Kontrola protokolu pásma: Zabezpečené a interoperabilní řešení Oracle

Desetinásobné zvýšení ceny je u kryptoměny normální, zejména během býčích trhů. Co však není normální, je 10násobný nárůst během 30denního období, kdy byl kryptotrh relativně klidný. Existují pouze dvě vysvětlení: buď je manipulováno s cenou tohoto aktiva, nebo jde o dané aktivum Pásmový protokolToken kryptoměny BAND.

Band Protocol existuje už několik let, ale teprve nedávno vydala revidovanou hlavní síť. Během posledních několika měsíců se tento projekt spojil s desítkami významných projektů kryptoměny, včetně ICON a Elrond, a viděl, že jeho nativní BAND token připravuje nabídku na více renomovaných burzách, jako jsou Coinbase a Huobi.

Přehled protokolu pásma

Stručně řečeno Band Band. Obrázek přes Pásmový protokol

“Skvělé”, možná říkáte, “ale co je tak zvláštního na Brand Protocol?” Band Protocol se snaží vyřešit „problém Oracle“ kryptoměny vytvořením platformy, která decentralizovaným způsobem získává spolehlivá data z reálného světa a dodává je do Dapps a inteligentních kontraktů na blockchainy kryptoměny. 10násobná cenová pumpa BAND není neodůvodněným humbukem – může to být jen začátek!

Historie pásma protokolu

Pásmový protokol začal v mysli Soravis Srinawakoon, podnikatel Forbes 30 do 30 let se Stanfordem jako jeho alma mater (vysokoškolák A mistr!) a Boston Consulting Group v jeho životopise. Během práce pro BCG založil několik startupů zahrnujících energetické nápoje, kávu a dokonce i smažené tofu chipsy.

Srinawakoon se zapojil do kryptoměny v roce 2014, když uslyšel, že MIT „padl“ Bitcoin v hodnotě 100 $ USD všem vysokoškolským studentům, kteří dokončili průzkum. Zábavný fakt: 0,3 bitcoinu, který každý respondent obdržel, má nyní hodnotu přes 3500 $ USD.

Generální ředitel skupiny Band Protocol

Generální ředitel Band Protocol Soravis Srinawakoon. Obrázek přes Cvrlikání

Krátce po výsadku vyvinul Srinawakoon a jeho přátelé web „hazardních her“ kryptoměny který se zdvojnásobil jako bitcoinový faucet – odměnil uživatele v bitcoinech za vítězství v kasinových hrách na webu. Na vrcholu webových stránek Srinawakoon prodal a použil prostředky k zahájení vývoje projektu, který se nakonec stal známým jako Brand Protocol.

Uvědomil si Srinawakoon že s růstem komunit klesá kvalita interakcí uvnitř těchto komunit. Podle jeho názoru je to především kvůli dezinformacím a nedostatečné odpovědnosti. Jako takový byl Band Protocol původně navržen tak, aby poskytoval přesné a spolehlivé informace do online komunit postavených na blockchainech kryptoměny a původně byl vydán na blockchainu Ethereum v roce 2017.

Ethos pásma


Počáteční étos společnosti Band Protocol zaměřený na komunitu. Obrázek přes pásmový protokol

Postupem času se Band Band vyvinul tak, aby se více soustředil na věštecký prvek svého účelu. The růst DeFi a prostor Dapp přinesl poznání, že mnoho z těchto technologií nemůže fungovat, pokud nemají přístup ke skutečným datům, jako je cena různých kryptoměn. Navíc by tyto protokoly měly velmi omezené případy použití a uživatelské základny, pokud by byly potlačeny z reálného světa v rámci jejich vlastního nativního blockchainu.

Defipulse zamčeno

Celková hodnota uzamčená v DeFi podle DeFi Pulse. Obrázek přes DefiPulse

Uvědomil si to, tým Band Protocol sešrotoval étos zaměřený na komunitu ethereové verze protokolu a začal vytvářet nový specializovaný protokol Oracle, který by byl rychlejší, levnější a vývojářsky přívětivější než jakýkoli jiný Oracle na trhu. To vedlo ke spuštění nové hlavní sítě Band Protocol v červnu tohoto roku. Je součástí sítě Cosmos a byla postavena pomocí Cosmos SDK.

