GRIN recenze: Kryptoměna zaměřená na soukromí založená na MimbleWimble

Grin je projekt, který se díky svým primárním funkcím usmíval mnoho nadšenců kryptoměny – špičková technologie ochrany soukromí postavená na protokolu Mimblewimble.

Nedávno jsem provedl recenzi na Beam, další dobře známou implementaci MimbleWimble. To mě opravdu zajímalo o protokol, a proto jsem se rozhodl podívat se na další populární implementaci WM.

Může tedy Grin opravdu soutěžit a měli byste to zvážit?

V této recenzi Grin se podrobně podívám na projekt. Rovněž se podívám na možnosti adopce a případy použití pro GRIN coin.

Co je Grin?

Než se budeme moci podívat na technologii za sebou Úsměv, musíme pochopit, jaké jsou hlavní myšlenky, které pohánějí projekt vpřed. Jedná se o projekt, který je zcela řízen komunitou a jako takový se musí opírat o tyto obecné hlavní zásady:

 • Ve výchozím nastavení silné soukromí. To dává Grinovi úplnou zastupitelnost a schopnost uvolňovat informace podle potřeby je zabudována do blockchainu.
 • Spíše než škálování na základě počtu transakcí, Grin škáluje s počtem uživatelů, což šetří místo na blockchainu.
 • Blockchain má jednoduchý, ale elegantní design, který umožňuje snadnou údržbu a snadný audit.
 • Zabezpečení zajišťuje silná kryptografie.
 • Celý projekt je řízen komunitou a blockchain je zaměřen na decentralizaci těžby.

Grin Coin Overview

Obrázek přes Grin Web

Jedná se tedy o docela přímé cíle, které se mohou zdát snadno dosažitelné. Ve hře však často existuje řada konkurenčních faktorů, které ztěžují realizaci v praxi. Pro jednoduchý příklad vám blockchain Trilemma – představa, že škálování, bezpečnost a decentralizace jsou kompromisem.

Funkce úsměvu

Grin má však několik jedinečných funkcí, díky nimž má k dosažení těchto cílů silnou pozici.

 • Protokol Mimblewimble – Protokol Mimblewimble je způsob, jakým Grin poskytuje soukromí tím, že umožňuje ověřování transakcí, zatímco skrývá podrobnosti o uživateli a částce. Grin používá závazky Pedersen jako způsob, jak skrýt tyto vstupy a výstupy.
 • Škálovatelnost – Protože Grin ukládá pro každou transakci pouze nevyčerpané výstupy a malé jádro dat, je schopen pomalu rozšiřovat data blockchainu a škálovat na základě počtu uživatelů spíše než počtu transakcí.
 • Organické spuštění – Grin zahájen bez předminování a bez ICO, ani nepřiděluje část těžebních odměn vývojářům nebo organizované nadaci. Celý projekt běží na dary a tým se zavázal, že nikdy nezíská žádný kapitál s očekáváním budoucích výnosů, které ovlivní rozhodovací proces.
 • Kukačkový cyklus – Kukačkový cyklus je algoritmus za Grinovým důkazem mechanismu konsensu práce. Využívá spíše šířku pásma paměti než výpočetní výkon, což mu umožňuje udržovat vysoce decentralizovanou těžbu.

Nyní, když jste všeobecně na vysoké úrovni porozuměli projektu Grin a jeho hlavním rysům, můžeme se ponořit do některé z jeho pokročilejších technologií.

Grin Technology

Na úvod je třeba poznamenat, že povaha Grinu je čistě transakční. Neexistuje žádná schopnost přidávat další data pomocí skriptování, což znamená, že blockchain nebude použit pro inteligentní smlouvy nebo dApps.


Grin nebyl navržen tak, aby uchovával hodnotu jako bitcoin, a vývojáři chtěli odradit od spekulací, takže Grin byl vytvořen s nekonečnou nabídkou a ročním snížením inflace, aby spíše podporoval výdaje než hromadění.

