Digitální měny centrální banky (CBDC): Kompletní průvodce pro začátečníky

Můj dědeček znal manažera své místní pobočky banky – a většinu ostatních zaměstnanců – jménem. Při jeho návštěvě dvakrát týdně si povídali a vyměňovali si potěšení, když vybíral hotovost, platil šeky a obecně spravoval své finance.

Vzpomínám si, jak mu asistent pobočky jednou ukazoval, jak tam bankomat používat, a vysvětlil mu, jak fungovala ta nová lesklá debetní karta, která mu byla zaslána. Také si pamatuji jeho hodnocení této zkušenosti, když jsme odcházeli: „spousta nesmyslů.“ Svět, ve kterém žil, se měnil, stejně tak se měnily i peníze, díky nimž to šlo, ale raději se držel toho, co věděl.

Digitální měny centrální banky

Obrázek přes Nairametrics

Je tomu méně než 20 let, co zemřel, ale když si pomyslím, jak moc se za tu dobu změnilo, zdá se to být více. Tady ve Velké Británii a v rozvinutém světě jako celku, použití hotovosti klesá.

Šeky téměř úplně vymřely a já si pro jednoho nepamatuji, kdy jsem naposledy navštívil pobočku místní banky. Jsem si jistý, že ti nemohl říct jméno manažera. Stále větší počet z nás spravuje většinu nebo všechny své finanční záležitosti online a platíme kartou, když – nebo pokud – navštívíme obchod.

Online platby prošly v posledních několika letech střechou a platformy jako PayPal nebo Google Pay tento proces téměř absurdně usnadnily. Pandemie se svými opatřeními na zablokování a sociální distancování pouze zrychlila tempo změn. Utratit peníze nikdy nebylo jednodušší.

Smrt hotovosti

Směřujeme k bezhotovostní společnosti. Mnozí to považují za dobrou věc a použití hotovosti považují za zastaralé a neefektivní. Jiní na to poukazují tento trend hrozí někteří z nejzranitelnějších členů naší společnosti, kteří mají mnoho důvodů spoléhat se na hotovost. Stejně jako při každém převratu existují vítězové i poražení.

Smrt hotovosti

Smrt hotovosti. Obrázek přes Shutterstock

Posun ve způsobu, jakým používáme a utrácíme peníze, se neomezuje na hlavní ulice rozvinutého světa. Ve velké části Afriky, zejména ve vzdálených oblastech, mnoho lidí nyní platit za zboží a služby se svými mobilními telefony a mají malou nebo žádnou interakci s hotovostí nebo bankami.

V Asii byly podniknuty kroky ke snížení používání hotovosti. Indie snížila počet bankovek vysoké nominální hodnoty v oběhu, zatímco Jižní Korea ano postupné vyřazování mincí jako uznání rostoucího používání karet a smartphonů.

Mít bankovní účet je něco, co většina z nás považuje za samozřejmost. Po celém světě, včetně rozvinutých zemí, jako je Spojené království, se však předpokládá, že existují téměř dvě miliardy lidí, kteří nemají přístup k tomu, co vy a já pravděpodobně považujeme za základní službu. Globální bankovní systém slouží zájmům těch šťastlivců, kteří mají peníze. Ti, kteří to neudělají, jsou až příliš často vynecháni v chladu.

Přijde změna


Finanční krach v roce 2008 ukázal, jak široká byla propast mezi bankami a většinou obyčejných lidí. Mohli jsme jen čekat a dívat se, jak téměř nikdo ze sektoru nebyl odpovědný za to, co se pokazilo, a samotné banky byly zachráněny penězi z našich daní.

Není žádným překvapením, že tato nespravedlnost pomohla zrodit možná největší hrozbu pro tradiční finance. V roce 2009 Satoshi Nakamoto zveřejnil dokument o bitcoinech, první a stále nejdůležitější kryptoměně na světě.