BAND kryptoměna ICO

Protokol pásma měl 2 ICO a 1 IEO. První ICO, které bylo zveřejněno, se konalo v srpnu 2018 a vidělo se prodáno 10 milionů BAND tokenů za cenu 30 centů USD za BAND, za celkem 3 miliony USD. Druhé soukromé ICO se uskutečnilo v květnu 2019 a bylo prodáno 5 milionů BAND tokenů za cenu 40 centů USD za pásmo, celkem vyzvednuté 2 miliony USD.

Pásmový protokol IEO

Pásmový protokol IEO o Binance. Obrázek přes Zásobník IEO

IEO Band Band bylo zdaleka nejúspěšnějším kolom financování, kdy získalo téměř 6 milionů USD. To vedlo k necelému 12,4 milionu BAND tokenů prodaných za cenu 47 centů za pásmo přes Binance Launchpad. Všechny BAND tokeny prodané během kol ICO a IEO byly ERC-20, protože počáteční verze Band Protocol byla postavena na Ethereum.

Celková nabídka BAND je 100 milionů, i když se očekává, že se to v budoucnu změní (o tom později). 27,37% všech BAND tokenů bylo prodáno mezi 2 koly ICO a IEO.

Distribuce protokolu pásma

Rozdělení distribuce BAND tokenů Band Protocol. Obrázek přes Kapky ICO

Ze zbývající zásoby bylo 25,63% přiděleno na vývoj ekosystému, 20% tokenů šlo týmu Band Protocol, 5% tokenů bylo přiděleno poradcům projektu a zbývajících 22% tokenů bylo vyhrazeno pro pásmo Založení protokolu. Zdá se, že v Band’s nejsou o této nadaci žádné informace aktuální dokumentace nebo Střední.

Co je to Band Protocol?

Pásmový protokol popisuje sama sebe jako „cross-chain data Oracle“. To vám možná moc neřekne, pokud terminologii neznáte. V kryptoměně je datový věštec program, který může agregovat a propojovat API a data z reálného světa s decentralizovanými aplikacemi a inteligentními kontrakty na blockchainech kryptoměny.

Co je to Band

Band Protocol je platforma, která dodává data do reálného světa blockchainům. Obrázek přes CoinMarketCap

Tato data mohou zahrnovat věci jako počasí, cena akcií, cena kryptoměny a dokonce i letové protokoly. Jak jste možná uhodli, cross-chain znamená, že Band Protocol je schopen to udělat pro více blockchainů a nejen pro Ethereum, což v současné době chybí a je hlavním prodejním místem projektu.

Blockchain Band Protocol je známý jako BandChain a jeho nativní BAND token se používá k vytyčování validátory a delegáty, aby stimuloval přesné a aktuální datové kanály (více o tom za okamžik).

Síť BandChain

Ilustrace BandChain společnosti Band Protocol. Obrázek přes D Zřetězeno

Jak již bylo zmíněno dříve, BandChain Band Protocol je postaven pomocí sady Cosmos SDK. Kromě toho, že je blockchain agnostický, je Oracle Protocol Oracle rychlý, levný a snadno implementovatelný prakticky na jakémkoli blockchainu.

Jak funguje Band Protocol?

Naštěstí pro vás (a pro nás) je nyní mnohem snazší pochopit, jak nyní funguje Band Protocol jak to fungovalo dříve. Ethereum verze Band Protocol zahrnovala více komunit založených na datech, každá s vlastními jedinečnými tokeny, které byly podpořeny tokenem BAND a kolísaly v hodnotě na základě poptávky po datech v dané komunitě.

