BitGrail a Nano Saga: Pokřivený příběh hackerů, hrozeb a soudních sporů

V tomto letošním druhém velkém útoku utrpěla italská burza kryptoměn BitGrail velkou ztrátu ve výši téměř 200 milionů dolarů. Hackeři, kteří cílili na web, si vzali nedávno rebrandovanou měnu nazvanou Nano (dříve Raiblocks).

Samotný BitGrail byl v posledních měsících zapleten do kontroverzí od prosince, kdy začali vážně omezovat možnosti uživatelů provádět výběry. Někteří v komunitě kryptoměn začali zpochybňovat solventnost BitGrailu a měli podezření, že burza mohla být již několik měsíců před posledním hackerem v platební neschopnosti.

V tomto článku se budeme věnovat tomu, co se děje s BitGrailem v posledních několika měsících, které vedly k hacknutí.

„Bomber“ vybombarduje

Vůdce Výměna BitGrail, Koncem minulého roku povolil Francesco „The Bomber“ Firano omezení výběrů. Omezení vyžaduje, aby všichni uživatelé před provedením jakýchkoli výběrů prošli ověřením. Burza rovněž oznámila, že společnost přestane obchodovat s jakoukoli osobou mimo EU.

To nepochybně rozzuřilo mnoho uživatelů BitGrail, protože jejich prostředky byly v podstatě uzamčeny proti jejich vůli. Podle Redditu pošta Troy Retzer z týmu Nano, někteří uživatelé BitGrail čekali déle než dva měsíce na ověření svých účtů. Retzer poznamenal, že podle Bombera měl tisíce účtů k ověření, a pouze on a jedna další osoba to dělají ručně.

Někteří uživatelé vlákna Reddit dokonce předpokládali, že Bomber možná někde investoval peníze lidí a ztratil je. I když zatím neexistuje žádný přímý důkaz, tento sentiment se na různých internetových fórech opakuje ještě několikrát. Samotný tým Nano se nezdá být zcela přesvědčen, že se jednalo o hack.

BitGrail je hacknut

V oznámení zveřejněném v oficiálním informačním kanálu BitGrail (obrázek níže) společnost poznamenává, že „interní kontroly odhalily neoprávněné transakce, které vedly k výpadku Nano 17 milionů“. Příspěvek také konstatuje, že hack nebyl ovlivněn na žádné jiné měny. Zpráva končí omluvou a poznámkou, že „všechny aktivity budou dočasně pozastaveny (včetně výběrů a vkladů)“.

Bitgrail Hack Oznámení

Oznámení o údajném „hacknutí“

Oznámení vyšlo 9. února. V ten den se Nano obchodovalo za zhruba 11 USD. Od té doby ceny mírně poklesly na přibližně 8 USD. Cena v bitcoinech poklesla o téměř 50%.

Hněv komunity se prohlubuje

Po měsících čekání se uživatelé BitGrail nyní potýkají s realitou, že všechny aktivity na celé burze byly zcela zastaveny. Od oznámení, které proběhlo deváté, společnost učinila ještě jedno oznámení, které je však k dispozici pouze v italštině.

Podle neoficiálního překladu obsahuje příspěvek několik zdánlivě argumentačních prohlášení, která obhajují BitGrail a obviňují vývojový tým Nano z odmítnutí pomoci. Příspěvek také uvádí, že BitGrail požádal Nano, aby provedl tvrdou vidličku, aby napravil domnělou krádež. Zatím se zdá, že Nano není ochoten takovou vidličku provést.


V pošta zveřejněno na oficiální stránce média Nano s názvem „Aktualizace platební neschopnosti BitGrail“, tým tvrdí, že od 8. února aktivně vyšetřují, co se stalo. Tvrdí, že BitGrail „přestal komunikovat s týmem Nano“ od 9. února. Podle jejich výzkumu je možné, že krádež začala někdy v říjnu 2017. Je zajímavé, že příspěvek označuje hack jako „údajný“.

V příspěvku BitGrail společnost uvádí, že mají pocit, že vývojový tým Nano „záměrně obvinil generálního ředitele společnosti BitGrail, že chce incident zakrýt“. Výsledkem je, že BitGrail uvádí, že podali stížnost na „zhoršené pomluvy v tisku“ proti vývojovému týmu Nano.

BitGrail může být historie, co bude dál pro Nano?

Nový

Zdroj obrázku: nano.org

Zdá se, že komunita je obecně za Nano a ne za BitGrail. Zatímco ceny tento měsíc poněkud poklesly, celkově jsou stále mnohem vyšší, než tomu bylo v prosinci, kdy Nano (pod svým původním názvem RaiBlocks) stálo pod půl dolaru.

Ceny Nano obecně sledovaly klesající trend počínaje od poloviny ledna, který zaznamenala většina kryptoměn.

Stejně jako hack, kde byl NEM ukraden z japonské burzy, komunita obviňuje burzu, že nepřijala náležitá bezpečnostní opatření. V případě Nano vývojový tým pevně tvrdí, že důvod, proč byl hack úspěšný, vůbec nesouvisel s jejich vlastním softwarem.

Nano v poslední době nabírá hodně páry díky svým funkcím a rostoucí podpoře komunity. Kryptoměny obvykle přežijí takové hackery, i když jejich ceny v krátkodobém horizontu poněkud poklesnou. Je pravděpodobné, že tento balíček nebude mít dlouhodobý významný dopad na ceny nano.

Doporučený obrázek přes Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me