Jak inteligentní smlouvy mohou způsobit revoluci v právním odvětví

Každý, kdo se někdy musel potýkat s právním systémem (řekněme si to, je to někdy většina z nás), pravděpodobně zjistí, že nemá tendenci hýbat se tak rychle.

Existuje pro to spousta důvodů a musíte být odborníkem, abyste jim plně porozuměli, ale cynik by vám řekl, že v zásadě je možná v systému prostě příliš mnoho lidí, kteří potřebují jejich řez. Příliš mnoho prostředníků.

To do určité míry věc zjednodušuje, ale je jistě pravda, že jakýkoli fungující právní systém je ze své podstaty těžkopádný stroj s velkým množstvím základních částí nezbytných ke zpracování a kontrole informací, s nimiž se zabývá.

Nyní, společně s rostoucím počtem dalších sektorů, čelí právní průmysl potenciálnímu otřesu v podobě blockchainu – technologie za bitcoinem a dalšími kryptoměnami.

Inteligentní řešení kontraktů

Chytré smlouvy – dohody kódované blockchainem, které se aktivují automaticky, když jsou dohodnuty nebo porušeny jejich stanovené podmínky – jsou v popularitě raketově rostoucí, protože technologie blockchainu nadále vzkvétá. Nick Szabo, guru, který stojí za myšlenkou chytrých kontraktů, je ve skutečnosti přirovnává k velmi jednoduchému automatu: vložíte minci a automat vám automaticky vydá plechovku koksu. Vložení mince spustí smlouvu mezi vámi a strojem a když stroj vydá plechovku, smlouva byla splněna.

Dochází zde ke zjednodušení, ale tento princip zůstává zdravý. Potenciál inteligentních kontraktů lze ve skutečnosti měřit touto velmi jednoduchostí – dohoda je provedena rychle a přímočaře, bez nutnosti externího ověřování od třetích stran. Prostředník je vystřižený.

Tím, že je napsána na blockchainu, má chytrá smlouva stejnou neměnnost a transparentnost jako její hostitelská platforma. To jim dává spolehlivost aúplná symetrie informací„Což by je nepochybně učinilo závaznými.

Důsledky pro právní průmysl

Chytrý kontrakt legální průmyslDůsledky pro právní průmysl spolu s mnoha dalšími oblastmi jsou jasné. Díky vestavěným postupům ověřování je potřeba třetích stran zprostředkovat ve smluvních záležitostech značně snížena. Například by nebylo nutné, aby byl podpis smlouvy svědkem notáře, protože blockchain by zaznamenal všechny aspekty smlouvy a jejích ustanovení v nezměněné podobě. Tyto jasně viditelné informace by vyvrátily pokusy kterékoli strany o porušení podmínek smlouvy. Papírování a vyplňování formulářů by mohly být zastaralé a zbytečné.

Jakmile je kódován do blockchainu, lidský prvek v transakci (a s ním i velká část potenciálního zmatku nebo zpoždění) je z rovnice odstraněn. Smlouvy v zásadě fungují na principu „pokud-pak“: Pokud je uloženo určité množství bitcoinů, bude na oplátku uvolněn dohodnutý produkt. Načasování vkladu a uvolnění lze specifikovat a učinit transparentním – jakýkoli pokus kterékoli strany o změnu těchto ustanovení bude viditelný napříč blockchainem. Jakýkoli spor by byl zrušen podmínkami smlouvy.

Tady ve Velké Británii je nákup nemovitosti notoricky byzantským postupem, jehož proces často trvá měsíce, protože smlouvy a papírování jsou svázány s právníky. To je zjevně navrženo zčásti na ochranu zúčastněných stran, ale až příliš často se to stává prostředkem pro různé právnické profesionály, jak se useknout. S inteligentními smlouvami by tento proces mohl být zjednodušené a efektivní, zatímco stále poskytuje ochranu kupujícím i prodávajícím. S protokoly inteligentní smlouvy, které jsou nedotknutelné a transparentní, by byla potřeba časově náročných a nákladných zásahů právními zástupci a dopravci mnohem méně pravděpodobná. Celý proces by mohl být rychlejší a bezpečnější pro všechny zúčastněné.

Stále potřeba právníků

Pokud to všechno vyvolává přízrak hromadného propouštění napříč právnickou profesí, je zapotřebí určitá perspektiva. Přesné strukturování a obsah o inteligentních smlouvách bude ještě muset rozhodnout právníci a bude třeba zavést nějaký regulační rámec, který by je uvedl do souladu s právními systémy různých zemí. Uživatelé budou i nadále potřebovat právní poradenství, aby zajistili, že obsah inteligentních smluv bude skutečně spravedlivý vůči všem zúčastněným.

Potenciální aplikace inteligentních smluv se nicméně začínají hlouběji prozkoumávat. Než se inteligentní smlouvy stanou všudypřítomnými a současný právní systém nebude transformován přes noc, je třeba prozkoumat ještě spoustu legálních možností. Ale potenciál tu je a kdo ví – možná v nepříliš vzdálené budoucnosti možná nebude naše jednání s právním systémem koneckonců tak klikaté.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me