EOS: Co potřebujete vědět o blockchainu nové generace

EOS se stal jedním z nejdůležitějších nadcházejících blockchainových projektů posledních několika let. Vytvořil Dan Larimer, tvůrce BitShares a Steemit, má být nejen konkurentem jiných chytrých smluvních platforem, jako je Ethereum, ale také reprezentovat skutečnou platformu kryptoměny třetí generace.

EOS běží na úplně jiné sadě principů než jiné blockchainové projekty, protože využívá systém známý jako delegovaný důkaz o účasti.

V tomto článku se budeme věnovat některým důležitým a kritickým rozdílům, které EOS plánuje nabídnout, a také některým obavám, které má blockchain komunita ohledně projektu.

Co je EOS? Základy

Ve své podstatě má být EOS vysoce škálovatelnou platformou, na které lze snadno spouštět distribuované aplikace. Zatímco konkurenty, jako je Ethereum, lze považovat za globální počítač, EOS je spíše jako globální operační systém. Záměrem jeho návrhářů je umožnit rychlé a snadné nasazení distribuovaných aplikací (nebo Dapps).

Zatímco aplikace založené na ethereu je třeba vytvářet pokaždé od začátku, EOS tvrdí, že s minimálním úsilím umožní nasazení široké škály standardních typů aplikací. To by umožnilo tvůrci EOS Dapp pouze upravit svůj program a ne znovu objevit kolo.

Z technického hlediska se EOS velmi liší od Ethereum kvůli svému modelu konsensu. Dnes Ethereum běží na modelu proof-of-work (POW). Nakonec přejde do modelu proof-of-stake s názvem Casper POS

Tvůrce EOS, Dan Larimer, chtěl zabránit tvorbě těžebních fondů, které by teoreticky mohly centralizováním zdrojů ohrozit bezpečnost blockchainu. Aby tomu zabránil, zavádí Larimer model konsensu, který sám vytvořil a který se nazývá delegovaný důkaz o účasti.

Model konsensu EOS

Delegovaný důkaz o podílu EOS

Obrázek přes Steemit

Delegovaný důkaz o sázce znamená, že k vytvoření nových bloků bude najednou povoleno pouze 20 entit. Těchto 20 subjektů (ať už se jedná o jednotlivce, nebo institucionální těžaře velikosti) se nazývá svědci. Aby se mohli stát svědky, jednotlivci, kteří jsou držiteli tokenů EOS, budou muset odevzdat svůj hlas, za kterého se chtějí stát svědky.

Nakonec bude 20 nejlepších automaticky vybráno během každého kola 21 bloků. Procento získaných hlasů určuje počet bloků, které je svědek oprávněn vytvářet nebo těžit. Protože entita, která blok těží, dostane odměnu celého bloku, stane se svědkem velmi cennou a vyhledávanou pozicí.

Důvodem pro vytvoření delegovaného proof-of-stake je zabránit vytváření fondů těžby a zvýšit bezpečnost sítě. Vyžadováním hlasů a omezením počtu horníků na 20 se výrazně sníží počet entit, které jsou schopny ovlivnit blockchain potenciálně škodlivým způsobem..

Podobně, pokud je někdo zvolen jako svědek, je motivován chovat se v nejlepším zájmu blockchainu, aby neztratil pozici svědka a neztratil všechny potenciální zisky z toho, že je jedním.

Miliony transakcí za sekundu


V rozhovoru provedeném na YouTube s YouTuberem Ivanem na Tech Larimer poznamenal, že aby mohl být přijat blockchainový projekt, musí mít zkušenost bez tření. Jednoduše řečeno, pokud jste povinni nejprve žetony z burzy třetích stran, průměrný člověk prostě nebude mít zájem o připojení kvůli obtížnosti.

Jako takový byl EOS navržen tak, aby nevyžadoval žádné kryptoměnové jednotky jakéhokoli druhu, aby se mohl účastnit nebo komunikovat s blockchainem EOS.

Dále je blockchain navržen tak, aby podporoval miliony transakcí za sekundu. EOS je stále ve vývoji a vyjde až později v tomto roce. Vývojový tým má spoustu času na to, aby překonal potenciální problémy se škálováním, než začnou způsobovat problémy.

