NEAR Protocol: Platforma pro vývoj dApp nové generace

Možná vás překvapí, že v prostoru kryptoměny je spolupráce velmi běžná. Na to se snadno zapomíná, vzhledem k tomu, jak může být začarovaná soutěž. Velká část z toho je, protože kryptoměna je nová třída aktiv. Prozatím je výhodnější spolupracovat než soutěžit. Pokud jde o spolupráci v krypto prostoru, bylo by těžké najít jakýkoli projekt lepší než NEAR Protocol.

NEAR Protocol Web3.0

Pokud trávíte spoustu času na YouTube, může vám protokol NEAR znít jako známé jméno. Je to proto, že jsou hostiteli serveru Série tabule kde vývojáři z některých největších a nejúspěšnějších projektů kryptoměny vysvětlují, jak jejich blockchainy detailně fungují. Talentovaný tým NEAR Protocol následně využil tyto znalosti ke své výhodě k vytvoření seriózního uchazeče o nejlepší kryptoměnu kompatibilní se smart kontrakty.

Stručná historie protokolu NEAR

NEAR Protocol je produktem dvou skvělých myslí: Alexander Skidanov a Illia Polosukhin. Dvojice se setkala v roce 2018 díky slavnému programu akcelerátoru startování Y Combinator. Pro ty neznámé je Y Combinator zodpovědný za zahájení některých z největších technologických a krypto projektů, včetně Coinbase, Dropbox, Airbnb, Filecoin a dokonce Reddit.

Blízko zakladatelů protokolu

Alex (vlevo) a Ilia (vpravo). Obrázek přes TechCrunch

Alex i Illia balí nějaké vážné údaje. Alex je bývalý softwarový inženýr ve společnosti Microsoft a před zahájením projektu NEAR byl ředitelem inženýrství v MemSQL. Illia dříve pracoval jako technický manažer ve slavném výzkumném oddělení Google, kde pracoval na jazykových technologiích, které se nyní používají v Google Translate.

NEAR Protocol Team

Několik členů týmu NEAR (AKA the Near Collective).

Nebylo by tedy žádným překvapením, že Alex a Illia dokázali rozšířit svůj tým od 2 do 10 během jednoho dne od oznámení protokolu NEAR v červenci 2018. Zajistili také financování ve výši přibližně 15 milionů dolarů, než vůbec něco vyvinuli, a to během medvědího trhu! Tým od té doby narostl na více než 50 let a zahrnuje několik medailistů a finalistů soutěže International Collegiate Programming Contest.

V BLÍZKOSTI Solana Whiteboard

Solana v seriálu NEAR’s Whiteboard Series. Obrázek přes Youtube


Se sídlem v San Francisku dal tým NEAR Protocol vedle vývojářů z projektů jako Ethereum, Solana, Cosmos a Polkadot. Tým NEAR byl primárně v důsledku své úspěšné série Whiteboard Series na YouTube schopen tyto spojení využít k vydání své původní hlavní sítě v dubnu tohoto roku. Finální verze hlavní sítě byla vydána 13. října a realizovala Alexovu vizi dohnat další 2 generace blockchainů v krypto prostoru do 2 let.

Co je protokol NEAR?

Protokol NEAR (označovaný také jako NEAR) je kryptoměnový blockchain s funkcí smart contract. Je navržen tak, aby byl přátelský k vývojářům a usnadňoval vytváření decentralizovaných aplikací. NEAR je také interoperabilní s Ethereem.

Web protokolu NEAR

NEAR používá tzv. Shardovací mechanismus Lilek a mechanismus generování bloků Doomslug zpracovat více než 100 000 transakcí za sekundu. Transakční poplatky NEAR jsou tak nízké, že ke kvantifikaci vyžadují speciální měrnou jednotku nazvanou „yocto“.

NEAR blockchain byl vyvinut společností NEAR Collective, skupina více než 50 talentovaných vývojářů z celého světa. S vydáním hlavní sítě NEAR v polovině října 2020 bylo částečné vlastnictví blockchainu NEAR dáno držitelům tokenů NEAR.

Web nadace NEAR

The Nadace NEAR, Švýcarská nezisková organizace, v současnosti dohlíží na správu a vývoj blockchainu NEAR. Skládá se z pozoruhodných jednotlivců v prostoru kryptoměny, včetně spoluzakladatele NEAR Illie Polosukhin. Jak čas plyne, plná kontrola nad blockchainem bude dána držitelům žetonů NEAR. Tím se NEAR stane decentralizovanou autonomní organizací (DAO).