Při použití jsou transakce v Grinu zcela jedinečné, protože neobsahují žádné adresy ani částky. Navíc dvě transakce mohou sloučit v bloku a vytvořit pouze jednu transakci, čímž se odstraní veškeré zprostředkující informace.

Každá transakce Grin má tři části:

 1. Sada vstupů, které odkazují a utrácejí předchozí výstupy;
 2. Sada nových výstupů (označovaných jako Závazky Pedersen);
 3. „Jádro“ transakce.

V takovém schématu existuje pouze jeden způsob, jak vidět vstupy a výstupy transakce, a to být přímým účastníkem transakce.

Ochrana osobních údajů Grin Coin

Transakce skryté z webu na MimbleWimble. Obrázek přes úsměv

Pro ty, kteří nejsou přímo zapojeni, vypadají vstupy a výstupy jako náhodná data a nemají žádný význam. Nakonec přidané jádro obsahuje další transakční data, jako je podpis a veškeré poplatky za těžbu.

Použitím tohoto jedinečného typu transakce a jedinečného formátu bloku Grin dosahuje své škálovatelnosti. Schéma využívá výstupy, které mají být utraceny vstupy, což jim potom umožňuje odebrat z blockchainu, což funguje tak, aby množství dat uložených blockchainem bylo relativně malé.

To je klíč k tomu, jak Grin škáluje na základě počtu uživatelů, nikoli počtu transakcí. Protože počet uživatelů se rovná počtu nevyčerpaných výstupů, nemusíme do každého bloku zahrnout jednotlivá data transakcí.

V tomto schématu se blok v blockchainu Grin skládá z následujících prvků:

 • Záhlaví;
 • Seznam vstupů po proříznutí;
 • Seznam výstupů po proříznutí;
 • Jediné jádro pro celý blok;
 • Jádro pro každou jednotlivou transakci obsaženou v bloku.

Pojem „cut-through“ použitý výše znamená proces sestavování vstupů nebo výstupů transakcí do jedné sady před jejich přidáním do řetězce.

Konsenzus v úšklebku

Grinův konsenzuální algoritmus se nazývá Cuckoo Cycle a je to typ algoritmu Proof-of-Work, který byl speciálně navržen tak, aby byl odolný vůči ASIC. Vytáhne to tím, že je algoritmem vázaným na paměť, který používá šířku pásma paměti k určení času řešení, spíše než aby byl závislý na rychlosti GPU nebo výkonu procesoru.

Algoritmus kukačky

Projekty využívající „kukačkový algoritmus“. Obrázek přes GitHub

Díky tomu je těžba s kukačkovým cyklem méně energeticky náročná a umožňuje uživatelům s běžnými GPU a CPU těžit Grin coiny. Tím, že se vyhýbá těžbě ASIC a otevírá těžbu širší paletě hardwaru, se tým Grin domnívá, že těžba zaznamená nárůst decentralizace na rozdíl od zvýšené centralizace, která byla pozorována u jiných PoW blockchainů.

Grinova implementace kukačkového cyklu využívá cíl obtížnosti, který se vyvíjí na základě dostupné hash síly sítě. Tento cíl obtížnosti byl implementován, aby udržel čas řešení bloku v daném rozsahu, který je aktuálně 60 sekund.

Tým úsměvu

Vzhledem k tomu, že Grin nebyl vyvinut jedinou společností nebo entitou, neexistuje žádný generální ředitel společnosti Grin, ani neexistuje oficiální tým s vedoucím toho či onoho. Existuje několik společností, které projekt podporují, ale žádná z nich nekontroluje jeho směr.

The Škleb Github ukazuje 79 různých přispěvatelů do projektu od října 2016 a všichni jsou dobrovolníci, kteří jsou buď nefinancovaní, nebo jsou financováni z darů komunity Grin. Drtivou většinu závazků provedlo šest jednotlivců, z nichž všichni zůstávají v anonymitě a nejsou k dispozici žádné veřejné profily.