Ethereum vyvíjí vlastní řešení pro řešení problémů se škálováním. EOS bude mít tu výhodu, že v den uvedení na trh bude mít zavedena robustní řešení.

Diskuse o tokenu ERC-20

Distribuce tokenů EOS

Distribuce tokenů EOS. Zdroj obrázku: eos.io

Společnost Eos zahájila své ICO v polovině loňského roku. Zatímco mnoho ICO v té době běželo jen několik dní, nebo v některých případech méně než minutu, prodej EOS měl trvat celý rok. Jelikož však blockchain dosud neexistuje, prodej nebyl schopen přímo uvolnit nativní tokeny EOS.

Místo toho bylo zavedeno dočasné opatření. Tokeny Ethereum ERC-20 byly vydány s očekáváním, že by mohly být později vyměněny za nativní tokeny EOS. To znamená, že jakmile bude platforma uvedena do provozu v polovině roku 2018.

Pečlivé sledování dokumentace EOS ICO odhalilo velmi podezřelý vstup. Oficiální dokumentace konkrétně zaznamenala, že držitelé tokenů EOS ERC-20 nemuseli mít nutně nárok na cokoli. To vedlo k relativní bouři dotčených investorů. Obávali se, že jejich tokeny ERC-20 nebudou oceněny a nebudou vyměněny za konečné tokeny EOS.

Tokeny ERC-20 také čelily určité výrazné volatilitě cen. V červenci 2017 se tokeny obchodovaly za zhruba dva dolary. V jednom okamžiku ztratili více než polovinu své hodnoty a hloubky hluboko pod každým dolarem.

Dnes, když se blíží vydání platformy, se tokeny ERC-20 obchodují za více než osm dolarů. To znamená, že kdokoli, kdo koupil žetony během významného poklesu ceny, by během několika měsíců zvýšil své investice desetkrát.

Nákup & Ukládání EOS

Pokud jste se rozhodli, že byste si chtěli koupit nějaký EOS, budete se muset vydat na jednu z burz se seznamem tokenů. EOS je docela populární mince, a proto má na těchto burzách docela dost pokrytí. Mezi největší burzy, na které se můžete podívat, patří Binance Exchange a Huobi.

Tyto burzy však vyžadují, abyste nejprve získali jinou kryptoměnu, jako je bitcoin atd., Abyste mohli koupit mince. Možná budete chtít zvážit Kraken, který vám umožní financovat váš účet v měně Fiat a nakupovat žetony. Termín pro tyto typy burz je „Fiat Gateways“.

Jakmile budete mít svůj EOS, budete jej chtít bezpečně uložit do peněženky. Je to proto, že udržování velkého držení mincí na burze není obezřetné vzhledem k rizikům, která s sebou přináší. Pokryli jsme rozsáhlý seznam nejlepších peněženek EOS pro ukládání vašich tokenů.

Závěrečné myšlenky

To, co EOS nabízí, je určitě přesvědčivé. I když to nemusí nutně nahradit Ethereum, mohlo by se to ukázat jako vážný kandidát v těžké váze. Možná stejným způsobem, jakým dnes Apple a Microsoft bojují za trh osobních počítačů.

EOS také není sám. V posledních několika měsících byla spuštěna řada dalších inteligentních kontraktů a decentralizovaných aplikací zaměřených na blockchain. Některé nabídly ICO nebo se chystají zahájit velmi brzy. Například Cardano a QTUM by mohly představovat hrozbu nejen pro EOS, ale i pro samotné Ethereum.

Nakonec nevíme, jestli si komunita kryptoměn osvojí EOS pro nasazení decentralizovaných aplikací. Pokud je EOS skutečně schopen nabídnout bezplatné transakce, pak by mu to mohlo poskytnout velmi významnou výhodu oproti Ethereum.

Některé nedávné blockchainové projekty, jako je KIK ICO, odstoupily od Etherea. Učinili tak kvůli obavám z transakčních poplatků a rychlosti.

Pokud je EOS schopen obejít všechny tyto problémy ze své výchozí pozice, mohl by mu dát tu výhodu, že potřebuje, aby našel své místo v blockchainovém prostoru.

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory autorů a neměly by být považovány za investiční rady

Doporučený obrázek přes eos.io

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me