Burzovní hackeři zdůrazňují výhody kryptoměn, nikoli jejich nedostatky

Byl to drsný měsíc pro nadšence kryptoměn. Mezi dvěma hlavními výměnnými hackery a nedávným kolapsem v ceny kryptoměny, „Hodling“ pro mnohé je od pozdní doby stále náročnější.

Situaci nepomohlo naléhání mnoha mainstreamových médií, že tyto události – hacky (konkrétně ten na Coinrailu) a klesající ceny – spolu souvisejí.

Vskutku, mnoho médií, včetně Bloomberg, Wall Street Journal, Guardian a Reuters rychle usoudili na příčinné souvislosti, kde mohla existovat pouze korelace: K hacku a havárii došlo ve stejný den, ale to nutně neznamená, že jeden způsobil druhý.

Kromě toho, že se staly kořistí nejzákladnější chyby ve statistikách, tyto nadpisy odrážejí nedostatek porozumění ohledně rozdílu mezi burzami kryptoměn a samotnými kryptoměnami.

I když je jistě pravda, že někteří skeptičtější investoři do kryptoměny mohli prodat své podíly v reakci na hack Coinrail, nevěřím, že to stačí k vysvětlení nedávného poklesu – zvláště když se medvědí trendy na relativně malém trhu zdají jako stejně věrohodné vysvětlení.

Realita je taková, že hacky na burzách kryptoměn by neměly nikoho odradit od jejich víry v kryptoměny; spíše bitcoinové burzy zdůrazňují důvody, proč kryptoměny vůbec potřebujeme.

Exchange Hacks jsou selhání centralizovaných „důvěryhodných“ třetích stran

Centralizovaná směnná rizika

Klíčovým konceptem kryptoměn je eliminace potřeba důvěry.

Satoshi Nakamoto, pověstný otec moderních kryptoměn, popsaný v bitcoinu bílý papír že jeho hlavním cílem bylo vytvořit online platební systém, který by byl lepší než všudypřítomný „model založený na důvěře“, který spojuje obchodníky se spotřebiteli prostřednictvím důvěryhodného finančního zprostředkovatele (např. poskytovatele plateb, jako je VISA nebo banka).

Samotnému bitcoinu se tohoto cíle daří; usnadňuje důvěryhodné přímé platby prostřednictvím sítě typu peer to peer nazývané blockchain. Systém funguje, ale pouze pro ty, kteří již bitcoiny vlastní. Pokud jde o to, jak měli lidé získávat bitcoiny, Satoshi byl nevysvětlitelně tichý.

Tento dohled vytvořil na trhu potřebu služeb, které by uživatelům umožňovaly směnit fiat měnu za bitcoiny.

Jistě, burzy začaly vyskakovat, aby tuto potřebu naplnily, ale burzy kryptoměn se nutně neřídí stejnými druhy ideálů, které motivovaly kryptoměny. Výměny byly více centralizované; vypadali mnohem víc jako společnosti nebo – dovolím si říci – banky.


V kontextu průmyslu tak pekelného v oblasti decentralizace se centralizované burzy zdají podivně nemístné. Komunita kryptoměn se zdá být ochotná tento rozpor přehlédnout – spoléhá se na centralizované burzy, aby nakupovala decentralizované měny – možná proto, že v tuto chvíli se kolem nich jednoduše neobejde.

Centralizované burzy jsou strážci kryptoměny: jsou primárním vstupním bodem pro každého, kdo chce do prostoru investovat. Při pohledu zvenčí však burzy jako Bitfinex, Binance a Coinbase mají jen velmi málo společného s kryptoměnami, které kupují. Jsou to centralizované neziskové organizace, které od uživatelů vyžadují, aby do nich vložili nesmírnou důvěru.

Historie bohužel ukázala, že tato důvěra je často nezasloužená. Burzy kryptoměn byly v průběhu let terčem nepřiměřeného množství krádeží, celkem stovek milionů dolarů.

Abychom byli spravedliví, je třeba sympatizovat s výměnami za pozici, ve které jsou. Spotřebitelé to nevidí, ale výměny se zabývají nekončící hrou na kočku a myš s rádoby hackery, kteří chtějí ukrást vše, co mají . Výměny musí být neustále ve střehu a musí se snažit odhalit a zaplnit všechny bezpečnostní chyby, než se k nim kyberzločinci dostanou jako první.

Velká část těchto sympatií však vychází z okna, když se dozvíte, kolik směnáren vydělávají. Binance, která se podle denního objemu obchodů trvale řadí mezi prvních 5 burz vydělal 200 milionů dolarů ve svém druhém čtvrtletí existence. Binance jsme se rozsáhle zabývali v jiných příspěvcích.

Jak řekl v rozhovoru Charles Hoskinson, spoluzakladatel společnosti Ethereum a nedávno zakladatel Cardano:

“Pokud budou stát za tolik peněz, neměli bychom alespoň požadovat, aby někdo strávil několik měsíců zasraného času, aby šel k nejlepším lidem na světě a přiměl ty lidi, aby jim dali malou značku … to je prostě běžné smysl. “

Hoskinsonovy komentáře se týkaly ICO, nikoli výměn, ale logika stále zní pravdivě.