Bitcoin zabíjí hotovost

Jedna měna jim vládne všem

Konečně zde bylo něco, co by mohlo zpochybnit současný stav: digitální měna, která vyřadila všechny prostředníky a umožnila uživatelům provádět přímé transakce mezi sebou. Mohli tak učinit anonymně a ani bankéři, ani daňové úřady nemohly zasáhnout, aby provedly své škrty. Nebylo žádným překvapením vidět silné postavy v bankovním sektoru, které se snaží zastavit bitcoiny a předpovídat jejich zánik.

Od té doby, co Satoshi poprvé načrtl svou vizi, se toho stalo hodně. Bitcoin explodoval v ceně, vznikly tisíce dalších kryptoměn a nyní vidíme explozivní růst sektoru decentralizovaného financování (DeFi). Jedna věc je jistá: kryptoměny jsou nyní součástí finanční situace. Velká zvířata tradičních financí si to začínají uvědomovat, stejně jako potřebu s nimi pracovat spíše než proti nim.

Další krok

Pro ekonomy, kteří hledají budoucnost peněz, pokles hotovosti a vzestup kryptoměn směřují stejným směrem. Naše životy se stále více digitalizují, protože trávíme stále více času online. Peníze a finanční systémy budoucnosti budou muset tuto skutečnost uznat, aby pro nás zůstaly relevantní a užitečné. Svět, ve kterém žil můj dědeček, je pryč a už se nevrátí.

Bank of England

Bank of England. Obrázek přes Shutterstock

Po celém světě tuto změnu berou na vědomí centrální bankéři a tvůrci politik. Mnoho z nich si stále více uvědomuje, že koncept digitální měny je třeba vnést do hlavního proudu. Tato myšlenka mohla být kdysi považována za hrozbu, ale nyní se ukazuje její potenciál. Myšlenka digitálních měn vydávaných centrálními bankami se tak může brzy stát realitou.

Proč jít na Digital?

Centrální banky mají své důvody pro to, aby chtěly vyřazovat hotovost, i když je nepravděpodobné, že se jí budou chtít úplně zbavit. Hotovost je často spojována s částmi ekonomiky, které je obtížné regulovat a které je zásadně obtížné zdanit. Všichni zločinci, praní špinavých peněz a ti, kteří se chtějí vyhnout placení daní, hojně využívají hotovost, což je pro orgány obtížné sledovat. Omezení jeho použití tak pomáhá vyhladovět černou ekonomiku kyslíku.

Hotovost je také drahá na výrobu a distribuci. Aby bylo možné držet krok s pokroky v technologii padělání, je třeba neustále inovovat, zatímco náklady na její přepravu a bezpečné skladování jsou vysoké. Bank of England odhaduje, že utratí 40 milionů £ ročně výměnou poškozených bankovek a jejich vydáním nové polymerové bankovky v posledních několika letech byl nákladný proces.

Nová 20 libra bankovka

20 libra bankovka. Obrázek přes Bank of England

Nevýhody hotovosti spolu s nárůstem kryptoměn činí myšlenku vydávání digitálních měn pro centrální banky velmi zajímavou. Než se však podíváme na ty banky a země, které o tomto kroku uvažují, musíme udělat důležitý rozdíl.

Digitální vs krypto

Nenechte se zmást myšlenkou, že banky najednou přijaly kryptoměny s otevřenou náručí. Bitcoin, ether a tisíce dalších mincí jsou pro lidi v oblecích stále anathema. Přijímá se technologie za nimi a jejich aspekty, které mohou být pro současný systém výhodné.

Ano, banky se probouzejí slibem blockchainu a toho, jak jej lze využít k napájení digitálních verzí zavedených fiat měn. Všimněte si rozdílu: digitální, NE krypto. Tyto kotované digitální měny nebudou těženy řešením kryptografických hádanek a je nepravděpodobné, že by svým uživatelům poskytly anonymitu.