To je důležité krátce poznamenat, protože mnoho sekundárních zdrojů (např. Články a videa z YouTube) se týká ethereové verze Band Protocol. BandChain (současný blockchain Band Protocol) je mnohem jednodušší mechanismus delegovaného důkazu o podílu (DPos) pro získávání spolehlivých dat. Jedná se v zásadě o síť validátorů a delegátorů, kteří zajišťují konzistentní a přesná externí data.

Pásmový protokol Oracle

Ilustrace věštce Band Protocol. Obrázek přes CoinMarketCap

Když někdo chce požádat o data z protokolu Band, odešle inteligentní smlouvu do BandChain obsahující podrobnosti o tom, jaké údaje chtějí a jak chtějí, aby byly agregovány. Validátoři jsou poté vybráni pseudonáhodně na základě váženého průměru příslušného podílu na poskytnutí údajů.

Dělají to načtením dat ze zdrojů určených inteligentní smlouvou a agregací dat způsobem určeným inteligentní smlouvou. Tato data jsou poté uložena na BandChain a jsou snadno dostupná pro všechny ostatní žadatele (pokud existují).

Rychlost protokolu pásma

Rychlost a náklady na používání protokolu Band. Obrázek přes CoinMarketCap

Pokud je těžké obejmout hlavu, můžete na to myslet jako na objednávku v restauraci. Zadáte objednávku (inteligentní smlouvu) na hamburger (data) a v objednávce určíte, že chcete hořčici na jedné buchtě a kečup na druhé buchtě (konkrétním způsobem chcete, aby se data sčítala).

Kuchaři (validátoři) jsou vybíráni „náhodně“ podle toho, jak dobře dokáží uvařit hamburger (možná nejlepší hamburger je na toaletě, takže místo toho volí druhého nejlepšího hamburgera). Po zaplacení objednávky (v BAND tokenech) obdržíte svůj vlastní burger (data). Na rozdíl od restaurací trvá tento proces na BandChain od začátku do konce 3–6 sekund a stojí méně než 1 $ USD.

Jak funguje BandChain?

Validátoři na BandChain mají za úkol generovat nové bloky a zpracovávat transakce (poskytovat data). Validátoři jsou odměňováni v BAND tokenech za generování nových bloků a poskytování spolehlivých dat. Validátoři jsou schopni stanovit své vlastní poplatky za údaje, které poskytují.

Validátoři BandChain

Role ověřovatelů na BandChain je znázorněna. Obrázek přes CoinMarketCap

Validátoři mohou svůj podíl částečně „srazit“, pokud jsou příliš dlouho offline, pokud zdvojnásobují transakce (účtují za požadavek na data více, než je jejich stanovený poplatek) nebo nereagují na žádosti o data.

Na rozdíl od mnoha dalších mechanismů konsensu DPoS a PoS není výše podílu potřebného k tomu, aby se stal ověřovatelem sítě, pevné číslo, ale je závislá na velikosti podílů jiných ověřovatelů.

Ověřovatelé protokolu pásma

Na BandChain je 100 validátorů

Pokud chcete být validátorem na BandChain, musíte být mezi 100 největšími účastníky v síti. Do tohoto žebříčku můžete umístit buď vyřazením BANDu, který je k tomu potřeba, nebo přesvědčením dostatečného počtu lidí, aby vám delegovali BAND.

Delegátoři delegují jejich BAND tokeny pro validátory podle svého výběru výměnou za malé snížení blokových odměn a poplatků za ověření dat od validátora. I když neexistuje žádné závazné pravidlo, které by delegáty nutilo prověřovat validátory a jejich data, jsou k tomu motivováni, protože pokud se validátor, na kterého se vsadili, chová škodlivě, delegáti také uvidí lomítko části jejich vsazených tokenů BAND.

Delegator Roles Band Protocol

Role delegátorů v BandChain je ilustrována. Obrázek přes CMC.

Delegátoři i žadatelé o údaje mohou pomocí protokolu Lite Client ověřit kvalitu dat poskytovaných validátory.