Jak funguje protokol NEAR?

NEAR je delegovaný důkaz blockchainu kůlu, který používá dělení k optimalizaci výkonu. Na rozdíl od dělení v jiných kryptoměnách, jako je Polkadot, jsou však všechny střepy v NEAR považovány za součást stejného blockchainu. NEAR je také interoperabilní s využitím Etherea NEAR’s Rainbow Bridge.

NEAR Nightshade vysvětleno

Technické vysvětlení Nightshade.

To vše díky tzv. Mechanismu Lilek. S Nightshade se do bloku na NEAR blockchainu přidá pouze snímek aktuálního stavu každého střepu. Každý horizontální fragment je udržován vlastní sadou uzlů validátoru, které vysílají stav svého horizontálního fragmentu pokaždé, když je vytvořen blok.

Nejjednodušší způsob, jak si to představit, je křižovatka několika silnic. Samotná křižovatka je NEAR blockchain a každá silnice je střep. Střepy na NEAR jsou navíc schopné pracovat paralelně, protože transakce prováděné na nich se nepřekrývají. To významně zvyšuje efektivitu.

NEAR Doomslug vysvětleno

Technické vysvětlení Doomslug.

Další důležitou součástí NEAR je mechanismus s názvem Doomslug. Bez získání technických informací to umožňuje uzlům validátoru v síti střídat generování bloků. To se děje každou epochu a každá epocha je dlouhá 12 hodin. Nový blok je generován NEAR zhruba každou sekundu.

Blokovat odměny NEAR pocházejí z inflace, která je v současné době kolem 5% ročně (o tom později). 90% z každé blokové odměny jde do sázek validátorů a sázkových fondů delegátů a zbývajících 10% jde do pokladny NEAR, kterou v současnosti spravuje nadace NEAR.

NEAR Protokol sázení

Pokud se chcete stát ověřovacím uzlem NEAR, budete muset vsadit NEAR tokeny. Přesná částka, kterou musíte vsadit, závisí na tom, kolik tokenů vsadí ostatní validátoři v daném střepu. To také určuje váš výřez blokových odměn, které jsou vypláceny každou epochu (12 hodin).

Poblíž Shard Sets

Příklad ceny sedadla na střepu.

Každý střep NEAR obsahuje 100 míst, a jako validátor musíte mít alespoň 1 místo. Cena každého sedadla je určena celkovou částkou NEAR, která je vsazena (např. Vezměte celkový podíl v tomto střepu a vydělte jej 100, což je cena sedadla). Nesprávní validátoři riskují ztrátu části svého vkladu (sekání). Validátoři a delegátoři se mohou kdykoli rozhodnout se zúčastnit.

NEAR Staking Pools

NEAR „staking pooly“ (validátoři AKA)

Tento návrh má motivovat uzly validátoru k zabezpečení novějších nebo „menších“ střepů, kde je bariéra vstupu nižší. Pokud nemáte kapitál na nákup dostatečného počtu žetonů NEAR k zajištění místa, můžete přesvědčit delegátory, aby vám své žetony delegovali. Delegátoři používejte sázkové bazény udělejte to a získejte část blokových odměn od validátorů, na kterých se podílejí. Další informace o vytyčování si můžete přečíst NEAR tady.

Správa protokolu NEAR

Od 13. října je NEAR řízen komunitou NEAR. Přesná struktura správy NEAR je v současné době ve vývoji. Zdá se však, že všechny návrhy budou předloženy, projednány a hlasovány o použití NEAR specializovaná správní rada.

NEAR Cryptocurrency Governance

Správní rada NEAR.

Zajímavostí je, že blockchain NEAR v současné době funguje jako jeden střep. Pokud a kdy komunita hlasuje, aby umožnila další střepy, automatizovaný mechanismus známý jako Dynamické resharding bude aktivováno, které vytvoří, sloučí a / nebo zničí střepy podle požadavků sítě.

Správa a rozvoj je v současné době pod dohledem od výše zmíněné nadace NEAR. Nadace NEAR také v současné době spravuje pokladní fondy společnosti NEAR a může rozhodovat o jejich použití. Jakmile bude mechanismus řízení vyloučen, komunita bude mít nad těmito prvky úplnou kontrolu.

