Digitální měna e-Krona: švédský přesun CBDC

Švédsko má tendenci být osedláno takovými klišé, o kterých my ostatní můžeme jen snít. Je držen jako liberální ráj; země vysokých, blonďatých a krásných bytostí; mírumilovný, ale progresivní; místo, kde kapitalismus a socialismus dosáhly šťastného porozumění.

Existuje otevřený prostor a přírodní krása, rovnost žen a mužů a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Je to země, která nám dala H&M, Ikea, Spotify a chyba… Abba. Každý řídí Volvo a jí masové kuličky. Kde to mám podepsat?

Stejně jako všechna dobrá klišé i výše uvedená mají kořeny v pravdě. Ve srovnání s téměř každým jiným rozvinutým národem jsou Švédové zdravou partou. Státem financovaná zdravotní péče je přístupná všem a existuje kultura venku, která využívá některé opravdu úžasné scenérie.

Švédsko Sníh

Švédsko, včera. Vezměte si dobré boty a budete v pořádku. Obrázek přes Shutterstock

Země je ve skutečnosti jednou z nejliberálnějších demokracií na světě, kde se od mužů očekává, že se budou podílet na břemenu péče o děti, a ženy nebudou rutinně vyloučeny z pracoviště. Práva pracovníků jsou chráněna a zakořeněna, zatímco těm, kteří čelí těžkým dobám, existuje silná státní podpora.

Daně jsou vysoké, ale podporují silnou sociální záchrannou síť. Ano, je třeba argumentovat proti rychlé módě a levnému nábytku, zatímco spousta hudebníků vám může říci, co je se Spotify špatně.

Pokud jde o Abbu, tak … pojďme se do toho nepustit. Nikdo však nemůže popřít, že pro národ s něco málo přes 10 milionů lidí (méně než polovina populace v Sao Paulu), který si v zimě užívá jen několik hodin slunečního světla denně, si Švédsko udělalo dobře.

Hodně se učit

To neznamená, že Švédsko je dokonalá společnost, i když se možná blíží více než většina ostatních. Mnoho problémů, které postihují jiné bohaté národy, lze nalézt také zde. Nárůst imigrace zaznamenal nárůst napětí, přičemž imigranti – z nichž mnozí jsou uprchlíci – jsou často obviňováni z rostoucí kriminality a ztráty národní identity.

Švédští demokraté

Napadání stereotypu: vůdce švédských demokratů Jimmie Akesson. Obrázek přes BBC

Gang násilí se zvyšuje, zatímco státní výdaje poklesly. Výsledkem je, že zde krajní pravice zvedla hlavu, stejně jako v mnoha jiných zemích, s Švédští demokraté velké zisky ve všeobecných volbách 2018. Tato strana, která má kořeny v neonacistickém hnutí, je proti imigraci, otevřeným hranicím a EU a našla ochotné uši pro své populistické poselství u mnoha Švédů.

Nedávno se švédská vláda dostala pod palbu reakce na Covid-19, mnoho lidí bylo původně chváleno za to, co bylo považováno za antiautoritářský přístup k pandemii. Pravděpodobně to bylo selhání, protože Švédsko dosud utrpělo více úmrtí na koronaviry než každý jiný skandinávský národ. Zdá se, že pořád nedělají věci pořádně.

Vedoucí cesta


Co to má tedy společného se světy blockchainu a kryptoměny? Jak jsme viděli, Švédsko je proslulé svým progresivním přístupem a určováním trendů, které ostatní země dychtivě přijímají. Už nemusíte hledat výše uvedené švédské příběhy o úspěchu H&M, Ikea, Spotify a ano, Abba, vidět, že tam, kde vede Švédsko, má zbytek světa často tendenci následovat.

Pokud jste v posledních měsících sledovali všechny věci kryptoměny, je pravděpodobné, že jste si všimli zvýšeného chvění kolem problému digitálních měn centrální banky (CBDC). To je do značné míry to, co se říká na cínu: digitální verze národních měn vydané centrálními bankami, jako je Bank of England nebo Federální rezervní systém USA. Stává se, že v této oblasti, stejně jako v mnoha dalších, mají Švédové náskok.