Přispěvatelé úsměvu

Někteří z hlavních přispěvatelů do projektu Grin

Kromě velkého počtu soukromých osob, které přispěly na projekt Grin, byly poskytnuty také dary od několika těžebních fondů a burz, včetně Spark Pool a bminer na straně bazénu a Gate.io a Poloniex na straně výměny. Projekt Qtum rovněž přispěl do projektu Grin.

Grin General Fund

Nemohu zmínit dary, aniž bych mluvil o Grin General Fund. Jedná se o finanční prostředky, které se používají k pokrytí nákladů na obecný vývoj protokolu. Tento fond je spravován výhradně technickou radou Grin a všechna rozhodnutí o výdajích jsou zveřejňována.

Pokud jste chtěli darovat obecnému fondu Grin, pak máte dvě možnosti, které v současné době máte, prostřednictvím bitcoinu a GRINu. Například zde jsou jejich bitcoiny Starší adresa což ukazuje, že mají k dispozici asi 13 BTC – tak docela značných

GRIN vs BEAM

Grin i Beam se snaží poskytnout nejlepší transakční kryptoměny podle výchozího nastavení soukromí, ale vycházejí z toho různými způsoby.

Zatímco Grin je v zásadě komunitně řízený projekt, který se opírá o konsenzus komunity a dary, aby fungoval, Beam převzal více start-up modelu, který mu umožňuje rychleji se rozhodovat a zasílat kód, a zároveň mu dává výhodu při najímání zaměstnanců který zahrnuje prodejní a marketingový tým.

Úsměv proti paprsku

Bitva o implementace MimbleWimble

Který model je lepší? To je zjevně přehazování a záleží na perspektivě osoby, která zvažuje tyto dva projekty. Komunitní model platí pro původní étos kryptoměn, ale model start-upu je mnohem funkčnější.

Nakonec záleží na tom, zda si ceníte komunitního modelu rozvoje blockchainu nebo start-up cesty, která vede k rychlejšímu vývoji a větší inovaci.

Mince GRIN

Od listopadu 2019 cirkuluje nabídka GRINU 25 313 ​​340 za cenu 1,20 USD, což dává minci tržní kapitalizaci jen plachých 30,5 milionu USD a díky tomu je GRIN 127. největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace.

Nové mince GRIN jsou vydávány rychlostí 1 za sekundu a očekává se, že tato míra uvolnění zůstane navždy konstantní, což dá společnosti GRIN neustále klesající míru inflace, protože její cirkulující nabídka bude neustále růst.

Pokud to zůstane pravda, míra inflace GRINu po 10 letech poklesne pod 10% a o 10 let později klesne pod 5%. Bude to takto nadále klesat, dokud GRIN zůstane životaschopným projektem.

GRIN Cenový výkon

GRIN Cenový výkon. Obrázek přes CMC

První datum obchodování s tokeny GRIN je uvedeno jako 27. ledna 2019 a otevírací cena v ten den byla 9,96 $. Následující den dosáhla svého historického maxima 14,87 $ a od té doby po většinu času míří níže. 25. října 2019 vytiskla své historické minimum 0,870336 USD a od té doby se od 6. listopadu 2019 odrazila na 1,25 USD.

Obchodování & Ukládání GRINU

GRIN je podporován poměrně velkým počtem burz, ale zdaleka největší objem obchodu je na burze Hotbit. Poté následují MXC a Bitforex. Přijatelný objem je také na DragonEx, Gate.io a Poloniex. Ostatní burzy podporující minci mají velmi malé objemy obchodů.

Pokud se rozhodnete pro nákup svých GRIN coinů, můžete si je koupit nebo těžit, existují dvě stabilní peněženky. Jednou je oficiální GRIN peněženka, nalezena tady, a druhá se jmenuje Grin713 a je založena na oficiální peněžence, ale její použití je údajně snazší. To lze najít tady.