Správa protokolu pásma

Validátoři i delegátoři mohou hlasovat pro nebo proti navrhovaným změnám protokolu, přičemž 1 hlas se rovná 1 BAND tokenu. Delegátoři nemusí hlasovat stejným způsobem jako validátor, kterého se účastní.

Hlasy delegátů ve skutečnosti mají přednost před hlasy odevzdanými validátory, aby „vyvažovaly“ správu protokolu. Pokud delegátor neodevzdá svůj hlas, jeho potenciální hlasy se automaticky odevzdají stejným způsobem jako hlasy ověřovatele.

Hlasování o bandchainu

Hlasování na BandChain. Obrázek přes CMC.

Je ještě jedna věc, kterou je třeba si povšimnout, jak funguje Band Protocol. Říkejte tomu chytře nebo krutě, ale nová verze Band Protocol je představena proměnlivá míra inflace k dodávce tokenu BAND. To může být kdekoli mezi 7-20% ročně a existuje, aby stimulovalo účast v síti mezi držiteli BAND tokenů.

Cílem je, aby minimálně 66% z celkového oběhu BAND bylo v síti vsazeno validátory a delegáty. Jedná se o inflační tlak, který byl zaveden, aby zajistil, že protokol zůstane dostatečně decentralizovaný a bezpečný.

Band Protocol vs. Chainlink

Pokud si myslíte „počkejte chvíli, zní to hodně jako Chainlink!“ pak máte pravdu. Band Protocol je považován za přímého konkurenta společnosti Chainlink, která je v současné době nejpopulárnějším věštcem v krypto prostoru z dlouhodobého hlediska. Některé z funkcí protokolu Band jsou nejlépe oceněny a pochopeny při srovnání a porovnání s funkcemi Chainlink, proto jsme tuto část posunuli pod způsob fungování protokolu Protocol.

Zaprvé, Chainlink’s Oracle je kompatibilní pouze s blockchainem Ethereum. Věštec Band Protocol je řetězově agnostický – je kompatibilní s desítkami blockchainů včetně Ethereum. Zadruhé, Chainlink’s Oracle je něco jako Služba „na vyžádání“.

Band Protocol vs. Chainlink

Chainlink vs Band Protocol. Obrázek přes Youtube

Když požadujete data pomocí Chainlink, můžete si vybrat, který z jejich důvěryhodných poskytovatelů je chcete pro vás načíst a obdržet po předání některých tokenů LINK jako platby.

Je pravděpodobné, že s Band Protocol jsou data, která potřebujete, již uložena někde v řetězci, protože jsou neustále přiváděna do sítě. To znamená, že data obdržíte rychleji a získáte je za nižší cenu.

I na granulární úrovni jsou požadavky na data zpracovávány na BandChain jako jediná transakce na blockchainu. Chainlink odešle požadavek a přijme data ve dvou samostatných transakcích, což znamená, že v případě přetížení sítě Ethereum může dojít k významnému zpoždění.

Třetí rozdíl mezi Chainlink a Band Protocol zahrnuje předpisy Know Your Customer (KYC). Pokud chcete být poskytovatelem dat ve společnosti Chainlink, musíte poskytnout dokumentaci prokazující vaši totožnost jako jednotlivce nebo organizace. U Band Protocol to není nutné – kdokoli může odeslat data, pokud má sázku požadovanou jako validátor.

Band Protocol Chainlink KYC

Regulace KYC jsou v kryptoměně stále běžnější. obraz Zdroj

Jedna zajímavá věc, kterou je třeba poznamenat, je, že absence KYC zřejmě nemá velký rozdíl, protože mnoho datových agregátorů nalezených na Chainlink je také aktivní na Band Protocol. To nás pohodlně přivádí k našemu poslednímu bodu: exkluzivitě.

Podle některé zdroje, Chainlink preferuje práci s blockchainovými projekty, které jim zaručují exkluzivitu nad jejich rolí Oracle. Jak již bylo řečeno, je běžné, že aplikace pro kryptoměny používají více věštců, zejména v DeFi, kde by chyby v cenových datech mohly vést k nebývalému chaosu.