Nastoluje otázku: Jsou kryptoměnová aktiva jedinečně obtížná na ochranu nebo mnoho burz jednoduše neplní úkol jejich ochrany?

Ať tak či onak, jak nedávno zdůraznil Charlie Lee rozhovor u rychlých peněz CNBC směnné hacky „nemění základy bitcoinů a dalších kryptoměn“.

Bitcoin nebyl nikdy hacknut. Litecoin nebyl nikdy hacknut. Ethereum zažilo hack DAO, ale dokázalo vrátit všechny peníze investorů – i když kontroverzně. Každá z těchto kryptoměn není o nic méně cenná, jen proto, že některé burzy nemají zavedena vhodná bezpečnostní opatření k jejich ochraně.

Ve skutečnosti jsou nedostatky vykazované burzami kryptoměn – spoléhání se na důvěryhodné třetí strany, centralizace, jednotlivé body selhání – v první řadě stejné chyby, které inspirovaly kryptoměny, a následně stejné chyby, které jsou kryptoměny výslovně navrženy, aby se zabránilo.

Z tohoto důvodu bych tvrdil, že každý, kdo se vzdal kryptoměn kvůli selhání burz, minul bod.

Jak bychom se měli obávat výměnných hacků?

I když nevěřím, že výměnné hacky jsou racionálním důvodem k opuštění kryptoměn, jsou nepochybně problémem pro odvětví kryptoměn.

Výměny jsou primárním rozhraním, jehož prostřednictvím mnoho uživatelů interaguje s kryptoměnami. Zlepšení uživatelské zkušenosti na burzách, zejména prostřednictvím lepší ochrany investic uživatelů, je nutností, pokud mají kryptoměny někdy dosáhnout hlavního proudu.

Nejjednodušší způsob ochrany investic uživatelů má ve skutečnosti více společného s uživateli než s burzami; převod kryptoměn do bezpečné offline peněženky, pokud se nejedná o aktivní obchodování, se již nějakou dobu obecně doporučuje.

Určitá odpovědnost však musí padnout k nohám samotných výměn. Pokud burzy převezmou roli „důvěryhodné třetí strany“ v odvětví kryptoměn, musí si tuto důvěru zasloužit.

Ale jak?

Přijetí pozitiv regulace

Výhody nařízení

„Regulace“ je v mnoha kruzích kryptoměn špatné slovo. Tento sentiment je pochopitelný, zejména pokud jde o ty, kdo mají liberálnější politické filozofie. Regulace kryptoměn však již začala a nevykazuje žádné známky zpomalení. Ve skutečnosti již probíhá většina kontroverzních regulačních opatření.

Snad nejlepším příkladem je Coinbase, obecně považovaná za jednu z nejpopulárnějších burz na světě, kterou federální soudce nařídil v listopadu 2017, aby sdílela uživatelská data s IRS.

Anonymita a soukromí patří mezi nejoceňovanější vlastnosti nadšenců kryptoměn. Upřímně řečeno, je těžké myslet na závažnější regulační výsledek, než je tento.

Není to jen v USA. Japonská agentura pro finanční služby (FSA) rovněž začala tvrdě zakročovat proti burzám kryptoměn a nedávno odhalila pětibodová agenda pro regulaci burz včetně přísnějších pravidel Know Your Customer (KYC).

Jak jsem řekl, je snadné pochopit, proč je mnoho nadšenců kryptoměn těmito druhy předpisů otřásáno špatně. Ale vzhledem k tomu, že jsme již nuceni snášet mnoho negativních výsledků regulačních opatření, můžeme také přijmout pozitiva.

Například tři ze zbývajících bodů v pětibodové agendě FSA pro burzy kryptoměn jsou předpisy, které by mnoho uživatelů kryptoměny mohlo považovat za dobré změny: přísnější bezpečnostní standardy (včetně povinného skladování a dvoufaktorové autentizace), oddělení aktiv spotřebitele od společnosti aktiva a jasnější organizační struktury, aby se zabránilo obchodování zasvěcených osob.

Předpisy, jako jsou tyto, mohou být ve skutečnosti nejlepšími dostupnými nástroji pro zvýšení spolehlivosti výměn a zasloužení naší důvěry. A i když je to hořká pilulka, kterou je třeba spolknout, vytváření lepších směn bude pozitivním krokem pro kryptoměny jako celek, už jen proto, že výměnné hackery již nebudou odvádět pozornost od transformační síly samotných kryptoměn.

Obrázky přes Fotolia

Zřeknutí se odpovědnosti: Autor tohoto článku vlastní malý podíl v různých kryptoměnách, včetně bitcoinů. Informace v tomto článku jsou založeny na aktuálních dostupných datech a názorech autora k 26. červnu 2018, přičemž všechny se mohou změnit. Výše uvedený článek by neměl být považován za investiční poradenství. Veškeré takové rady nebo názory by si v těchto záležitostech měl vyžádat nezávislý odborník třetí strany.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map