V BLÍZKOSTI kryptoměny

NEAR je kryptoměna pocházející z blockchainu NEAR. Používá se k vytyčování uzly validátoru a delegátory v síti. Ačkoli blokové odměny pro validátory a delegáty pocházejí z 5% roční míry inflace, NEAR tokeny jsou spáleny, aby platily za síťové poplatky.

V OKOLÍ poplatků za kryptoměnu

Zatímco síťové poplatky NEAR jsou neuvěřitelně malé, vzhledem k tomu dostatečná aktivita v síti token NEAR se stává deflačním aktivem. Roční inflace se změní na 0, pokud síť zpracovává více než miliardu transakcí denně a může klesnout pod -2%, pokud se zpracovávají více než 2 miliardy transakcí denně.

NEAR Protocol ICO

NEAR’s ICO se konalo v srpnu 2020 na CoinList. To bylo odloženo o den kvůli drtivé poptávce po tokenu. NEAR ICO prodalo 120 milionů NEAR žetonů za průměrnou cenu kolem 30 centů, což zvýšilo přibližně 33 milionů USD. To představovalo 12% z celkové počáteční dodávky NEAR 1 miliardy žetonů. V závislosti na ceně, za kterou byly zakoupeny, mají tyto ICO žetony plán 1-2.

NEAR ICO Distribution

NEAR zbývající počáteční dodávka, 17% bylo rezervováno pro komunitní granty a programy. 14% počáteční nabídky NEAR bylo přiděleno hlavním přispěvatelům (tým NEAR). 17,6% počáteční nabídky NEAR bylo prodáno společnosti Prior Backers. Tyto žetony byly prodány během 7 kol soukromého financování, které sahají až do roku 2017. Společně to vydělalo přes 35 milionů dolarů.

V BLÍZKOSTI inflace kryptoměny

Emisní plán pro token NEAR

11,7% počáteční nabídky NEAR půjde na iniciativy Early Ecosystem. 10% počáteční nabídky NEAR bylo přiděleno nadaci NEAR. Nadace NEAR bude moci delegovat tyto tokeny na validátory v síti NEAR. Všechny výše uvedené kategorie podléhají různým plánům blokování, které trvají kdekoli od 3 měsíců do pěti let.

NEAR Cryptocurrency Price Analysis

Ačkoli se ICO společnosti NEAR’s ICO konalo v srpnu, tokenové převody byly k dispozici až při hlavním spuštění sítě 13. října. V ten den se NEAR na některých burzách obchodoval za téměř 2 $ USD, což je příjemné 6násobek jeho ceny ICO.

NEAR cena kryptoměny

NEAR historie cen kryptoměn. Obrázek přes CoinMarketCap

Cena však od té doby výrazně poklesla – dolů na zhruba 70 centů USD. Krátká historie cen společnosti NEAR zatím neukazuje jasný cenový trend.

Kde získat KRÁSNOU kryptoměnu

Pokud hledáte nějaké NEAR žetony, vaše možnosti jsou zatím omezeny na Binance a Huobi. Likvidita je na obou burzách velmi vysoká, i když celkový 24hodinový objem obchodování není tak působivý.

NEAR Cryptocurrency Markets

NEAR kryptoměnové obchodní páry. Obrázek přes CoinMarketCap

Mějte také na paměti, že NEAR v současné době podléhá 5% roční míře inflace, takže vám může být lépe sázet, než jednoduše držet nebo obchodovat s tokeny (ne finanční poradenství!).

V BLÍZKOSTI kryptoměnových peněženek

Pro NEAR není k dispozici mnoho peněženek, protože kryptoměna je tak nová. U mobilních peněženek jsou v současné době vaší jedinou možností Trust Trust Wallet a Math Wallet.

NEAR Web Wallet

NEAR webová peněženka

NEAR také nabízí své vlastní webová peněženka ale je stále ve vývoji, proto jej používejte opatrně. Ať děláte cokoli, nenechávejte žetony NEAR na burze kryptoměn. Ne vaše klíče – ne vaše krypto!

Plán protokolu NEAR

Vývoj společnosti NEAR byl od zahájení projektu koncem roku 2018 velmi intenzivní. Po několika zkušebních sítích v roce 2019 začala společnost NEAR v dubnu 2020 zavádět svoji hlavní síť. tři etapy: MainNet POA, MainNet (Restricted) a MainNet Community Governed.