Švédsko Riksbank

Švédská Riksbank: nevyhrává přesně žádné soutěže krásy. Obrázek přes Shutterstock

V únoru letošního roku, těsně předtím, než pandemie dobře a skutečně převrátila scénář, švédská Riksbank oznámil že zavádí pilotní program pro svou e-korunu, „digitální koruna [která] by měla být jednoduchá, uživatelsky přívětivá a splňovat kritické požadavky na bezpečnost a výkon.“

Pilotní projekt, který byl zahájen ve spolupráci se společností Accenture, měl za cíl otestovat blockchainovou technologii, která by podpořila e-kronu, a vyhodnotit případ použití pro celostátní zavedení systému. Podle jeho vlastních slov „hlavním cílem pilotního projektu je, aby Riksbank rozšířila své znalosti o digitální koruně vydané centrální bankou.“

Tento pilotní program stále probíhá a má být ukončen počátkem příštího roku, ale stále více se zdá, že jde o případ, kdy, ne-li, se e-korona stane realitou. Bylo ohlášeno v říjnu že Stefan Ingves, guvernér Riksbank, tlačil na švédskou vládu, aby zahájila přípravu legislativy, která by umožnila, aby se e-korona stala zákonným platidlem. První fungující CBDC na světě by brzy mohlo být na nás.

Vysvětleno CBDC

V září jsme v CBC pokryli CBDC, zatímco na YouTube to udělal hluboký ponor nedávno. Než se však podíváme do zdánlivě nevyhnutelné e-koruny do hloubky, stojí za to udělat si tu krátkou rekapitulaci pro kohokoli, komu tento koncept stále není známý..

Na první pohled je CBDC hodně doporučovat. Digitální měna, která je vázána na hodnotu národní měny, kterou představuje, má řadu výhod, zejména oproti fyzické hotovosti. Používání hotovosti vymiera po celém světě a z mnoha důvodů. V mnoha rozvinutých zemích stále více lidí platí za každodenní věci debetními nebo kreditními kartami a v některých zemích je docela možné zvládnout každodenní život bez nutnosti používat hotovost.

Účtujte kreditní kartu

Pípnutí! Obrázek přes Shutterstock

Pak je tu vzestup kryptoměn, jako jsou staré dobré bitcoiny a všechny ty altcoiny, které následovaly. Počet obchodníků po celém světě, kteří přijímají kryptoměny, neustále roste, protože stále více lidí umouvá výhod bezpečných plateb typu peer-to-peer, které snižují chamtivé prostředníky, jako jsou banky.

V rozvojovém světě zatím jsou peníze stále populární, ale jejich použití klesá. Mnoho lidí žije daleko od své nejbližší banky nebo bankomatu a stále více se obrací ke svým mobilním telefonům jako k pohodlnějšímu způsobu utrácení a přijímání peněz. Hotovost může být těžkopádná a může dojít ke ztrátě, odcizení nebo poškození. Platba telefonem nebo předinstalovanou platební kartou je mnohem rychlejší a jednodušší.

Výhody plynoucí z nahrazení hotovosti digitalizovanou měnou pro centrální banky jsou zřejmé. Nemuseli by tisknout, distribuovat a ukládat tolik peněz, aby se vyhnuli logistickým nákladům. Mohli by také zajistit, aby platby (například rozdání stimulů Covid) byly distribuovány rychleji a efektivněji.

Pak je tu ta velká: daně. Pokud existuje neměnný záznam všech transakcí uložených v blockchainu CBDC, centrálním bankám a daňovým úřadům je mnohem snazší zjistit, komu co dluží. A ujistěte se, že platí.

Telefon s rychlou platbou

Boop!

Hotovostní transakce je mnohem těžší dohledat, a tedy zdaňovat, zatímco hotovost je obvykle preferovanou měnou zločinců a daňových podvodníků. Příchod CBDC by proto mohl těmto druhům lidí mnohem obtížněji fungovat. I když je snadné použití, sledovatelnost a odpovědnost jsou dostatečně žádoucí, mnoho z nich rychle poukázalo na to, že používání CBDC dá vládám a centrálním bankám mnohem přísnější kontrolu nad našimi životy.

CBDC ve volné přírodě

Švédsko není samo, kdo zkouší CBDC. Uruguay zahájil svůj vlastní úspěšný proces v letech 2017/18 a stále vyhodnocuje případ pro e-peso. Jižní Korea a Thajsko mají připravované pokusy, zatímco u jiných zemí, jako je Brazílie, Kanada a Jižní Afrika, se předpokládá, že mají zkušební plány ve vývoji. Spojené království údajně zvažuje technologii a čeká na výsledky zkoušek v jiných zemích.

Digitální jüan Čína

Dojde tam Čína jako první? Obrázek přes Shutterstock

Pak je tu Čína, která vede vlastní zkoušku zahrnující 28 měst po celé zemi. Pokud se to osvědčí, mohla by čínská vláda ukrást pochod do Švédska a být první zemí, která přijme CBDC jako součást svého finančního systému. Vzhledem k moci, kterou má čínská komunistická strana, je pravděpodobné, že budou schopni tuto politiku provádět bez takové opozice, s jakou se lze setkat v demokratičtějších státech.