Jejich hodnota bude vázána na hodnotu národní měny, kterou zastupují, a jejich nabídku budou regulovat centrální banky, které je vydávají. A samozřejmě tyto centrální banky budou chtít, aby byly sledovatelné a zdanitelné.

Taxman sbírání kryptoměny

Taxman chce jeho řez!

Banky po celém světě již nějakou dobu pracují na myšlence digitálních měn centrálních bank (CBDC) a některé dokonce dokončily pilotní schémata. Uruguayská centrální banka běžel pilot od listopadu 2017 do dubna 2018 e-Peso s přenosy usnadněnými mobilními telefony. Kromě centrální banky se procesu zúčastnila řada soukromých společností, včetně IBM. Výsledky se stále vyhodnocují a režim byl považován za úspěšný.

Jižní Amerika by se mohla ukázat jako obzvláště vnímavá k tomuto typu iniciativy, protože několik tamních zemí, zejména Venezuela, zápasilo s hyperinflace a ekonomická devastace, kterou s sebou přináší. Crypto zde poskytlo záchranné lano a latinskoamerické vlády budou doufat, že digitální měny dokážou ještě více.

Mezitím ve Švédsku, kde je více než 80% transakcí elektronických, probíhá zkušební verze e-koruny, která má skončit začátkem příštího roku. Švédská Riksbank uvedla, že věří, že „nelze vyloučit scénář v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy hotovost není obecně přijímána.“

Švédsko Uruguay CBDC

Dvě země uvažující o CBDC

Nejdůležitějším pilotním programem ze všeho je to, že v současné době probíhá v Číně, zemi, která na kryptoměny vždy pohlížela s hlubokým podezřením. Čínská lidová banka jako první začala uvažovat o myšlence vydávat vlastní digitální měnu již v roce 2014, dlouho předtím, než v letech 2016/17 kopl kryptoměňový běh. Uvažovalo se o tom, že pokud digitální měny změní svět, pak musí být lidová republika před křivkou.

V roce 2017 byl zahájen projekt „Digitální měna / elektronické platby“ (DC / EP) jako součást širšího programu na modernizaci technologického odvětví v zemi. Zvyšování napětí s USA díky Donaldu Trumpovi urychlilo projekt, protože Čína se snaží spoléhat na americké finance.

Začátkem tohoto roku byl zahájen pilotní projekt ve čtyřech čínských městech, který byl později rozšířen o dalších 28. Zdá se, že byl úspěšný a formální zahájení se předpokládá někdy na konci tohoto roku, ačkoli koronavirová krize to mohla vrátit. Analytici nicméně předpovídají, že by mohlo do roku 2022 uspět v postupném vyřazování hotovosti.

Všechny oči na Čínu

Úspěch čínského experimentu bude ostře sledován po celém světě. Centrální banky mnoha dalších zemí zkoumají a v některých případech aktivně rozvíjejí své vlastní CBDC. Tyto projekty se téměř jistě zintenzívní, pokud se čínský pilotní program osvědčí.

Digitální juan

Obrázek přes Shutterstock

O Kanadě, Brazílii, Jižní Africe a Francii se uvádí, že mají rozvojové programy, zatímco ve Velké Británii Bank of England aktivně zkoumá možnost převzetí šterlinků digitálu.

To neznamená, že neexistují skeptici. I když existuje působivý seznam zemí, které CBDC zkoumají nebo vyvíjejí, několik jich není. Patří mezi ně například Indie a Itálie, stejně jako několik národů vnímaných jako technicky zdatné, jako je Finsko, Estonsko, Litva a Dánsko..

Všechny země mají programy CBDC, které se nechaly chátrat, přičemž několik faktorů zmiňuje obavy ohledně životaschopnosti základní technologie. Jiní tvrdí, že nelze říci, že výhody systémů CBDC převažují nad možnými riziky. Ten seznam naysayers může být stejně výmluvný jako seznam těch, kteří skočili na palubu CBDC rozjetého vlaku.

