Co je CBDC?

>

Kryptoměnoví investoři neobchodují ani nežijí v bublině. Jejich trh pečlivě sledují instituce a organizace, které se obávají, že by si je mohla uzurpovat decentralizovaná aktiva. Aby se zabránilo rušivé technologii, banky uvažovaly o vytvoření vlastní digitální měny: digitální měny centrální banky (CBDC). Ale co je to CBDC?

CBDC není nové slovo ve slovníku průměrného milovníka kryptoměn. Je to však slovo, které se rozhodně používá častěji než to, na co jsme zvyklí.

Téměř každý týden máme novinky a aktualizace týkající se CBDC, takže mnoho lidí se diví, o čem je „humbuk“. Koneckonců to není tak, že banky, politici a odborníci na měnu nenávidí cokoli společného s digitálními měnami, jako je kryptoměna?

Situace není tak jednoduchá. Zatímco ti s nejvyššími pravomocemi nemají rádi svobodu, kterou vytvářejí decentralizovaná a digitální aktiva, stále milují technologii blockchain (konkrétně povolené sítě) a vše, co nabízí.

Po předchozím býčím běhu bitcoiny a další aktiva krvácely po celý rok 2018. Během této doby začaly podniky a další velké společnosti tiše vytvářet řešení využívající blockchain, která měla potenciál překonat starší systémy.

Podobně, zatímco investoři euforicky oslavovali parabolický vzestup bitcoinu po většinu minulého desetiletí, finanční instituce (mnohem dříve než korporace) zkoumaly způsoby míchání blockchainových technologií a fiat měn.

Jak tato cesta začala a které země přijaly první iniciativu? Kromě toho, co je předpokladem CBDC a jak se liší od kryptoměn?

Historie CBDC

Inspirováni úspěchem bitcoinů, centrální banky ze všech částí světa začaly zkoumat a otevřeně diskutovat o vyhlídkách digitálních měn centrálních bank kolem roku 2015.

Je důležité si uvědomit, že zatímco toto časové období bylo prvním okamžikem, kdy se objevila myšlenka CBDC, nezveřejněný výzkum a rozhovory se s největší pravděpodobností konaly mnohem dříve. The Kyperská finanční krize z roku 2013 byl zlom v přijetí Bitcoinu a pravděpodobně také vedl k posunu v tom, jak vážně banky vnímají decentralizované měny.

Ale ať už je to oficiální nebo neoficiální, rozdělujeme historii CBDC podle toho, kde byly zkoumány nejvíce: západ a východ.

CBDC na západě

Na západě o této myšlence poprvé hovořil v září 2015 Andrew Haldane, hlavní ekonom Bank of England. Během projevu navrhl CBDC jako způsob implementace negativních úrokových sazeb. O rok později také náměstek hejtmana měnové politiky centrální banky přednesl projev o digitálních měnách centrální banky.

Kromě Velké Británie se CBDC zmínilo jen několik dalších zemí roztroušených po celém světě. Pouze v letech 2016 až 2017 Ekvádor, Uruguay, a Švédsko diskutovali o těchto měnách.

K prvnímu rozhodujícímu kroku došlo v roce 2019, kdy Evropská centrální banka (ECB) oznámila, že plánuje posoudit výhody a účinnost CBDC. Jak vysvětlíme později, Evropa k tomu byla tlačena, protože globální korporátní stablecoin ohrožoval eurozónu.

V roce 2020 zveřejnila ECB zpráva o digitálním euru. Dokument odhaluje, že centrální banka dokončí experimentování s řadou konceptů, regulačních rámců a nápadů do poloviny roku 2021. Poté ECB plánuje zahájit vývoj digitálního eura.

CBDC na východě

Na východě převzala iniciativu Čínská lidová banka (PBoC) a předčila všechny ostatní. Čína nejenže postupovala mnohem rychleji než její blízcí sousedé, ale dokázala také nechat západního světa ohromeného.

Čínská centrální banka pracuje na digitálním jüanu již v roce 2014. V té době PBoC najal tým výzkumníků pro práci na projektu s názvem DCEP (Digital Currency Electronic Payment). I když to stále zůstává oficiálním názvem projektu, budeme jej, stejně jako většina, označovat jako projekt digitálních jüanů.

V pozdějších prohlášeních zástupců banky jsme to zjistili samotný výzkum trval čtyři roky. Teprve v roce 2018 začal PBoC navrhovat také digitální jüany.

Čínská vláda měla v čele výzkum CBDC a měla čas navíc a do roku 2019 byla schopna zahájit první hmatatelnou síť. V říjnu uspořádal prezident Si Ťin-pching slavný „blockchainová řeč.„Společnost Xi účinně oznámila zahájení nové politiky, která bude řídit přijetí celostátního blockchainu.