K dispozici je také peněženka Grin ++, ale stále je v beta verzi a vývojář doporučuje, aby se nepoužívala pro transakce v síti. Diskuse o jednotlivých projektech peněženky najdete také na Grin fóra. Pro ty, kteří dávají přednost mobilní peněžence Ironbelly je ve vývoji.

Vývoj úsměvu & Cestovní mapa

Vzhledem k tomu, že Grin je projekt s otevřeným zdrojovým kódem, znamená to, že je kód otevřený pro kontrolu. To je pro mě také skvělé, protože to znamená, že se mohu blíže podívat na vývojové práce na projektu.

Jak již bylo zmíněno výše, do programu přispívá více než 79 různých přispěvatelů Úšklebek GitHub což znamená, že docházelo k neustálému toku závazků. Níže jsou uvedeny kódy, které se za poslední rok zavázaly k jejich základnímu repo.

Úšklebek GitHub

Kód se zaváže za posledních 12 měsíců

Ve skutečnosti byl projekt, který nemá žádný „hlavní“ tým vývojářů, Grin docela aktivní ve vývoji. Pokud bychom to měli porovnat s jinými projekty v prostoru, bylo by to na 35 palcích celkový vývoj výstup.

Když přijde plán, vývojáři Grinu oslovili komunitu ohledně věcí, které by rádi viděli v Plán do roku 2020.

Některé z nejpozoruhodnějších návrhů zde byly zaměřit se na vývoj atomového swapu s cílem usnadnit transakce mimo řetězec mezi BTC, ETH & ÚSMĚV. Byly také nějaké nápady, jak implementovat bleskovou síť nad GRIN.

Samozřejmě, vzhledem k tomu, že je to pro komunitu otevřené, můžete dokonce skočit do Úsměv Gitter a navrhněte, co byste rádi viděli. Pokud jste chtěli držet krok s vývojem, můžete sledovat jejich oficiální zpravodajský kanál nebo Cvrlikání.

Závěr

Spolu s Beam je Grin jednou z prvních implementací protokolu Mimblewimble zaměřeného na soukromí. Jeho poslání je jasné, být transakční mincí, která umožňuje soukromí a škálovatelnost.

To vše jsou velmi žádané vlastnosti pro kryptoměny a pokud ostatní blockchainy čelí problémům v úspěšném dosažení škálování a soukromí, Grin má šanci na masové přijetí.

To znamená, že projekt čelí tvrdé konkurenci, zejména v prostoru soukromých mincí, kde mají projekty jako Monero obrovský náskok. Existují také projekty, jako je Litecoin, které jsou daleko před Grinem a plánují implementovat Mimblewimble sami.

Už jsme viděli, jak vysoká počáteční inflace Grinovy ​​měnové politiky vede k neustálému prodeji horníků. To v současné době stlačuje cenu GRIN mincí, ale jak čas plyne, míra inflace se zlepší a ceny pro GRIN by měly začít růst. To odmění ty, kteří měli trpělivost držet své GRIN mince, zatímco inflace byla vysoká.

Komunita Grin ráda zdůrazňuje, že Grin byl spuštěn bez ICO, před dolováním, airdrops nebo vyhrazenými odměnami pro zakladatele a vývojáře. Díky tomu je Grin spravedlivý a spravedlivý pro všechny uživatele.

Obrovská konkurence v blockchainovém prostoru v roce 2019 však znamená, že být spravedlivý nestačí k získání trakce a vybudování velké komunity. Přesto byl Grin v prvním roce své existence docela úspěšný při budování komunity.

Grin je extrémně mladý projekt v prostoru mladých kryptoměn. Bude nějakou dobu trvat, než zjistíme, zda jsou jejich cíle škálovatelnosti, decentralizace a ochrany soukromí splněny, a zda Grinovi pomohou stát se jednou z nejpoužívanějších transakčních mincí..

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map