Co je to Ethereum 2.0 a proč na tom záleží?

>

Po pěti letech je tu dlouho očekávané Ethereum 2.0. Kryptokomunita radostně oslavila spuštění nové sítě v prosinci 2020 a ETH je nyní zpět ke svému ATH. Co je ale Ethereum 2.0 a proč na tom záleží?

Ethereum bylo velkým úspěchem v roce 2015. Vitalik Buterin a jeho posádka představili revoluční inteligentní ekosystém kontraktů do blockchainového průmyslu, který se na kryptotrhu dostatečně brzy proměnil ve vlastní vesmír.

Každý vývojář chtěl postavit decentralizovanou aplikaci na Ethereu a jediným způsobem, jak to udělat, bylo crowdfunding prostřednictvím prodeje tokenů. Společnost Initial Coin Offerings (ICO) téměř okamžitě zahájila investiční šílenství, které katapultovalo kryptoměny do nových výšin.

Veteráni kryptoměny si toto období opravdu užili. Ale i v roce 2015 věděli, že Ethereum čeká ještě dlouhá cesta, než dosáhne svého plného potenciálu. Blockchain věnovaný inteligentním kontraktům i dApps může sloužit pouze tolika uživatelům a v jednom okamžiku dosáhne úzkého místa, které zastaví veškerý budoucí růst.

Aby se tohoto omezení zbavili, nadace Ethereum oznámila, že plánuje migraci z Proof of Work na Proof of Stake. Nová síťová aktualizace předefinuje, jak uzly ověřují bloky a současně zvyšují škálovatelnost na bezprecedentní úroveň současně.

Pevně ​​věříme, že Ethereum 2.0 je po bitcoinech druhou největší věcí. Z tohoto důvodu jsme napsali článek, který vysvětluje vše, co potřebujete vědět o této blockchainové síti nové generace PoS.

Co je to Ethereum 2.0?

O Ethereu už víte všechno, ale co Ethereum 2.0? Technické podrobnosti mohou být trochu komplikované, ale poslání nové sítě je celkem jednoduché.

Ethereum 2.0 je založeno na Proof-of-Stake, konsensuálním mechanismu, ve kterém uzly ověřují transakce a blokují vytyčováním tokenů. V tomto případě se kdokoli může účastnit sítě a spustit uzel uložením a uzamčením 32 ETH.

Každý uzel má šanci být vybrán sítí, což mu dává právo navrhnout blok. I když je proces ve srovnání s Proof of Work trochu náhodný, uživatelé, kteří drží větší množství aktiv, mají stále vyšší šanci na výhru. Pokud uzel úkol úspěšně dokončí, vydělá majitel uzlu peníze jak za návrh bloku, tak za jeho ověření.

Vývojáři se roky snažili přijít na to, jak implementovat Proof of Stake způsobem, který je praktický. Tým Ethereum pravidelně vytvářel a škrábal cestovní mapy, což jim zanechalo špatnou pověst, která je stále pronásleduje dodnes.

Věci se však změnily k lepšímu v roce 2019, kdy nadace Ethereum konečně objevila řešení, které funguje. Nejenže museli přemýšlet o tom, jak vytvořit Ethereum 2.0, ale také museli vymyslet plán, jak spustit novou síť, aniž by zabili starou..

Než se seznámíme se složitostmi Etherea 2.0, vysvětlíme si nejprve jeden mýtus, o kterém se běžně mluví.


Má Proof of Stake měřítko Ethereum?

Většina lidí v komunitě věří, že Proof of Stake je jediným důvodem, proč je Ethereum 2.0 rychlejší než jeho předchůdce, ale to nemůže být dále od pravdy.

Zatímco PoS poskytuje vhodné prostředí pro rychlejší blockchainovou síť, horizontální dělení je základní technologií, která je škáluje. Otázka zní: Co dělá Proof of Stake a jak vylepšuje Ethereum?

