Návrh SPECTRE a kryptoměna bez blockchainu

Kdykoli uslyšíte slovo kryptoměna, jednou z prvních věcí, která mě napadne, je „blockchain“. Decentralizovaná a neměnná účetní kniha, kde jsou zaznamenávány a ukládány všechny transakce. Existuje však jedna vývojová iniciativa, jejímž cílem je být Blockchain zdarma.

Poprvé nahlášeno uživatelem Coindesk, spoluautor SPECTRE protokol Yonatan Sompolinsky vydá tento projekt v roce 2018. Hlavní hnací silou této iniciativy je řešení problému rychlosti transakcí napříč decentralizovanými knihami.

K projektu se připojí také řada dalších kvalifikovaných vývojářů a vedoucích podniků. Patří mezi ně další spoluautor Yoad Lewenberg, výzkumník Ethan Hileman a Guy Corem, který provozoval izraelskou bitcoinovou těžařskou operaci Spondoolies-Tech. Tým založil DAGlabs který brzy dokončí kolo financování série A.

Start-up si klade za cíl být první, kdo bude pracovat prostřednictvím protokolu zvaného přímý acyklický graf (DAG). Doufáme, že to bude konečně způsob, jakým lze vybudovat platební lištu s technologií distribuované účetní knihy. To bude také mít algoritmus těžby Proof-of-Work (POW), kde obyčejní jedinci mohou těžit mince a soutěžit o odměny. Přesto to Sompolinsky neviděl jako konkurenci bitcoinu, ale spíše jako „butik“ a „specializovaná“ nabídka.

Problém blockchainu

Problémy s blockchainemSompolinsky argumentoval za návrh poté, co byl svědkem nedávných bojů, které obklopují bitcoiny. Chtějí najít nejlepší řešení pro škálování sítě a dohadují se o změnách současného systému. Patří sem například omezení velikosti bloku nebo způsob, jakým jsou bloky konstituovány. Nikdy se však nepodívali na základní technologii blockchainu.

Sompolinsky také požaduje, aby nová kryptoměna byla „prostředkem“ pro konkrétní nápady, které budou testovány za normálních tržních podmínek. Rovněž převzal aktuální seznam ICO, které používaly nevyzkoušené koncepty, a neuvažuje ani o zpochybnění konceptu řetězce. Řekl:

Neexistuje 800 projektů, které implementují koncept jako DAG. Velmi, velmi málo, možná méně než pět, o kterých vím, zkuste navýšit vrstvu jedna. Neexistuje 800 projektů, které říkají, že bychom měli opustit koncept řetězce ve prospěch grafu bloků

Jakmile je síť kompletní, měla by být přitažlivost rychlost, s jakou lze transakce odesílat se skutečně rychlým potvrzením a nízkými transakčními poplatky. Rovněž zkoumají možnost vydávání tokenů ve fázích na základě úrovně podpory poskytované jednotlivci. To se stalo se společností ZCash, která vyvíjí token ZCash.

Vysvětlení DAG

Pro většinu lidí, kteří se zabývají kryptoměnami, je představa oddělení blockchainové základny od mincí opravdu docela překvapivá. Technologie blockchain a decentralizované účetní knihy jsou skutečně jedny z nejpopulárnějších „disruptorů“ téměř ve všech sférách veřejného života.

Pojem oddělení myšlenky blockchainu od samotné kryptoměny přesto není ve skutečnosti nový a pohybuje se už několik let.

Hlavní myšlenkou je, že lze vylepšit způsob, jakým jsou transakce zpracovávány a řazeny do bloků, které jsou poté ověřovány a přidávány do řetězce. Například s protokolem SPECTRE lze vytvořit přibližně 10 bloků za sekundu. Každý z těchto bloků je vytvořen prostřednictvím více vláken a jsou smíchány. Po sestavení o nich hlasují těžaři, přičemž nejvýznamnější blokový graf.

Samozřejmě existují obavy ohledně šířky pásma a přetížení v síti se systémem, jako je tento. Přesto hledají řešení, díky nimž jsou účastníci odměněni za to, že se chovají správně.

Některé podobnosti s ethereem


Pro ty, kteří se dobře orientují v protokolu Ethereum, je tato myšlenka hlasování o nejvíce referenčních blocích podobná způsobu, jakým síť Ethereum zpracovává bloky „strýčka“. Jedná se o bloky, které jsou vytvořeny a jsou příliš pozdě na to, aby byly zahrnuty do hlavního řetězce.

Tyto strýcové bloky stále vyžadovaly přiměřené množství práce, aby se vytvořily, a proto by měl být horník stále odměňován. Ačkoli tyto bloky nejsou zahrnuty v hlavním řetězci, stále se na ně odkazuje blockchain Ethereum.

Navíc se zdá, jako by vývojáři v Ethereu chtěli implementovat podobnou technologii s jejich Casper GHOST Protocol. Tento protokol se v současné době vyvíjí, aby umožnil síti Etherea přejít od těžby typu proof-of-work k těžbě proof-of-stake (POS).

Stále pracujte

Než může být projekt spuštěn na otevřeném trhu, je ještě třeba na několika věcech pracovat. Vydají finální protokol ve zprávě s názvem SPECTRE2 a technologii začnou testovat koncem příštího roku. Jejich cílem je spuštění ne tak dlouho po tom.

Existují také další vzrušující partnerství a návrhy, které DAGLabs pracuje. Například pracují s kryptoměnou MimbleWimble, která byla navržena jako zcela soukromá. Zvažují také implementaci inteligentních smluv DAG, které lze na platformě kódovat.

Snad nejzajímavější fází projektu bude, když infrastruktura DAG pokročila do fáze, kdy bude možné použít koncept zvaný „sloučená těžba“. To je pouze tehdy, když lze těžební soupravu použít k těžbě řady různých kryptoměn.

Projekt se zdá být opravdu zajímavý a mohl by zásadně změnit dogma většiny kryptoměn založené na blockchainu. Použití tradičního získávání finančních prostředků nad jednoduchým a nadměrně využívaným ICO je dalším důkazem toho, že tým buduje něco zásadně odlišného.

Obrázky přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map