Co je Tomochain? Kompletní průvodce pro začátečníky k TOMO Token

Tomochain (TOMO) je projekt, který se snaží pomoci škálovat blockchain Ethereum – bezpochyby naléhavý problém tváří v tvář předchozímu nafouknutí sítě.

Vývojáři společnosti Ethereum škálování skutečně měli na paměti hlavně od doby zpomalení Crypto Kitties koncem roku 2017. Nedávno byla spuštěna řada projektů, které se to snaží vyřešit – každý s vlastním jedinečným řešením.

Jak se tedy řešení Tomochain liší??

V této recenzi Tomochain vám dám vše, co potřebujete o projektu vědět. Rovněž se podívám na případy použití a dlouhodobý potenciál tokenů TOMO.

Přehled TomoChain

Kromě pokusu o vyřešení známých problémů se škálovatelností pomocí Ethereum blockchainu, TomoChain se rovněž zaměřuje na řešení problémů interoperability.

Škálovatelnost pokrývá řadu souvisejících problémů, mezi něž patří přetížení sítě, dlouhá doba čekání na ověření transakce a vysoké transakční poplatky spojené s těmito problémy. Interoperabilita se týká schopnosti Ethereum spojit se s jinými blockchainy za účelem zajištění interakce napříč řetězci.

Statistiky sítě Tomochain

Statistiky sítě Tomochain. Obrázek přes Tomochain

Obě tyto možnosti jsou zásadní, protože k realizaci jejího rušivého potenciálu budou muset blockchainy pracovat ve velkém a budou muset mít způsob, jak spolupracovat. Jednou z hlavních funkcí blockchainů, které navždy mění finanční systémy světa, je způsob, jakým se pohybují a zaznamenávají prostředky mezi účty.

Bohužel i velké blockchainové projekty jako Ethereum dokážou zpracovat pouze 15 transakcí za sekundu. Porovnejte to s Visa nebo Mastercard, kde je proveditelných až 6 000 transakcí za sekundu.

TomoChain se snaží vyřešit problém škálovatelnosti pomocí shardingu a řešení hlasování sázek. To vedlo k blockchainu Tomo, který poskytuje až 5 000 transakcí za sekundu, 2sekundové transakční časy a nízké transakční poplatky pro uživatele. Jakmile je dosaženo rozdělení, vývojový tým tvrdí, že TomoChain může dosáhnout 20 000 až 30 000 transakcí za sekundu.

Síť TomoChain

TomoChain vydal svou mainnet již v prosinci 2018 a přišel s velkým množstvím změn. Změny zahrnovaly přechod na nezávislý řetězec, přidání masternodů a přidání hlasování Proof-of-Stake (POSV).


Přechod na masternody způsobil, že TOMO byla spíše mincovní než minovatelná měna. Masternody, kterých je v současné době 150, se používají k vytváření a ověřování bloků a jsou za to kompenzovány raženým TOMO.

Kompenzace za první dva roky bude 250 TOMO za epochu (což je 900 bloků), rozdělené mezi masternody na základě počtu podepsaných bloků.

Přehled Tomochain Blockchain

Vizuální reprezentace sítě Tomochain. Obrázek přes Technický dokument

Po těchto prvních dvou letech bude bloková odměna rozdělena mezi majitele masternode (40%), všechny ty, kteří hlasovali pro masternode (50%), a TomoChain Foundation (10%).

Během prvních osmi let bude mít pevnou dodávku 100 milionů TOMO a po prvních osmi letech bude k dispozici dalších 17 milionů TOMO za blokové odměny. Rada masternodů je také schopna hlasovat o zvýšení celkové nabídky až o 1 milion TOMO každý rok.

Ve srovnání s Ethereem jsou poplatky TOMO pouhé 1% z poplatků účtovaných za transakce Ethereum a TomoChain má 2sekundové transakce oproti 15sekundovým transakcím pro Ethereum.

TomoChain navíc již může dosáhnout 2 000 transakcí za sekundu a při zavedení horizontálního dělení by se to mělo zvýšit na nejméně 20 000 transakcí za sekundu. Ethereum aktuálně zpracovává pouze 15 transakcí za sekundu.

