Microsoft & Github: Musíme si dělat starosti a jak by se měl Crypto přizpůsobit?

Pokud sledujete novinky o blockchainu, kódování a vývoji softwaru, pravděpodobně jste již slyšeli, že Microsoft v pondělí oznámil, že kupuje GitHub, největší úložiště otevřeného softwaru na světě, za 7,5 miliardy dolarů na skladě.

Dohoda čelí regulačnímu schválení ze strany Evropy a USA, ale není pochyb o tom, že to projde, a do konce léta bude GitHub součástí Microsoftu.

Tato myšlenka mi vzbudila zimnici a po celém světě se ozvaly výkřiky vývojářů softwaru a blockchainových nadšenců. Koneckonců, bitcoiny a většina ostatních blockchainových projektů používá GitHub k ukládání kódu a provádění změn.

Co se stane, jakmile se Microsoft, kdysi známý jako jeden z nejodolnějších odpůrců softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, stane vlastníkem samotného centra softwaru s otevřeným zdrojovým kódem? Musíme si dělat starosti? Jaké plány má Microsoft pro GitHub?

Pojďme se podívat na některé z možných důsledků tohoto překvapivého a historického nákupu.

Počáteční spad

Jednou z prvních věcí, které se staly, bylo, že lidé začali přesouvat své projekty od GitHubu. Ve skutečnosti jejich konkurent GitLab uvedl, že od neděle zaznamenali 10krát větší počet úložišť.

Rovněž si vyžádali 13 000 migrací úložiště za prvních 24 hodin po oznámení. Samozřejmě existuje 85 milionů úložišť, takže to byla jen kapka v kbelíku. Je také zajímavé, že po oznámení bylo jedním z nejrušnějších úložišť ten, který obsahoval skript pro migraci vašeho úložiště GitHub na GitLab.

Růst uživatelů GitLab

A v blockchainovém prostoru byla soukromá mince Monero jako jedna z prvních, která oznámila možnost opustit GitHub. Vývojáři ve skutečnosti uvedli, že tento krok bude docela snadný, protože na GitLabu již mají záložní úložiště. Ale dále říkali, že si mohou GitHub ponechat jako úložiště záloh, což znamená, že nejsou plně přesvědčeni, že nákup Microsoftu bude pro GitHub znamenat špatné věci..

A co dědeček kryptoměn – bitcoin? Od začátku mají své úložiště kódů na GitHubu, ale má to nějaký význam pro Bitcoin Foundation, která vlastní úložiště s otevřeným zdrojovým kódem?

Je pravda, že toto je pouze názor jednoho muže, ale v tweetu po oznámení Wladimir van der Laan uvedl, že by se úložiště BTC mělo pohnout, a tvrdí:

“Skutečný spěch, ale myslím, že toto je začátek dlouhé bolestivé cesty GH k zastarávání, možná končí stejným způsobem jako CodePlex.”

I když v této fázi nic nenasvědčuje tomu, že by společnost Microsoft měla zahájit poplatky za turistiku a drancovat data, její vlastnictví komunity, která se pyšní decentralizací, je pro mnohé těžké.

Jaké jsou záměry společnosti Microsoft?

Microsoft a Github Meeting

Zdroj: Microsoft

Mnoho lidí to neví, ale Microsoft již má na GitHubu více než 2 miliony úložišť a říká, že je nejaktivnějším uživatelem platformy. Což je docela možné vzhledem k obrovskému počtu úložišť a velkému počtu vývojářů a projektů ve společnosti Microsoft.

To samo o sobě nedělá záměry společnosti Microsoft čistými a ve skutečnosti si můžete být jisti, že budou mít na mysli své akcionáře mnohem víc než pokračování vývoje open source.

Následující 5 implementace pocházejí přímo z projevu generálního ředitele společnosti Microsoft Satya Nadella, finanční ředitelky Amy Hoodové, spoluzakladatele GitHub a současného generálního ředitele Chrisa Wanstratha a nastupujícího generálního ředitele GitHubu (a zakladatele Xamarin) Nat Friedmana po oznámení akvizice.

  1. Microsoft je zcela integrován s open-source. Toto téma se vyvíjelo a musíme si uvědomit, že Satya Nadella je jiný generální ředitel než Steve Ballmer, který byl fanaticky proti open-source softwaru. Nadella uvedla, že GitHub se bude vyvíjet pomocí tří širokých strategií: zmocnit vývojáře „v každé fázi životního cyklu vývoje“, zrychlit používání GitHubu pro podnikové vývojáře a pomocí platformy přinést vlastní vývojářské nástroje společnosti Microsoft širšímu publiku.
  2. Github zůstane otevřenou vývojářskou platformou a zachová si svou vlastní identitu a nezávislost, podobně jako jsme to již viděli u akvizic Minecraft a LinkedIn. Nezapomeňte, že nastupující generální ředitel Nat Friedman má dlouhou historii podpory open-source a říká, že Microsoft se nebude zabývat tím, co funguje s GitHub. Místo toho bude cílem udělat z GitHub lepší GitHub.
  3. Společnost Microsoft se zavázala ke cloudu ve všech věcech a také připojí GitHub do cloudových služeb. Nejen vlastní cloudové služby Azure, ale také Google Cloud Platform a Amazon Web Services. V plánu je poskytnout vývojářům nástroje a schopnost kódovat cloud, mobilní zařízení, edge computing a internet věcí (IoT).
  4. Společnost Microsoft již plánuje využít tržiště GitHub k nabídce vývojářských nástrojů a služeb společnosti Microsoft. Některé z nich jsou již open-source.
  5. Dojde k integraci Visual Studio Code, ale GitHub bude i nadále podporovat další editory kódu, aby vývojáři mohli používat libovolný editor kódu, který si přejí. Existují také plány do budoucna integrovat Visual Studio Team Services, aby přinesly nabízené funkce.

