože zprávy o sporu byly zveřejněny.

Dopad

Okamžitým dopadem tohoto veřejného výpadku bylo výrazné zvýšení úrovně kontroly celého projektu. Od té doby se ukázalo, že právní struktura společnosti Tezos zahrnuje nadaci, která platí za získání společnosti ovládané Breitmans, a poté utratí většinu peněz ICO za rozvoj a propagaci platformy.


Toto ujednání vedlo k určitým pochybnostem, zda plány Tezosu spadají do mezí definice švýcarského právního systému nadace a nedostatek transparentnosti v této otázce spolu se zpožděním, které způsobí odložení uvolnění tokenu do února 2018, ponechalo investorům jen málo možnosti.

V posledních několika dnech, a tridni akce byla podána u okresního soudu v Kalifornii jménem investorů právníkem Jamesem Taylor-Copelandem. V žalobě jsou jmenovány Breitmans and Gevers, Dynamic Ledger Solutions, Tezos Foundation a také Strange Brew Strategies, společnost zabývající se public relations, která propagovala projekt vedoucí k jeho ICO jako obžalovaných..

Žaloba tvrdí, že společnost Tezos porušila americký zákon o cenných papírech prodejem neregistrovaných cenných papírů, spácháním podvodů s cennými papíry, falešnou reklamou a nekalou soutěží tím, že klamala investory ohledně povahy společnosti.

Skupinová akce zahrnuje odhadem 30 000 lidí, kteří si koupili „Tezzies“ a snaží se jim umožnit zrušit jejich nákupy a další škody, a můžeme očekávat, že tento soudní spor je pouze první z mnoha.

Trh ICO je často popisován jako divoký západ a řešení tohoto sporu bude mít dalekosáhlé důsledky pro budoucí ICO. Vysoká povaha selhání projektu Tezos zcela vymaže důvěru investorů v toto odvětví a orgány jsou rovněž připraveny zasáhnout a nevyhnutelně zajistit správu a regulaci.

To by mohlo vést k rychlému poklesu na dříve vzkvétajícím trhu ICO.

Insights

Co se naučit TezosVlastnická struktura používaná Breitmany bude vždy problematická a skutečnost, že společnost Tezos je vlastněna společností DLS, kterou pár vlastní společně se svými partnery rizikového kapitálu, jistě vedla k rozhodnutí poskytnout skupině slevu měsíce před ICO v září 2016 a poté znovu během hlavního prodeje, přičemž 8,5% bude v roce Breitmans a miliardář Tim Draper.

Tyto předprodeje a slevy před ICO jsou stále častější, ale ve skutečnosti fungují proti retailovým investorům, přičemž větší a institucionální investoři „dumpingují“ své značně zlevněné tokeny na trh a ničí vyhlídky pro pravidelné investory. Fiasko společnosti Tezos vrhlo více světla na fungování zákulisí mnoha ICO a je třeba celoplošně vylepšit postupy zveřejňování informací, aby byla zachována důvěra investorů.

Prodej tokenů také prošel obnovenou kontrolou, protože investoři začínají pochybovat o moudrosti držet neomezené ICO. Nedostatek limitu znamená, že tokeny pravděpodobněji selžou, protože sekundární trh byl zničen. Všichni investoři, kteří se nemohou účastnit crowdsale, si stále mohli koupit tokeny na trhu, což by pomohlo udržet tržní hodnotu tokenů, stimulovat určité pozitivní cenové akce, a tím odměnit rané retailové investory.

Prodej tokenů by měl být nastaven ve prospěch projektu a retailových investorů, a nikoli vybrané skupiny raných investorů, jak tomu často bývá. Je jasné, že blockchainové projekty se musí vrátit zpět k základům a investoři se musí spasit a vyhýbat se ICO oslnivým oslněním a zároveň chránit jejich hodnotu jako finančních podporovatelů.

Zdá se, že dny vysoce postaveného a rekordního ICO skončily. Investoři se jistě začnou soustředit na napjaté, vysoce transparentní projekty s malou kapitalizací, které přicházejí ke stolu s více nabídkami než s dokumentem a velkými sliby.

Obrázky přes Fotolia a Komunita Tezos

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me