Později také oznámil zahájení beta fáze sítě Blockchain Service Network (BSN). Představující kritickou infrastrukturu, která podporuje digitální jüan, BSN dokončila beta fázi o 6 měsíců později.

Co je digitální měna centrální banky?

CBDC je digitální měna založená na blockchainu vydaná centrální bankou. Jelikož jsou v neuvěřitelně rané fázi, většina lidí může jen spekulovat o možných vlastnostech a charakteristikách CBDC. Prozatím nebyla zavedena žádná taková digitální měna.

Jasnou výjimkou je čínský digitální jüan. Na tomto CBDC se však stále experimentuje a ohledně designu měny neexistují žádné oficiální informace. Vzhledem k modernímu prostředí a situaci národa můžeme bezpečně předpokládat, že nový jüan (nebo spíše jeho blockchain) bude soukromý a bude určen pro komerční online platby..

V tuto chvíli je obtížné definovat přesné podrobnosti CBDC. Různé zprávy a prohlášení vydané v posledních několika letech nás však mohou nasměrovat správným směrem. Evropská unie a Čína jsou doposud hlavními přispěvateli a jejich navrhovaný nebo představovaný design nám může říci více o tom, jak CBDC fungují.

Zatímco Čína byla o svém projektu ironicky veřejnější, pro účely tohoto článku budeme primárně využívat Evropskou unii a Evropskou centrální banku. Plánujeme představit čínskou expanzi do oblasti CBDC v pozdějším příspěvku.

Jak velký zájem je o CBDC?

V loňském roce provedla Banka pro mezinárodní platby (BIS) průzkum, jehož cílem bylo zjistit úroveň angažovanosti a zájmu centrálních bank o digitální měny. Výsledky to ukázaly neuvěřitelných 80% zkoumány, experimentovány nebo aktivně vyvíjeny CBDC.

BIS uvedla, že oznámení Facebooku o Firemní stabilnícoin Libra v roce 2019 se proměnil v bod obratu zájmu CBDC. Centrální banky se obávaly, že Váhy negativně ovlivní nejen měnovou stabilitu jednotlivých zemí, ale celého světa. Jako takové začali pomalu vyvíjet tlak na platformu sociálních médií při práci na vlastních řešeních.

Zpráva rovněž tvrdí, že počet centrálních bank, které plánovaly zavedení CBDC v příštích šesti letech, se v roce 2019 zdvojnásobil.

Kupodivu se zdá, že bitcoin měl malý vliv na zavedení státní digitální měny. To se mohlo stát, protože banky pochopily, že IT gigant a hlavní platforma sociálních médií mohou využít svou uživatelskou základnu k tomu, aby se digitální měny staly hlavním proudem.

CBDC vs kryptoměna – jaký je rozdíl?

Ačkoli používají stejnou technologii, CBDC je implementováno radikálně odlišným způsobem, na rozdíl od kryptoměn. Pro lepší pochopení podstaty a budoucnosti digitálních měn vydávaných bankami by bylo nejlepší nejprve se dozvědět, v čem jsou tak výrazné.

Soukromé vs. veřejné

První hlavní rozdíl spočívá v tom, že banky používají blockchainové sítě s oprávněním (soukromé) a nikoli bez povolení (veřejné). Hned od začátku vidíme, že CBDC nejsou decentralizované a že jim chybí základní rys běžný ve většině moderních blockchainových sítí.

Každá jednotlivá kryptoměna, se kterou jste se na trhu setkali, je veřejná. Každý si může vytvořit uzel a přečíst všechny transakce, které byly kdy provedeny. Nevyžadujete žádné zvláštní povolení od centralizované entity, ani takové neexistuje.

CBDC a obecně povolené sítě se velmi liší. Kvůli nezveřejňování velkého množství soukromých a často kritických finančních informací používají centrální banky soukromé sítě, ke kterým nemá kdokoli přístup..

Ne každý má právo prohlížet data z blockchainové sítě CBDC. Centrální banka musí výslovně udělit povolení k připojení k síti jiné bance nebo jiné finanční instituci.

Anonymita

Existuje v sítích CBDC nějaká anonymita nebo alespoň pseudoanonymita? Rozhodně ne.

Centrální banky zacházejí s digitálními měnami stejně jako s digitálními platebními systémy. Jsou implementovány pouze za účelem škálování a digitalizace stávajících online platebních sítí, čímž jsou transakce levnější a časy vypořádání rychlejší.

Možná získáte jednu stranu výhod, které kryptografická technologie má, ale nedostanete celý balíček jako u kryptoměn.