NEAR Mainnet Roadmap

MainNet POA se zaměřil na registraci validátorů a účastníků sítě. Sázení nebylo povoleno a pouze nadace NEAR mohla převádět žetony. V MainNet POA bylo vytyčování povoleno, ale ne tokenové převody. První hlasování o NEAR proběhlo také s cílem rozhodnout, kdy spustit finální verzi hlavní sítě.

Komunita NEAR hlasoval pro spuštění neomezený MainNet 13. října. Jak již bylo zmíněno dříve, NEAR je v současné době v procesu předávání plné kontroly nad blockchainem držitelům tokenů NEAR. Během této fáze „Post Mainnet“ se tým NEAR snaží implementovat několik dalších funkcí.

Plán protokolu NEAR

Sekce „Plán“ v dokumentu Paper NEAR Protocol.

Ačkoli mnoho z nich je technických, NEAR whitepaper bere na vědomí ambicióznější milníky budoucího rozvoje. Tři z nich stojí za zmínku. Prvním z nich je začlenit technologii nulových znalostí, jako je Zcash, která umožňuje soukromé transakce na blockchainu NEAR.

Druhým možným doplňkem NEAR jsou soukromé střepy. To by umožnilo určitým skupinám nebo subjektům vydělávat na bezpečnosti a rychlosti blockchainu NEAR při zachování jejich soukromých aktivit před zbytkem sítě.

Exodus HTC Blockchain

Blokový telefon Exodus od společnosti HTC. Obrázek přes Recenze technologie

Posledním možným doplňkem NEAR, který stojí za zmínku, je zavedení mobilních uzlů. Používání telefonů k napájení blockchainů není nic nového, ale tato technologie byla omezena kvůli špatnému mobilnímu připojení k internetu a nevýraznému hardwaru telefonu (nezapomeňte na výdrž baterie!).

Mobilní integrace je však něco, co má na mysli spoluzakladatel NEAR Alexander Skidanov od začátku projektu. Realisticky bude v době, kdy budou mobilní telefony a sítě dostatečně efektivní, rozhodnout o implementaci této funkce bude hlasování komunity NEAR.

Proč fandíme NEAR

NEAR Protocol má toho hodně za sebou. Má solidní tým, spoustu finančních prostředků a má spoustu přátel v prostoru kryptoměny, který NEAR pomohl maximálně využít prvních dvou faktů. Existuje pouze jedna věc, kterou ještě nezklamal, a je to důležitá součást úspěšného projektu kryptoměny: generovat humbuk.

V OKOLÍ hodnocení kryptoměny

Žebříček měny NEAR v CoinMarketCap

V důsledku pokusu dohnat další chytré kontrakty kryptoměn ve vesmíru NEAR obětoval marketing ve prospěch rozvoje. Tím se řadí do stejné kategorie jako jiné neuvěřitelně slibné kryptoměnové projekty, jako je Loopring, které letěly pod radarem kvůli nedostatečné expozici. Abychom byli spravedliví, vyplatilo se to, protože NEAR má právě teď jedny z nejpůsobivějších statistik jakéhokoli blockchainu kryptoměny..

Rovněž je sporné, zda je zaměření na jiné projekty správným způsobem, jak rozvíjet své vlastní. Spolupráce je hezká, ale zaměření na to, co dělá konkurence, se může snadno stát ekvivalentem nákupu horní části kvůli FOMO a prodeje spodní části kvůli FUD. Jít spolu se stádem není strategií úspěchu téměř v každém kontextu.

NEAR Blog Post

Zdá se tedy, že se příliv blíží. A Seznam Binance je v prostoru kryptoměny velký problém, a to bylo jedno z prvních míst, kde byl token NEAR k dispozici pro obchodování po spuštění. Je téměř jisté, že více burz začne vypisovat token, který bude sloužit pouze ke zvýšení povědomí o projektu a zvýšení likvidity pro obchodníky.

Zda NEAR mohl někdy sesadit Ethereum nebo dokonce dohnat Polakdota, je sporné, ale rozhodně ne nemožné. Pokud je to možné, měl by se NEAR místo toho soustředit na vybojování vlastního výklenku místo toho, aby se snažil bojovat s velkými kluky. Pokud to dokáže s podporou své komunity a trochou marketingové magie, budoucnost by mohla být pro NEAR velmi, velmi býčí.

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock & U

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me