Mohlo by Monero někdy vyzvat bitcoiny? Případ pro mince na ochranu soukromí

Když byl bitcoin poprvé představen a vyvinut Satoshi Nakamotem, cílem bylo vytvořit skutečně decentralizovanou, anonymní a bezpečnou digitální měnu. Jak si lidé vážili, bod anonymity byl silný Soukromí.

Vzhledem k tomu, že bitcoinové adresy nebyly nic jiného než řetězec čísel, lidé rádi věděli, že jejich prostředky nebyly spojeny s jejich offline identitou. S touto vírou na místě šťastně používali bitcoiny.

Od počátečních dnů dětství bitcoinů se však hodně změnilo. Nejdůležitější z nich je propracovanost, s jakou lze sledovat, vysledovat a později použít bitcoinové transakce k anonymizaci uživatele.

Soukromí není něco, co oceňují pouze ti, kdo porušují zákon. Cení si ho mnoho občanů dodržujících zákony, kterým se nelíbí představa, že Velký bratr sleduje, jak utrácejí peníze a kolik peněz mají.

Vzhledem k tomu, že bitcoiny je mnohem snazší dohledat, mohly by soukromé mince nakonec zpochybnit jeho dominanci?

Blockchain, dvojsečný meč

Trasovací transakce analýzy blockchainu

Blockchain audity lze sledovat

Jednou z největších inovací bitcoinového protokolu bylo použití decentralizované účetní knihy, která by zaznamenávala všechny bitcoinové transakce. Jednalo se o neměnný záznam všech transakcí, které proběhly a které bylo možné snadno ověřit.

Aby však bylo možné transakce plně ověřit pomocí blockchainu, muselo to být veřejné. Muselo být otevřeno komukoli, aby mohl prohlížet, analyzovat a účinně provádět audit. Kdokoli viděl částku, která byla odeslána, a adresy transakční strany.

Jak technologie postupovala, rostla také schopnost studovat a auditovat blockchain pro sledování transakcí. Ve skutečnosti existuje řada společností, které jsou schopny dokončit blockchainové audity, jako je Chainalysis.

Co je pro uživatele bitcoinů ještě znepokojivější, je to, že základní účastníci bitcoinového ekosystému vyvíjejí silné sledovací algoritmy. Nedávno bylo oznámeno, že velká těžební společnost Bitfury sleduje transakce pomocí klastrových algoritmů.

Ty byly použity s velkým účinkem k identifikaci těch, kteří byli zodpovědní za zločiny na blockchainu. Nejpozoruhodnějším příkladem by byl příklad Alexandra Vinnika, který byl obviněn z nechvalně proslulého hacku Mt Gox. Úřady byly schopny sledovat mince, které vytékaly z burzy.

I když nikdo nemůže zpochybnit případ použití sledování zločinců, je třeba si položit otázku, zda by taková technologie blockchain mohla být zneužita škodlivými činiteli. Pokud by například hacker dokázal identifikovat účet s vysokou hodnotou a připsat jej osobě, představoval by hrozbu.

Mohli použít sofistikované phishingové útoky, které by zacílily na jednotlivce a extrahovaly jeho soukromé klíče. Zločinci by se samozřejmě mohli také zhoršit, protože jsme viděli případy únosů uživatelů kvůli jejich kryptoměně.

Zaměřte se na soukromí


Vzhledem ke všem těmto obavám, které mnozí zřejmě mají s bitcoiny, uživatelé hledají alternativní soukromí coiny, které by lépe skrývaly jejich aktivitu.

Stejně jako v případě bitcoinů jsou ty, které jsou z hlediska adopce obvykle nejinovativnější, ty, které se účastní nějaké formy nelegální činnosti. To je důvod, proč se bitcoiny staly příliš hlavním proudem zločinců.

Stejně jako bitcoiny, i když si více lidí uvědomuje, jakým způsobem je sledována aktivita uživatelů, je pravděpodobnější, že upřednostňují alternativní řešení. Tady vstupují do prázdna další kryptoměny v oblasti soukromí s inovativními technologiemi.

V rámci coinů, které si uvědomují soukromí, je řada, která neustále naráží na trh a propaguje nové a nevyzkoušené protokoly. Existují však jen opravdu dvě dobře zavedené kryptoměny, které se neustále používají pro soukromé transakce.

Tyto jsou Monero a Zcash.

Pokročilé protokoly ochrany osobních údajů

Pokročilé protokoly soukromí společnosti Monero Zcash

RingCTs a ZK-Snarks skryjí informace

V případě Monero a Zcash jsou oba schopni zcela skrýt informace o uživatelích a podrobnosti transakce. K dosažení těchto cílů však používají zcela odlišné protokoly a technologie.

Monero (XMR) je vysoce pokročilá kryptoměna, která byla v roce 2014 rozdvojena z Bytecoinu. Využívá něco, čemu se říká tajná adresa což znamená, že po každé jednotlivé transakci je vytvořena zcela náhodná adresa pro jedno použití.

Transakce poté projde touto jedinou adresou, která skryje podrobnosti skutečné adresy příjemce. Tím se odstraní veškeré pochybnosti o možnosti propojit konkrétní transakci s Monero na adresu.

Aby se však transakce zcela skryly před veřejností, protokol využívá pokročilou kryptografickou techniku ​​zvanou „Ring Signatures“. Používají se k vytváření vyzváněcích důvěrných transakcí (RingCT).