Ve zprávě o digitálním euru Evropská centrální banka uvedla toto:

„Je možné, že bude třeba vyloučit anonymitu, a to nejen z důvodu zákonných povinností souvisejících s praním peněz a financováním terorismu, ale také z důvodu omezení rozsahu uživatelů digitálního eura, je-li to nutné – například kvůli vyloučení některých uživatelů mimo a zabránit nadměrným kapitálovým tokům nebo zabránit nadměrnému používání digitálního eura jako formy investice. “

Decentralizace

Kryptoměny jsou decentralizované v tom smyslu, že se každý může připojit k blockchainové síti a rovnocenně se účastnit ostatních uživatelů. Neexistuje žádný centralizovaný subjekt ovládající tato digitální aktiva. Pouze těžaři, kterými se každý může stát, se svými uzly mohou ověřovat transakce a vytvářet oficiální verzi sítě prostřednictvím konsensu.

V blockchainu CBDC tomu tak není. Jak jsme již dříve uvedli, jejich síť má oprávnění a centrální banky kontrolují, kdo má přístup. Představte si to spíše jako oslavovanou kryptografickou a centralizovanou datovou základnu než jako blockchainovou síť.

Pouzdro

Jak jsme viděli, CBDC nesdílejí většinu funkcí, které kryptoměny mají. Věřte tomu nebo ne, totéž platí i pro případy použití.

Kryptoměnu můžete použít jak pro platby, tak pro spekulativní účely. Na druhou stranu lze digitální měny vydané centrálními bankami používat pouze k platbám. Uživatelé si nemohou koupit CBDC kvůli investování, jako by to bylo u kryptoměn. Mohou se o to pokusit, ale banka udělá vše pro to, aby byly investice co nejvíce nerentabilní.

Znovu se pojďme podívat na to, co Evropa říká ve své zprávě o CBDC. Minulý rok na podzim největší evropský měnový orgán odhalil, že z mnoha důvodů omezí používání digitálního eura jako investice.

Jedna část zprávy o digitálním euru zní:

„Digitální euro by mělo být atraktivním platebním prostředkem, ale mělo by být navrženo tak, aby se zabránilo jeho použití jako formy investice a souvisejícímu riziku velkého přechodu od soukromých peněz (například bankovních vkladů) k digitálnímu euru.“

ECB uvedla, že zavede nástroje, které omezí používání digitálního eura jako investice. I když neexistují žádné konkrétní podrobnosti mechanismu, dokument zmiňuje prahovou hodnotu, která brání občanům hromadit vysoké částky CBDC.

Na základě obsahu příspěvku se zdá, že neexistuje jasné rozhodnutí o tom, jak omezení implementovat. I když to není přímo prezentováno, centrální banka má s největší pravděpodobností na mysli mnoho možností.

KOPÍROVAT NEJLEPŠÍ OBCHODNÍKY NA SVĚTĚ

Když váš vůdce obchoduje, vy obchodujete. Krevety automaticky aktualizuje vaše portfolio tak, aby vždy odpovídalo vašemu vůdci. Procházejte stovky obchodníků s kryptoměnami, které chcete kopírovat.

Závěrečné slovo

Co je CBDC? Digitální měna vydávaná centrálními bankami. Největší finanční instituce na světě, inspirované náhlým úspěchem bitcoinů v roce 2013, rychle začaly zkoumat způsoby, jak vylepšit starší systémy pomocí blockchainové technologie.

CBDC a kryptoměna představují zcela opačné strany spektra. Jeden je soukromý; druhý je veřejný. Jeden je centralizovaný; druhý je decentralizovaný. Jeden je vyhrazen pro platby, druhý pro platby i spekulativní aktiva. Jednoduše řečeno, není nic, co by spojovalo tyto dva, kromě použití kryptografické technologie.

Zpočátku většina nadšenců kryptoměny věřila, že CBDC posílí pozici kryptoměn a dokonce jim pomohou dosáhnout širokého přijetí. Postupem času se však ukázalo, že CBDC nebudou kryptám pomáhat, ale nahradí je.

Obě digitální měny mohou existovat bok po boku, pokud instituce nezabijí kryptoměny podle předpisů. Budou? Nikdo neví. Historie však ukázala, že centrální banky se obávají korporací mnohem víc než decentralizovaných aktiv.

Krevety je sociální obchodní platforma pro kryptoměnu. Je určen pro profesionální i začínající obchodníky, aby se dozvěděli o rostoucím krypto průmyslu. Na Shrimpy mohou uživatelé kopírovat portfolia a obchodní strategie jiných obchodníků.

Následuj nás na Cvrlikání a Facebook pro aktualizace a zeptejte se našich úžasných aktivních komunit na Telegram & Svár.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me