Případ pro elektronickou korunu

Může se stát, že Čína bude na straně první, ale Švédsko v mnoha ohledech vypadá jako ideální testovací prostor pro rodící se CBDC. Za prvé, je to již jedna z nejvíce bezhotovostních společností na světě, s použitím hotovosti ve zdánlivě terminálním poklesu. Podle Statista, v roce 2010 bylo 59% malých plateb (méně než 100 SEK) provedeno v hotovosti. Do roku 2020 poklesla na 12%. Ve stejném období Riksbank   ukázal, že podíl lidí využívajících hotovost se snížil z téměř 40% na méně než 10%.

Díky popularitě platebních aplikací, jako jsou Swish, Klarna a iZettle (všechny založené ve Švédsku), jen hrstka většinou starších Švédů stále pravidelně používá hotovost. Samotný Swish skutečně je stává se tak populární že se stalo samostatným slovesem: „jen mi to přeje.“ Lidé si mohou koupit kávu, použít veřejné toalety a dokonce dát žebrákům a pouličním umělcům pouze aplikaci ve svých telefonech.

Swish Payments Švédsko

Docela svižně. Obrázek přes payspacemagazine.com

Tento prudký pokles využití hotovosti má samozřejmě své nevýhody, které se odrážejí i v jiných částech světa. Pro mnoho starších lidí je hotovost vše, co kdy věděli, a růst technologických platebních možností vnímají s hlubokým podezřením.

Pro ostatní jsou alternativy k hotovosti matoucí a skličující. Mnoho zranitelných lidí – starších nebo jiných – stále spoléhá na hotovost z nejrůznějších důvodů a čelí tomu, že budou pozadu tempem inovací. Hotovost může mít své nevýhody, ale ještě není mrtvá.

Švédsko nicméně postupuje bez hotovosti, a je proto pravděpodobné, že bude zavedením CBDC vnímavější než jiné společnosti. Využití bezhotovostních plateb díky pandemii rostlo ještě rychleji a rostl počet lidí nakupujících online, i když se Švédsko neuchýlilo k národnímu uzamčení.

BankID

Švédové také používají další oblíbenou aplikaci vedle Swish. BankID používá švédské osobní identifikační číslo (podobné britskému národnímu pojištění nebo americkému číslu sociálního zabezpečení) pro přístup k digitálním veřejným službám a také k používání online bankovnictví a dokonce k podepisování dokumentů. Ve výsledku jsou tyto služby snadno přístupné a dostupné bez nutnosti pamatovat si přihlašovací údaje a hesla pro libovolný počet různých služeb.

BankID Švédsko

BankID. Nejste si jisti, co to říká, ale vypadá to chytře. Obrázek přes Signicat

Švédsko proto již má zavedeno značné množství digitální infrastruktury, spolu s obecně technicky zdatnou populací. Přijetí a integraci e-koruny jistě pomůže i skutečnost, že Švédsko není zdaleka tak zalidněné jako některé z dalších zemí, které se zabývají CBDC. Možná to může být jen otázka rozsahu, ale je lákavé si představit, že bude jednodušší dostat jedenáct milionů lidí na rychlost pomocí CBDC, než by to bylo u více než jedné miliardy.

Kam dál?

Zdá se, že hvězdy se v blízké budoucnosti vyrovnávají ve prospěch e-koruny. Proces stále probíhá a nezdá se, že by ho vykolejila pandemie koronaviru. Guvernér Riksbank je pro tuto myšlenku a stojí za zvážení, co řekl poznámka z října:

„Peníze a způsob, jakým platíme, procházejí v době digitalizace ekonomiky významnými změnami. Tam, kde jsme si dříve vyměňovali hotovost, nyní platíme hlavně přesunem prostředků mezi účty ostatních. Změny mají mnoho výhod, ale také s sebou nesou nevýhody a rizika. Úkolem Riksbank je zajistit, aby platby mohly být prováděny bezpečně a efektivně a aby si koruna zachovala svou hodnotu. Aby to bylo možné, musí být hotovost chráněna a doplněna o digitální alternativu. “

Ingvesův tón v poznámce je také zajímavý, protože uznává pokles hotovosti, ale také se zasazuje o její ochranu, a to i při zavedení digitální koruny. Vyslovuje přesvědčivé body o zastupitelnosti hotovosti a její schopnosti používat bez výše zmíněné digitální infrastruktury. Jeho pohled na budoucí elektronickou korunu je takový, že by měla fungovat jako „digitální doplněk hotovosti“.