Energetická účinnost

Proof of Stake je koncept vytvořený uživatelem Sunny King a Scott Nadal, dva vývojáři a nadšenci bitcoinů, kteří věřili, že PoW je příliš drahý a plýtvá energií.

V té době horníci utráceli za roční spotřebu energie pouze 150 000 USD. King a Nadal však věděli, že toto číslo v budoucnu exponenciálně vzroste. Aby se zabránilo problému, který by sužoval blockchainy, navrhli oba řešení jako řešení.

Jak již víme, těžaři PoW ověřují bloky řešením složitých matematických problémů. Horníci potřebují výkonné počítače, aby vyřešili tyto problémy a zvýšili své šance na získání blokové odměny.

Pro zlepšení svých těžebních farem vyžadují horníci jak kvalitu, tak kvantitu.

Na jedné straně utrácí kvalitní počítačový hardware více energie. Na druhou stranu musí horník mít několik takových souprav, aby zůstal konkurenceschopný. Konečný výsledek? Uzel hladový po energii, který spotřebovává mnohem více energie. A Hádej co? Blockchainy každý rok zvyšují obtížnost těžby, což znamená, že projekty jako Bitcoin každý rok potřebují více energie.

PoS je v tomto ohledu jednoduchý, protože problém zcela eliminuje. Chcete-li ověřit bloky, musíte vsadit virtuální tokeny a nedělat nic jiného. Uzel nevyžaduje žádný speciální počítačový hardware, protože vytyčování není proces vyžadující energii.

Uzly mohou být omezeny na 32 ETH, ale to nemusí být nutně špatná věc. Blockchain zvyšuje své úrovně zabezpečení shromažďováním velkého počtu uzlů. Protože se Ethereum 2.0 zaměřuje spíše na počet uzlů než na jejich velikost, je zajištěna udržitelnost.

Přístupnost

PoW uzly vydělávají peníze těžbou bloků pomocí jejich počítačového hardwaru. Aby těžba těžila na ziskové úrovni, musí horníci provozovat své farmy ve velmi specifickém prostředí, které splňuje několik požadavků. Podívejte se a přesvědčte se, zda je těžba ve vaší zemi zisková:

  • Napájení. Horníci musí hostovat těžební farmy v regionech, kde jsou poplatky za elektřinu neuvěřitelně nízké. Pozoruhodné příklady zahrnují Rusko, Ukrajinu, Čínu, Írán, Pákistán a několik dalších zemí ve východní Evropě. Horníci mimo tyto země profitují podstatně méně a někdy se dokonce nezlomí.

  • Prostor. Profesionální těžební farmy zabírají obrovské množství prostoru. Pokud si horník přeje vlastnit velkou farmu, musí utratit tisíce dolarů (pokud ne více) za pronájem odpovídající plochy. Toto je další omezení, protože aktivita je omezena na ty, kteří žijí na, obvykle odlehlých, místech, kde je nájemné levné.

  • Nařízení. Žijete v zemi, která těžbu zakázala nebo přísně regulovala? Máte vysoké daně z vydělávání peněz těžbou? Smůla! Pokud se nemůžete pohybovat, jste ve hrozné situaci a pravděpodobně nezůstanete dlouho ziskoví.

Jak vidíme, Proof of Work není nejlepším řešením. Zavádí přísná omezení a zůstává exkluzivní pouze pro malý počet lidí. Kromě toho, že je špatný, vede problém k otázce: Je PoW dokonce decentralizovaný?

Jistě, každý může používat síť. Ale teď, když se těžba drasticky zvýšila, ne každý se může stát horníkem. Mnoho lidí věří, že tato skutečnost sama o sobě odstraňuje základní aspekt blockchainových sítí: decentralizaci.

Již vidíte, jak se jedná o neexistující problém pro stakery na Ethereum 2.0. Pokud máte peníze na vlastnictví 32 ETH, může každý vsadit bez ohledu na to, kde žije.

Co se dělí?

Nyní, když jsme vysvětlili, jakým způsobem PoS pomáhá, je na čase se dozvědět více o horizontálním dělení a o tom, jak mění měřítko Ethereum 2.0..