O TomoChain Masternodes

Masternody jsem již zmínil dříve a jsou zásadní součástí ekosystému TomoChain. Na své nejzákladnější úrovni nejsou ničím jiným než servery, které do sítě přispívají výpočtovým výkonem k podepisování bloků. Za provedení této služby masternode obdrží TOMO jako odměnu.

TomoChain používá maximálně 150 masternodů a těchto 150 masternodů používá POSV k dosažení konsensu. Spuštění masternode TomoChain vyžaduje řadu požadavků.

  1. Chcete-li se stát kandidátem na masternode, musíte nejprve vložit 50 000 TOMO. Kandidáti mohou rezignovat, ale TOMO zůstává uzamčen po dobu 1 296 000 bloků (30 dní) po rezignaci.
  2. Jakmile se stanete kandidátem, dalším krokem k získání titulu masternode je být mezi nejlepšími 150 volenými kandidáty v epochě.
  3. Pokud je zvolen jako masternode, obdržíte TOMO odměny v poměru k počtu podepsaných bloků. Masternodes také plánuje přijímat poplatky z decentralizované burzy TomoX.

Vlastnictví masternode nejen zaručuje odměny od TomoChain, ale je to také nejlepší způsob podpory sítě.

Proces epochy Tomochain

Proces Epoch v síti Tomochain. Obrázek prostřednictvím technického dokumentu

Pokud jde o masternody, bude dobré diskutovat také o konsenzuálním modelu Proof-of-Stake Voting (POSV). Jedná se o vlastnost, která je pro TomoChain jedinečná a odlišuje projekt. Umožňuje nejen to, aby blockchain fungoval jako kompatibilní s EVM, ale také umožňuje téměř okamžité časy transakcí a celou architekturu masternode.

Díky POSV mohou zúčastněné strany hlasovat pro 150 masternodů, které se chtějí podílet na tvorbě bloků. To znamená, že i když je aspekt vytváření bloků centralizovaný, samotné masternody lze snadno odhlasovat, pokud nereprezentují zájmy zúčastněných stran.

A po prvních dvou letech mohou zúčastněné strany také obdržet blokové odměny, pokud masternode, pro který hlasovali, vyhraje a stane se uzlem pro ověřování.

Řízení TomoChain

Správa věcí veřejných je pro decentralizované sítě velkým problémem a pro její fungování existuje mnoho různých přístupů. Někteří tvrdí, že síť masternode je nejlepší způsob, jak řídit blockchainovou síť, a čím širší je síť masternod, tím lépe.

TomoChain zahrnuje nejen síť masternod, ale také umožňuje zúčastněným stranám hlasovat pro masternody a zvolit ty, které si přejí stát se validujícími uzly.

To je v rozporu s populárním mechanismem konsensu Proof-of-Work, který odměňuje ty, kteří mají nejsurovější výpočetní sílu, což vede k centralizovaným těžebním kartelům a monopolům. Decentralizovaná povaha architektury masternode umožňuje každému těžit z toho, že je součástí sítě, nejen těm, kteří si mohou dovolit výkonný hardware.

Proces výroby řetězců Tomochain

Chainmaking na Tomochain s Masternodes. Obrázek přes Tomochain

A i když existuje pouze 150 masternodů jako validátorů, neznamená to, že těchto 150 má nejvyšší moc. Právě naopak, protože je lze volit každých 900 epoch, a o vítězná místa masternode vždy probíhá těsný závod..

Aby server zůstal součástí sítě masternode, musí prokázat aktivitu a stabilitu. Pokud je masternode neaktivní nebo neustále klesá ze sítě, bude brzy nahrazen stabilnějším a spolehlivějším masternodem. Síť TomoChain se rychle vyvíjí a pohybuje se rychle a plynule, stejně jako samotný blockchain.