Jak by fungovala e-korona?

Vzestup kryptoměny připravil cestu pro CBDC dvěma způsoby. Zaprvé probudilo světové finanční instituce k příslibu digitálních měn a ukázalo, že digitální platební sítě typu peer-to-peer jsou technologicky možné. Banky a další poskytovatelé plateb již nemají monopol na pohyb peněz.

Kryptoměna tuto technologii posunula vpřed, aby umožnila téměř každému, kdo má smartphone a připojení k internetu, nakupovat, ukládat a utrácet tato digitální aktiva. Digitální peněženky se dostaly k mnoha lidem, kteří možná nikdy předtím neměli ani bankovní účet.

Architektura RiksBank

Koncepční architektura pro pilota e-koruny. Obrázek přes Riksbank / Accenture

To pomáhá přinést finanční služby mnoha lidem, kteří k nim dříve neměli přístup. Novější vzestup stablecoinů, jako je USDC, také posloužil k podpoře přijetí kryptoměny odstraněním některých rizik při obchodování s těkavějšími mincemi.

Jako takové existují nástroje, které mají být CBDC implementovány, s mnoha technologickými překážkami, které již byly překonány. Riksbank předpokládá, že tato technologie digitální peněženky bude klíčem k možnému budoucímu přijetí e-koruny, stejně jako u všech budoucích CBDC. Navzdory neklidu, který mnozí v kryptokomunitě pociťují s ohledem na vyhlídky centrálních bank na vydávání vlastních digitálních aktiv, jim jejich vlastní milované blockchainy umožňují.

Nejistá budoucnost

Ať se vám to líbí nebo ne, CBDC jsou do jisté míry součástí naší budoucnosti. Vlády a centrální banky po celém světě se nenechají uvíznout rostoucím přílivem digitalizace. Události minulého roku sloužily pouze k urychlení procesu, protože je zřejmé, že bude zapotřebí inovace, abychom se dostali z díry, do které nás Covid-19 vrhl.

Je smutné, že se zdá pravděpodobné, že zatímco CBDC mohou pomoci přivést miliony lidí do globálního finančního systému, nepřinesou jim finanční svobodu ani nám ostatním. Cokoli, co usnadňuje sledování a dohledání finančních transakcí, posílí ruku vlád a daňových poplatníků.

Hodně bude záležet na tom, které centrální banky v příštích několika letech nakonec vydají své digitální měny. Země jako Švédsko může v tomto ohledu nabídnout naději, protože i když to není tak docela utopie, jak se často ukazuje, zachovává respekt k osobním svobodám a benigní správě, kterou jí stále většina světa závidí. Elektronická koruna by mohla být naší nejlepší nadějí pro to, aby CBDC bylo prováděno správně, v zájmu jejích občanů a s uznáním, že ne každý je ochoten přijmout plně digitalizovanou ekonomiku.

Šťastní Švédové

Švédsko: stále je na co se usmívat. Obrázek přes Shutterstock

Porovnejte to s Čínou, zemí, která na osobní svobodu pohlíží zcela odlišně. Pokud by Čínská lidová banka vydala svou vlastní digitální měnu (což vypadá stále pravděpodobněji), pak je těžké si představit, že by ta notoricky paranoidní čínská vláda promarnila příležitost využít svůj dohledový potenciál.

A to navzdory skutečnosti, že Čína sdílí mnoho z nich stejné starosti o klesajícím používání hotovosti jako jiných národů. Navíc odhodlání Číny získat ekonomickou nadvládu nad USA uvidí, že využije každou příležitost ke zpřísnění svých financí občanů.

Švédsko a Čína představují dva póly, mezi kterými bude klesat většina CBDC. Respekt k osobním svobodám na jedné straně versus autoritářství na straně druhé. Doufáme, že většina národů, které zavedou své vlastní CBDC, se přikloní spíše k švédskému modelu než k čínskému. Je to hezká myšlenka, ale příliš optimistická.

Dluhy vzniklé vládám po celém světě v posledních několika měsících tiše nezmizí a touha po daňových příjmech bude silnější než kdy dříve. Bohužel, ti, kdo budou muset zaplatit účet, budou ti, kteří to vždy dělají: pracující a střední třída, zatímco bohatí, banky a velké firmy pokračují tak, jak to vždycky měli. Pokud CBDC nedokážou přimět tyto lidi k odpovědnosti, je nepravděpodobné, že by to pro nás ostatní bylo co křičet.

Takže, jak by mohli říkat Švédi: Bättre köpa lite bitcoin!

Doporučený obrázek prostřednictvím služby Shutterstock

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me