Bitcoin vs. tulipány? Proč jsou analogie bublin fiktivní

Šéf JP Morgan Jamie Dimon měl minulý měsíc o bitcoinu spoustu věcí a žádný z nich nebyl dobrý. Kromě toho, že kryptoměna byla „podvodem“ a nejlépe se hodí pro vrahy a Severokorejce, nabídl Dimon svému publiku rychlou lekci historie. Odkazování na tzv.tulipánová mánie„Který se zmocnil Holandska v 16. století, Dimon s jistotou tvrdil, že bitcoin je„ horší než cibule tulipánů “.

Ačkoli je tulipánová horečka více než 400 let v minulosti, slouží jako užitečný varovný příběh pro investory i dnes. Vzhledem k tomu, že na počátku 17. století vzkvétala Nizozemská republika, staly se tulipány velmi ceněným stavovým symbolem a cibule, z nichž vyrůstají, začaly mít vysoké ceny.

Když se spekulanti brodili třepetáním, cena těchto žárovek stoupla na mnohonásobek průměrné mzdy a investoři nalili peníze na trh. Není překvapením, že tento stav nemohl vydržet a ceny se nakonec propadly a mnoho spekulantů zůstalo zničeno. Celá epizoda je považována za první (i když v žádném případě ne poslední) ekonomickou bublinu, která kdy byla vidět.

Spekulace nebo investice?

Je tedy Dimonovo přirovnání bitcoinu k cibulovým tulipánům spravedlivé srovnání? Jsme svědky opakování kolektivního šílenství, které vidělo blázny a jejich peníze se brzy rozdělily? I když si z holandské zkušenosti jistě můžeme vzít ponaučení, Dimonova analogie je dnes v radikálně odlišných ekonomických podmínkách zastaralá.

Nejdůležitější a nejdůležitější je, že tulipánová cibulová váza spočívala na komoditě, která byla v podstatě bezcenná – jejich hodnota vzrostla jen proto, že lidé byli připraveni za ně platit stále vyšší ceny. Když si uvědomili, že nemají žádnou další skutečnou hodnotu, došlo k realitě a cena se zhroutila. Dimonův argument, že bitcoiny jsou podobné, je podivný – je na něm pravda, ale ignoruje širší obraz.

Hodnota bitcoinu se denně prokazuje, protože stále se rozšiřující seznam maloobchodníků a poskytovatelů služeb to začíná přijímat jako formu platby. Jeho dny omezování se na temný web jsou dávno pryč a s blížícím se desátým výročím bankovního krachu a následného vývoje bitcoinů se hluboce zakořenil do finanční situace. Ať se vám to líbí nebo ošklivíte, bitcoin je tu, aby zůstal.

Skutečné případy použití

Velká část fluktuace a nejistoty, která je v současné době spojena s trhy s kryptoměnami, je výsledkem pokusů regulovat určité jejich aspekty. Čínský zákaz ICO je toho dobrým příkladem, ale uprostřed této aktivity Bitcoin vyčnívá před bitvou. Pokušení pro mnoho lidí je soustředit všechny kryptoměny dohromady jako hranici divokého západu, přičemž ignoruje skutečnost, že bitcoiny jsou již dobře zavedené a šťastně přijímané miliony (a počítají se) jako životaschopná měna.

Dimon je ne sám ve své skepsi vůči bitcoinu, ale zdá se, že jeho argument je do značné míry založen na raketově rostoucí ceně kryptoměny (v současné době výrazně nad hranicí 5 000 USD) a nebere v úvahu jeho rostoucí přijetí po celém světě.

Jeho tvrzení, že je mimo jiné nejvhodnější pro obyvatele Venezuely, je poučné, vzhledem k tomu, jak slouží jako virtuální záchranné lano v zemi, která již dávno selhala ze strany její vlády a bankovního systému.

Konflikty zájmů jsou hojné

Obavy z finanční instituce (ztělesněné Dimonem) jsou v zásadě založeny na pozici bitcoinu jako životaschopné alternativy k tradičním měnám a jeho rostoucímu vlivu mimo kontrolu vlád a bank. Označení za bublinu nedokáže ocenit moderní ekonomickou realitu, která byla do značné míry způsobena hlubokou nedůvěrou veřejnosti v bankovní systém.

Nelze říci, jak vysoká bude cena bitcoinu a do jaké míry se ostatní kryptoměny budou podílet na jeho obrovském podílu na trhu. Jeho cena bude i nadále kolísat a pokusy vlád o regulaci kryptoměn budou mít dlouhodobý dopad. Ale analogie bublin, která se vrhá kolem, je chybná a nepřesná.

Bitcoin dokázal, že ve finanční sféře má své místo, ať už se mu to líbí nebo ne. Kromě toho je to technologie blockchain, která je základem této nové revoluční síly, která bude mít ve velmi blízké budoucnosti obrovské důsledky. To není žádná tulipánová horečka,

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me