Plán protokolu pásma

Revize pásma protokolu dlouhodobá vize má být orákulem jiných blockchainů uvnitř i vně kryptoměny. K dosažení tohoto cíle tým nastínil 4 fáze vývoje pojmenovaného po významných čínských ikonách.

Plán protokolu pásma

Plán rozvoje pásma. Obrázek přes Pásmový protokol

  • Fáze 0 (Wenchang): Toto bylo hlavní síťové spuštění aktuální iterace Band Protocol, ke kterému došlo 10. června tohoto roku. Tato fáze také zahrnovala výměnu žetonů pásma ERC-20 za žetony BAND hlavní sítě (v oběhu je stále mnoho žetonů pásma ERC-20).
  • Fáze 1 (Guan Yu): To je to, ve kterém se aktuálně nacházíme, zahrnuje zavedení vlastního skriptovacího jazyka pro požadavky na data smart contract oracle na BandChain. Zaměřuje se také na integraci BandChain s aplikacemi na blockchainech založených na etherea a kosmu.
  • Fáze 2 (Laozi) a 3 (Konfucius): Zaměřují se na zlepšení interoperability blockchainu, umožnění alternativních platebních metod a otevření dveří podnikovým blockchainům. Srinawakoon poznamenal že Band Protocol se v dohledné budoucnosti zaměří na asijské trhy (pravděpodobně kvůli dominanci Chainlink v Severní Americe).

Analýza ceny kryptoměny BAND

Cenová historie skupiny BAND je pohledem pro bolavé oči a vypráví příběh malého (virtuálního) enginu, který by mohl. BAND byl uveden na trh uprostřed medvědího trhu s kryptoměnami na konci roku 2019. Jeho cena zůstala na stejné úrovni kolem 20–30 centů USD po celé měsíce. To bylo těsně pod jeho ICO cenou 30 centů USD za token.

PÁSMOVÝ cenový výkon

PÁSMOVÝ cenový výkon. Obrázek přes CMC

V dubnu tohoto roku cena tokenu BAND začala pomalu stoupat a nakonec 10. srpna, přesně 2 měsíce poté, explodovala na více než 17 $ USD jeho hlavní síťové spuštění. Jedná se o ohromný 56násobný zisk z jeho ceny ICO a pouze za poslední měsíc BAND token zaznamenal 10x tah, protože byl postupně uveden na renomovaných burzách. I když v posledních několika dnech došlo k mírné korekci, ceny BAND zůstávají ve srovnání s předchozími minimy na nebi.

Jak získat BAND

Kryptoměna BAND je k dispozici pro obchodování na několika známých burzách, včetně Binance, Huobi a Coinbase Pro. Pokud dáváte přednost decentralizovaným burzám, můžete obchodovat s BAND jako Kyber Network a Uniswap (i když s omezenou likviditou). Vaše nejlepší sázka je pravděpodobně Binance, vzhledem k tomu, že se tam děje téměř 80% BAND obchodování.

Binance BAND

Zaregistrujte se na Binance a kupte BAND

Když už mluvíme o likviditě, 24hodinový objem obchodování BAND je téměř ekvivalentní jeho tržnímu stropu! To je velmi neobvyklé a ještě méně časté u vsazitelných kryptoměn (protože jsou uzamčeny v určených protokolech a nelze s nimi obchodovat). Podle CoinMarketCap dosud nedošlo k žádným změnám v celkové nabídce BAND.

BAND peněženky

Nyní, když je BAND na vlastním nativním blockchainu, jsou vaše možnosti, pokud jde o peněženky, poměrně omezené. Zdá se, že jedinou digitální peněženkou, která podporuje BAND, je Trust Wallet, Peněženka Coinbase, a atomová peněženka.