Sharding je mechanismus změny měřítka který rozděluje blockchainovou síť na několik částí zvaných střepy. To umožňuje blockchainu zpracovávat a ověřovat více bloků transakcí namísto schvalování jednoho bloku najednou.

Aby se zabránilo manipulaci, Ethereum 2.0 pravidelně přesouvá validátory z jednoho střepu do druhého. Ethereum navíc používá slavný řetězec majáků ke koordinaci bloků a správě komunikace mezi střepy.

Podle Buterina, dělení bude mít za následek průměrnou propustnost sítě 100 000 transakcí za sekundu. Uživatelé však budou muset počkat měsíce, než Ethereum integruje sharding ve Fázi 1.

Vzhledem k tomu, že fragmenty zvyšují počet uzlů, které zpracovávají data v síti, zlepší se také zabezpečení Etherea. Ústředním étosem týmu je, že mít více uzlů je lepší řešení ve srovnání s rostoucí velikostí uzlů.

Ethereum 2.0 bude mít po dokončení horizontálního dělení celkem 64 blockchainových sítí. Zatím není jisté, zda střepy provedou také kód (inteligentní smlouvy).

Zde je důvod, proč se Ethereum 2.0 nespustilo okamžitě

Vývojáři během několika posledních let připravili řadu plánů, které organizovaly migraci Etherea na Ethereum 2.0. V době, kdy byli rozhodně připraveni začít aktivně pracovat na síti PoS, bylo jasné, že velikost původního blockchainu je skutečným problémem.

S velkou mocí přichází i velká odpovědnost! Jak migrujete druhý největší blockchain, aniž byste narušili celý trh? Být hlavním centrem téměř všech inteligentních kontraktů a dApps v tomto odvětví nebylo dobré a bezpečné rozhodování tak snadné.

V roce 2020 si nadace Ethereum uvědomila, že mají pouze jednu chytrou volbu: kumulativní aktualizace.

Hlavní myšlenkou je spustit Ethereum 2.0 ve fázích, zatímco ETH1 běží stejně jako obvykle. Obě sítě fungují bok po boku, dokud nenastane okamžik, kdy může být Ethereum 2.0 konečně spuštěno.

Plán Ethereum 2.0

Zbývá dlouhá doba, než se rozloučíme s ETH1 a ahoj s ETH2. Zatímco vývojáři Ethereum nemají žádný pevný plán, který by nám řekl, kdy se každá fáze spustí, víme alespoň to, co tyto fáze udělají, jakmile dorazí.

Fáze 0

Fáze 0 ethereum 2.0 zavedena v prosinci 2020. Smlouva o vkladu, která byla zveřejněna o měsíc dříve, shromáždila 524 288 ETH, což je částka nezbytná k zahájení první fáze projektu.

Proč konkrétně 524 288 ether? Vzhledem k tomu, že každý uzel musí vsadit 32 ETH, máme konečné číslo 16 384. Toto je počet validátorů potřebných k tomu, aby bylo Ethereum 2.0 decentralizováno a zabezpečeno, podle vývojářů.

Data každého ověřovatele jsou uložena v řetězci Beacon, základní součásti sítě, která koordinuje a spravuje celý blockchain Ethereum 2.0. Jak jsme již dříve zmínili, jedná se o stejnou entitu, která řídí střepy.

Kromě označení oficiálního začátku Ethereum 2.0 není Fáze 0 nijak zvláštní. Síť nemůže hostovat dApps, provádět inteligentní smlouvy ani zpracovávat transakce. Je to pouze rozbočovač, který umožňuje nadaci Ethereum pomalu zavádět budoucí aktualizace.

Fáze 1

V době psaní tohoto článku nebylo oznámeno zahájení Fáze 1. Většina uživatelů očekává, že Ethereum zahájí další fázi do 2. čtvrtletí 2021.