Profesionálové & Nevýhody

Nelze pochybovat o tom, že potenciální CBDC musí pokračovat v krkolomném tempu změn, které se šíří světem financí. Vzhledem k tomu, že používání hotovosti ubývá, digitální verze stávajících fiat měn by mohla vyplnit mezeru, kterou po sobě zanechává. Je těžké si představit jiný scénář.

Pokud má tato změna požadovaný účinek: pokud je skutečně schopna oslovit ty miliardy nebankovních lidí po celém světě a přivést k nim tradiční finance, pak je to určitě dobrá věc. Pokud jsou centrální banky schopny postupným vyřazováním hotovosti a jejím nahrazením něčím vysledovatelnějším omezit financování organizovaného zločinu a terorismu, tím lépe.

Bitcoin zabíjí dolar

Stick of the Century

CBDC mohou potenciálně nabídnout větší kontrolu nad peněžním systémem a mohou být cenným nástrojem proti budoucím propadům trhu a hyperinflaci. Mohly by také urychlit platby v maloobchodu a umožnit tak rychlejší a snadnější pohyb peněz po celém světě.

Přesto stále existuje spousta toho, co nevíme. Blockchain toho hodně slibuje a jeho roztleskávačky to označují za bezpečný a zabezpečený systém, na kterém lze stavět technologii zítřka. Jak bezpečné a jak bezpečné? Pokud se najde způsob, jak to kompromitovat, pak by se CBDC mohly stát do očí bijícím slabým místem pro ty státy, které je provádějí.

Otázka disintermediace také mnohým bankéřům v noci nedává spát. Mohly by CBDC vyvrátit potřebu retailových bank? Pokud budou následovat příklad kryptoměn, pak by exploze v růstu transakcí typu peer-to-peer mohla způsobit, že mnoho bank bude nadbytečných. Mohl by globální finanční systém odolat takové ráně?

Trustless Blockchain Tech

Trustless Blockchain Tech. Obrázek přes Shutterstock

A konečně, některé země zpochybnily potřebu CBDC poukázáním na to, že současné systémy, které máme zavedeny, jsou již zatraceně efektivní. Online platební platformy usnadňují tolika z nás posílat peníze do všech koutů světa, zatímco staré časy cestovních šeků a kufrů plných cizí měny jsou dávno pryč pro ty, kteří cestují do zahraničí.

Opravdu potřebujeme narušení, které CBDC nevyhnutelně způsobí, než se jejich použití rozšíří? Mnozí vidí tuto otázku jako řešení při hledání problému.

Závěr: Připoutejte se

Chtělo by odvážnou duši vsadit proti případnému zavedení CBDC po celém světě. Jsou přirozeným místem setkávání světů tradičních financí a kryptoměn a téměř jistě představují další skok vpřed pro globální finanční systém. Světoví vůdci, ekonomové a bankéři si všichni začínají uvědomovat, že budoucnost je digitální.

Hodně bude záležet na úspěchu čínského zkušebního režimu. Pokud v Lidové republice půjde vše dobře, nebude zbytek světa pozadu. Další studie v Jižní Koreji, Thajsku a na Ukrajině mohou nabídnout cennější poznatky a zprávy z Uruguaye a Švédska přispějí k fascinujícímu čtení. Ale nedělejte si chybu, Čína bude v čele, protože bude i nadále soupeřit s USA o ekonomickou nadvládu.

Způsob, jakým lidé na celém světě vydělávají, ukládají a utrácejí peníze, se neustále mění a neoplatí se jim zaostávat. Budeme muset doufat, že CBDC mohou zmocnit ty na dně hromady a poskytnout jim přístup k finančním produktům, které mnozí z nás považují za právo narození. I kdyby se to stalo, nečekal bych, že na mého dědečka udělalo dojem.

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map