Friedman také zdůraznil, že na GitHubu nebude žádná implementace reklamy, protože Microsoft se chce vyhnout škodám způsobeným na SourceForge, který se stal bažinou reklam a vyskakovacích oken, které zpozdily stahování ve prospěch získání více reklam před uživateli . Friedman připustil;

pokud to společnost Microsoft zašroubuje, ztratíme generaci důvěru vývojářů.

Je společnost Microsoft falešná?

Předem Microsoft velmi otevřeně prohlašuje svou podporu pro vývojáře a open-source a GitHub, ale co to ve skutečnosti znamená?

Pokud se podíváte na výše uvedené implementační plány, uvidíte, že produkty Microsoft budou integrovány do GitHubu, a vzhledem k minulé historii společnosti by to mohla být velmi těsná integrace.

Satya Nadella

Satya Nadella. Zdroj: Cvrlikání

Jistě, vývojáři budou mít i nadále přístup k dalším nástrojům, ale produkty společnosti Microsoft vypadají, jako by byly umístěny dopředu a na střed. Pokud jsou Visual Studio Team Services předloženy pro správu verzí a to má dopad na používání Gitu, stane se z GitHub VSTSHub?

Myslím, že ano, a také si myslím, že to je přesně to, co Microsoft naplánoval. Ne do krku, ale tichý, pomalý a nenápadný způsob, který nepozorovaně přináší změnu.

Na konci dne je společnost Microsoft veřejně obchodovanou společností a její konečnou odpovědností je dosahovat zisků pro akcionáře. I když mohou při nákupu GitHub znít altruisticky, neutratili 7,5 miliardy dolarů bez plného očekávání, že tyto peníze vydělají, a mnohem více zpět do budoucnosti.

Můžete si být jisti, že do zkoumání toho, jak profitovat z GitHubu, byly vloženy tisíce hodin, stejně jako byly tisíce hodin vloženy do vývoje plánu, který by umožňoval nákup GitHubu bez toho, aby museli naklánět ruku – minimalizace počtu vývojářů, kteří skočit loď na začátku.

Jděte tam, kde jsou kodéry

Microsoft zjevně vidí, že kódování a vývoj softwaru jsou v 21. století stále důležitější a chtějí ovládnout prostor, kde se programátoři setkávají. Bohužel jsou programátoři, a zejména programátoři zabývající se projekty blockchainu a kryptoměny, spolehlivými zastánci decentralizace a stačí, když je GitHub nyní ovládá centralizovaná korporátní entita, aby je poslala hledat zelenější pastviny..

To je v současné době GitLab, ale zahrnují i ​​jiné alternativy BitBucket a Keybase, který poskytuje soukromá úložiště, která jsou šifrována, s bitcoinovým blockchainem používaným k ukotvení identit.

Závěrem je, že Git je stále stejný systém řízení verzí open source jako vždy. GitHub je platforma pro používání softwaru, ale ponechat GitHub a přejít k jinému poskytovateli je triviální věc. Dokonce i ti, kteří zatím čekají, jak by Microsoft mohl jednat, se mohou rychle přesunout na jinou službu, pokud to začne vypadat, jako by Microsoft opravdu neměl na mysli nejlepší zájmy open source a vývojářů.

Závěr

Microsoft v současné době dává každý dojem, že na GitHubu to zůstane stejné, ale již naznačil, jaké změny mají přijít. A tyto změny mohou zahrnovat aktuální implementaci GitHubu. Přesto je snadné vidět, že budou skutečně propagovat produkty a služby společnosti Microsoft. GitHub si ponechá svá otevřená úložiště, ale stane se centralizovaným. To, zda je to nevhodné pro blockchainové projekty, teprve uvidíme.

Dobrou zprávou je, že přechod z GitHubu na jinou platformu, která podporuje používání Gitu, je docela snadný. Ve skutečnosti mnoho blockchainových projektů již má zálohy existující na GitLabu nebo jiných platformách Git, takže je stále snazší jednoduše ponechat README na GitHubu s vysvětlením, že úložiště bylo přesunuto jinam.

I když Microsoft tvrdí, že na GitHubu neprovádí žádné nežádoucí změny, pravdou je, že by to nedokázali dotáhnout. Jsou akcionářům k dispozici a budou muset nejen ospravedlnit nákup 7,5 miliardy dolarů, ale také najít způsob, jak získat zpět náklady a zisky.

A i když se zdá, že současný generální ředitel a manažerský tým společnosti Microsoft podporuje open source, neznamená to, že by nemohl přijít nový generální ředitel, který má stejný přístup k open source, jakým byl známý Steve Ballmer.

Doporučený obrázek přes Fotolia, Github a Microsoft

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me