V této fázi vývojáři plánují přidat mechanismus horizontálního dělení. Ethereum 2.0 bude rozděleno do 64 samostatných řetězců zvaných střepy. Budou běžet způsobem, který je interoperabilní a škáluje celou síť.

Do té chvíle by vývojáři měli také učinit rozhodnutí o tom, jak provádět inteligentní smlouvy. Nejpravděpodobnější výsledek? Úkol nechte na střepy. Nadace Ethereum však uvádí, že komunita o této možnosti stále diskutuje a že jsou na stole i další možnosti.

Fáze 1.5

U vývojářů v Ethereu není nikdy nic jisté. Tým zmínil (nepotvrzenou) možnost přidání další fáze mezi Fázi 1 a Fází 2. Během této fáze by se Ethereum 1 spojilo se sítí PoS a přeměnilo se na blockchainový shard.

V zásadě takový krok umožňuje Ethereum existovat bez zastavení nebo přepnutí do režimu offline v kterémkoli bodě jeho existence. Všechna data z původní sítě by bezproblémově migrovala na Ethereum 2.0 bez jakéhokoli přerušení kontinuity. Tým tuto aktualizaci nazývá „ukotvení“ a očekává, že k ní dojde v roce 2021 nebo 2022.

Další zásadní věcí, kterou je třeba si uvědomit, je, že dokování nepřinutí investory ETH vyměnit své tokeny za novou kryptoměnu. Ether zůstane stejný i přes přesun do zcela nového prostředí.

Existuje však podezření, že Fáze 1.5 se vůbec nestane. Komunita očekává, že se během poslední fáze Ethereum spojí s Ethereum 2.0.

Co je důkaz o vkladu?

Důkaz o podílu (PoS) je mechanismus konsensu, který nahrazuje těžbu sázením. Tato metoda je mnohem dostupnější a energeticky účinnější ve srovnání s Proof of Work.

Fáze 2

Čím hlouběji jdeme, tím méně je budoucnost Ethereum. V době Fáze 2 by mělo Ethereum 2.0 implementovat sharding a ukotvit ETH1 do ETH2. Během této konkrétní fáze očekáváme, že vývojáři konečně přidají funkčnost chytré smlouvy. Nejnovější verze by měla být plně funkční a měla by si zachovat všechny základní funkce, které má Ethereum 1.

Je to ale opravdu poslední aktualizace pro Ethereum 2.0? Vůbec ne. Konec Fáze 2 znamená začátek nové inteligentní smlouvy a ekosystému dApp. Nadace Ethereum si stále přeje vylepšit novou blockchainovou síť a přinést inovativní funkce.

Závěr

Ethereum 2.0 je po bitcoinu druhou největší věcí v blockchainovém průmyslu. Nová síť Proof-of-Stake přináší škálovatelnost na dosud nepoznané úrovni u jakékoli jiné významné blockchainové sítě. Nadšenci kryptoměn na tento okamžik čekali roky a v roce 2021 jsme konečně blíže než kdy jindy ke konečnému spuštění Ethereum 2.0.

Bude to čekání stát za to? Odborníci naznačují, že síť schopná podporovat až 100 000 transakcí za sekundu vytvoří rozmach na celém trhu. Poté, co zjistíme, že blockchainové platformy jsou skutečně rychlejší a levnější než banky, se k revoluci začnou připojovat lidé ze všech zemí a prostředí.

Ethereum 2.0 a decentralizované finance (DeFi) budou v tomto desetiletí pomalu, ale jistě dělat to samé, co bitcoin v posledním desetiletí. Budete tam a zažijete druhou vlnu vývoje blockchainu v celé jeho slávě?

Krevety je sociální obchodní platforma pro kryptoměnu. Je určen pro profesionální i začínající obchodníky, aby se dozvěděli o rostoucím krypto průmyslu. Na Shrimpy mohou uživatelé kopírovat portfolia a obchodní strategie jiných obchodníků.

Následuj nás na Cvrlikání a Facebook pro aktualizace a zeptejte se našich úžasných aktivních komunit na Telegram & Svár.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me