Může Blockchain zjednodušit sdílení vlastnictví?

Vlastnická práva jsou důležitými dokumenty téměř pro každé aktivum. Když kupujete dům, jsou skutky na vaše jméno. Když si koupíte auto, získáte licenci a záznam o vlastnictví je nastaven na vaše jméno. U akcií by se postup neměl lišit. Budete držet podílové listy na své jméno a budou prokazovat vlastnictví.

Avšak vzhledem k obrovskému počtu nesplacených akcií a objemu, který se obchoduje na burzách, je proces vedení záznamů poměrně komplikovaný. Vlastnictví akcií v USA určuje systém zvaný Depository Trust Company (DTC). To bylo vytvořeno v 60. letech jako prostředek vedení záznamů.

Proces DTC

Může to být docela náročný postup, když si koupíte akci od svého makléře. Zprostředkovatel bude informovat DTC, že je vaším zprostředkovatelem a že jsou těmi, na které se máte obrátit, pokud jde o dotazy. Pokud tedy někdo chce zjistit, kdo vlastní akcii, musí požádat DTC, který poté osloví makléře, kteří pak poskytnou informace o vlastnictví akcie.

Tím se vytvoří komplikovaný řetězec záznamů napříč třemi různými entitami. Pokud jste držitelem akcie, váš makléř vás udrží ve své databázi. DTC bude mít ve své databázi záznam, že váš makléř je ten, kdo dohlíží na tyto akcie. A konečně, společnost, která tyto akcie vydala, by měla záznam v DTC. To ve skutečnosti neposkytuje držiteli akcie přesné vlastnické údaje, které by chtěl (alespoň na veřejnosti).

Toto je opravdu docela komplikované připojení a jako takový nemůže DTC zvládnout období, kdy dojde ke spoustě změn. Například pokud dojde ke sloučení, DTC požádá o „chladné“ období pro zpracování změn. Navíc tato spletitá síť záznamů a databází není žádným problémem, zejména pokud jde o hledání vlastníků akcií.

Důsledky komplikace

To vše bylo zvýrazněno pomocí skandál Dole potravin. David Murdock, většinový vlastník společnosti, si to vzal v roce 2013 do soukromí za 13,50 $ za akcii. Mnoho dalších akcionářů to považovalo za nabídku nízkého míče, která byla dohodnuta, aby mohla Dole získat akcie levně. Žalovali a vyhráli případ, který jim udělil 2,74 $ za akcii. Když požádali ty, kteří akcie vlastnili, aby podali žádost, obdrželi pohledávky z více než 49 milionů akcií, když podle účetnictví společnosti jich bylo jen 36 milionů.

Ačkoli si mnoho lidí myslelo, že to může být jen důsledkem lhaní některých lidí, bylo to také nesprávné tvrzení. Všechny záznamy se shodovaly. Rozpor však byl způsoben prodejci cenných papírů, kteří si akcie vypůjčili od skutečných vlastníků. Vzhledem ke komplikované struktuře DTC a makléřů trvalo nějakou dobu trvat, než se propracovali. Podle vicekanceláře Delaware:

Tento problém je nezamýšleným důsledkem federálního řešení papírenské krize shora dolů, které hrozilo v 70. letech na Wall Street. Kongres a Komise pro cenné papíry řešily prostřednictvím politiky imobilizace akcií krizi pomocí technologií depozitních institucí z éry 70. let, papírových certifikátů jumbo a centralizované účetní knihy. Technologie distribuované účetní knihy nabízí potenciální technologické řešení udržováním více aktuálních kopií jedné a komplexní knihy vlastnictví zásob

Decentralizované řešení

Když poprvé viděli nepořádek v případě Dole, úřady v Delaware to vzaly na vědomí a učinily to legální pro společnosti udržovat svůj vlastní decentralizovaný blockchain akcionářů. To by eliminovalo neefektivní centralizovaný systém. Toho se vážně věnovaly některé společnosti, jako je Overstock, které již uvedly, že jej používají.

To značně zjednoduší proces zaznamenávání vlastnictví akcií veřejně obchodovaných společností. Nejen, že by se mohlo vyhnout problémům, jako je debakl Dole, ale také by to společnosti umožnilo snadno určit, komu například dluží dividendy.

Není žádným překvapením, že stát Delaware podporuje používání technologie Blockchain ve společnostech spadajících pod jejich jurisdikci. Za prvé, Delaware je firemní kapitál Spojených států, přičemž více než dvě třetiny všech společností na seznamu Fortune 500 jsou zapsány ve státě. Zadruhé, samotný stát hledá blockchainová řešení. Podle Andrea Tinianow, Delware spolupracuje se společností Symbiont na decentralizaci svých záznamů v hlavní knize.

Doufejme, že krok společnosti Delaware dá všem společnostem, které jsou ve státě začleněny, impuls k přijetí blockchainové technologie a snadnému sledování jejich vlastnictví akcií..

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me