V systému PoW těžaři investují do hardwaru a jsou odděleni od sítě, protože jsou schopni přepnout těžbu na jakoukoli minci PoW, která se jim líbí. V síti TomoChain jsou masternody investovány do tokenů, což z nich dělá nedílnou součást sítě.

Tým TomoChain

Tým TomoChain se skládá z 30 členů a většina z nich se nachází v Singapuru, ačkoli projekt má pobočky také ve Vietnamu a Japonsku. CEO společnosti TomoChain je Long Vuong, a kromě toho, že byl jedním ze zakladatelů TomoChain, byl také dříve vedoucím projektu úspěšného blockchainového projektu NEM.

Kromě Long Vuonga existují další tři spoluzakladatelé. Druhým spoluzakladatelem a finančním ředitelem projektu je Le Ho, který má více než 10 let v oblasti investic a financí. Dříve působila jako Senior Investment Manager ve společnosti BVIM a bývalá ředitelka divize investičního bankovnictví v HSC cenné papíry.

Členové týmu Tomochain

Členové týmu Tomochain. Obrázek přes Tomochain

Další je Son Nguyen, CTO projektu a zkušený a zkušený technický lídr, bývalý ředitel inženýrství, zakladatel skupiny Blockchain Developer s více než 800 aktivními členy. Konečně je tu Tung Hoang, který je produktovým manažerem peněženky Tomo. Je také zkušeným vývojářem FullStack & Inteligentní vývojář kontraktů.

Kromě zakládající skupiny existuje specializovaná, talentovaná a zkušená skupina vývojářů, kteří dosud učinili projekt úspěšným.

Token TOMO

TOMO ICO se konalo v březnu 2018, a zatímco veřejný prodej byl naplánován na 20denní období, skončil za pouhý 1 den, protože tým rychle splnil svůj pevný limit 8,5 milionu dolarů. TOMO bylo vytvořeno jako token ERC-20, ale převedeno na nativní token na bázi 1: 1, když mainnet začal fungovat v prosinci 2018.

Tokeny byly během ICO prodány za 0,25 USD. V době, kdy byl token uveden na burzu a obchodoval na burze, byl již nad 0,60 USD, přestože rok 2018 byl pro trhy s kryptoměnou tak špatným rokem.

Cenový výkon TOMO

Cenový výkon TOMO. Obrázek přes CMC

Slabost trhu vedla v příštím měsíci k poklesu na 0,40 USD a poté token vzlétl. Od začátku dubna do května se shromáždila a po celý květen zůstala nad 1 $ poté, co 29. dubna 2018 dosáhla historického maxima 2,30 $. Token poté po zbytek roku 2018 klesal spolu se širším trhem a dosáhl svého historického minima ve výši 0,146134 $ 8. prosince 2018.

Od té doby token dosáhl solidního oživení a od 12. července 2019 se obchoduje za 0,618541 $. To je příjemný zisk pro počáteční investory a téměř přesně tam, kde byl token, když začal obchodovat.

TOMO obchodování & Peněženky

TOMO je kótován na několika burzách, přičemž se jedná o zdaleka největší objem obchodování na Hotbit. Je také na Binance DEX, KuCoin, OceanEx a BitForex.

Hotbit má více než 85% veškerého objemu na otevřeném trhu. To by mohlo představovat výzvu, pokud jde o klíčové směnné riziko. Pokud by na Hotbit někdy došlo k problému, likvidita by dramaticky klesla.

HotTit pro TOMO má tedy přiměřenou denní úroveň obratu. To znamená, že byste byli schopni provádět většinu normálně velkých objednávek bez cenového skluzu.

Jakmile budete mít své žetony TOMO, pravděpodobně je budete chtít z burzy přesunout. Všichni známe rizika, která plynou z centralizovaných burzovních hacků. Hotbit navíc není na našem seznamu nejuznávanějších burz.

Pro uložení TOMO máte jen několik možností. Společnost TomoChain vydala mobilní peněženku a můžete také použít mobilní TrustWallet, protože podporuje TOMO. Hardwarová peněženka Ledger také podporuje TOMO. A zdá se, že stále můžete používat MyEtherWallet pro ukládání TOMO.