BAND sázení atomové

Atomic Wallet podporuje ukládání a vytyčování BAND tokenů. Obrázek přes Střední

Hardwarová peněženka Ledger právě přidává BAND do svého seznamu podporovaných kryptoměn. Pokud aktuálně máte verzi pásma ERC-20, doporučujeme ji poslat na burzu, jako je Binance, kde si ji můžete vybrat jako „nový“ BAND token.

Náš názor na Band Protocol

Band Protocol je velmi, velmi vzrušující projekt s vážným potenciálem. Je to z jednoho prostého důvodu: věštci jsou nezbytní pro fungování jakéhokoli druhu užitečné decentralizované aplikace.

Srinawakoon přesně popisuje problém Oracle má hodnotu „miliard dolarů“ a pro Dapps je pravděpodobně stejně cenný jako blockchainy, které je provozují. Věštci jako Band Protocol jsou doslova „připojení k internetu“, díky nimž jsou „světové počítačové“ blockchainy jako Ethereum použitelné a cenné.

Přehled sítě pásmového protokolu

Přehled protokolu pásma. Obrázek přes CoinMarketCap

Dříve v tomto článku jsme porovnávali Band Protocol se současným předním věštcem v kryptoměně Chainlink. Možná vás zajímá, jak na ekonomické úrovni dosahuje velikost pásma protokolu až po Chainlink. I když nemůžeme poskytnout žádné finanční poradenství, můžeme poukázat na několik věcí. Začněme čísly.

Chainlink je podle tržního stropu téměř 20krát větší než Band Protocol (6 miliard vs. 300 milionů v době psaní tohoto článku). Přestože je Chainlink omezen na blockchain Ethereum, na tom nezáleží, protože téměř každý široce používaný protokol Dapp nebo DeFi je postaven na Ethereu. Schopnost Band Protocol být agnostikou blockchainu jako taková není příliš cenná, když se na ostatních blockchainech skutečně nic nestaví..

Hodnocení Chainlink CMC

Pořadí společnosti Chainlink v CoinMarketCap. Obrázek přes CMC

Na druhou stranu, důvodem, proč zůstává Ethereum dominantní, může být to, že pro ostatní blockchainy není k dispozici spolehlivé a nákladově efektivní řešení, které by umožňovalo budování konkurenčních Dapps a ekosystémů. Pokud tomu tak je, pak by se Band Protocol mohl stát Chainlinkem ne-ethereových blockchainů.

Limit trhu s tokeny ethereum

Dominance tokenů ERC-20 Etherum. Obrázek přes Střední

Neexistuje způsob, jak určit, co by to znamenalo z hlediska ceny, ale věříme, že hodnocení společnosti Srinawakoon, že věštci jsou stejně cenné jako blockchainy, které obsluhují, je 100% správné. To znamená, že Band Protocol a dokonce i Chainlink jsou podhodnoceny.

Vzhledem k zrychlujícímu se tempu DeFi budou jen nadále růst v hodnotě, protože ethereum a podobné blockchainy se postupně dostanou do středu pozornosti kryptoměny, možná dokonce vyzvou bitcoin jako největší kryptoměnu.

Jediným skutečným problémem, který u Band Protocol vidíme, je ten, který je v kryptoměně bohužel univerzální, a to je alokace tokenů. Ani 30% z celkové nabídky BAND není v rukou investorů a účastníků BandChain.

Chcete-li přidat urážku zranění, jednou poznamenal Srinawakoon v rozhovoru že „uživatelé se nestarají o decentralizaci“ a zdá se, že protokol směřuje směrem, který bude sestávat z centralizovaného konglomerátu validátorů s pasivními delegátory.

I přes tyto obavy jsme na BANDu stále neuvěřitelně býčí. Protokol Band má stále hodně prostoru pro růst a má vážnou šanci být jednou z nejcennějších kryptoměn na trhu.

To bude v zásadě záviset na tom, jak moc rostou další kryptoměny, konkrétně ty, které se snaží být „zabijáky ethereum“. Dobrou zprávou je, že z dlouhodobého hlediska není pozdě investovat do BAND!

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me