RingCTs v podstatě kombinují skutečnou transakci s řadou dalších transakcí, které již existují. To znamená, že skutečná transakce je snadno zaměnitelná s určitou věrohodnou popíratelností. Ty se také staly povinnými u všech transakcí v září 2017.

Tato povinná implementace byla posledním krokem k zajištění toho, aby celý ekosystém Monero byl co nejvíce soukromý. Každý, bez ohledu na preference, musel využít transakci RingCT.

To se skutečně ukázalo jako docela efektivní při skrytí soukromí uživatelů. Například Coinfirm, společnost zabývající se dodržováním předpisů Blockchain, tvrdí, že všechny transakce Monero jsou „vysoce rizikové“ pro praní peněz. Pro srovnání považují pouze 10% bitcoinových transakcí za vysoce rizikové.

To může některé lidi znepokojovat povahou mince. Jak však zdůraznil hlavní vývojář Ricardo Spagni, v Bloomberg rozhovor, většina uživatelů mince ji používá k legitimním účelům. Řekl, že by byl rád, kdyby lidé mohli mince utratit tak, aby nikdo neví, co kupují nebo kolik mají.

To, že se uživatelé zajímají o soukromí, ještě neznamená, že mají co skrývat. Jedná se o podobný argument, který často uvádějí navrhovatelé ochrany soukromí při propagaci programů hromadného sledování, jako je program Hranol NSA. Z tohoto důvodu lidé hledají alternativní metody soukromé připojení k internetu a další anonymizační technologie.

Zcash vs. Monero

Zcash vs. Monero

Zcash vs. Monero

Jedinou další kryptoměnou, která se ve větším množství používá jako alternativa k ochraně osobních údajů, je ZCash (ZEC). To využívá technologii zvanou Nulové znalosti. V případě protokolu Zcash se tomu říká ZK-snarks.

ZK-snarks dělají všechny transakce soukromými a transakce jsou „ověřeny“ znalostmi Zero. Data transakce nejsou v zásadě známa žádným stranám a jsou plně šifrována.

Jednou z obav, které lidé se Zcashem mají, je však to, že 10% počáteční dodávky mince dostalo zakladatelé, kteří jsou společností. Díky tomu je kryptoměna docela centralizovaná, což je protiklad kryptoměny obecně.

Další obava týkající se Zcash se týká protokolu Zero-Knowledge proof. Vzhledem k tomu, že všechna data jsou šifrována, a proto jsou skryta, je také skryta celková nabídka mincí a nelze je správně a účinně ověřit.

Tento nedostatek externího ověřování dává velkou důvěru centralizovaným stranám ovládajícím Zcash. Protokol Zcash navíc nevyžaduje všechny povinné soukromé transakce. To znamená, že ty, kteří odesílají soukromé transakce, lze identifikovat pomocí analýzy provozu.

A konečně, zasílání soukromých transakcí pomocí Zcash vyžaduje velké množství počítačových zdrojů, aby byla data správně zašifrována. Tento proces vyžaduje více než 3 MB paměti RAM a úplné šifrování dat transakce trvá přibližně 40 sekund.

Generální ředitel společnosti Zcash, Zooko Wilcox, uvedl, že tým Zcash vydá upgrade s názvem „Sapling“. Doufají, že to sníží zdroje potřebné pro transakci a zavede povinné soukromé transakce.

Existuje také naděje, že pokud bude Zcash schopen implementovat zajímavou novou variantu nazvanou ZK-starks, mohl by se stát skutečně soukromým.

Potenciální alternativy

Existují i ​​jiné alternativní soukromé mince, které jsou buď k dispozici právě teď, nebo se vyvíjejí. Například kryptoměna Dash využívá míchání transakcí prostřednictvím své funkce „Darksend“. Výsledek je však pouze stejný, jako kdyby se jednalo o používání služby bitcoinových stavítek.

Pak existují novější mince na ochranu soukromí, které se chtějí pokusit si na trhu uříznout zuby. Jedním z nich je Verge (XVG), který k odesílání mincí používá protokol Tor a I2P. To umožní uživatelům anonymizovat jejich IP adresy. Kolem Verge však existovala řada obav, protože měna trpěla obchodníky typu pump-and-dump.

Další zajímavou mincí na ochranu osobních údajů, která dělá pokrok, je Zclassic. To je v podstatě jen vidlice Zcash, která odstraňuje 10% předminování, které bylo přiděleno zakladatelům.

Ačkoli projekt Zclassic právě nedávno získal zájem, používá podobnou technologii jako Zcash a jako takový mu nelze plně důvěřovat, pokud jde o dostupné napájení nebo integritu sítě.

Monero Nejlepší alternativa

Zdá se tedy, že v době rostoucího dohledu a sledování je jedinou kryptoměnou, kterou lze spolehlivě použít, stoprocentně bezpečnou a zcela soukromou, Monero.

Ačkoli Zcash má pokročilejší šifrování, pokud jde o Zk-snarks, spoléhání se na důvěru ostatních může být příliš mnoho. Nic nelze ověřit, protože nic není známo. Je možné jen počkat, až se aktualizace Zcash vydají, než budou moci plně důvěřovat této technologii.

Monero také pomalu otřásá „stinnými“ sdruženími, která mu jsou často udělena. Existuje stále větší přijetí mince, o čemž svědčí snahy hudebníků přijmout Monero jako formu platby za jejich koncerty.

Nyní nikdo nebude vědět, že jste si někdy koupili vstupenku na koncert Dolly Parton. To je síla mince na ochranu soukromí!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me