Tomochain Development

Nic nehovoří více o stavu projektu, jako je množství práce, které dělají na svém protokolu a technologii.

To samozřejmě může být těžké zjistit. Jedním z nejlepších pravidel, která používám, je podívat se na jejich úložiště veřejného kódu. To vám může poskytnout přímou indikaci potvrzení kódu a tím i vývoje.

Skočil jsem do Tomochain GitHub aby se lépe podívali na jejich kódovací aktivitu. Na obrázku níže máme kód, který se zavazuje do tří nejaktivnějších připnutých úložišť.

Tomochain GitHub

Kódové závazky pro vybraná repo za posledních 12 měsíců

Jak vidíte, tým velmi aktivně vytlačoval kód. Za zmínku stojí také to, že v jejich GitHubu je dalších 66 dalších úložišť s různou úrovní aktivity – působivé věci.

Ve skutečnosti jde o větší aktivitu, než jakou jsem viděl u většiny ostatních projektů, které jsou v podobné fázi svého vývoje. Snad toto rychlé tempo vývoje bude mít smysl, pokud se na něj podíváme v kontextu širšího plánu projektu.

Tomochain Roadmap

Tomochain má docela komplexní stránka cestovní mapy který poskytuje jejich uživatelům aktuální informace o pokroku jednotlivých milníků vývoje.

Také stahují nejnovější revize GitHub, o kterých jsme mluvili výše. Když se podíváte níže, vlevo uvidíte seznam dokončených milníků a napravo ty, které právě probíhají.

Tomochain Roadmap

Přehled plánu Tomochain

Ve skutečnosti je to jen snímek a můžete se posunout dolů na stránce jejich cestovní mapy, abyste viděli, kolik přesně dokončili a na kterých aktuálně pracují.

Mezi nejdůležitější věci, na kterých tým aktuálně pracuje, patří následující:

  • Tomox V0.1: Toto je decentralizovaný výměnný protokol, na kterém tým pracuje. Bude to první alfa verze a bude obsahovat plnohodnotný decentralizovaný objednávkový knížku a odpovídající provedení enginu. Bude také integrace s TomoDex a TomoRelayer. To je v současné době na 80% dokončení a má být vydáno v příštích několika týdnech.
  • Tomomaster v2.0.0: Rovněž plánují vydat aktualizaci svého grafického uživatelského rozhraní pro hlasování / správu masternode. To ještě nebylo zahájeno, protože pokrok je stále na 0%.
  • TomoX SDK v1.0.0: Toto je sada pro vývoj softwaru, která vývojářům umožní stavět na vrcholu své decentralizované výměny. Práce ještě nebyly zahájeny.
  • TomoIssuer v1.0.0: Toto je registrační DApp „Poplatek libovolnými žetony“. Mezi nejnovější funkce patří vydávání tokenů TRC-21, použití v seznamu tokenů a použití tokenu v TomoZ.

Jak tedy můžete vidět docela dost, těšit se na nadcházející rok od vývojářů Tomochain. Pokud chcete držet krok s jejich nejnovějšími aktualizacemi, můžete sledovat jejich oficiální blog.

Závěr

TomoChain prošel dosud úspěšným spuštěním a spuštění mainnetu bylo úspěšné i působivé. Zdá se, že tým má jasnou vizi a směr, který by je měl vést do budoucnosti.

Oživení hodnoty tokenu TOMO je také působivé, když vezmete v úvahu, že rally 2019 byla dosud primárně bitcoinová rally a mnoho altcoinů se snažilo držet krok. Toto zotavení také přišlo, aniž by TOMO bylo zařazeno na jakékoli z nejlepších burz kromě KuCoinu.

Skutečným úspěchem pro tento blockchain bude, když implementují sharding. Pokud to dokáží rychle, měli by se snadno dostat do popředí blockchainové revoluce.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Zřeknutí se odpovědnosti: Toto jsou názory pisatele a neměly by být považovány za investiční rady. Čtenáři by si měli udělat vlastní průzkum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me